Emma Riedová: „Ingredience mých bestsellerů? Tajemství, intriky a špetka erotiky.“
Ač se to nezdá, i advokátní praxi lze skloubit s psaním historických románů. A v případě detektivních zápletek se třeba zkušenostmi z advokacie i trochu inspirovat. Česká autorka publikující pod pseudonymem Emma Riedová dává svým čtenářům nahlédnout do dávných dob a její knihy jsou plné napětí i romantiky. Emma vystudovala práva a dějiny umění, pracuje jako advokátka a miluje historii. Vášnivě ráda spřádá příběhy a vypráví je tak, že se vám bude tajit dech.
Prozraďte nám něco o sobě, Emmo.
Můj život je plný rozporů. Na jednu stranu mě živí právo, které vyžaduje přesnou a praktickou mysl, na druhou stranu jsem snílek, který rád pobývá ve smyšleném světě. A nějak se v tom snažím najít si svou cestu, což není vždy jednoduché, protože jsem také máma dvou malých dětí. Vždy jsem milovala příběhy, zvláště ty, v nichž se skrývá nějaká záhada a kde věci nejsou tak, jak se na první pohled zdají. Ráda vyprávím a jsou ingredience, bez nichž se při tom neobejdu: tajemství, intriky, temné tóny a pak láska a špetka erotiky. Vlastně víc než špetka (smích).
Autorka Lucie Volková spouští nový podcast Čaro-děj
Z lásky k historii vznikla má prvotina Královské intriky. Nějakou dobu jsem studovala v Paříži a její atmosféra mě inspirovala k napínavému románu z podsvětí Pařížské rekviem. Královské intriky i Pařížské rekviem jsou beznadějně vyprodané. Pařížské rekviem je u knihkupců k dostání alespoň jako e-book. Na podzim opět dorazí na trh i Královské intriky, a to jako elektronická kniha a jako audiokniha. Do té doby si je můžete třeba půjčit v nejbližší knihovně.
A právě teď vychází má třetí kniha – středověké detektivky Suďte spravedlivě. Tu seženete jako tištěnou knihu i jako e-book. Kdo je na ni zvědavý, může si stáhnout první kapitolu.
Co vás inspirovalo k napsání vaší poslední knihy?
Do určité míry literatura, kterou miluji: detektivky Agathy Christie, historické romány Ludmily Vaňkové a Jarmily Loukotkové, brilantnost Kena Folleta a atmosféra knih Juraje Červenáka. Další důležitou inspirací mi byly skutečné středověké soudní případy, které mi pomohly pochopit svět středověkého práva. Může to znít zvláštně, ale na několika místech jsem do detektivek promítla i zkušenosti, které jsem nasbírala při kontaktu se skutečnými vyšetřovateli, svědky a stíhanými osobami. Mnohé se od středověku změnilo, ale některé lidské reakce jsou podle mě věčné.
Julie Urbišová: Kniha Doma v Nola vznikla z mých nejzajímavějších reportáží z New Orleans
Pro koho je kniha určena a o čem je?
Pro milovníky napětí. Pro lidi, co rádi přicházejí věcem na kloub. Pro všechny, kdo milují historii. Pro každého, kdo rád bloumá starou Prahou. Pro ty, kdo se nebojí trochu temných příběhů. A věřím, že bude bavit i ty, kdo třeba běžně po historické próze nesáhnou.
Suďte spravedlivě vás zavede do Prahy na začátku 14. století. Děj čtenář sleduje přímo z pohledu vyšetřovatelů, protože je kniha vyprávěna v ich-formě, a kromě rozplétání zločinů jsou v knize i nástrahy zakázané lásky a detaily ze středověké každodennosti.
Jak na knihu reagují první (testovací) čtenáři?
Mám věrnou skupinu čtenářek a čtenářů, kteří nadšeně vítají, že konečně vyjde další kniha. Od nich jsou reakce jako vždy vřelé a pozitivní. Velkou radost mi ale dělají ti testovací čtenáři, kteří čtou obvykle jiné žánry, třeba spíše thrillery ze současnosti nebo jen literaturu faktu. Někdy se nechají chvíli přesvědčovat, že by měli dát mé knize šanci. O to větší radost ale pak mám, když poslouchám, jak se od mé knihy nedokázali odtrhnout (smích). Myslím, že lidé často ztotožňují historickou prózu s nudou a rozvleklostí. To ale není případ mých knih, já na nudu nemám čas.
Prozraďte, co vás zaskočilo během tvorby, vydávání nebo prodeje vaší knihy? Na co by si měli dát začínající autoři pozor?
U vydávání knih velmi záleží na tom, zda jde člověk cestou vydavatelství, nebo samonákladu. Některé věci jsou stejné: vždy je potřeba důkladná redakční práce, má-li mít kniha úroveň, vždy je dobré investovat hodně času a energie do propagace knihy, protože konkurence je velká. Je rozhodně snazší knihu napsat a vydat než na ni upoutat pozornost těch, koho by mohla bavit.
Při vydávání knihy ve vydavatelství, což je můj případ, je třeba se obrnit trpělivostí, protože to bývá dlouhý proces. Také je dobré vědět, že podíl autora na zisku z knihy nebývá u této cesty nijak závratný a víc věcí, než asi průměrný začínající autor očekává, je často mimo vaši kontrolu – termín vydání, obálka, grafika.
Se samonákladem mám zkušenosti jen u audioknihy Královské intriky, kterou chystám uvést na trh na podzim 2022. U samonákladu bych podtrhla důležitost schopných spolupracovníků – redaktora, korektora, grafika a u audioknihy samozřejmě zvukaře a herců. Nikdo z nás není expert na všechno a je důležité spolupracovat s lidmi, kteří své práci skutečně rozumí.
Jak jste řešila financování a uvedení knihy na trh?
Suďte spravedlivě vychází u běžného nakladatele, takže tam mě tato starost netíží. Ale audioverzi knihy Královské intriky si vydávám sama. Náklady, což je hlavně odměna herců a úhrada studia, nesu sama ze svých úspor. Až bude audiokniha hotová, chci uzavřít smlouvu s distributory a prodávat ji přes běžné e-shopy. Kdybych měla k dispozici více volného času, určitě bych zvažovala i přímý prodej přes vlastní e-shop. Bohužel na takovou cestu mi v mé situaci vedle péče o dvě malé děti, práce a psaní nezbývá dost volného času. Proto jsem tuto možnost zavrhla.
Vzpomeňte nějaký pozitivní AHA moment, který by podle vás měli vědět i jiní autoři.
Myslím, že se v naší kultuře hodně mluví o talentu a málo o řemesle a trpělivé práci. Za každou dobrou knihou je nejen nápad a spisovatelům vypravěčský dar, ale také spousta úmorné práce, přepisování a úprav. Není to jen umění, ale i řemeslo a jako u každé jiné tvůrčí práce i spisovatel může stále růst a posouvat se dál, zvlášť když je otevřený zpětné vazbě. Všem autorům bych tedy doporučila hlavně pokoru ke zpětné vazbě, ochotu učit se a trpělivost k dotažení knihy do konce, ať už píší o čemkoliv.
Co považujete za svůj největší úspěch?
Jednoznačně to, že se mi zatím daří organizovat si práci, péči o děti a psaní tak, že můžu všechny své aktivity dál rozvíjet. Rodina je pro mě naprosto zásadní. Jak ví asi každý rodič, starat se o rodinu a zároveň dělat něco kreativního je tak trochu nekonečný boj. Nepopírám, že jsem někdy velmi vyčerpaná. Naštěstí nebojuji sama, mám podporu manžela, široké rodiny a přátel. Jsem přesvědčená, že výchova dětí je nejsnazší, když je člověk součástí nějaké své „vesnice“ – příbuzných, přátel, zkrátka komunity, s níž může sdílet radosti a strasti rodičovství. Díky lidem, kteří mě obklopují, můžu mít jeden den byt plný dětí a další den klid na práci. To je způsob života, v němž se cítím dobře a který mi umožňuje, abych mohla kromě péče o děti i pracovat a psát.
Jaký je váš největší pracovní sen?
Aby se mé knihy dostaly ke každému, koho by mohly nadchnout, pohltit a zavést do „jiného světa“, do dávných dob. A také mít tolik času na psaní, abych mohla sepsat všechny příběhy, které se mi líhnou v hlavě a nedají mi pokoj, dokud je neodvyprávím.
Kde mohou lidé podpořit tento projekt?
Udělejte si radost některou z mých knih, pokud je to váš šálek čaje. Nebo ji pořiďte někomu, koho potěší. Půjčte si některou z mých starších knih v knihovně nebo si stáhněte zdarma ukázku z té nejnovější (https://riedova.cz/sudte-spravedlive/sudte-spravedlive-kapitola-i-naseptavac/ ) a rozhodněte se sami, zda chcete číst dál. Pokud jste některou z mých knih četli, zanechte recenzi u knihkupce nebo na databázi knih. To je velká pomoc. Doporučte knihy svým přátelům, pokud se vám líbily. Porozhlédněte se po mém webu https://riedova.cz/, sledujte mě na Instagramu https://www.instagram.com/emma.riedova/, kde sdílím historické zajímavosti, nebo Facebooku . A poslechněte si audioknihu Královské intriky, až vyjde.
Foto: Kateřina Langhammer Měšťánková, Probuď labuť