Zadejte hledaný výraz

BYDLENÍ TRENDY

Co je ekologické podnikání a jak na něj?

Zelená má dnes mnohem větší význam, než jak tomu bylo kdysi. Dnes se tento pojem používá mnohem častěji. Odkazuje na cokoliv, co souvisí s prostředí. “Zelená” se používá v módě, architektuře, bydlení, průmyslu, jednoduše v každé oblasti. 

Zelená znamená myslet, pracovat a žít ekologicky. Jednoduše bychom mohli říci, že jde o hledání způsobů, jak udržet svoje fungování tak, aby bylo v souladu se životním prostředím. Ekologický přístup se čím dál více začleňuje i do podnikání, na pracoviště a do kanceláří

Dejte i vy svému podnikání zelenou. Poradíme vám, jak na to. 

Co je a co není ekologické pracovní prostředí? 

Představte si současný stav většiny kanceláří. Možná stačí, abyste se prošli po vaší firmě a hned vás udeří do očí to, co určitě ekologické není. Například vyzvánějící telefony, tiskárny, které chrlí jeden dokument za druhým, hlučné skartovačky, přeplněné odpadkové koše, skříňky a regály plné plastových organizérů, nádobí, táců a jednorázových předmětů. Našlo by se toho určitě i více. 

Jak má tedy vypadat ekologické pracoviště? Přesně opačně. Je v něm dostatek přirozeného světla, nábytek je vyroben z udržitelných materiálů, elektřina pochází z obnovitelných zdrojů energie a podobně. Jde jednoduše o pracovní prostor, který snižuje, nebo se celkově vyhýbá, vyčerpávání přírodních zdrojů. 

Jak začít? 

Ekologický přístup dokážete dostat do svého podnikání jedině tehdy, pokud se tak nastavíte vy sami a také, pokud se k takovým změnám zaváže i vedení společnosti. Posuďte svou současnou situaci. Sedněte si k tomu a hledejte způsoby, jak vybudovat zdravé zelené pracovní prostředí.

Začněte tím, co můžete sami hned změnit. Většinou jsou to maličkosti, na kterých se ale naučíte uvažovat ve velkém. 

1. Třídění a zpracování odpadu

Image by Freepik

Naučte své zaměstnance správně třídit odpad. Dost bylo odpadkových košů u každého pracovního stolu. Zaveďte ve firmě správnou odpadovou politiku. Pořiďte si koše na třídění odpadu. Správné odpadové hospodářství omezí vznik odpadu a sníží jeho dopad na životní prostředí. 

Tip: Víte, jak můžete zabezpečit pro svou firmu odpadové hospodářství podle platné legislativy? 

Vyhněte se plastovým skleničkám a jednorázovým příborům. Použití plastového nádobí se může zdát jako malé pochybení, ale celkově může mít významný vliv na životní prostředí. 

Co můžete udělat? Odmítnout, přestat nakupovat nebo přijímat jako dar položky, které jsou proti ekologickému odpadovému hospodářství. Snížit množství obalů, přestat nakupovat ve velkém, znovu používat nádoby a obaly. Recyklovat. Kompostovat potravinový odpad. 

2. Stravujte se racionálně

Potravinový odpad často vzniká z nerozumného plýtvání jídlem. Právě ve firmách, kde pracuje víc zaměstnanců, často dochází k hromadění zbytků, které končí v odpadkovém koši. Nalezněte způsob, jak potravinový odpad kompostovat. 

Pokud jsou k vám obědy dováženy, zvolte jednu, maximálně dvě provozovny, z kterých si kolegové budou objednávat jídlo. Často se totiž stává, že v kanceláři, kde sedí 20 lidí a každý si objedná jídlo z jiného místa, se hromadí počty obalů a následně i odpadu, ale také se zvyšuje počet emisí z důvodu dojezdu vícero dodavatelských aut.

Navíc, opravdu potřebujete plastovou láhev se slazeným nápojem, která je součástí menu, když máte v kanceláři tekoucí vodu nebo zásobník vody?

3. Maximalizujte přirozené světlo

Osvětlení je něco, co v kanceláři jednoduše musí fungovat, ale často nad tím ani nepřemýšlíte. Zkuste se zamyslet, jak ho udělat více ekologické. Pokud má vaše kancelář velká okna, přehodnoťte, zda potřebujete mít během dne zapnutá světla. Maximálně využívejte denní světlo. 

Pokud je osvětlení třeba, upravte stropní svítidla tak, aby se dali nasvítit jen určité oblasti. Tím pádem můžete zhasnout tam, kde světlo nepotřebujete. Používejte šetrnější LED žárovky, pohybový senzor na chodbách, toaletách a v místnostech, kde se zdržujete zřídka.

TIP: Často se vám stává, že světla zůstanou zapnutá i po tom, co odešel z kanceláře poslední člověk? S tím vám může pomoci časovač, který bude místo vás kontrolovat nadměrnou spotřebu energie.  

4. Přejděte na digitální komunikaci 

Máte přehled o tom, kolik papíru při svém podnikáním spotřebujete? V digitálním světě vytisknuté dokumenty nejsou nevyhnutelné. Povzbuďte své kolegy a zaměstnance, aby se podle možností vyhýbali tisku dokumentů. 

Vytvořte si virtuální nástěnku na různé zprávy a oznámení. Posílejte poznámky, faktury, objednávky a jiné obchodní dokumenty emailem. Využijte různá virtuální úložiště a cloudy na zálohování dokumentů místo jejich uchovávání v regálech. 

5. Menší spotřeba energie

Ekologické pracovní prostředí jde ruku v ruce s efektivní spotřebou energie. Té dosáhnete používáním plynu, zelené elektřiny nebo jiné formy energie. 

Nainstalujte nastavitelný termostat, abyste předešli plýtvání energií a použijte chladicí nebo vytápěcí systém. Klimatizační jednotky jsou lepší než ventilátory, které jenom víří vzduch, ale teplotu v místnosti nijak neovlivňují. 

Snižte také požadavky na ohřev vody a vytápění. I dobrá izolace budovy dokáže pozitivně ovlivnit spotřebu energie. 

TIP: Víte, čím nejefektivněji vytápět a jaké jsou náklady na vytápění? 

Kupujte pouze energeticky úsporné spotřebiče a elektroniku. Udržuje je ve 100% funkčním stavu, aby vám vydrželi co nejdéle. Jejich skvělý stav a správné fungování předchází zbytečné spotřebě energie. 

6. Přehodnoťte firemní prostory

Abyste byli produktivní a měli úspěch ve svém podnikání, nepotřebujete velké kancelářské prostory. Pokud máte prázdné kanceláře, nepoužíváte zasedací místnosti nebo prostorné haly, možná zjistíte, že přechod do menších prostor sníží vaše náklady a uhlíkovou stopu. 

Menší kanceláře potřebují méně údržby. Ještě méně, pokud vaši zaměstnanci začnou pracovat na homeoffice. Tímto způsobem se můžete některých prostorů vzdát, budete tak opět o něco blíž k ekologickému podnikání. 

7. Nové postupy a systémy zaveďte do všech provozů

Nestačí, když vnesete zelenou vlnu jen do prostor, kde pracujete vy nebo vaši blízcí spolupracovníci. Pokud provozujete sklady, kamenné prodejny nebo dílny, zkuste i tam zavést různé ekologické postupy. 

I tady je přece možné třídit a recyklovat odpad, nastavit správné vytápění a chlazení, přehodnotit možnosti osvětlení a další možnosti úspory energie. Využívejte zelené zdroje energie. Tam, kde to není možné, snižte uhlíkovou stopu používáním kvalitních zařízeních (například energeticky úsporné elektrocentrály). To se týká hlavně výrobních prostorů a dílen. 

TIP: Víte, jak si vybrat vhodnou elektrocentrálu (nejen) pro profesionály na různé stavební, průmyslové nebo nebo do domácnosti? 

8. Zelené cestování 

Image by Freepik

Pandemie nám ukázala, že mnoho věcí se dá řešit i bez provozovny, z domu. Nemusíte přece za vším docházet. Mnohá obchodní střetnutí se dají řešit online. Naučte takovému jednání i své obchodní partnery, služební cesty se tak sníží na minimum. 

Pokud přeci jen musíte vycestovat, snažte se skloubit více střetnutí do jednoho dne. Tam, kam byste běžně jeli více autami, jeďte jedním. Využívejte veřejnou dopravu. Jděte jednoduše příkladem svým kolegům a zaměstnancům. 

Povzbuďte své zaměstnance v tom, aby docházeli do práce pěšky. Oblíbené jsou i kola. Ty, které bydlí ve stejné oblasti, motivujte, aby se složili na dopravu do práce a využili jedno vozidlo. 

9. Investujte do úpravy budovy 

Budova, v které podnikáte je majetkem vaší společnosti? Zvažte některé investice do její úpravy, která se vám vrátí v nižších nákladech a snížení uhlíkové stopy. 

Zelené zdroje energie, včetně solární a větrné energie, jsou dostupnější víc, než kdykoliv předtím. Na instalaci těchto zařízení můžete dokonce získat dotace. Kontaktujte dodavatele elektřiny a zjistěte, jaké jsou možnosti zelené energie. 

Nechte si zkontrolovat izolaci oken a dveří. Výsledkem nekvalitní izolace je únik tepla, který vede ke zvýšení nákladů na vytápění. Pro úsporu energie je důležité také kvalitně zateplená a izolovaná střecha. 

Zapojte do eko podnikání své kolegy a zaměstnance 

Image by Freepik

Obeznamte se svou myšlenkou ekologického podnikání i své kolegy a zaměstnance. Zapojte je do celého procesu. Vytvořte tým pro zelené pracovní prostory. Svěřte jim návrhy, realizaci i kontrolu zavedených eko postupů. 

Lidi jsou od přírody soutěživí. Vytvořte různé zelené výzvy, například: Která kancelář vydrží měsíc bez používání plastových obalů a nádob? Která kancelář spotřebuje měsíčně nejméně papíru? Odměny nemusí být velké, jde o to, abyste ekologický přístup dostali do podvědomí maximálního počtu zaměstnanců. 

Organizujte různé porady a školení. Najděte si čas na povzbudivé emaily. Seberte své kolegy na teambuilding do přírody a mluvte o tom. Naučte své zaměstnance, jak žít a rozmýšlet úsporně. Trvejte na tom, aby před odchodem z práce kontrolovali, zda vypli elektroniku a zhasínali za sebou. 

Investujte do fotovoltaiky, která dokáže vyřešit vaše problémy s nadměrný plýtváním elektrické energie. Znáte výhody používání fotovoltaiky? 

Na závěr 

Proč byste měli jít do ekologického podnikání? K ekologickému uvažování by vás měli vést nejen různé výzvy, která se na vás valí ze všech stran. Mějte na paměti i to, že i vy máte určitou zodpovědnost k dalším generacím. 

Zelené kanceláře jsou dnes moderní po celém světě. Vyhledávají je hlavně mladí lidé, pro které je ekologie přirozenější. Mladí zaměstnanci nechtějí pouze vydělávat peníze, chtějí i něco změnit. Dejte jim proto možnosti, budete pro nové členy vašeho týmu mnohem atraktivnější. Atraktivnější budete i pro partnery a dodavatele. 

Vytvoření energeticky efektivní kanceláře může znamenat více oken, víc přirozeného světla s lepším prouděním vzduchu a tím příjemnější pracovní prostředí. Věřte nebo ne, i takové pracovní prostředí může být jistou konkurenční výhodou. 

Eva Dedinská, Specialista na optimalizaci webů – Naučte se, jak nastavit základní SEO on page faktory na vašem webu

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *