Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY DOPORUČENÉ RODIČOVSTVÍ ZDRAVÍ

Jak zvýšit plodnost přírodní cestou? Vsaďte na akupunkturu a jezte více dušeného masa

Akupunktura, fytoterapie, cvičení cchi-kung či vhodná strava. To jsou méně známé techniky, které mohou neplodným párům pomoci k otěhotnění. Dovedou totiž uvolnit napětí, naladit mysl či srovnat hormonální hladinu v těle. Kdy ale akupunkturu podstoupit? Jaké byliny užívat? A jak si vlastně alternativní přístupy rozumí s moderní medicínou?

Většina neplodných párů obrací zraky výhradně k moderní medicíně. Málokdo však ví, že podpořit plodnost mohou také alternativní cestou. „Ideální je kombinovat metody západního lékařství, které využívá moderní technologie a inovativní postupy, s přístupem tradiční medicíny,“ přibližuje MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., ředitelka reprodukční kliniky Repromeda. „Tradiční čínská medicína pomáhá řešit neplodnost již bezmála čtyři tisíce let. Prokázalo se, že u žen, které aplikovaly vedle obvyklých léčebných procedur také principy čínské medicíny, se zvýšila šance na otěhotnění až dvojnásobně,“ podotýká MUDr. Veselá. A co konkrétně mohou neplodné páry vyzkoušet?

TIP 1: Uvolněte energii akupunkturou

Tradiční čínská medicína (TČM) vnímá tělo jako místo, kudy prostřednictvím kanálů (takzvaných meridiánů) proudí mezi jednotlivými orgány energie. Pokud je některá z těchto drah ucpaná a energie nemůže správně téct, začnou se objevovat zdravotní komplikace. Cílem akupunktury proto je meridiány odblokovat a potřebnou energii opět uvolnit. K tomu dochází vpichováním speciálních jehliček do předem určených akupunkturních bodů na těle.

Pozitivní vliv akupunktury potvrzuje řada studií. Pokud ženy podstoupí tuto techniku před embryotransferem a následně i po něm, zvyšuje to úspěšnost celého procesu. Akupunktura má totiž dobrý vliv na psychickou pohodu, která je velmi důležitá jak před otěhotněním, tak během těhotenství. Snižuje třeba riziko vyplavování stresového hormonu kortizolu,“ říká MUDr. Veselá. Nespornou výhodou je rovněž fakt, že akupunktura nemá negativní vedlejší účinky.

TIP 2: Dejte si nápoj ze zelené viagry a třezalky

Víte, co je to fytoterapie? Pod tímto tajemným pojmem se neskrývá nic jiného než tradiční léčba bylinami. Ta je aktuálně považována za nejmocnější instrument TČM, nicméně magii rostlin znají a používají lidé nejen v Číně již celá staletí. Bylin, které pomáhají v oblasti reprodukce, je celá řada. Mohou se užívat buď samostatně, nebo v připravených směsích.

Pacientům doporučujeme dodržovat sestavené bylinné kúry alespoň tři až šest měsíců. Obvykle se zaměřujeme na stimulaci orgánů, vhodné prokrvení a podporu hormonální rovnováhy. Důležité jsou také rostliny, které napomáhají k psychické pohodě,“ radí MUDr. Veselá. A které rostliny jsou vhodné? Jedná se například o mocný kotvičník neboli zelenou viagru, verbenu, kontryhel, heřmánek, řebříček, meduňku či třezalku. Ideální je užívat bylinný nápoj ráno, nalačno.

TIP 3: V zimě omezte syrovou zeleninu, dejte si dušené maso a zacvičte si cchi-kung

Významným faktorem neplodnosti je životní styl – zejména pak stravovací návyky a pohyb. Toto je oblast, na kterou by se neplodné páry měly rozhodně zaměřit. Z pohledu tradiční čínské medicíny by měli lidé omezit hlavně smažená jídla, sladkosti včetně slazených nápojů, tvrdý alkohol, bílé pečivo či výrobky z kravského mléka. V zimním období je pak vhodné syrovou zeleninu nahradit tepelně upravenou variantou. Dále by lidé měli do jídelníčku zařadit luštěniny, obiloviny, skořici, vařené či dušené maso, mrkev, dýni či třeba ryby. Obecně by potraviny měly být ideálně lokální.

Také se doporučuje zařazení vhodného pohybu. Podle TČM je životní energie uložena v ledvinách, proto se doporučuje provádět třeba šest tisíc let staré cvičení zvané cchi-kung. To je typické hlubokým dýcháním a pomalými pohyby, což umožňuje zklidnit mysl, uvolnit emoce a harmonizovat tělo. To vše neplodné páry na své cestě k vytouženému miminku jistě ocení, jelikož zpravidla čelí značné dávce vypětí a stresu. Další možností je provádět cviky podle rehabilitační specialistky Ludmily Mojžíšové. Ty posilují svaly v oblasti trupu či zlepšují kondici pánevního dna.

O MUDr. Kateřině Veselé, Ph.D.

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., patří mezi přední české i světově uznávané odborníky v oblasti reprodukční medicíny a preimplantační genetiky. Je gynekologem a porodníkem se specializací II. stupně, má specializační atestaci z oboru reprodukční medicíny. Doktorát složila v oboru molekulární biologie a genetiky. Řadu let působila v expertních skupinách Evropské společnosti pro lidskou reprodukci, je členkou výboru Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti, zasedá v komisi Ministerstva zdravotnictví pro reprodukční medicínu. Přednáší pravidelně na tuzemských i zahraničních kongresech a je autorem a spoluautorem řady českých izahraničních publikací.

O klinice Repromeda

REPROMEDA je klinika reprodukční medicíny a preimplantačního genetického testování. Vznikla v roce 1999 jako nové pracoviště zkušených odborníků v oblasti reprodukční medicíny. Tým vede odborný zástupce centra, primář MUDr. Jan Veselý, CSc., dlouholetý odborník naasistovanou reprodukci, a ředitelka centra MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., členka mezinárodních organizací zabývajících se výzkumem a organizací léčby neplodnosti s využitím genetické diagnostiky. Na kvalitu postupů a procesů dohlíží prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc., člen týmu podílejícího se na narození prvního středoevropského dítěte po mimotělním oplodnění. V roce 2000, celkem 18 let po narození prvního českého dítěte ze zkumavky, se stala právě klinika REPROMEDA prvním pracovištěm ve střední a východní Evropě, kde došlo k těhotenství po užití preimplantačního genetického testování (PGT). REPROMEDA se zaměřuje především na léčbu neplodnosti, darování a uchování vajíček a spermií, prediktivní a preimplantační genetické testování a alternativní medicínu v léčbě neplodnosti.

Foto: REPROMEDA

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *