Zadejte hledaný výraz

TIPY

Alternativní bydlení od začátku až do konce: výhody, nevýhody, tipy na stavbu, jak na to

Vysoké nároky na získání hypotéky, závislost, nebo pouhá všednost: i to mohou být důvody, které vedou čím dál tím víc lidí k alternativnímu bydlení. Co to je alternativní bydlení? Jak na to? Je to vůbec reálné?

Je to tu, přichází nová generace. Tato generace nebyla zrozena pro tvrdou práci. Lidé v dnešní době se řídí spíše pravidlem: Pracuji, abych žil. Dnes lidé více touží po nezávislosti, upřednostňují uspokojení před povinnostmi a jejich cílem je mít co nejvíce zážitků. To samozřejmě neznamená, že by své povinnosti nějak zanedbávali, ale pouze to, že se jejich životy přestávají točit kolem práce a směřují svou energii do rodiny, seberozvoje, tvorby vzpomínek apod.

Zároveň tito lidé již netouží po přepychovém luxusu nebo velkých domech. Také se stále zvyšuje zájem o přírodu a ekologický způsob života. Protože udržitelnost je jedinou nadějí budoucnosti.

To všechno a mnohem víc dalo vzniku alternativnímu bydlení.

Co je alternativní bydlení?

Mít v dnešní době útulné bydlení není zas tak těžké. Pár dekorací, voňavé povlečení, milované osoby a domov je na světě. Ke splnění snu vlastního bydlení tohle ale bohužel nestačí. 

Alternativní bydlení si lze představit různými způsoby – bydlení bez hypotéky, na samotě u lesa, cestovatelský život atd. Jedno je ale jisté. Alternativní bydlení je často produktem nouze. Právě díky vysokým nárokům pro získání hypotéky, nedostatečné finance, chybějící pozemky a přelidněná města jsou to, co nastartovalo kreativitu a improvizaci lidí a pozvedlo ji na vyšší úroveň. 

Jednoduše se dá říct, že alternativní bydlení je vše, co vybočuje a vymyká se klasice – od malých domů, přes pojízdné domy nebo domy na stromech až po opuštěné budovy.

Trocha historie alternativního bydlení

Netradiční bydlení má kořeny již v dávné historii. Ano, lidé se často vracejí ke starým způsobům bydlení. Teď ale máme na mysli úmyslné vyhledávání jiných variant pro bydlení. Ty lidé začali hledat již po první světové válce. 

Další rozmach alternativního bydlení se datuje k průběhu velké hospodářské krize. V těchto dobách přišla spousta lidí o práci, museli se uskromnit a kolikrát skončili na ulici. Veškeré finance museli šetřit na jídlo a základní potřeby, to byl ten důvod, proč začali bydlet jinak, levněji, pro ně dostupněji – alternativně.

Dnes se z tohoto způsobu života pomalu stává trend. I když v konzervativních čechách je alternativní bydlení stále ve fázi zrodu.

Různé úhly pohledu

Na alternativní bydlení se můžete podívat z několika úhlů. Vždy záleží na tom, jaký je hlavní záměr člověka, který chce bydlet alternativně.

Finance

Jedním z důvodů, který jsme už tak trošku nakousli jsou jednoznačně finance. Není to jen o tom, získat hypoteční úvěr od banky, ale mít také nějakou akontaci. Ve fázi stavby nebo rekonstrukce je také nutné si uvědomit, že i stavební materiály nabývají na své hodnotě. Kromě toho, když už máte svůj vysněný domeček, i údržba bohužel něco stojí. A takto to jde od jednoho k druhému, celková částka začne narůstat. A proto, aby lidé uspořili, se rozhodli jít poněkud netradiční cestou.

Nezávislost

Ne všichni se ale snaží jen ušetřit. Někdo má zcela odlišné důvody. Takovým důvodem může být větší nezávislost. V případě, že si vezmete hypoteční úvěr, je to jako kdybyste upsali svou duši. 

Dobře, to je možná trochu přehnané, ale můžeme si to tak představit. S hypotéku se na člověka hrne tlak, že si potřebuje udržet zaměstnání, že nemůže cestovat apod. I tomu se lidé žijící v alternativních domech chtěli vyhnout. Možnost cestovat, nebýt závislý na energetických společnost a mnohem víc. 

Udržitelnost

No a nakonec to může být i trend udržitelnosti, který přispívá k lepšímu a zdravějšímu životnímu prostředí. Jak lépe žít alternativně, než využít pro bydlení staré opuštěné silo, které by jinak chátralo nebo skončilo na skládce? Využívat sluneční, větrné či vodní energie nebo se připojit na distribuční sítě? 

Stavět nebo rekonstruovat?

Ve spojitosti s netradičním bydlením může vyvstat otázka, zda je nutné realizovat novostavbu nebo se pustit do rekonstrukce. Odpověď je snadná! Alternativní jsou obě možnosti! Prostě jděte tam, kam vás srdce táhne.

Velkou oblibu si získaly novostavby. Tyto novostavby se svým zevnějškem vůbec nemusí odlišovat od klasické bydlení, ale samozřejmě můžou. Někdo k výstavbě použije staré lodní kontejnery, které schová do izolace a obezdívky a nikdo nemusí mít ani podezření, že se majitel rozhodl jít jinou cestou. 

Stejně tak to může být i s jinými materiály. Záleží jen na tom, jak si se stavbou člověk pohraje. 

Na druhou stranu jsou tu ale i lidé, kteří chtějí světu ukázat, že to jde i jinak a svým netradičním bydlením se ani trošku netají. Nesnaží se tak zakrýt použité alternativní materiály ani nic jiného. 

No a nakonec proč stavět, když se dá i recyklovat? Už jsme zmínili, že k bydlení se dá využít i staré nevyužívané silo. Stejně tak se dá zrekonstruovat i starý karavan nebo použít to, co ostatní nechtějí. Ano, i takové domy jsou – vy pomůžete přírodě a zároveň budete mít nádherné bydlení z recyklovaných odpadů. Možností je tolik!

U alternativního bydlení platí pouze jedno pravidlo: 

Fantazii se meze nekladou!

Nejste v tom sami!

I o náklady na takovýhle domek se můžete podělit a stlačit je tak na minimum. Co-housing, tj. spolužití, je v tomto případě skvělým řešením, navíc pak už nikdy nebudete muset být sami.

Ale spolužití určitě neznamená nějakou hippie komunitu. 

V případě co-housingu je jen na vás, jestli se rozhodnete žít přímo v srdci komunity nebo každá z rodin bude žít nezávisle. Je jen na vás, jak si to uděláte, hlavní je, že budete ze spolužití profitovat – snižují se tak náklady na energii, opravy apod.

Nemusíte zrovna uplatňovat co-housing styl, abyste byli součástí komunity. Protože lidí, kteří žijí alternativně je pořád ještě pomálu, jejich komunita je o to silnější. Takové komunity najdete různě na internetu – blogy nebo sociální sítě. V rámci těchto skupin spolu lidé sdílejí své životní příběhy, zkušenosti a vzájemně si radí a podporují se.

Místo i pro velkou rodinu

Že alternativní bydlení není pro rodiny s dětmi? Že nebudete mít soukromí? I s tím si lidé dokázali poradit. 

Vždyť alternativní bydlení nemusí znamenat žádný životní prostor, nebo bydlení v jedné místnosti. I v netradičních domech může mít každý člen rodiny své soukromí. 

Kromě toho se tento styl bydlení dere do popředí takovou rychlostí, že už i projektové společnosti nabízejí kompletní plány alternativního bydlení.

TIP: Podívejte se, jak vyčistit pomalované stěny od dětí.

Alternativní vs. udržitelné bydlení

Přestože alternativní a udržitelné rozhodně není totéž, mezi alternativci se těžko hledá někdo, kdo se nesnaží bydlet udržitelně. Ať už bydlíte alternativně nebo ne, můžete se chovat udržitelně. A toto jsou základní principy udržitelnosti:

Photo by Vivint Solar on Unsplash

Energie

V dnešní době už nemusíte být závislí na dodavatelích elektřiny. Teplo a světlo můžete čerpat z vlastních udržitelných zdrojů jako jsou sluneční panely, vodní či větrné elektrárny aj.

Výhodou je pak i to, že když máte energie víc než spotřebujete, dodavatelé ji od vás odkupují. 

Jsou i tací, kteří využívají krb a přirozené teplo, jako je to lidské, nebo to, které se vytváří při vaření. Protože jde teplo nahoru, mají společenské místnosti (např. obývací pokoj) v horním patře a v přízemí se naopak nachází ložnice, kde je chlad pro pohodový a zdravý spánek žádoucí. 

No a protože topit pánu bohu do oken nechce nikdo, je podstatné mít své bydlení dobře izolované. Tak bude držet v zimě příjemné hřejivé teplo a v létě chladit od horkých dní.

Věděli jste, že…

…vhodně zvolená podlaha může sloužit i jako izolační vrstva a udržovat doma teplo? Například takové nenalakovaná dubová dřevěná podlaha či parkety příjemně hřejí, a tak se nemusíte bát po ní chodit bosky.

Stavební materiál

Stavba či rekonstrukce s sebou vždy nese ohromné množství odpadu. Navíc většina tohoto odpadu bohužel není ohleduplná k přírodě. Proto není na škodu uvažovat o obnovitelných, či recyklovaných stavebních materiálech. Je to jednoduché, místo skelné vaty použijte konopné vlákno nebo pro povrchové úpravy sáhněte raději po netoxických barvách. Není to jen o přírodě, ale i o vašem zdravém domácím klimatu.

Hospodaření

Mytí nádobí, praní prádla, sprcha, vana, toaleta, zalévání, atd. – těmto činnostem se jistě nevyhnete. Ale víte kolik vody u toho spotřebujete? 

V roce 2020 byla průměrná denní spotřeba vody při běžných činnostech v domácnosti na osobu celých 112 litrů. Dokážete si to představit, 112 litrů? Co takhle nainstalovat systém sběru dešťové vody a snížit tím zátěž, kterou vaše denní činnosti vyvolávají?

No a to není všechno. 

Kuchyň je také zdrojem velkého množství odpadu. Zbytky jídla, prošlé potraviny, odpad při vaření – i to se dá zužitkovat. Stačí jeden malý či větší kompost, který pojme veškerý odpad z kuchyně. A bonusem bude kvalitní hnojivo pro vaši zahrádku.

Tím se dostáváme k dalšímu bodu. Máte hnojivo, proč nezačít pěstovat vlastní ovoce a zeleninu? To by byl doslova hřích nechat ležet pěkný záhonek na zahradě ladem. Ale nezoufejte, domácí rajčátka si můžete vypěstovat i doma. 

Právě hospodaření je místem, kde se dá nejvíce ulevit přírodě i vaší peněžence. Kromě výše zmíněného lze šetřit i na osvětlení, spotřebičích nebo chlazení. 

Stavební materiály pro alternativnější a udržitelnější domov

Byť alternativně a udržitelně nejsou synonyma, tak už víme, že alternativci velice rádi pro své nové domovy recyklují již nechtěné – staré karavany, sila, lodní kontejnery apod. 

A právě proto ke stavbě alternativního bydlení neodmyslitelně patří ekologicky neškodné materiály. Při výběru materiálu ale vždy myslete i na jejich primární účel. My nejraději vybíráme z přírodních zdrojů, které z bydlení vytvoří ekologický alternativní a útulný domov.

Hlína

Když se ohlédneme do minulosti, zjistíme, že hlína byla dříve velmi oblíbeným stavebním materiálem. Hlína je čistě přírodní materiál, který dokonale plní ekologické a dokonce i stavebně biologické požadavky. 

Skládá se z jílu, prachu, písku, kousků kamene a organického materiálu. Nemusí být hlavním materiálem pro stavbu, ale může být využita pouze jako nosná konstrukce nebo estetický prvek.

Výhodou hlíny je také to, že je dostupná přímo v místě stavby, čímž odpadají náklady na výrobu a dopravu. 

Další nespornou výhodou jsou její tepelné, akumulační, a zvukově izolační vlastnosti. Je prodyšná a dokáže sama regulovat vlhkost. Kromě toho je vhodná i pro kutily, kteří se pustili do stavby svépomocí. 

Nevýhodou ovšem je, že hlína je citlivá na vlhko, mráz a vodu. Změny teplot pro ni nejsou to pravé ořechové. Vypařování vody má za následek ztrátu objemu, čímž vznikají trhliny a pukliny.

Kámen

Kámen zažívá období vzestupu. Byť jeho primární funkce v dnešní době není být základním stavebním materiálem, pravděpodobně najdete velmi malý počet domácností, kde by se přírodní kámen nenacházel. 

Kámen se používá spíše jako dekorační a estetický prvek. Je to především kvůli jeho náročnosti na zpracování a manipulaci. Na druhou stranu je velmi pevný a má velkou nosnost a dlouhou životnost. 

Kámen dost možná přežije i vaše prapravnoučata. Často se s kamenem setkáte v kombinaci s jiným stavebním materiálem nebo jako obkladovým materiálem.

Jsou tu samozřejmě i další anorganické materiály: beton, sklo, kov, keramika apod.

Photo by Árpád Czapp on Unsplash

Dřevo

Dřevo bylo, je a pravděpodobně vždy bude nejpoužívanějším přírodním materiálem. Už po staletí si udržuje svou slávu, což se asi jen tak nezmění. 

Koho trápí obava o životnost toho materiálu, může si oddechnout. 

Z dlouholetých zkušeností lze tvrdit, že životnost je s ostatními materiály téměř srovnatelná. Samozřejmě záleží, pro jaké použití se rozhodnete, protože použití je velice široké. Dost možná je to jediný materiál, který se hodí pro jakýkoliv prvek domu od konstrukce, až po dekorativní obložení.

Výhodu dřeva je jednoznačně přírodní původ. Zároveň je obnovitelný a recyklovatelným zdrojem. Pyšní se schopností regulovat vlhkost vzduchu, díky čemuž bude u vás doma vždy dobré a zdravé klima. 

Ani pevnost, ohebnost, nízká hmotnost či lehká opracovatelnost dřevu nejsou cizí. Bonusem je také to, že dřevo v domácnosti vytváří příjemnou hřejivou atmosféru a působí honosně oproti jiným materiálům. Nejčastěji se dřevo používá ve formě OSB desek, dřevovláknitých desek nebo i v podobě dřevěných podlah a parket

Nevýhodou je hořlavost, náchylnost na vlhkost, která může způsobit kroucení dřeva a změnu objemu. Při některém použití, zejména venkovním (zábradlí nebo obložení) to může být i životnost materiálu.

Konopí

Konopí je bohužel velmi nedoceněným materiálem, který čelí velkým překážkám – především odsuzování společností. Kromě ostatních nesporně užitečných vlastností, kterých se využívá dokonce i v zdravotnictví, je velmi kvalitním stavebním materiálem. 

Největšími výhodami konopí jsou tepelné i zvukové izolační vlastnosti, nízká hustota obnovitelnost. Konopné vlákno je zdraví neškodný materiál, který s vápnem a vodou dokáže nahradit betonové prvky stavby.

Celulóza

Celulóza je další z udržitelných ekologických materiálů. Další nespornou výhodou je její nehořlavost a regulace vlhkosti. Kromě toho fázovým posunem kumuluje teplo, které prostupuje zdmi postupně. A nakonec se foukaná celulózová izolace dostane i do těch nejméně přístupných míst. 

Sláma

Trochu vyčnívající a méně rozšířenou možností je sláma. Dříve její užití bylo velice úzké. Setkat jste se s ní mohli například v podobě střešní krytiny. Dnes se sláma stlačuje do slaměných balíků, které lze použít při výstavbě domu.

Výhodou je jejich cenová dostupnost a šetrnost k životnímu prostředí. Další předností slámy jsou tepelně izolační vlastností a nízká náročnost na výrobu a dopravu. Hořlavost je omezená díky stlačení do balíků, ale stále možná. 

Sláma si však žádá ochranu před vodou. Takovou ochranu poskytne kvalitní omítka a dobré zastřešení. Nejčastěji se využívá pro stavbu stěn, kde se kombinuje s dřevěným skeletem, čímž se zabezpečí nosnost stěn.

Len

Ano i len se dnes už používá při stavbách domů. Největší využití má při zateplování. Je to hypoalergenní přírodní materiál, který má schopnost absorbovat vlhkost. Lněné látky si získali pozornost i v textilním průmyslu, kde mohou nabídnout opět spousty výhod.

Korek

Korek není jen zátka na láhev vína. Je i dobrým zvukovým a tepelným izolantem, který si hravě poradí s kolísáním teplot a vlhkostí vzduchu. Díky tomu, že neabsobuje prach, je vhodný pro alergiky. Nevýhodou je nedostupnost materiálu v našich zemích. Korek se pojí s dlouhými dopravními trasy, které bohužel znehodnocují jejich šetrnost k přírodě.

Ovčí vlna

My lidé jsme postupem času zapomněli na to, co všechno nám příroda nabízí. Neustále vymýšlíme nové složení a nové prvky a na to, co máme k dispozici se neohlížíme. 

Například taková ovčí vlna, která má všestranné využití napříč nejrůznějšími průmysly. V tomto případě bychom rádi ocenili její izolační schopnosti, a to ty tepelné i zvukové. Protože absorbuje vlhkost, zabraňuje kondenzaci v konstrukci domu a lehko se přizpůsobí dutinám a méně přístupným místům v konstrukci. 

Ovčí vlna je pružná a v případě, že ji ochráníte před škůdci, má i dlouhou životnost. Zbytky ze stavby můžete využít například pro tvorbu výrobků z ovčí vlny do domácnosti

Co by vás nenapadlo 

A jestliže máte vynalézavého ducha, nebo jen chcete jít opravdu netradiční cestou, můžete se inspirovat recyklací starých materiálů. Koho by napadlo, že i staré pneumatiky najdou své využití při stavbě domu? A s trochou správné recyklace je možné i z použitých plechovek vyrobit střešní krytinu. 

Alternativní formy bydlení

Alternativní bydlení je způsob, jak bydlet levněji, jednodušeji, blíž k přírodě, nezávisle, ale současně stále 100 % komfortně. No a jaké jsou možnosti alternativního bydlení? 

Kontejnerový dům

Staré námořní kontejnery dnes již poskytují přístřeší tísice lidem. Tyto kontejnery poskytnou pevnou ocelovou konstrukci pro novou moderní novostavbu. A co víc? Můžete je skládat jako dítě kostičky. 

Fotka od giovanni gargiulo z Pixabay 

Máte velkou rodinu? Tak proč se omezovat na jeden kontejner. Sežeňte třeba 3 a vytvořte si své specifické prostředí. Z kontejnerů jde udělat romantické, skromné, ale půvabné bydlení, nebo luxusní a honosné sídlo, za které by se nestyděl ani Brad Pitt. 

Jeden kontejner dlouhý 6 metrů lze pořídit již od 40 000 Kč, typicky se cena pohybuje od 40 do 100 tisíc Kč. Dům můžete postavit svépomocí, koupit si projekt a nebo sehnat i kompletně zařízený kontejner pro bydlení. Nutno zmínit, že pro stavbu z kontejnerů je nutné stavební povolení a vlastnictví pozemku. 

Věděli jste, že…

…dle odhadů je vyrobeno asi 17-40 milionů námořních kontejnerů? V těchto kontejnerech je přepravováno zboží po celém světě. Je ale velmi nákladné prázdné kontejnery dovážet zase zpět. Proto se raději vyrábí nové a ty staré leží nevyužité. 

To nás přivádí k tomu, proč jsou kontejnery tak lehko dostupné za přívětivou cenu. Navíc byly vyrobeny pro převoz, tak je opravdu snadné je dostat od prodejce na váš pozemek. Je nutné ale při stavbě, alespoň na začátku, počítat s manipulací pomocí jeřábu. Díky silné ocelové konstrukci je možné je skládat na sebe. Tím, že vám kontejner rovnou poskytne stěny, podlahy a střechu se stavba podstatně urychlí.

Jestliže s námi sdílíte nadšení pro tuto ekologicky dostupnou cestu k vašemu novému domovu, je ale potřeba sundat růžové brýle. I kontejnery mají své nevýhody. 

Začněme tím, že kontejner je celý z oceli, která je velmi dobrým vodičem tepla. Pakliže má být kontejner využit pro celoroční bydlení, nevyhnete se silné a pečlivé izolaci, aby  z vás v létě nebylo pečené kuře a v zimě ledová socha. 

S tím souvisí i další problém – na vnitřních stěnách se můžete setkat s kondenzací v důsledku rozdílných teplot. To má za následek vlhký vzduch uvnitř, což může vést k vzniku rzi na stěnách. To nás opět přivádí k precizní izolaci, která je často nutná i v interiéru, tím se bohužel redukuje místo pro obývání.

Základní rozměry kontejnerů používané pro stavbu domů je 20 a 40 stop. Výška obou je 2,6 metrů v exteriéru a 2,39 m v interiéru. Stejně tak se shodují i ve své šířce, která je 2,44 m v exteriéru a 2,35 m v interiéru. Jediné rozdíl je tedy délce, která je 6,06 vs 12,2 metrů. 

Rozměry kontejnerů mohou být také nevýhodou, zvlášť pokud jste se rozhodli pro perfektní izolaci, která z poměrně prostorného kontejneru udělá dlouho úzkou nudli.

Do ocelových kontejnerů je nutné vyřezat okna, dveře, případně další nestandardní otvory, které mohou mít vliv na statiku a je nutné posouzení odborníka. 

Kromě toho je nutné zmínit původní kontejnerovou podlahu, která je téměř jistě chemicky ošetřena. To není pro zdraví obyvatelů zrovna příznivé. Proto doporučujeme podlahu zcela nahradit, byť existuje i levnější varianta – původní podlahy ošetřit, aby se eliminoval vliv pesticidů. 

Stejně tak je to i se stěnami, které také mohly přijít do styku s toxickými látkami. Je tedy vhodné vnitřní stěny opískovat na holý kov a poté znovu natřít již netoxickou barvou. 

Při počítání nákladů je nutné myslet nejen na pořízení kontejnerů či pozemku a jeho zasíťování, nákladů se zde objevuje mnohem více, než můžete tušit. 

Při rozpočtu započítejte tedy i dopravu kontejneru, vyřezávání oken a dveří, pořízení elektrorozvodů, rozvodů vody a odpadů. nová podlaha, izolace apod. Celková suma se samozřejmě odvíjí od mnoha a mnoha proměnných. Pokud se ale budete držet při zemi, tak výše zmíněné položky vyjdou zhruba na 1,5 až 2 miliony Kč.

Photo by Mia Ye on Unsplash

Mobilní dům – Mobilheim

Pro cestovatelské dušičky, které tíhnou k poznávání světa, jsou tu mobilní domy. Poznávat svět jde i z pohodlí domova. 

Lidem, kteří jsou takto zabydlení nezabydlení se říká nomádi. 

Nespornou výhodou těchto domů je to, že domy spadají pod silniční, nikoliv stavební zákon. A tak pro stavbu takového bydlení není potřeba stavební povolení. Pokud pozemek vlastníte, máte vystaráno, protože budete mít vždycky kam zaparkovat. Pokud ne, nevadí. Pozemek je možné si i pronajmout. 

Pro dům na kolečkách můžete zvolit několik variant. Bude to přestavěná dodávka, stará nevyužitá maringotka nebo zrekonstruovaný karavan či přívěs? Možností je tolik! Stačí si vybrat. 

Obecně rozdělujeme mobilní domy na dva kategorie:

  • Klasické obytné přívěsy či karavany, které mají vlastní nápravu a dají se snadno převést na jiné místo
  • Menší domy bez kol, které se převáží pomocí nákladních aut a na pozemek jsou umístěné díky jeřábu – to je typický mobilheim. Obecně je vhodnější pro celoroční bydlení

Mobilheim může mít také opravdu jakoukoliv velikost. Rozměry klasických mobilních domů se pohybují následovně: šířka 3-4 metry, délka 7-15 metrů. Celoroční mobilheimy mohou vážit až 8 tun. 

Pořízení mobilheimu startuje na 70 tisících a výš, opět záleží jen na tom, jak luxusní domek chcete vlastnit. Legální umístění mobilheimu na vašem pozemku musí ale splňovat 3 podmínky:

  • Nelze jej financovat hypotékou, ale je možné čerpat spotřebitelský úvěr
  • V místě instalace mobilheimu musí být schválený územní plán
  • Mobilheim definuje tažná oje a pojizdná kola, musí být tedy odtažitelné za pomoci tažného zařízení po vlastní ose

Pro plnohodnotné bydlení je nutné mít pozemek napojen na inženýrské sítě. Mobilní domy jsou u nás nejčastěji vybaveny elektrickým vytápěním (přímotopné panely nebo ústřední topení s elektrokotlem). Setkat se ale můžete i s topidly s keramickou vložkou, podlahovou topnou fólií, krbovými kamny, solárními kolektory či tepelným čerpadlem. 

Přívod pitné vody je vyřešen napojením na vodovodní řád nebo studnou. Odpad může být napojen na kanalizaci, žumpu nebo čističku. Jestliže je nutný přívod plynu, kupříkladu pro plynový sporák, nejčastěji se používají plnitelné propanbutanové lahve.

No a v případě, že berete rekonstrukci do vlastních rukou, tak je jen na vás, jak budete bydlet.

Slaměnný dům – Slaměnky

Dnes už i se slámou lidé dělají divy. Dokážete si představit bydlet v seníku? My ano! I když ne zcela doslova. 

Ke stavbě slaměnky potřebujete pouze šindelový kov, slámu, trochu kamene a dřeva, případně kousek pletiva. Chybět nesmí ani hromada jílu a střechu lze udělat například z rákosí. Pro stavbu slaměnky je potřebné stavební povolení. 

Hliněné materiály používané na omítnutí stěn je nejlepší těžit na podzim. Díky tomu budou mít čas přes zimu vymrznout. Naopak slámu je nutné balíkovat v době sklizně a stavět v létě, když neprší. 

U slaměných domů jsou dvě možnosti. Buď budou balíky použity přímo jako nosný materiál. Což je vhodné spíše pro nízkopodlažní domy. Ptáte se proč? Čas způsobí, že si každé patro časem sedne až o 10 – 20 cm. 

Druhou, častější, variantou je dřevěná konstrukce, k níž jsou balíky slámy použity pouze jako tepelně izolační výplň. 

Kvůli české legislativě je prakticky nemožné bydlet 100 % přírodně. Takový projekt naráží při získání stavebního povolení na spoustu problémů, jako je ostění oken či hydroizolace. V ČR je to právě sláma pšeničná, kterou lze bez nevymlácených klasů použít pro stavbu.

Věděli jste, že…

…existují služby v oblasti práva nemovitostí a movitých věcí? Právník vám nejen poradí, ale i pomůže ohledně stavebního povolení, konzultací, poradenství – nejen ohledně pozemkového práva a majetkového vypořádání, ale i při developerských či individuálních projektech.

A že sláma láka hlodavce? Ani za mák! Tento mýtus je už dávno vyvrácen. Součástí slámy je celulóza, kterou hlodavci nezvládají strávit. Navíc s dobrou omítkou se není opravdu ničeho bát. Obyvatelé slaměných domů potvrzují, že s hlodavci problém nikdy neměly. Obsah zrna, který by hlodavce teoreticky mohl lákat, lze omezit výběrem balíků s nejmenším obsahem sena a jiných organických zbytků.

A pro ty, kteří se bojí požáru taky máme pár zajímavých faktů. Sníženou hořlavost slámy jsme už trochu nakousli v odstavcích o stavebních materiálech, ale pro nevěřící Tomáše ještě trocha přesvědčivých faktů. 

Proti omítnutým stěným jsou plameny takřka bezmocné. Ale i neomítnuté balíky nejsou tak úplně bezmocné. Co musí odolat jsou provázky, které balík drží. Při pokusu na Caeolinské univerzitě v roce 1996 se ukázalo, že stěny ze slámy odolají požáru 60 až 90 minut. Pozitivní je, že podle české normy stačí u rodinných domů jen 30 minut. 

Věděli jste, že…

…v Bělorusku existuje celé slaměné sídliště? Tyto domy jsou určeny pro lidi, kteří byli nuceni opustit Černobyl.

Hausbót

Dalším netradičním způsobem bydlení je domov na lodi, tzv. hausbót. Ranní káva nikdy nechutnala tak dobře, dokud jste ji nepili při zvuku šplouchání vody a s lehkým vánkem ve vlasech. 

Jedním z důvodů, proč říct životu na vodě ano, je nezávislost. Ať už vám vadí sousedi, okoukali jste okolí nebo jen potřebujete změnu, stačí zvednou kotvy a přestěhovat celý domek jinam. Kromě toho nepotřebujete stavební povolení ani kolaudaci a vyhnout se dá i dani z nemovitosti. Nezapomeňte ale své nové bydlení řešit se Státní plavební správou. 

Je ovšem třeba počítat s náklady na kotvení v přístavu, odběr energie či paliva ze souše, nebo čerpání jímky záchodu. No a největším nepřítelem je rez. Hausbót si tedy žádá každoroční revize trupu. 

Základem každého hausbótu je plovák, ve kterém naleznete veškerou potřebnou instalaci, jako je nádrž na pitnou vodu apod. A na plovák potom přijde již samotná konstrukce hausbótu, která by měla mít co nejnižší hmotnost a zároveň by měla být vyvážená a stabilní. Teď už se jen rozhodnout mezi motorem nebo tažnou lodí.

POZOR! Hausbót není nemovitost a nemůže být tak vaším trvalým bydlištěm. 

Řekněte suchozemců sbohem a zvedněte kotvy.

Photo by Yang Shuo on Unsplash

Jurta

“Co je na tom netradičního?” řeknou si mongolští pastevci. “Všechno,” odpoví čeští alternativci. 

Velkým plusem jurty je rychlá stavba. Jurtu postavíte za několik dní, ti šikovní i několik hodin. Po podklad jurty se často používá obyčejná zem, ale moderní podlaha také není tabu. 

Jurta je vyrobená z lehké dřevěné konstrukce a plsťové rohože. V moderním provedení plst již nahradily jiné materiály, např. bavlněné plachty. Charakteristický je kruhový půdorys různých velikostí. Každá jurta mívá střešní okno, které slouží k větrání jurty. Složeno je z kruhového, nejčastěji dřevěného profilu a několika prutů, které tvoří ztužující mříž. Kromě okna nesmí chybět ani třísložkový komín.

Při stavbě ale pozor na to, že podnebí v Evropě se podstatně liší od toho v Asii. Mongolské sucho a větrno zajišťuje dlouhou životnost jurty, to ovšem u nás už tolik neplatí. Nadměrná vlhkost, střídání ročních období, dešťů – to všechno má za následek rychlejší chátrání obydlí. Jurta může vydržet i desítky let tady u nás, ale je nutné ji na zimu uskladnit a starat se o ni s maximální pečlivostí. 

Jurta není u nás nejvhodnější variantou pro celoroční bydlení. Pokud se pro něj ovšem i tak rozhodnete, počítejte s náklady na časté výměny opláštění a někdy i konstrukce. Nezapomeňte ani na to, že v létě se jurty velmi často přehřívají a bez otevřených dveří to tedy nepůjde. 

Hobití dům či zemljanka

Ať už jste fanoušci trilogie Pána prstenů nebo Hobita, či ne, budete překvapeni, jak útulně a moderně se dá žít v podzemí. Domy částečně či zcela pokryté zeminou se těší čím dál větší oblibě. 

Věděli jste, že…

…v hloubce 2-3 metrů pod zemí se teplota trvale drží na 10°C?

Photo by Shan Li Fang on Unsplash

To nás přivádí k jedné z prvních výhod. Při venkovní teplotě – 3°C normální dům musí zvýšit teplotu o celých 23°C. Zemljanka se teď jen směje, protože jemu stačí k vysněné dvacítce zvýšit teplotu pouze o 10°C. A to je sakra velký rozdíl, hlavně při placení účtů. 

Energeticky je tedy až o 80% méně náročný než běžný dům. Obyvatelé těchto podzemních domů kolikrát ani nevěří vlastním očím, když se jejich veškeré výdaje na vytápění vlezou do 5 000 Kč ročně. A v létě zem naopak poskytuje příjemný chládek.

Kdo se bojí nedostatku světla, může veškeré své obavy vyhnat z hlavy. Takový hobití domek či zemljanka nemusí být nutně tmavá kopka s nedostatkem slunečních paprsků. Okna orientovaná na jih či střešní okna dodávají do domu dostatek přirozeného světla. 

Výhodou je také to, že při stavbě odpadá starost o střešní krytinu a investice do jejích případných oprav. Dále je to využití pozemků, které jsou pro stavbu klasických domů takřka nepoužitelné. Zvukovou izolace od okolí a odolnost vůči přírodním živlům jistě ocení každý. 

Nevýhodou ovšem mohou být pro náročnost projektové přípravy poněkud vyšší náklady na pořízení, obtížnější dosah na hypotéku, omezené možnosti vnějšího vzhledu a po dokončení stavby vyloučené dodatečné úpravy.

Bez nákladů na stavební práce lze dům pod zemí ve velikosti 100 m2 orientačně pořídit za 1 285 000 Kč. 

Levnější variantou jsou přímo hobití nory, které opravdu zapadají do Tolkienova vyprávění a závidět vám je bude i Bilbo Pytlík. Tyto domky jsou opět kryté zeminou. Ceny za hobity nory jsou až o 60 % levnější než ceny za klasické domy. Výhodou je i rychlá stavba (třípokojový byt budete mít již za 10 dní). Jak je to možné? Základem takové nory je voděodolná polymerní konstrukce, která se posype zeminou. 

Závěr

Ať už vaše srdce tíhne jakýmkoliv směrem, nemusíte se bát experimentovat. Vždy se najdou lidé, kteří vám rádi poradí a pomohou. Pokud potřebujete vdechnout ten správný nápad, jak se svému snu postavit čelem a začít pracovat na svém vlastním bydlení, prohlédněte si inspiraci a seznamte se zkušenostmi alternativců.

Klára Kohoutová, SEO služby a copywriting 

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *