Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY DOPORUČENÉ KNIHY ROZHOVORY

Chcete spoznat Tajemství říše draka?

Chcete poznat Tajemství říše draka?

Anna Ďarmati je vystudovaná psycholožka, učitelka taiči a máma tří dětí – v různém pořadí a v různých kombinacích, jak ona říká. Žije a působí v Bratislavě, případně cestuje a organizuje taiči workshopy po Slovensku i v zahraničí. Taiči, které nazývá svým životním stylem, se věnuje již více než 20 let, má své originální koncepty Taiči pro ženy a Hravé taiči pro děti. V roce 2022 jí vyšla první kniha dětských pohádek Tajemství říše draka, při jejichž psaní se inspirovala právě dětským taiči.

Jak vás napadla myšlenka napsat dětskou knihu o taiči?

Možná to bude znít překvapivě, ale slovo taiči nezazní ani v jedné pohádce. Ony totiž nejsou o cvičení, ale o těch nejdůležitějších benefitech, které taiči může dětem přinést: o tom, jak je důležité vnímat, co se v nás děje (v těle i v duši), o porozumění svým emocím, o vnitřní síle, energii, sebepoznávání nebo třeba i o dýchání. Neznám žádné jiné pohádky, které by dětem nabídly takový základní nástroj zvládání náročných situací, jako je vlastní dech.

Takže by se dalo říci, že vaše kniha je vlastně učebnicí, která tyto věci děti naučí?

To určitě ne, jsou to opravdu velmi pohádkové pohádky (úsměv), které vůbec nezní poučně nebo mentorsky. Jediné, co jsem v nich „nedodržela”, je ten klasický pohádkový boj dobra se zlem. V mých pohádkách zlo není, jsou v nich výzvy, které hrdinové překonávají. A i když mají vlastnosti nebo prožívají emoce, které by se na první pohled mohly zdát nesprávné, dokáží v nich najít ten kousek dobrého a transformovat je. Vlastně pardon, v jedné jediné pohádce mám strašidelnou příšeru, tu vymyslel můj syn – děti jsou totiž svým způsobem spoluautory.

O tom vlastně píšete v úvodu knihy, že jste knihu psali spolu s dětmi a nazýváte svou knihu rostoucí. Řeknete nám o tom víc?

Pohádky v knize jsem původně začala psát jen pro mé děti. A aby mi vytvořily prostor na psaní, zapojila jsem je do něj. Řekla jsem jim, o čem bude pohádka, a ony vymyslely postavám jména a v mnoha případech i to, co se v příběhu děje – tak vznikla i zmiňovaná příšera. Někdy byla „zadání“ opravdu velmi obtížná – v pohádce Drak Perlivák jsem například měla mít podmořskou princeznu, která se rozzlobí a rozsype své perly; piráta, který chytá blesky rukama, a draka, který si zlomí zub. Aha, a ještě ta princezna na své 18 narozeniny pochopí, že se neměla zlobit.

To zní opravdu komplikovaně (smích). Takže jste vždy přesně věděla, o čem má daná pohádka být?

V Hravém taiči, které učím děti, mám 13 cviků. Některé jsem pro účely pohádek spojila dohromady a vzniklo mi deset témat, ke kterým jsem chtěla napsat pohádku. Takže například podkladem pro pohádku Drak Perlivák je cvik, který se jmenuje Drak žere perly. Je zaměřený především na dýchání, posílení rukou a meridiánových drah rukou a na proudění energie. V příběhu je to přetransformováno do situace, kdy draku Perlivákovi dýchání pomůže přemoci příšeru a také objeví, v čem je jeho největší síla, když musí čelit nástrahám rozzlobené princezny.

A proč je tedy kniha rostoucí?

Než jsem knihu napsala, mé děti rostly a spolu s nimi se měnil i charakter příběhů. Když jsem začala, byly nejmladší dceři tři roky, a když jsem skončila, nejstarší bylo 11. Pro tento věkový rozptyl mám tedy pohádky ověřené (úsměv). A přesně takto může kniha růst i se svými čtenáři – nebo spíše oni s ní. Prvních 5 příběhů je určeno spíše menším dětem a dalších 5 spíše těm větším. I když někdy děti překvapí a je to obráceně. Rodiče si pochvalují, že když mají doma více dětí různého věku, všichni si najdou v knize to své. Dokonce i dospělí.

Kupují si ji dospělí sami pro sebe?

Ano, i tací, kteří nemají děti. Dostávám zpětnou vazbu, že ty pohádky na ně působí léčivě, že skrytá moudrost mezi řádky jim dává to, co jejich vnitřní dítě potřebuje. Přiznám se, že je to pro mě velmi dojímavé, protože jsem s tím opravdu nepočítala. Ale častokrát mi napíší i rodiče, že když večer čtou dětem před spaním a děti usnou, musí si ještě pohádku dočíst, jak jim to dělá dobře.

V úvodu knihy také píšete, že kniha s dětmi mluví. Co tím myslíte?

Moje pohádky jsou velmi interaktivní, jsou protkány otázkami, jak by děti v dané situaci zareagovaly, jak se cítí ony v podobných případech, co jim pomáhá, nebo jak by se rozhodly, stojí-li hrdinové před nějakým rozhodnutím. Ty otázky nejsou samoúčelné, respektive jejich cílem není jen udržet pozornost dětí, ale vedou k hlubšímu porozumění příběhu i sebe sama. Krásné je, když na ně odpovídá i rodič, a mohou tak spolu otevřít témata, ke kterým by se možná jinak nedostali, nebo ne v tak pohodové atmosféře. Veronika Kalužáková, která knížku ilustrovala, si přesně takto četla pohádky se svou maminkou – tedy maminka jí je četla a spolu si odpověděly na všechny otázky. Zmínila se o tom na křtu knihy a byl to velmi silný moment, když popisovala, jak je to propojilo.

Lze říci, že se v pohádkách odrazilo vaše psychologické vzdělání?

Já nepracuji jako psycholožka, jen jsem psychologii vystudovala. Chtěla jsem se věnovat rodinné terapii, během školy jsem si dělala i doplňující vzdělávání v rodinných konstelacích podle Virginie Satirové a byla jsem přijata na postgraduální studium do australského Perthu – právě na rodinnou terapii. Ale nakonec se věci vyvinuly jinak, zamilovala jsem se a zůstala na Slovensku (smích). Začala jsem cvičit taiči, postupně ho učit, pak přišlo taiči pro děti, mé děti a nakonec kniha. Ale ano, myslím si, že mé psychologické já jsem tam vložila. Rukopis jsem dala přečíst třem psycholožkám a jejich recenze byly opravdu velmi pozitivní, nazvali texty terapeutickými. Nakonec, pohádky jsou vždy symbolickými příběhy, skrze které se můžeme podívat na sebe a na svůj život jinýma očima.

Knihu jste nazvala Tajemství říše draka. Dovíme se, co je tedy to tajemství?

Dozvíte, v závěru. Teď nevím, jestli vám to mám prozradit. Ale asi ano, protože skutečnou hloubku toho procítíte až po přečtení knihy. Tajemstvím je naučit se poslouchat hlas svého srdce, a říše draka je vlastně naše vnitřní země.

To je velmi krásné. Nyní připravujete také český překlad, takže začíst se budeme moci snad již brzy. Kdy by to mělo být?

Věřím, že ještě před létem, zřejmě v červnu. Ale v předprodeji si knížku můžete objednat již nyní za zvýhodněnou cenu. Zároveň mi tím pomůžete knihu vydat a budete ji mít jako první: https://www.codokazemama.sk/crowdfunding/tajomstvo-rise-draka-rastuca-interaktivna-rozpravkova-kniha.

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *