Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY PSYCHOHYGIENA ZDRAVÍ ŽURNÁL

3 jednoduchá cvičení, která vám pomůžou vyzrát nad stresem

Stres? Známe ho všichni. Co všechno ho způsobuje? V podstatě jakákoli oblast našeho života, kterou považujeme za důležitou, ale nedaří se nám v ní tak, jak si představujeme. Problémy, které trvají až moc dlouho, potíže, které neřešíme.

Bohužel jsou v našem životě období, kdy se z kolotoče problémů vystupuje jen těžko. Děti, zaměstnání nebo podnikání, muž, domácnost… Na všech frontách chceme být výkonné a úspěšné. Zároveň máme potřebu být milující, pečující, okouzlující a chápající.

Nastavení životního stylu je na vás. Jen si zkuste položit otázku, zda všechny tyto role potřebujete vykonávat na 120 %.

Odpověď zní ANO? Váš životní styl vás vyčerpává, ale teď to jinak neumíte?

Dobře. Takže jak zmírnit dopady tohohle kolotoče, nezhroutit se a nepadat únavou?

Začněte dýchat. Vím, že to umíte, ale dech je velký kouzelník a dokáže víc, než si myslíte. Pojďme spolu čarovat.

Začněte s chaotickým dechem pro čistou mysl

Čistá hlava je základ. Cvičení doporučuji praktikovat mimo dosah neinformovaných, ať si nemyslí, že už vám definitivně hráblo.

Jak na to? Stoupněte si, uvolněte tělo, malinko se předkloňte a začněte třepat rukama, hlavou i celým tělem. Kruťte pusou, vyplazujte jazyk a vydávejte zvuk bla, bla, bla nebo něco podobného.

Váš dech je u toho naprosto chaotický. Nadechujte se PUSOU. Pokud do toho půjdete naplno, ujišťuji vás, že během 2 až 3 minut si nevzpomenete ani na vlastní jméno.

Chcete raději relaxovat? Jdeme na to

Sedněte si nebo si lehněte. Pokud sedíte, mělo by být vaše tělo celé podepřené. Tedy i ruce a hlava. Posuňte si židli ke stěně nebo se v ní trochu sesuňte níž.

Zavřete oči a co nejpomaleji se nadechujte nosem. Uvědomte si, jak se teď zvedá a rozpíná váš hrudník. Výdech nechte na gravitaci. Hrudník pomalu klesá a vytlačuje vzduch. Aktivujete takto parasympatikus zodpovědný za vaši relaxaci.

Při stresu je totiž aktivován náš obranný mechanizmus – bojuj, nebo uteč. Pokud je tento stav dlouhodobý, dochází k rozvoji psychosomatických onemocnění.

Znovu nádech a výdech, aspoň 2 minuty (je to asi 8 nádechů a výdechů).

Nyní přenesme koncentraci k levé polovině těla. Uvědomte si, jak se při každém nádechu napínají prsty na vaší levé ruce a při výdechu zase povolí. Jde o úplně malý pohyb, kterého si běžně nevšimnete. Nádech – prsty se napínají, výdech – ruka je uvolněná.

Dejte své ruce pozornost na pět nádechů, a to samé udělejte s pravou polovinou těla. Pomalinku, bez spěchu, s plnou pozorností a koncentrací.

Teď si uvědomte svou páteř. Ta se při každém nádechu protáhne a svaly okolo ní se zatnou, při výdechu dojde k uvolnění. Dáme si opáčko alespoň 5×.

Máte za sebou relaxační pětiminutovku. Pokud budete mít víc času, tím lépe. Cvičení s dýcháním a koncentrací na určitou část těla ho uvolní, a navíc dochází k tvorbě nových spojení v mozku.

Přichází cvičení na posílení energie

Vaše mysl je čistá a odpočatá, teď ještě zvýšíme energii v těle. Poslední typ dýchacího cvičení bude nejkratší.

Posaďte se nebo se postavte. Doporučuji mít vzpřímenou páteř. Je to rychlý, nepřerušovaný dech, prováděný nosem. Důraz v tomto případě klademe na výdech.

Ruce si položte na oblast bránice. Vydechněte veškerý vzduch tím, že pupík vtáhnete co nejblíže k vaší páteři. Uvolněním naplníte břicho vzduchem. Sledujte sílu svého dechu.

Dýchání zrychlujeme. První nádech trvá dvě vteřiny, zrychlujte, až se dostanete na dva nádechy za vteřinu. Tomuto cvičení věnujte jen minutu maximálně dvě.

Je to naprostá rychlovka, za 10 minut máte „odcvičeno“.

Vyzkoušejte, které ze tří dýchacích cvičení vám dělá nejlépe. (Poslední typ dýchání se dá použít místo kafe nebo čokolády, zkrátka doping).

Je váš stres natolik silný, že se ho sami zbavit neumíte? Svým klientům pomáhám zmírnit stres pomocí masáží a energií Reiki. Výsledky jsou skvělé. Pokud si chcete opravdu hluboce odpočinout a pohýčkat tělo i duši, stavte se.

Více info na:  www.masaze-reiki-martina.cz

Martina Jungrova

Terapeutka a masérka s holistickým přístupem.

  • 1

1 komentář

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *