Zadejte hledaný výraz

DOPORUČENÉ KARIÉRA NETWORKING OSOBNÍ ROZVOJ PODNIKÁNÍ PODPORA ŽEN ROZHOVORY SOCIÁLNÍ SÍTĚ VZDĚLÁVÁNÍ

Julie Válková, marketingová konzultantka se specializací na sociální sítě a obsahovou strategii: Úspěch opravdu většinou nepřichází přes noc a je za ním vytrvalost

Jak jste již jistě zaznamenaly, náš akční portál s radostí pomáhá zvyšovat věhlas výjimečného projektu Akademie pro začínající podnikatelkyAcademy for Women Entrepreneurs (AWE). Jeho cílem je podporovat ženy v rozvoji jejich podnikatelských nápadů, nabízet jim vzdělání, know-how a příležitosti k networkingu i spolupráci s dalšími akčními ženami. AWE před třemi lety iniciovala americká vláda, do 1. ročníku se v roce 2021 zapojilo 75 zemí, dnes jich je již 133. Projekt AWE je v České republice společným dílem veřejněprospěšné organizace Business & Professional Women CR (BPWCR) a Velvyslanectví USA v ČR. Do třetího ročníku české AWE, který běží od 8. března se přihlásilo 100 podnikatelek se svými projekty, z nich vybraných 45 se věnuje intenzivnímu studiu. Po jeho ukončení získají certifikát Arizonské státní univerzity a odnesou si hotový byznys plán. Mají také možnost se zúčastnit soutěže o nejlepší projekt a získat finanční odměnu na podporu svého podnikání. Po dobu několikaměsíčního studia jsou průvodkyněmi, rádkyněmi, facilitátorkami pomáhajícími studentkám uchopit prakticky jejich projekty tři výjimečné dámy s plnými náručemi nezaplatitelných zkušeností, které můžou studentkám rozdávat a s nimi sdílet. Je mi ctí vyzpovídat Julii Válkovou, marketingovou konzultantku a specialistku na sociální sítě a obsahovou strategii.

Tvrdíte o sobě, že jste multipotenciálka a nebráníte se tomu. Která z oblastí, kterým jste se ve svém životě věnovala, nebo i nadále věnujete je pro vás tou nejmilejší srdcovkou? Nebo je to možná jinak, srdcovky to byli a jsou všechny a vybírat tu nejmilejší je jako vybírat rozinky z babiččiny bábovky a přitom jsou všechny přece stejně výtečně chutné…ale až všechny spolu dodávají bábovce to, co potřebuje a bez nich by nebyla tou nejlahodnější na světě…

Představila jsem si tu bábovku jako svůj život a hodně se mi to líbí. Je pravda, že podnikám ve více oblastech, ale i díky IKIGAI diagramu jsem si uvědomila, že to všechno má jednu spojující linku. Radím lidem odjakživa. Někdy si z toho dělám legraci, že jsem se od těch nevyžádaných rad konečně dostala k těm chtěným, za které mi lidi platí. Za tárou v lékárně, s mikrofonem v ruce jako průvodkyně v Řecku i při tvorbě TO-DO bloků, kde uplatňuji všechno to, co jsem se naučila o time-managementu vždycky se snažím vyslechnout problémy a najít to nejlepší možné řešení.

Kdybysme se vrátili v čase 10-15 let zpátky, v podstatě bysme ani moc neměli důvod řešit něco, co se nazývá obsahová strategie cílená na sociální sítě. Když se však ze sociálních platforem, které měli původně absolutně jinak definované smysly své existence, cíle a snad i poslání stal další virtuální prostor na byznys, byla by škoda to nevyužít. Musíme ale mít na paměti, že jde o komunikační platformy, kde vážne absolutně není jedno, jak komunikujeme a proč tak komunikujeme. Protože komunikaci sice cílíme na lidi, tu byznysovou na potenciální zákazníky, ale jejím prostředníkem jsou AI algoritmy, které si do určité nezanedbatelné míry dělají, co chtějí, respektive fungují tak, jak byly naprogramované…Jak tedy vyzrát na obchodní komunikaci na sociálkách tak, aby měla smysl, „strefovala“ se do té správné cílovky tím správným jazykem a nebyla spíš kontraproduktivní?

Skoro bych řekla, že podnikatelky, které začnou psát příspěvky na sociálních sítích projdou těmito dvěma fázemi nejdřív se o svém podnikání stydí mluvit, zvlášť když si tím plní sen a je to úplně jiný obor, než jak je jejich facebookoví přátelé znají. Potom pochopí, že by měly i prodávat ale moc neví, jak na to, aby to nebyl nátlak a nepůsobily trapně.

Pravdou totiž je, že podstata sociálních sítí zůstala stejná lidi se tam chodí bavit a podívat se, co dělají jejich známí a ne nakupovat.

Je nutné dát tomu čas a „vypsat“ se, zkoušet různé formulace a formáty a najít to, v čem mi je dobře a cítím se přirozeně. Hlavní rada může znít jako klišé ale je potřeba být autentický a konzistentní. Sdílet mix prodejních a osobních věcí. Zaujmout svým příběhem a zároveň hlavně mluvit ke své komunitě, jejím jazykem. Lidi nakupují od lidí, vytváří si ke značce vztah a vrací se na základě toho, jaké emoce díky ní zažívají.

Předpokládám, že se ve své každodenní praxi pořád ještě potkáváte s přístupem zadavatelů, který je absolutně mimo kurtu. A je v podstatě podobný, jaký měla drtivá většina byznysmenů a byznyswomenek před zrodem sociálek, kdy měli řešit obsah vlastních webů nebo e-shopů: Nějak jsme to tam naplácali, vždyť napsat si to přece dokážeme sami“No a dříve, nebo v těch horších případech později ve fázi, kdy se to „skvěle“ na koleně a tak nějak česky kutilsky napsané a vymyslené hroutí jako pískové hrady jsou přizýváni na pomoc experti, kteří vědí, jak na to…Nebo jsme již ve stadiu, že si podnikatelé a podnikately uvědomují, že profesionální komunikace na sociálních platformách není to umění, které ovládají a s radostí tuto práci delegují na odborníky?

Větší část mých klientek jsou podnikatelky, které začínají a v téhle fázi delegují spíš technické záležitosti, takže o sítě se starají samy.

Snažím se jim vždycky vysvětlit jaký je mezi nimi rozdíl a jak fungují algoritmy. Hledáme společně témata, která jsou pro ně na sdílení vlastně úplně přirozená. Potřebuju, aby je to bavilo a cítily se v tom dobře, pokud například na Instagram nechodí, tak i když vidím, že je to síť, na které by jim to mohlo fungovat, tak jim na ni nemůžu postavit obsahovou strategii – protože by se jí stejně nakonec nedržely (v tom by to delegování bylo výhodou).

Pokud se podnikatelka dostane do fáze, kdy si chce a může najmout správce sociálních sítí, měla by si nejdříve připravit s marketingovým specialistou strategii. Mít odborný pohled z nadhledu co je cílem a proč to děláme. Jaké kampaně nás čekají v průběhu roku a podle toho sestavit obsahový plán který předá dál. Sociální sítě můžou podnikání opravdu neskutečně nakopnout, což dokazuje spousta českých značek.

Jste facilitátorka studentek 3. ročníku AWE – co to pro vás osobně znamená? A jakým způsobem dámám, které byli do akademie vybrány, dokážete konkrétně pomoci v oblasti, které se expertně věnujete s fokusem na jejich konkrétní projekt?

Když jsem před třemi lety poprvé zahlédla na Facebooku výzvu k podání přihlášek do AWE Akademie, tak jsem si v duchu pomyslela, jak by se mi líbilo být součástí takového projektu. Takže je to vlastně splněný sen, cítím tu, že žiju svoje poslání, protože věřím, že podnikání může ženám opravdu dát svobodu a nezávislost.

Tím, že sama podnikám už skoro 10 let v několika různých oborech, tak se dokážu podívat na životaschopnost projektů našich studentek AWE a dát jim tipy, jak vlastně online marketing pojmout, jak přirozeně nabízet svoje služby nebo produkty a jak nejlépe uchopit svou značku (nejen) na sítích.

Kdybysme analyzovali nepřenosnou, protože výsostně individuální esenciální podstatu úspěchu úspěšných lidí, nalezli bysme snad přece jenom několik společných prvků. Jedním z nich je to, že všichni, kteří zažili úspěch na něm tvrdě pracovali a doslova vstřebávali cokoliv relevantní, co by mohlo být prospěšné jejich byznysu nebo tvůrčí aktivitě. V naší analýze bysme ale jistě narazili i na to, že existuje nespočet rad, neřkuli návodů či dokonce receptů jak dosáhnout úspěch a asi tak 50% z nich by bylo v rozporu s druhou polovinou…Co konkrétně začínajícím podnikatelkám, studentkám AWE radíte vy?

Moje hlavní heslo je být efektivní. Většina žen v AWE má děti (já sama už 6 let podnikám s dvojčaty) nebo mají ještě zaměstnání a podnikání teprve rozjíždí. Takže oddelegovat technické věci, jejichž naučení trvá neúměrně dlouho. Nechat si udělat dobré fotky, protože ty využijí na sítích, v letácích i na webu. A začít pravidelně postovat na sítě a postupně najít svůj tón a to, na co cílovka reaguje.

Neslibuji zázraky, naopak sdílím opravdové zkušenosti, že marketing může při rozjezdu podnikání zabrat klidně hodinu až dvě denně. Úspěch opravdu většinou nepřichází přes noc a je za ním vytrvalost.

Inspirativní Sonia Simone tak, jak ostatně vždy – pregnantně a trefně – popsala výjimečné kouzlo sdílení zkušeností: „Zarazilo mě – ne poprvé – že kvalita našich podniků nepochází z nějaké tajné strategie nebo taktiky ninja. Kvalita našich podniků vychází z kvality otázek, které klademe, a z kvality lidí v místnosti, když se ptáme. A ve skutečnosti je jedním z nejlepších darů, které můžeme obdržet, být blízko někoho, kdo nám pomáhá klást inteligentnější otázky…teď, když se tomu věnuji několik desetiletí, si myslím, že nejúžasnější věc na podnikání je sednout si s jinými lidmi, kteří dělali složité věci, a podělit se o nápady k řešení problémů.“ Co vy na to?

To je geniální postřeh. Vyhledávat zajímavé a inspirativní lidi, poslouchat jejich reálné příběhy a nebát se ptát. Těch možností k takovým setkáním je nespočet a je dobré si konference a networkingy zařadit do svého programu.

Spoustu věcí se naučíme z knih a tutoriálů na internetu, ale teprve to, když najdeme svou „bublinu“ a vyslechneme si příběhy v ní, pocítíme souznění, že všechny ups&downs, které zažíváme, jsou normální. A toto přijetí nám pomůže mnohem sebejistěji vykročit vpřed.

Zkusme si to prohodit: co byste se zeptala Julie Válkové, kdybyste byla na mém místě? Na jakou klíčovou otázku potřebujete od ní znát odpověď?

Ta otázka není klíčová, ale mám ráda příběhy a tak bych se zeptala, jaké je její PROČ? Podnikání přináší obrovskou svobodu, ale zároveň je mnohem těžší, než to většinou vypadá, zvlášť když se jedná o ženy matky. Je krásné a inspirativní slyšet to, co je za tím následování srdce a žití svého poslání.

Na závěr tradiční Míšina klíčová otázka: co vám v poslední době udělalo radost?

Podařilo se mi minulý víkend strávit plně s rodinou, což až tak často nebývá. V Třebíči byl festival Zámostí a my jsme si užili židovskou čtvrť, která byla plná koncertů, performancí a zajímavých zákoutí.

A taky mi dnes přišly fotky z networkingu v Brně, který jsem organizovala a jsou boží (ty moje i ostatní ženy :D ).

Za rozhovor srdečně poděkoval Ján Schneider

foto: archiv Julie Válkové

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *