Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY KNIHY TIPY

I vaše knihovna si zaslouží jarní detox. Jak na to radí v knižním second handu Knihbot

S příchodem jara se v mnohých z nás probouzí potřeba očisty a detoxu. Tělu dopřejeme restart pomocí ovocných a zeleninových šťáv, z šatníku odstraníme nenošené kousky a v celé domácnosti uděláme jarní úklid. Očistu si však zaslouží i naše knihovny, kterým prospěje nejen úklid, ale také protřídění.

Zatímco na parapetech utíráme prach každý týden, na hřbety knih už se tak často nedostaneme. Kdy jindy, než s příchodem jara je však čas dopřát knihám pořádnou jarní očistu. Jak na to radí Kristýna Hladíková z Knihbotu, největšího knižního second handu v Česku. „Vyprázdněte celou knihovnu, utřete police vlhkým hadříkem a mezitím, co bude povrch schnout, vezměte knihu po knize a štětcem omeťte prach z horní části knih, na kterou nejvíce usedá prach. Pokud vás nebaví knihy ometat, stejnou službu vám udělá i obyčejný lux,“ říká.

Foto: unsplash.com

Tituly si následně roztřiďte na hromádky a rozdělte, které knihy vrátíte zpět na polici, které potřebují opravit a které již číst nebudete pošlete je dál. Knihy můžete darovat přátelům, charitě či je prodat, třeba na Knihbotu. „Je nutné, aby knihy neměly chybějící stránky a nebyly více než třicet let staré. Poté stačí, když je vyfotíte v komínku a fotku nám pošlete, abychom alespoň částečně posoudili jejich stav,“ popisuje Hladíková. Tituly si poté pracovníci Knihbotu vyzvednou u vás doma, případně je můžete poslat přes Zásilkovnu či je na pobočku Knihbotu donést osobně. Následně pak knihy nabídnou na svých stránkách, kde si je mohou zájemci koupit.

Jak mít doma nadšeného malého čtenáře? Obklopte jej knihami.

Vyhněte se krabicím i izolepě

Mnozí z nás mají ke knihám citový vztah, kvůli kterému se jich nechceme vzdávat a nadále je radši budeme skladovat doma. Nikdy však tituly neukládejte do krabic. Nejen že v nich budou jen zabírat místo, a i když budete mít pocit, že je máte na blízku, dost možná si na ně za celý rok ani nevzpomenete. „Lidé mají své knihovny často přeplněné a knihy tak nezřídka končí v krabicích, ať už na půdě nebo ve sklepě. Tam jsou ale daleko náchylnější k poškození, napadení plísněmi a ztrácí na hodnotě. Ke knihám v krabicích se nikdo nikdy nevrací a když je prodáte, udělají radost někomu dalšímu a budou tak moci dál plnit svůj účel,” dodává Hladíková.

Foto: pixabay.com

V neposlední řadě věnujte pozornost také titulům, které si chcete ponechat, kvůli častému používání jsou však poškozené. Ať už mají uvolněné listy, rozlepenou vazbu nebo mastné skvrny, zaslouží si trochu opravit. „Fleky odstraňte na sucho gumou. Vždy gumujte jedním směrem, ať zamezíte potrhání stránky. Mastných skvrn se zbavíte stejně jako u oblečení pomocí savého papíru a žehličky. Zápach pak odstraníte tím, že stránky lehce posypete jedlou sodou, knihu zavřete a pár dní necháte uležet. Potom sodu vyfoukejte fénem nebo vymeťte,“ uvádí Hladíková.

Soutěž o knihu Prostor o duši

Častým poškozením bývá také uvolněná vazba nebo listy. Jak však Hladíková upozorňuje, knihám rozhodně neprospějeme lepením izolepou. „Její lepidlo je agresivní, složení nestabilní a knížky ničí. Na pomoc si vezměte profesionální knihovnické pásky, které mají neutrální pH, jsou odolné proti stárnutí a žloutnutí a jejich papírové varianty neobsahují kyselé a dřevité látky, takže knihy nepoškodí,“ vysvětluje.

Rady na závěr

  • Knihy utírejte vždy na sucho. Lehce navlhčit můžete pouze voděodolné pevné desky či police knihovny
  • Při ukládání knih do knihovny z nich vždy vyndejte záložky a papírky s poznámkami. Dlouhodobě vložené papíry knihy ničí
  • Knihy dlouhodobě neskladujte na sluníčku. Přímé sluneční světlo ničí barvy na obálkách a rozpouští lepenou vazbu
  • Nepotřebné knihy darujte nebo prodejte dál. Nikdy je však neukládejte v krabicích
Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *