Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY BYDLENÍ DIZAJN INTERIÉR

Interiérové styly od Art deco po Zen: Industriál – syrová krása ryzích materiálů a původních konstrukcí

Neubráníme se nutkavému pocitu, že industriální styl vznikl tak nějak nechtěně, v podstatě metodou „z nouze ctnost“. V dějinách umění nenajdeme zápis: „Industriální interiérový styl vymyslel ten a ten spolu s tou a tou v roku tom a tom a poprvé zrealizoval tam a tam…“ Nevadí, pojďme na to jinak.

Zkuste si představit, že souhrou okolností, možná i náhody získáte z druhé či třetí ruky prostor, který jakživ nebýval obytým a rozhodnete se ho zabydlet. Dejme bokem to, jestli vám to majitel nebo příslušný úřad dovolí, hypoteticky si zafabulujme, že prostor zaberete dle nejlepších anarchistických tradic jako squatterka.

Předtím to byl možná zapomenutý kout nějakého průmyslového areálu, jde o syrovou, hrubou industriální stavbu se vším všudy, s maximálním minimalismem co se estetiky, či možná krásy týče. Čistá funkčnost, ale žádný vytříbený funkcionalismus, jenom železobeton, ocel, u staveb staršího data klasická neomítnutá cihla, nebo jinak neopracované stěny, betonové podlahy, odhalené trubky, roury, přiznaná elektroinstalace přímo na stěně a podobné vychytávky. Co se s tímhle prostorem dá udělat, jak ho co nejlépe zabydlet, neřkuli zútulnit?

prostory ateliéru boqarchitekti v industriálním stylu

Tou správnou cestou jistě není proměnit tenhle prostor v něco jiného, z industriálu nevykouzlí ani sebelepší interiérová architektka rustikální venkovskou jizbu – a vlastně proč by to dělala? Právě tu autentickou ryzost, totální hrubou, syrovou originalitu takhle vystavěného prostoru je třeba zachovat. A některé prvky snad i zdůraznit, vyzdvihnout, protože máte prakticky originální, původní industriální interiér, který by bylo vážně škoda zlikvidovat jakoukoli snahou o jeho přetvorení na něco jiného, na to, čím není nebo spíše nikdy nemůže být.

Možná nebudete věřit, ale v naší fabulaci nestřílíme slepými patronami, vážně nejsme daleko od pravdy, vždyť první industriální interiérové kousky vznikaly v podstatě výše popsaným způsobem. Původní industrial má kořeny v New Yorku a Londýně, kde umělci v 60. a 70. létech minulého století neměli na vysoké nájmy a vyřešili to originálně: zabírali staré, opuštěné nevyužité tovární nebo skladové prostory, kde si zřizovali své ateliéry i bydlení.

No a teď si zkuste představit, že vše z výše popsaného – to ale nelze, tak alespoň klíčové, charakteristické prvky přenesete z toho originálního industriálního prostoru do jiného, který hodláte zařídit v industriálním stylu. Není to vůbec tak polopatisticky přímočaré a jednoduché, jak se o tom v podstatě lehce píše. Protože v první řadě industriální styl nepatří do každého interiéru, bylo by v podstatě estetickou samovraždou chtít mít svůj kousek industriálu ve srubovém dřevodomě na samotě u lesa.

prostory ateliéru boqarchitekti v industriálním stylu

Kam tedy industriální interiérový styl patří?

V podstatě všude, kam se industriál hodí, samozřejmě v první řadě přímo do originálních industriálních prostor, které se přetvářejí na obytné. Dále kupříkladu do mezonetových, nebo sklepních bytů, možná půdních vestaveb starých činžovních domů. O možnostech i praktických aspektech využití industriálního interierového stylu v dnešním interiérovém dizajnu ví své naše odborná poradkyně, architektka Jana Stachová z ateliéru boqarchitekti.

Pokud se Vám do rukou dostane originální industriální prostor, je to radost. Převýšené stropy přímo vybízejí k tvorbě mezonetového či loftového bydlení, ve kterém vynikne krása přiznaných konstrukčních prvků. V první řadě prostor očistíme, tedy pečlivě zhodnotíme, které vrstvy jsou původní a které jsou dodatečně nabalované. Častokrát to nejlepší, co můžeme udělat, je „vymalovat na bílo“, a máme téměř hotovo. Takto očištěný prostor má obrovský potenciál a záleží už jen na tom, jak k jeho zařízení přistoupíme.

Industriál je o kráse konstrukcí a materiálů. Původní ocelové či litinové prvky můžeme jen očistit, ošetřit a zafixovat, anebo jim navrátit původní lesk a barvu. Režné cihlové zdivo snese i barevný nátěr. Betonové stropy či průvlaky zase nejlépe vyniknou přiznané, a kapitolou sama pro sebe jsou svítidla. Na trhu lze sehnat repasovaná originální tovární svítidla, která do konceptu skvěle zapadnou.

Můžeme se ale inspirovat i opačným přístupem. Očištěný prostor vytvoří podklad, který si zařídíme současnými prvky. Nebojíme se dřeva, výrazných barev, strukturovaných materiálů, textilií či kusových koberců. Zde může krásně vyniknout kontrast materiálů, staré doplníme novým, ke hrubým a režným materiálům přibydou vrstvy hladké, měkké a hřejivé.“

Jestliže se vám tedy industriál líbí, nechte si poradit od odborníků, pokud to chcete komplet se vším všudy, včetně odhalených trubek a kabelů. Nebo se klidně pusťte do svého malého, domácího industriálního projektíku. Stačí možná začít tím stylovým továrním svítidlem a možná ne vymalovat kus zdi, naopak, odstranit zbytečné nánosy nátěrů a omítek a nechat vyniknout skryté kráse materiálu, ze kterého je vaše zeď vystavěna. A klidně si při tom zpívat spolu s Karlem Zichem překrásný, téměř zapomenutý song Petra Hapku a Zdeňka Rytíře Kdybych byl malířem.

Ján Schneider

Titulní foto: unsplash, Toa Heftiba: The National Grande Cafe Belfast

Foto v textu: boqarchitekti

redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *