Zadejte hledaný výraz

PSYCHOLOGIE ŽURNÁL

Jak se bránit konzumnímu stylu života?

nakupovani

V dnešním světě se nás veškeré společnosti snaží neustále přesvědčit, abychom si od nich něco koupily. Jen co ráno otevřeme emailovou schránku, jedním z prvních zpráv, které vidíme, je newsletter informující o nových slevách, které nám nesmějí uniknout. Odpoledne si pak třeba chceme zacvičit podle našich oblíbených videí na youtube, nebo si pustit praktický návod, jak editovat fotografie v telefonu, ale nejprve musíme vidět reklamu.

Naše společnost je čím dál více ovlivňována firmami, které diktují, co bychom měly kupovat, a jak bychom měly uvažovat. Názorným příkladem jsou nové modely telefonů, které vychází každý rok. Před velkou událostí technologické společnosti publikují články, kde spekulují o tom, co bude nejnovější telefon obsahovat, a nadšenci si ho následně mohou „předobjednat“nebo stát hodiny ve frontě u místního prodejce telefonů.

Přestože technologické pokroky jsou skvělé, závisí naše přežití a radost ze života na získání nejmodernějšího smartphonu? Tyto náznaky bezduchého materialismu nalezneme dnes už ale téměř všude, nejen v technologickém průmyslu.

Chceme být jen pasivními konzumenty?

Nejenže důsledky tohoto problému mohou vést ke koloběhu spotřeby a plýtvání, ale dotýká se i našich vnitřních hodnot. V kulturním průmyslu podniky rozhodují o tom, co konzumujeme, jak to konzumujeme a kdy to konzumujeme. Kvůli tomu nedokážeme objevit skutečný význam věcí, protože vše, co dostáváme (zboží a služby), je už předem formulované. Jinými slovy to do našich životů nepřidává žádná překvapení ani hodnotu. Místo toho kulturní průmysl jednoduše otupuje naše smysly a mění nás v „pasivní konzumenty“ čehokoli, co nám společnosti poskytují.

Existuje nějaké řešení? Odpověď je ano i ne. Abychom potlačily sílu kulturního průmyslu, musí se naše společnost kolektivně spojit a podívat se za materiální bohatství. Toho však není lehké dosáhnout. Existuje ale několik kroků, které můžeme udělat my samy, abychom dokázaly postupně inspirovat ostatní k tomu se vymanit ze sevření kulturního průmyslu.

Začněte tím, že budete říkat „ne“ komercialismu

Součástí problému kulturního průmyslu je standardizace. To v podstatě znamená, že dnešní konzumerismus blokuje věci, které se vymykají normálu a mohou nám pomoci uvažovat o světě a přiblížit se jeho podstatě. Kulturní průmysl nám místo něj jednoduše poskytuje zboží a služby, které jsou pro nás nepohodlné. Nebojte se tedy vybočit z trendů a zaměřte se na to, co vám přinese opravdovou radost.

Nakupování je sice zábava, ale opravdu potřebujete ten nový telefon, protože je nejnovější a údajně lepší než ten předcházející? Nebo další nové boty jen proto, že vám v emailové schránce zrovna přistála 20 % sleva na veškeré zboží? Nejspíš tušíte, že odpověď nebude přesvědčivé „ano“. Místo neustálého utrácení se můžete pokusit své peníze šetřit a schovat si je na příležitost, která vám skutečně udělá radost. Co třeba nějaký vzdělávací kurz nebo cesta, kterou toužíte podniknout?

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *