Zadejte hledaný výraz

BYDLENÍ TRENDY

Jak zařídit jedinečný a útulný obývací pokoj krok za krokem

Obývací pokoje jsou místa, kde se setkáváme s rodinou a přáteli a kde vznikají krásné vzpomínky. Proto si zaslouží, aby byly naplánovány a zařízeny správným způsobem. Vědět, kde začít, může být někdy skličující. Od úvah o nábytku, po barvy, rozložení a podlahy. Zde je několik tipů, které potřebujete vědět, abychom vám pomohli učinit správná rozhodnutí.

Jak začít? 

Krok 1: Účel a rozdělení 

Nejdůležitější je promyslet si, co od svého obývacího pokoje chcete. Jste svobodní nebo máte rodinu a děti? Máte domácího mazlíčka? Chcete pohodlný pokoj s množstvím útulných koutů a měkkým posezením, nebo bude váš obývací pokoj sloužit jako kancelář? Všechny tyto faktory jsou klíčové při zvažování stylu a uspořádání místnosti. 

Sedněte si s perem a papírem, načrtněte si rozložení, jak byste chtěli, aby místnost vypadala, a poznačte si klíčové vlastnosti, barvy a položky, které jsou pro vás důležité. Až dojde na nákupy, nebudete v pokušení kupovat si věci, které přirozeně nezapadají do vašeho plánu. 

Jak si naplánovat rozložení obývacího pokoje? 

Musíte začít měřením šířky a délky vašeho obývacího pokoje, abyste určili druh nábytku, který chcete umístit. V případě velkých obývacích pokojů je možné libovolně zvolit velikost pohovky i jiného nábytku, jako je například konferenční stolek nebo televizní stolek z masivu. Zatímco v malém prostoru může být rozmanitost omezená. 

Rozložení malého obývacího pokoje 

Na co třeba myslet, když máte malý obývací pokoj: 

  • Díky příliš velkému sezení vypadá malá místnost ještě drobnější. Výběr správné velikosti pohovky je důležitý.
  • Vyhněte se přeplnění místa příliš velkým množstvím nábytku. Čím víc nábytku přidáte do malého obývacího pokoje, tím víc bude prostor stísněný. 
  • Použijte minimalisticky a elegantně navrhnuté kousky nábytku, aby váš prostor působil prostorně. 
  • Použijte světlé barevné tóny a odstíny, které dodají obývacímu pokoji na optickém zvětšení. 
Obývací pokoj se schodištěm

Obývací pokoj se schody si také vyžaduje určité plánování. Je vhodné mít pod schodištěm úložný prostor. Schodišťový úložný prostor je možné využít na uložení obuvi a deštníků, ale také může být použitý na uložení hraček nebo jiných předmětů, jako jsou knihy a podobně. 

Rozložení obývacího pokoje ve tvaru obdélníku

Nejběžnější uspořádání obývacího pokoje je obdélníkové uspořádání. Toto uspořádání vám dává možnost experimentovat a pracovat s různými styly a designy. Můžete si vybrat rozkládací pohovky nebo pohodlné sedací soupravy ve tvaru písmene L, pokud máte velkou rodinu. 

Krok 2: Barevné schéma 

I barevné schéma je rozhodující. Výběr barev se nejvíce projeví na stěnách, protože to je největší plocha, která zaujme každého příchozího do místnosti. Rozhodněte se, která barva bude vaší hlavní barvou a použijete ji na stěny. 

Obvykle je nejlepší ponechat místnost neutrální, což umožní snadnější změny v budoucnosti. Obývací pokoj by měl být domácí, příjemný, takže určitě používejte mnoho barev z teplé barevné palety. 

Polštáře, umělecká díla, přehozy a dokonce také závěsy jsou vhodné pro oživení místnosti a dodají místnosti její osobitost. Ujistěte se, že podlahy jsou o něco tmavší než stěny. To uzemňuje místnost, přináší rovnováhu a místnost působí o něco větší. 

Tapeta nebo barva? 

Jestli si vyberete tapetu nebo barvu, je do značné míry ovlivněno vaším osobním vkusem. Velké výtisky obvykle opticky zmenší malé obývací pokoje, pokud jsou na všech 4 stěnách. Jemné vertikální pruhy způsobí, že místnost bude působit vyšší, vodorovné pruhy prostor naopak rozšíří. 

Krok 3: Styl obývacího pokoje 

Než půjdete dát, měli byste se rozhodnout, jaký styl obývacího pokoje chcete. Vybrat si můžete styl, který vás nejvíce osloví, jako například francouzský venkovský, industriální, viktoriánský, vintage, tradiční, moderní, současný a mnohé další. 

Styl vašeho obývacího pokoje může být však do značné míry určován již stávajícím nábytkem, stylem zbytku vašich pokojů nebo vaším životním stylem. Pokud máte dům plný dětí, výběr obývacího pokoje plného starožitností pravděpodobně není praktický.

Krok 4: Vyberte si typ podlahy 

Pokud provádíte kompletní rekonstrukci vašeho obývacího pokoje, která zahrnuje i položení nové podlahy, pak máte několik možností. Podlaha v obývacím pokoji může být nenápadná nebo poutavá. Rozhodněte se, jakou povrchovou úpravu podlahy chcete, a poté se rozhodněte i pro barvu.

Masivní dřevěná podlaha je velmi oblíbenou volbou, je odolná, krásně stárne a v případě potřeby se dá přebrousit a přelakovat. Laminátové podlahy jsou méně nákladovým způsobem, jak získat vzhled dřeva. Přírodní kámen, porcelánové a terakotové dlaždice či vinyl mohou být dalšími atraktivními možnostmi. Pokud je pro vás důležité teplo pod nohama, koberec je dobrou volbou. Může být vhodný i pro domácnosti s malými dětmi.

Krok 5: Vyberte si nábytek 

Když už máte jasnou představu o barevném řešení a stylu obývacího pokoje, který chcete, je čas na výběr nábytku. V první řadě je třeba se rozhodnout pro kusy nábytku, bez kterých se neobejdete, jako je pohovka, křesla, židle, stolečky, elegantní vitríny nebo komody. Ujistěte se, že všechny tyto kusy nábytku se budou hodit do prostoru obývacího pokoje. 

Nezapomeňte si vybrat nábytek, který obstojí ve zkoušce časem nejen v praktickém pohledu, ale i ve stylu. Neřiďte se styly, tvary, barvami a nebo vzory, které vás rychle omrzí. 

Zamyslete se i nad tím, jak odolný musí každý kus být a do čeho se vyplatí investovat – bytový textil se nejvíc opotřebuje, proto se snažte pořídit nejvyšší kvalitu, jakou v rámci svého rozpočtu můžete nebo se rozhodněte pro snímatelné potahy, které je možné prát v pračce. 

Vhodné posezení 

Při výběru pohovky je snadné nechat se unést barvami a výběrem látek na pohovku, ale na začátek se zaměřte na praktičtější aspekty. Začněte tím, že se zamyslíte nad velikostí a tvarem vašeho pokoje, kolik lidí potřebujete usadit, kam v místnosti pohovku umístíte nebo zda potřebujete odnímatelné potahy.

Potom můžete zvážit styl, tvar a barvu vaší pohovky. Pokud je vaše plocha omezená, stojí za to zvážit i to, zda vůbec potřebujete tak obrovský kus nábytku, který zabírá spoustu cenného místa. 

Víme, že je obtížné si představit život bez třímístné rozkládací pohovky, mnohem praktičtější může být štíhlejší pohovka, která vám poskytne více prostoru na podlaze a možná i prostor pro jinou možnost sezení.

A samozřejmě i pohodlí je klíčové. Vyzkoušejte si pohovku, abyste se ujistili, že materiál i polštáře vyhovují vašim preferencím.

Krok 6: Úložný prostor 

Plánování dostatečného úložného prostoru pro obývací pokoj je nezbytné. Bez ohledu na to, jak moc se tomu snažíte zabránit, do obývacího pokoje se táhne nepořádek, takže buďte připraveni a zvolte do obývacího pokoje dostatek úložného prostoru.

Chcete-li ušetřit místo a nepotřebný nábytek navíc, vyberte si kousky, které nabízejí co největší všestrannost: konferenční stolky se spoustou odkládacích polic, televizní skříňky s přidanými zásuvkami nebo pohovky se skrytým úložným prostorem. 

Rozhodněte se pro skříňky do obývacího pokoje, které mají otevřený i uzavřený úložný prostor, abyste mohli věci schovat a své nejcennější drobnosti mít stále vystaveny. Knihy a dekorativní předměty mohou být volně stojící, avšak prostorově efektivnější možností je umístit je do vaší svépomocně vyrobené knihovny.

Krok 7: Světlo a osvětlení 

Dobré osvětlení vašeho prostoru je klíčovou součástí navrhování obývacího pokoje, protože tam trávíme spoustu času po večerech. Správné osvětlení může přeměnit obývací pokoj na útulný a příjemný prostor.

Začněte přemýšlet o různých zónách vašeho obývacího pokoje a podle toho si vyberte světelné zdroje. Pravděpodobně budete potřebovat pracovní osvětlení, jako například stojící nebo stolní lampu nad křeslem na čtení, stropní svítidla a centrální svítidlo pro příležitosti, kdy chcete, aby byla místnost jasně osvětlená, jakož i akcentační osvětlení ve formě nízkoúrovňových stolních světel nebo osvětlení skryté v poličkách.

Důležitou estetickou roli hraje i typ úpravy oken. Správná úprava oken může zlepšit a celkově vyladit design místnosti. Nesprávný design může naopak vše pokazit. Při zdobení oken je třeba zvážit typ přirozeného světla, které skrze ně prochází. Pokud vám do místnosti svítí odpolední slunce, možná budete potřebovat najít způsob, jak odvrátit intenzitu paprsků procházejících žaluziemi, záclonami nebo tmavými závěsy.

Tip: Pokud místnost slouží také jako pracovní prostor, ujistěte se, že máte dostatek oken pro přirozené světlo, jakožto i několik pracovních lamp.

Krok 8: Umění na stěny

Při dekorování uměním si určete hlavní bod místnosti. Může to být například krb nebo vkusná knihovna na knihy. Na základě toho se potom rozhodněte, které stěny uměním vyzdobíte. 

Nástěnné umění může zahrnovat různé malby, fotografie, plakáty, vyřezávané předměty, zrcadla, police, obrázky atd. Nemusíte však každý centimetr zakrývat uměleckým dílem. Rozhodněte se, co by kde mělo být a vyvažte to jakýmkoliv nábytkem. 

Krok 9: Doplňky 

Všichni milují čistou estetiku, ale aby váš pokoj nevypadal, jak z katalogu, můžete do něj vnést množství osobních prvků a dekorací. Svůj bytový nábytek můžete jednoduše doplnit koberečky, polštáři a přikrývkami, přidat barvu na uměleckých dílech a fotografiích. A nezapomeňte na pokojové rostliny, jsou skutečně jednoduchým způsobem, jak oživit místnost. 

20+1 tipů a nápadů pro malé i velké obývací pokoje

Mnoha lidem, ať už mají velký nebo malý obývací pokoj, se líbí myšlenka mít místnost útulnou. Vybrali jsme několik oblíbených způsobů, jak udělat obývací pokoj jakékoliv velikosti útulný, pohodlný a příjemný. Od prostorných pokojů až po kompaktní obývací pokoj s intimním designem, máme pro vás tipy pro každou velikost i styl.

Triky, které naleznete v této galerii, jsou navrženy tak, aby vám pomohly vypořádat se s nepořádkem a prázdnými prostory, přidaly teplé tóny do neutrální barevné palety, vyjádřily vaši osobnost pomocí dekorací do obývacího pokoje a rozjasnily i tu nejtmavší místnost.

1. Strategicky umístěte hrnkové rostliny 

V místnosti s vysokými stropy může přidání vysokých nebo objemných rostlin pomoci zaplnit prázdné rohy nebo mezery a vyplnit vertikální prostor. Jen se ujistěte, že každá rostlina, kterou přidáte do místnosti, má dostatek světla pro přežití. Mrtvé rostliny nezútulní žádný obývací pokoj, ani jinou místnost. Skvělá věc na rostlinách je ta, že dodají místnosti život a barvu. 

2. Konferenční stolky a pohodlné otomany 

Měkký otoman je dokonalým způsobem, jak učinit váš obývací pokoj útulným a teplým. Skvěle si na nich můžete opřít nohy a po přidání podnosu mohou perfektně posloužit i jako konferenční stolek. Otomany jsou k dispozici dokonce i s úložným prostorem.

3. Konzolové stolky

Konzolové stolky jsou neuvěřitelně všestranné kusy nábytku. Ať už jsou u stěny nebo pohovky, zastoupí odkládací či příruční stolek, komodu, psací stůl i stolek pod televizí. Mohou posloužit i jako jednoduché bariéry pro oddělení různých oblastí obytného prostoru s otevřeným konceptem.

4. Pohodlné polštáře 

Pokud chcete dodat kožené pohovce barvu a teplo, přidejte pestrobarevné nebo vzorované polštáře – a přidejte jich hodně. Ujistěte se, že jsou extra příjemné na dotek. Široká škála různých barev a materiálů polštářů dodá každé jednoduché a neutrální pohovce úžasný vizuální vzhled. 

5. Něco zvláštního a unikátního 

Použijte zvláštní kusy nábytku, které dodají obývacímu pokoji osobitost. Několik unikátních kousků jako myslivecká trofej, kukaččí hodiny nebo starý telefon jsou jedinečnými doplňky pro vytvoření rustikálního nebo retro stylu. 

6. Plošný koberec 

Dlaždice nebo dřevěné podlahy jsou sice velmi oblíbené v současném a moderním designu, ale nic se nevyrovná velkému huňatému koberci, který zahřeje studenou podlahu a vaše nohy. Chcete-li přidat texturu, vyberte si koberce s dlouhým vlasem.

Tip: Na příjemné koberečky nezapomeňte ani při uspořádání útulné ložnice.

7. Podobné položky 

Při přidávání akcentů do místnosti mějte předměty s podobným tvarem, barvou, materiálem velikostí nebo tématem spolu, aby váš obývací pokoj působil vyváženě a zajímavě.

8. Teplo

Je důležité, aby byl váš obývací pokoj dobře izolován na zimní měsíce. Začněte s hlavním viníkem tepelných ztrát – okny. Pokud špatně pasují nebo způsobují průvan, vyplatí se je nahradit oky s dvojitým nebo trojitým zasklením, které pomohou udržet více tepla a zároveň udržet průvan na uzdě.

Kromě toho jsou užitečné samostatné termostaty na radiátorech, takže můžete v případě potřeby upravit teplotu v každé místnosti a minimalizovat náklady na palivo.

9. Trochu lesku 

Měď a mosaz fungují obzvlášť dobře se sivými a námořnickými barvami. Trochu lesku do vašeho obýváku můžete přidat držáky na čajové svíčky nebo rámy na obrazy

10. Vůně 

Další jednoduchý způsob, jak přinést příjemnou atmosféru do obývacího pokoje, je vůně, která se hodí nejen k sezóně, ale i výzdobě. Velmi oblíbené jsou syté vůně kombinující bergamot, kadidlo a jantar, ale i vanilka, kombinace skořice a jablka nebo kořenité vůně. 

11. Textury 

Znáte tajemství teplého a útulného obývacího pokoje? Vrstvení. Během chladných večerů není nic tak lákavého jako měkké, teplé textury, do kterých se můžete ponořit. Vrstvení a doplňky jsou nevyhnutelností pro lenošení. 

Pro maximální pohodu si vyberte kombinaci přehozů a polštářů z hrubého úpletu, ovčí kožešiny a plstěné látky. Pro pohádkový a luxusní efekt můžete přidat také vlnu a hedvábí. 

12. Správné rolety 

Správná úprava oken je zejména během podzimních a zimních měsíců velmi důležitá a zatemňovací rolety mohou být skvělým způsobem, jak zateplit domov. Hrubé tkaniny pomáhají udržovat teplo v zimě a naopak během léta jej udržují venku.

Přes den je důležité nechat sluneční světlo proniknout dovnitř, aby se získalo co nejvíce přirozeného světla i tepla. V obzvláště pochmurných zimních dnech zvažte ponechat žaluzie stažené celý den, abyste si udrželi teplo.

13. Změna rozložení 

Klasickým uspořádáním v obývacím pokoji je umístit pohovku tak, aby směřovala k televizoru, ale co kdyby byla místo toho otočená k oknu nebo jiné pohovce? Zvažte, jak nejvíc využíváte svůj prostor a umístěte si pohovku tak, aby měla pro vaši domácnost největší smysl. Váš televizor může být dokonce vložen do skříňky se stylovými dvířky, která zůstanou zavřená, když se nepoužívá.

14. Starožitnosti 

Někdy stačí jen jedna starožitnost, abyste dodali modernímu obývacímu pokoji trochu charakteru. Ať už najdete sběratelský kousek nebo vyhledáte něco jedinečného v místním vintage obchodě, mísení různých stylů je skvělý způsob, jak se vyhnout pocitu, že žijete v nudném domě. 

15. Opakování barev 

Pokud jde o výzdobu, v opakování je mnoho síly. Platí to pro barvy i tvary. Pokud máte v obývacím pokoji jednu nebo dvě dominantní barvy, zkuste je zopakovat i na různých položkách v celém prostoru. Například hnědou kůži pohovky a zelenou barvu polštářů můžete opakovat i na jiných doplňcích, jako jsou lampy nebo lavice. 

16. Zeleň 

Photo by Brina Blum on Unsplash

O rostlinách jsme se již zmiňovali, ale faktem zůstává, že s trochou zeleně bude místnost vždy vypadat lépe. Ať už máte prostor jen na malou umělovou pokojovou rostlinu nebo můžete investovat čas a energii do náročnějších druhů, jako je například figa nebo olivovník, přidáním jedné nebo dvou rostlin může být vaše obývací místnost dokonalá. 

Při výběru je také užitečné dodržovat principy feng shui, které podporují rovnováhu a štěstí v domácnosti.

17. Nakupujte ve vlastním domě 

Nejlepší kousky, díky kterým bude váš obývací pokoj vypadat znovu jako nový, se mohou nacházet ve vaší domácnosti. Pokud chcete získat jednoduchou a bezplatnou možnost předělání prostoru, vyměňte svůj oblíbený dekor z ložnice nebo jídelního kouta s tím v obývacím pokoji. 

Tip: Vaše nejlepší kousky do obývacího pokoje mohou dokonce vylepšit ostatní pokoje, můžete si nanovo zařídit koupelnu. Všechno, co potřebujete je jen několik hodin kreativního přeskupování a přemisťování. 

18. Útulně se svíčkami 

Přidejte atmosféru a dokonce i nějakou aromaterapii se svíčkami. Zakomponujte je tak, že je postavíte například na konferenční stolek s hromadou knih a vyberte si vůně, které máte rádi a které vám pomohou uvolnit se. Zvolit můžete i difuzér nebo vonné tyčinky. 

19. Tvary 

Mnozí designéři rádi používají oblé tvary na zjemnění drsných linií. Rozhodněte se pro zaoblené boční stolky vyrobené z organických materiálů. Vzhledem k tomu, že toto je váš hlavní obytný prostor, je nevyhnutelné navrhnout si příjemnou místnost, která vám umožní pohodlně trávit čas a odpočívat. 

20. Falešný krb 

Pokud nemáte krb, doporučujeme vám nainstalovat si vlastní falešný krb. Plynové vedení není potřeba. Jednoduše vyplňte umělý krb poleny, svíčkami, vázami nebo jinými dekoracemi, které se hodí k vašemu designu. Tento rychlý designový tip je jednoduchý, stylový a působivý. Pro luxusnější verzi můžete zvolit i elektrický krb. 

21. Rohové police 

Udělejte v místnosti větší prostor a vytvořte další úložný prostor s rohovými policemi. Poslouží vám na sladění různých dekorací interiéru a vystavení vašich oblíbených věcí a přidá tak osobní dotek. 

Závěr

Místo, kam si jdete odpočinout na konci dlouhého dne, místo, kde o víkendech hostíte rodinu a přátele – obývací pokoj je možná nejdůležitější místností v domě. Vědět, jak zařídit svůj obývací pokoj, může být jednoduché, budete-li postupovat krok za krokem. Je třeba vědět, s jakou velikostí prostoru musíte pracovat, barevné schéma, které chcete použít, jakékoliv speciální kusy nábytku nebo umění, které chcete zahrnout, a styl, které chcete následovat.

Dominika Blchová, obsahový a SEO specialista

1 komentář

  1. Maja 15. června 2023

    Obývák je doma jedno z mých oblíbených míst, takže za jeho úpravu jsem schopná i dost utratit. https://institutzdravehobydleni.cz/zdravy-obyvak-zdrave-bydleni/zdravy-obyvak/ třeba i tady jsem se dočetla jak je v obýváku třeba udržet zdravé prostředí, když v něm trávíme tolik času, takže to vždy není jen o tom tam hodit gauč, tv a je prostor vybavený. Tak jako je podstatný nábytek tak i třeba výběr rostlin. Nejraději bych si klidně udělala doma prales, kdybych to pak furt nemusela zalívat. :D

    Odpovědět

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *