Zadejte hledaný výraz

BLOG JINÉ ZDRAVÍ

Je dobré pít mléko v těhotenství? A je mléko zdravé nebo ne?

V životě ženy je těhotenství nejcitlivějším obdobím. Právě v tomto období je zodpovědná nejen za sebe, ale i za nový život, který v ní roste. Z toho důvodu je potřeba během těhotenství věnovat maximální pozornost zdravé životosprávě.

Každá žena v těhotenství potřebuje extra kalorie, bílkoviny a další výživné látky. Právě proto je u těhotných žen častá větší chuť k jídlu, mění se chutě a preference potravin. To, že v těhotenství jí žena za dva je sice pravda, ale neměla by to být výmluva pro nezdravé stravování, spíše naopak.

Ať už máte rádi kravské mléko a mléčné výrobky, nebo dáte přednost raději bezlaktozovým produktům, je těhotenství obdobím, během kterého je důležitá konzumace výživných jídel. A jak je to tedy s mlékem v těhotenství?

Jaké jsou druhy mléka

V dnešní době máme na výběr z několika různých variant mléka. 

Pasterizované mléko – druh mléka, které je podrobováno tepelnému ošetření, při kterém se ničí všechny možné plísně, kvasinky a bakterie. Zvyšuje se tak schopnost předcházet nemocem.

Odstředěné (odtučněné) mléko – oblíbené zejména mezi sportovci. Tento druh mléka velmi nízký obsah cukru. Odstředěním se oddělí smetana (až 40% tuku) a zůstane pouze odstředěné mléko (0,05% tuku).

Plnotučné mléko – je plné enzymů, které jsou nezbytné k vykonávání několika tělesných funkcí potřebných během těhotenství. Především se jedná o trávení, které může být kvůli těhotenství rozhozené.

Syrové mléko – dá se říct, že je to opak pasterizovaného mléka. Je přičišťováno základním tepelným zpracováním a bývá čerstvě získané z farmy.

Výhody konzumace mléka během těhotenství

V těhotenství žena potřebuje maximum výživných látek. Některé důležité látky, právě mléko obsahuje. Zde jsou výhody vyplývající z konzumace mléka během těhotenství:

  • Zdroj vápníku: Vápník pomáhá vybudovat kosti, zuby, srdce, svaly a nervy vyvíjejícího se dítěte. Nedostatek vápníku může vést ke zvýšení rizika vzniku osteoporózy v pozdějším životě dítěte. Pro budoucí maminky, které nejsou alergické, je zdravé mléko skvělým zdrojem vápníku

Tip: V případě, že z jakéhokoliv důvodu mléko konzumovat nechcete nebo nemůžete, nevadí. Vápník lze získat i jiným způsobem. Například mák má o dost více vápníku než právě mléko a může tak konzumaci mléka plnohodnotně nahradit.

  • Bohaté na bílkoviny: Bílkoviny jsou životně důležitou živinou v kterékoli fázi života. Během těhotenství rostoucí plod vyžaduje značné množství bílkovin na tvorbu nových buněk, zejména ve druhém a třetím trimestru těhotenství. Bílkovina v mléce obsahuje aminokyseliny, které vašemu tělu i dítěti zajistí optimální fungování.

Tip: Protein neboli bílkoviny lze samozřejmě získávat více způsoby. Pro doplnění dostatku bílkovin během těhotenství můžete konzumovat kromě mléka například libové maso, ryby, tofu nebo vejce.

  • Vitamin D: Spolu s vápníkem tělo těhotných žen potřebuje i vitamín D. Vitamín D je nezbytný, protože pomáhá posílit imunitu a snižuje vznik těhotenské cukrovky. Příjem přiměřeného množství vitamínu D také přispívá ke zdravé porodní hmotnosti a správnému fungování orgánu miminka během těhotenství i do budoucna. Také snižuje riziko budoucího vzniku astmatu či alergií.

Tip: Vitamin D lze získávat také ze sluníčka. Tady ale opatrně! Jak se říká všeho s mírou, proto se nezapomeňte před přímým sluncem v horkých letních dnech chránit. Ideální dobou jsou dopolední hodiny, kdy slunce ještě tolik nepálí. Dalším zdrojem vitaminu D jsou mořské ryby, mák, tresčí olej nebo houby.

  • Zvyšuje vývoj mozku plodu: Mléko obsahuje značné množství jódu. Věděli jste, že pro vývoj IQ u dětí je jód klíčovou složkou? Mléko, které je bohaté na bílkoviny, aminokyseliny a mastné kyseliny, pomáhá i při vývoji nervové soustavy dítěte. 

Tip: Pokud matka nepije mléko, může samozřejmě jód doplnit i jinak, například konzumací mořských ryb, nebo řas.

Které mléko je dobré pít v těhotenství?

Nejlepší volbou pravděpodobně zůstává odtučněné mléko, protože má menší množství tuku a zároveň obsahuje všechny základní živiny. Pokud je to možné, rozhodněte se pro pasterizované mléko. Syrové mléko nebo konzumace produktů vyráběných ze syrového mléka, není během těhotenství bezpečná z důvodu zvýšeného rizika listeriózy (infekční onemocnění způsobené bakteriemi).

Pokud konzumujete syrové mléko čerstvě nadojené od vlastní krávy, je to jiný případ, a mohlo by to být v pořádku, ale pokud máte pochybnosti poraďte se se specializovaným odborníkem či doktorem.

Tip: Mějte na paměti, že složení mléka a mléčných výrobků se mezi značkami může lišit. Pokud máte možnost vybírejte si produkty z kvalitní mlékárny.

Kolik mléka byste měli během těhotenství vypít?

Pro těhotnou ženu se doporučuje pít maximálně tři šálky mléka denně. Tuto hranici byste překročit neměli. Toto množství stačí na zajištění všech vašich, ale i potřeb dítěte.

Je příliš mnoho mléka během těhotenství špatně?

Pokud pijete příliš mnoho mléka během těhotenství, může to způsobit nadýmání a poruchy trávení.

Jaké jsou následky nekonzumování mléka během těhotenství?

Pokud žena z nějakého důvodu nepije mléko během těhotenství (například má alergii, nebo její mléko způsobuje nevolnosti, případně kvůli těhotenské cukrovce), ale jinak konzumuje kvalitní potraviny, pestrou stravu vyváženou o všechny důležité živiny, vůbec není nutné pro zdravý vývoj dítěte mléko konzumovat.

Pokud však máte jako těhotná možnost pít kvalitní mléko, které vám chutná, libujete si v běžných i plísňových sýrech a máte rády ostatní mléčné výrobky, směle do toho.

Na co byste měli dávat pozor

  • Vyhýbejte se mléčným výrobkům z nepasterizovaného mléka.
  • Vyhněte se konzumaci mléka hned po jídle.
  • Mléko pijte teplé.
  • Mléko nehltejte rychle, raději si dopřejte malé doušky.

Jak si během těhotenství zajistit dostatek vápníku, pokud jste alergická na laktózu?

Alergie, intolerance laktózy nebo jen prostá nechuť k mléku není důvodem pro paniku. Můžete zvážit tyto tipy:

  • Vyberte si jiné potraviny bohaté na vápník  jako je mák, mandle, brokolice, edamame, cizrna, fazole, tofu, špenát a jiné. Pokud máte rádi rostlinné mléka (mandlové, ovesné, rýžové apod.) Můžete si doma vyrábět vlastní makové mléko (mák obsahuje nejvíce vápníku).
  • Doplňujte vápník i jinou formou.
  • Vyzkoušejte výrobky bez laktózy nebo se sníženým obsahem laktózy včetně mléka, sýrů a jogurtů.

Tip: Pokud budete mít pestrou a vyváženou stravu, budete se cítit lépe a stejně tak vaše dítě. Pokud máte pochybnosti, obraťte se na výživového poradce.

Mléko obsahuje mnoho výživných látek, které jsou potřebné pro zdravý vývoj dítěte. Ve zdravém množství je pro vaše těhotenství prospěšné, nikoli však nezbytné. Přesto nelze zapomínat na celkovou životosprávu během těhotenství.

Ať už hledáte alternativu k běžnému kravskému mléku, jste zvídavá nebo jen ráda zkoušíte nové věci, nezapomeňte na výběr. Všichni si pod mlékem představíme pouze kravské mléko. Ale jsou tu i další možnosti jako je kozí, sójové, rýžové, kokosové, mandlové, pšeničné mléko atd. Proto buďte kreativní.

redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *