Andrea Najvárková, spoluzakladatelka BringAuto: Věřím, že do konce tohoto desetiletí už budeme roboty užívat a že náš život zjednoduší
Minuloroční výběrový vzdělávací program Women in Tech byl zaměřený na podporu žen především ze start-upového prostředí. První ročník unikátního programu pořádala Hospodářská komora České republiky prostřednictvím Výzkumného ústavu pro podnikání a inovace (VUPI) a technologická společnost Huawei. Vybrané dámy, jejichž byznys a práce má přesah do technologického odvětví dostávali v průběhu šesti měsíců cenné know-how prostřednictvím mentoringu, workshopů a vzdělávacích akcí. Podnikatelky měly tak díky expertní podpoře jedinečnou příležitost rozvíjet svůj talent, schopnosti i portfolio kontaktů, aby mohly posunout své projekty výrazně dál. Oceněné účastnice projektu i do budoucna zůstanou aktivní součástí platformy Women in Tech a budou tak mít k dispozici zázemí pro svůj růst. Náš seriál rozhovorů se šesti podnikatelkami, oceněnými v rámci programu Women in Tech pokračuje s Andreou Najvárkovou, spoluzakladatelkou společnosti BringAuto.
Odkud jste se dozvěděla o programu Women in Tech a proč jste se rozhodla do něj zapojit?
Loni v červnu jezdil náš vending robot v Říčanech u Prahy v rámci konference Future City Tech, kde jsem měla možnost vystoupit v panelové diskusi spolu s dalšími čtyřmi dámami z evropských start-upů. Diskusi moderovala Linda Štucbartová, která mi nabídla účast v programu Women in Tech. Protože mám pocit, že žen je v oblasti technologií stále málo, s radostí jsem této příležitosti poznat další „technické“ ženy využila.
Jaké jste měla očekávání, když jste do programu Women in Tech vstupovala a byly napněny? Co vás nejvíce na programu překvapilo, možná pozitivně zaskočilo?
Očekávala jsem, že se dozvím nové věci, které mi mohou pomoci v mé práci a že potkám zajímavé dámy podnikatelky. Po skončení mohu říci, že program mé očekávání splnil. Možná mě překvapilo, že na konci jsme byly oceněné všechny – což dává smysl, protože si myslím, že zvláště my – ženy chceme spolupracovat, ne stále soutěžit, a to Women in Tech plní stoprocentně😊
Jak program Women in Tech konkrétně pomohl vám? Proč byste doporučila i dalším českým ženám zapojit se do programu?
Díky programu jsme navázali spolupráci s izraelskou firmou, nicméně jsme teprve na počátku. Proč bych program doporučila? V naší republice je zřejmé, že většinu klíčových manažerských rolí zastávají muži. Myslím, že je na čase to změnit, proto by takových programů mělo být více. A je třeba ty stávající využít.
Každý, kdo viděl kultovní první českou road movie Jízda Jana Svěráka z roku 1994 si krom mnohého jiného možná vzpomene na úvodní dialog při koupě ojetiny: „Kolik to žere?“ „Dvacet litrů…asi zhruba…levnej provoz dobrý auto!“ „A to jezdí na benzin, nebo na naftu?“ „Asi na bezín, záleží na tom, na co ho naučíte jezdit…“ No, dnes sme – kulantně napsáno – poněkud jinde a tohle je sice nezapomenutelná, ale minulost…
Pojďme do budoucnosti, paní Andreo, k vaší práci ve smyslu jedného z vašich sloganů: „Budoucnost začíná dnes.“ Každému, kdo pohlédne na vaše BringAuto na první pohled dopne, o čem je řeč. Jak byste ale popsala vaše robotické vozidlo jako ze sci-fi filmu někomu, kdo ho zatím neviděl?
Večer si objednáte balíček. Druhý den vám dojde smska, že dnes vám objednávku doveze robot spolu s odkazem na mapu, kde vidíte, kde váš balíček právě je. Hodinu před doručením dostanete na mobil kód na vyzvednutí a téměř přesný čas doručení. Pak už jen poslední smska s informací, že robot stojí před domem. Vyjdete a nikde nevidíte řidiče… na obrazovce zadáte kód a balíček je váš. Vlastně to všechno už můžete vidět na našem youtube kanále, protože loni na podzim jsme na brněnském výstavišti představili prototyp LMD robota.
Mluvíme teda o projektu čistě autonomního, robotického vozidla, nebo možná robota na čtyrech kolech. V čem je vaše BringAuto – kromě signifikantního designu – ještě převratné, jiné oproti konkurenci, která již autonomní vozidla pomalu testuje v reálném provozu?
Řekla bych, že jsme unikátní ve více věcech – máme univerzální podvozek, na který lze postavit nástavbu dle potřeb klienta – tedy box pro převoz chemických vzorků či na dovoz balíků. Loni v létě jste našeho vending robota mohli potkat na festivalu Colours of Ostrava, kde jste si od něho mohli koupit kofolu. Vzhledem ke stále chybějíc legislativě se nyní soustředíme na industriální areály, pro které je zajímavé, že robot uveze 2 euro palety, má nosnost jednu tunu. To je více než nabízí konkurence. Náš robot přináší ekologické řešení, které je škálovatelné, bezpečné a flexibilní.
BringAuto jste nasadili do komerčního provozu již v roce 2022, zkusme si trošičku zavizionářštit: kdy očekáváte, že vaše BringAuto potkáte před vaším domem? Nemyslím to tak, že by si váš manžel bral práci domů a na některém BringAutě dolaďoval detaily, ale reálně, když vám něco vaše BringAuto doveze domů, nebo když budete stříhat růže před domem, tak mu zamáváte, když pojede kolem…
To bohužel nezáleží na mně ani na nás – největším oříškem bude doladit legislativu. Věřím tomu, že člověk vždy uvítá nové věci, co mu usnadní život (což je mimochodem i naše mise). Všichni víme, že lidi nebaví dělat stále se opakujíc věci (tady myslím na řidiče dodávek). Nezaznamená to ale, že by všichni řidiči přišli o práci – my samy máme autonomního robota, který je vybaven teleoperací (vzdálené řízení – u remote station sedí a hlídá robota člověk). Ten bude mít v budoucnu na starost 10 a více robotů, za které převezme řízení v případě nezvyklé, nepředvídatelné situace.
A kdy to bude? Věřím, že do konce tohoto desetiletí už budeme roboty užívat a že náš život zjednoduší.
Pojďme ještě dál do budoucnosti, která je již dnes: na co všechno dnes mohou firmy a lidé využít vaše BringAuto, co všechno dokáže dnes a na co všechno ho ješte hodláte nasadit možná v blízké budoucnosti?
V současné době lze využít BringAuto industrial robota na převoz čehokoliv z jednoho místa na druhé po předem zmapované trase, v ostravské chemičce Borsodchem jsme například jezdili trasu 4 km se sedmi zastávkami. Napadá mě také využití robota na letištích na převoz balíků, dovoz čehokoliv v areálech, kam kvůli bezpečností nechcete poslat člověka. Dále je tu vending robot, co vám prodá plechovku s nápojem v parku či ZOO. Robot, co hlídá Váš areál – jezdí dokola a posílá informace hlídači, co sedí v kanceláři.
Tady se naskýtá otázka, jestli je v naší zemi připravena infrastruktura – nejenom ta cestní, ale i legislativa a vůbec jsou připraveni lidi na to, abychom již teď začali žít ve smart městech? Nebo se to bude dít postupně a čeká vás ještě hodně práce? Nechci být nějak příliš úzkoprsý ale přece jenom: jestli dobře počítám, idea Industrie 4.0, tedy v podstatě 4. průmyslové, možná technologické revoluce byla v Něměcku poprvé zmíněna již před 12-ti léty a oficiálně představena před deseti…bude to tedy zřejmě postupný proces – opravte mně, prosím, pokud se mýlím.
Moc ráda bych Vás opravila, ale bohužel máte pravdu, vše trvá dlouho – ale věřím tomu, že se dočkáme.
Jsme součástí projektů jako je například LivingLAPT, kde jezdíme ve městech a lidé mají možnost se s robotem potkat, vyzkoušet si ho. Sbíráme jejich reakce i feedback. A můj pocit je, že i když se bojíme nových věcí, tak to, co nám dává smysl, šetří náš čas, je ekologické, chceme využívat co nejdříve.
Paní Andreo, změňme mírně téma: můžete našim akčním čtenářkám popsat, jak funguje neomezená dovolená, kterou jste zavedla ve vaší firmě?
Pracuji s kolegy, které práce baví a společně jdeme za naší vizí. Věříme si navzájem, proto nechceme, aby kdokoliv z nás řešil problém, že mu nezbyla dovolená, aby měl volno mezi Vánocemi a Silvestrem. Proto neomezená dovolená. Nicméně ji nedáváme novým kolegům při nástupu, ale až po roce práce v BringAuto, navíc jako u každé dovolené ji musí schválit nadřízený a je třeba se domluvit s kolegy, co pracují na stejném projektu. Nikdo z nás nechce, aby za něho pracoval kamarád, a on byl na dovolené.
Zkusme malý dámský gambit: Kdybyste měla místo mě ve jménu našich akčních čtenářek možnost zeptat se něco Andrey Najvárkové, co by to bylo?
Zeptala bych se, co můžeme my všichni udělat pro to, aby nám po jedné ulic nejezdilo v jeden den pět benzínových aut, každé s jedním balíčkem. Všichni chceme žít v městech, kde se dá dýchat a zbytečné emise tomu moc nepomáhají.
Na závěr tradiční Míšina klíčová otázka: Co vám v poslední době udělalo radost?
Největší radost mi udělal dnešní telefon paní z brněnského magistrátu, kde plánují projekt, v jehož rámci by mohl náš robot doručovat balíčky po Brně. Už dříve jsme jezdili v Říčanech, budeme mít pilot v Praze a Hasseltu, ale Brno – Silllicon Valley České republiky, a navíc mé rodné město, zní úžasně. Věřím, že projekt vyjde a Brňané se budou moci potkat s naším LMD robotem.
Za rozhovor srdečně poděkoval Ján Schneider
foto: archiv Andrey Najvárkové, Women in Tech
Po úspěšném prvním ročníku pokračuje výběrový vzdělávací program Women in Tech i letos. Jste zakladatelka nebo manažerka startupu, součástí vašeho produktu nebo řešení jsou technologie? Zaměřujete se na oblasti vzdělávání, životního prostředí, zdraví nebo rozvoje a plánujete rozšířit svůj byznys i do zahraničí? Neváhejete a zapojte se do programu Women in Tech 2023, máte šanci ještě do 20. března 2023, počet účastnic je omezen.