Zadejte hledaný výraz

BYZNYS DOPORUČENÉ KARIÉRA KURZY PODNIKÁNÍ PR ČLÁNKY PRÁCE ROZHOVORY SEBEREALIZACE

Bohdana Goliášová, zakladatelka platformy Tvůrci v praxi: Na začátku každého úspěchu je obvykle důkladný rozhovor s vlastní duší

Minuloroční výběrový vzdělávací program Women in Tech byl zaměřený na podporu žen především ze startupového prostředí. První ročník unikátního programu pořádala Hospodářská komora České republiky prostřednictvím Výskumného ústavu pro podnikání a inovace a technologická společnost Huawei. Vybrané podnikatelky, jejichž byznys má přesah do technologického odvětví, dostávaly v průběhu šesti měsíců cenné know-how prostřednictvím mentoringu, workshopů a vzdělávacích akcí. Dámy tak měly díky expertní podpoře jedinečnou příležitost rozvíjet svůj talent, schopnosti i portfolio kontaktů, aby mohly posunout své projekty výrazně dál. Oceněné účastnice projektu i do budoucna zůstanou aktivní součástí platformy Women in Tech a budou tak mít k dispozici zázemí pro svůj růst. Náš seriál rozhovorů se šesti podnikatelkami, oceněnými v rámci programu Women in Tech pokračuje se zakladatelkou vzdělávací platformy Tvůrci v praxi, Bohdanou Goliášovou.

Beze sporu a bez nadsázky můžeme náš rozhovor začít tím, že jste vzorem úspěšné české ženy podnikatelky. Založila jste vzdělávací platformu a také největší komunitu rukodělných tvůrců v Česku, kromě jiného jste držitelkou ocenění Žena roku 2021, Český goodwill 2021, v roce 2020 jste byla oceněna Evropskou komisí za rozběh šití roušek ve Španělsku. A ve výčtu ocenění bychom mohli pokračovat. Potřebuje žena vašeho formátu podporu svého kariérního růstu formou účasti na vzdělávacím programu ne jako mentorka, školitelka, ale jako účastnice?

Pokud mě někdy uslyšíte říkat, že se nepotřebuju už nic učit, protože vím všechno, prosím, abyste mi zařídili dlouhou a hodně studenou sprchu. Žádný titul vám nezaručí, že budete dobrým učitelem ještě za rok. Ochota být tím nejméně znalým žákem ve třídě a stejně se pořád na něco ptát, je podle mě ten nejlepší recept na profesní i osobní rozvoj.

Odkud jste se dozvěděla o programu Women in Tech a bylo těžké stát se jeho aktivní součástí?

Byla jsem účastnicí prvního, tak trochu testovacího ročníku a pořadatelka programu mě přímo oslovila, jestli bych se chtěla zúčastnit, takže mi stačilo k účasti pouze kývnout. Předpokládám, že další ročníky už budou fungovat na základě veřejných výzev a může se do nich přihlásit každá žena, která cítí, že jí bude program prospěšný.

Jaké jste měla očekávání, když jste do programu Women in Tech vstupovala a byly naplněny? Co vás nejvíce na programu překvapilo, možná pozitivně zaskočilo?

Líbilo se mi, že nám program byl tvořen na míru. Na začátku jsme se sešly a organizátoři se nás ptali, co bychom ke svému rozvoji nejvíce potřebovaly. Podle toho se potom program sestavoval. Byla jsem potěšena, že části programu se odehrávaly v angličtině. To pro mě byl přesně ten krok ven z mého vlastního pohodlíčka, který jsem potřebovala udělat.

Oceněné účastnice programu Women in Tech 2022, Bohdana Goliášová vlevo

 

Vaše práce není jenom o funkčním propojování lidí se zkušenostmi s těmi, kteří se potřebují něco naučit, nebo se ve svém tvůrčím snažení posunout dál, ale i o aktivním vzdělávání, mentoringu a předávání zkušeností. Bez toho, abych chtěl přestřelit dalším superlativem, si dovolím tvrdit, že jste široko-daleko nejzkušenější lektorka v oblasti tvůrčího podnikání. Vždyť není jistě jenom tak, že jste byla i hlavní mentorkou největší inspirativní české ženské konference Equal Pay Day a přednášíte, mentorujete a učíte i jinde mimo svou vlastní platformu a komunitu. Jak byste jako profesionálka zhodnotila systém mentoringu a vzdělávacích akcí programu Women in Tech?

Hodnotím ho jako velmi kvalitní. Účastnicemi programu byly pokročilé podnikatelky, které nemají čas na to, aby si nějaké semináře jen tak „odseděly”. Dostaly jsme přesně to, o co jsme si řekly a navíc jsme mohly probrat naše myšlenkové pochody s kolegyněmi. Toho si nesmírně cením. V roli učitele jsem pořád. Ale je pro mě těžké najít lidi, se kterými se i já můžu radit. A zde jsem tu možnost měla.

Proč byste doporučila i dalším českým podnikatelkám zapojit se do letošního ročníku programu Women in Tech?

Protože to je typ vzdělávání, který v nabídce chyběl. Programů pro podnikající začátečníky jsou hromady, ale jakmile jste v podnikání na pokročilejší úrovni, jste v tom prakticky sám. A tady v tom sám být nemusíte.

Pojďme k vašemu podnikání. Předpokládám, že jste jako zřejmě všechny české ženy, které nemají problém najít si volný čas a cokoliv dělat, vyrábět, tvořit, začínala tvořit doma v obýváku nebo kuchyni, možná sama pro sebe, snad pro blízké. Kdy nastal zlomový okamžik, kdy jste si uvědomila, že se dá tím, co umíte, vaší zálibou nebo koníčkem i živit?

To bylo trochu jinak. To uvědomění znělo: “Radši budu žít v díře na zahradě, než zase zkoušet další zaměstnání, ve kterém zase všechny moje nápady přijdou nazmar.” Říkala jsem si, že udělám cokoliv pro to, abych mohla dělat „něco svého”. Zkusmo jsem vytasila tehdy aktuální koníček (vyrábění šperků z drátků) a zkusila se tím živit. A ono to šlo. Zjistila jsem, že v podnikání jsem jako ryba ve vodě. Vyzkoušela jsem ze zvědavosti několik dalších oborů a fungovaly taky. Podnikání jako obor mě fascinovalo. Načetla jsem knihy, co byly tenkrát na trhu a všechno zkoušela v praxi. Dařilo se mi. No a pak za mnou začali chodit lidi a ptali se, jak to dělám. Tak nějak před 8 lety začal vznikat projekt Tvůrci v praxi.

Netajíte se tím, že i vám blízcí a možná i méně blízcí lidé tak nějak v dobrém“ radili, abyste si našla pořádnou práci. Jaký máte na odpálkování těchhle dobře míněných rad“ recept? Ignorovat je, nevzdát se, možná si říct: Právě když ztrácím sílu, motivaci a podporu, musím přidat?“

Když chcete být úspěšní, musíte se obklopit lidmi, kteří vám věří. Ideální je, se spřátelit s jinými podnikateli, protože oni prostě žijí to, že to jde a místo neustálého zpochybňování vám budou pomáhat uskutečnit i váš sen. Pokud nemáte takové lidi v rodině, připojte se třeba knaší komunitě na Facebooku. Kdybych si v začátku takové lidi nenašla, tak je ze mě dneska možná zahořklá úřednice, nikoli tahoun celého našeho tvůrčího oboru.

Za další bod zlomu kariéry každého, kdo něco umí a má štěstí, že je schopen se tím i živit, bývá rozhodnutí předávat své zkušenosti dál. Vy jste se ale nezastavila ve fázi: Budu lidi učit, protože to umím, vím co dovedu a mám jim co předat“, ale začala jste spojovat lidi, kteří tvoří s těmi, kteří jsou schopni a také ochotní jim pomoct a dát podporu. Vámi založená vzdělávací platforma Tvůrci v praxi se rozrostla na největší komunitu rukodělných tvůrců v zemích českých, moravských a slezských. Jak se vám to podařilo?

Začínala jsem učit jako jednotlivec. Ale postupně mi došlo, že moje znalosti jsou omezené a nenaučila bych tvůrce některé obory tak, jak je potřebují znát. A tak jsem do týmu přibrala profesionální lektorky z dalších oborů, jako jsou sociální sítě, produktová fotografie a videa, copywriting, tvorba e-shopu a podobně. Zároveň jsem začala více pracovat na tom, aby se tvůrci v komunitě podporovali mezi sebou. Pro účastníky kurzů máme Facebookovou skupinu Tvůrci v praxi Mastermind kde jsem k dispozici já, všechny další lektorky a rukodělní tvůrci ze všech možných myslitelných oborů. Takže pokud máte nějaký dotaz, je velká šance, že dostanete jak odpověď, tak spoustu zkušeností od lidí, kteří to řešili před vámi. Za tuto komunitu jsem velmi vděčná, protože nic takového u nás dříve nebylo.

Bohdana Goliášová předává své zkušenosti

 

Je české kutilství“ opravdu takový světový unikátní fenomén, jak jste ho už mnohokrát na mnoho způsobů popsala a pojmenovala? Mně se líbí třeba: Vyrobím si to sám je součástí české DNA“…kde se to v nás vzalo?

Domnívám se, že v tom sehrál zásadní roli totalitní režim, při kterém řada věcí, které člověk chtěl, nešly koupit (hezká móda, lustr, který se vám opravdu hodí do obýváku nebo dřevěná knihovna, která není oranžová) a zároveň stále relativní hojnost zdrojů, ty základní materiály se sehnat daly. Z rodiny vím, že v tom hrála roli i vnitřní revolta, ve smyslu, že i když mi tohle nedovolí systém koupit, tak si to vyrobím.

V době nedostatku zboží i peněz bujela výměna produktů a jednou z ceněných komodit byly právě ručně vyrobené věci jako pletené svetry, domácí marmelády nebo čerstvé květiny. Zároveň v době, kdy nebylo jednoduché mít nějakou profesní kariéru, se mohli lidi nějak realizovat a zažít hrdost na to, že jsou v něčem dobří.

Každý, kdo něco dosáhl ví, že kromě talentu, píle, investování času i peněz, zanícení nebo i tvrdohlavosti by nedosáhl mnoho také bez upřímné a cílené snahy se celoživotně vzdělávat a posouvat dál. Všichni úspěšní ale rovněž vědí, že úspěch není chřipka a je nepřenositelný, instantní návod typu: nemíchat, protřepat a jste za vodou“ neexistuje. Mohla byste navzdory tomuto poznání všem našim akčním čtenářkám dát k dobru několik faktů, možná znalostí, principů nebo čehokoliv, co pomohlo k úspěchu vám?

Na začátku každého úspěchu je obvykle důkladný rozhovor s vlastní duší. Pokud sedíte v kanceláři a cítíte se už roky zvadlá, protože uvnitř víte, že máte tvůrčí duši a potřebujete tvořit, není na čase s tím něco udělat? K podnikání, stejně jako ke každému velkému kroku v životě je zapotřebí vnitřní síla a nezdolnost. A tato síla prýští z nejdůležitějšího vztahu ve vašem životě, což je vztah mezi vámi a životem.

Zkuste si naprosto upřímně odpovědět na otázku, co můžete udělat pro to, aby vás váš profesní život co nejvíc bavil a naplňoval vás? Co byste mohli dělat pořád a stále by vás to bavilo?

Jakmile budete mít odpověď, začněte dělat první kroky k tomu, abyste svou vášeň mohli proměnit v opravdovou práci. Nevíte, jak na to? Zeptejte se někoho, kdo už to dělá. Najděte si komunitu nebo lektora, který má za sebou kus opravdové práce a spokojené klienty (nejen sliby a velký osobní marketing). Nedejte na slova o vesmíru. Tím největším hybatelem ve vašem životě jste vy.

Právě teď můžete vstát a začít dělat kroky správným směrem.

Zkusme malý dámský gambit: Kdybyste měla místo mně ve jménu našich akčních čtenářek možnost zeptat se něco Bohdany Goliášové, co by to bylo?

Občas mi takhle v sobotu odpoledne začne zvonit telefon a v něm se nesmělým hlasem ptá nějaká žena, jestli „to opravdu jde” (živit se vlastní tvorbou). Jestli si myslím, že by to zvládla i ona. A já na to vždycky odpovídám, že lepší, než vést pořád ve své hlavě nerozhodné dialogy a snažit se najít v sobě nějakou abstraktní odpověď, je najít si skupinu lidí, kteří o tom nemluví, ale už to dělají. Připojte se ke komunitě podnikajících tvůrců. Klidně k té naší. Tam dostanete na jakýkoliv dotaz odpověď přímo z praxe.

Típněte už tu nekonečnou nerozhodnost a pojďte se podívat, jak se to doopravdy dělá.

Na závěr tradiční Míšina klíčová otázka: Co vám v poslední době udělalo radost?

Nedávno jsem mluvila se skupinou tvůrců, kteří mi vyrostli pod rukama a jsou dnes úspěšní.

Dlouho jsem nebyla na někoho tak hrdá. Dodnes z toho těžím a když si na ně vzpomenu, roztahuje se mi pusa od ucha k uchu.

Za rozhovor srdečně poděkoval Ján Schneider

foto: archiv Bohdany Goliášové, Women in Tech

Po úspěšném prvním ročníku pokračuje výběrový vzdělávací program Women in Tech i letos. Výběr účastnic a jejich projektů byl zaměřen na základní pilíře podpory Huawei TECH4ALL, které cílí do oblastí vzdělávání, životního prostředí, zdraví a rozvoje.

 

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *