Zadejte hledaný výraz

PODNIKÁNÍ ÚČETNICTVÍ

Kdo a kdy podává daňové přiznání?

Daňové přiznání - kalkulačka

Statistika nuda je… Většina podnikatelů se však brzy nudit rozhodně nebude – čeká je totiž povinnost podat daňové přiznání. Koho se to týká a do kdy se musí daňové přiznání podat, jsme vám sepsali do přehledného článku.

Kdo musí podávat daňové přiznání?

  • Fyzická osoba, která podniká a jejichž roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 15 000 Kč.
  • Zaměstnanec, který má souběžně příjmy z více zaměstnání.
  • Zaměstnanec, který má souběžně pouze 1 zaměstnání, ale zároveň má příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, kapitálových příjmů, nájmu nebo ostatních příjmů vyšší než 6 tisíc korun.
  • Ten, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, nepřesáhly 15 000 Kč, ale vykazuje daňovou ztrátu, má příjmy osvobozené od daně, příjmy, ze kterých se daň vybírá srážkou podle zvláštní sazby nebo příjmy ze zahraničí zdaňované zvláštní sazbou.

TIP REDAKCE: Pokud jste byli zaměstnáni jen část roku a po zbytek byli vedeni na úřadu práce nebo na mateřské, zkuste si také podat daňové přiznání, mohli by vám něco vrátit.

Termín odevzdání daňového přiznání

Nejzazší termín odevzdání daňového přiznání pro rok 2020 je: 1. 4. 2020.

Existují však výjimky:

  1. Poplatník daně má povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, nebo poplatníkovo přiznání podává daňový poradce (v tom případě musíte do 1. 4. 2020 doložit plnou moc pro daňového poradce). Termín je pak do 1. července 2020.
  2. Správce daně z objektivních důvodů sám prodloužil lhůtu pro podání přiznání (technické nebo organizační problémy na straně správce daně, případně vážná nemoc nebo další nepředvídatelné, mimořádné důvody na straně poplatníka)
  3. O odklad můžete požádat také když musíte uvádět také příjmy zdaňované v zahraničí.

Tip redakce: fakturujete do zahraničí nebo používáte reklamu na FB či Google? Možná máte povinnost být identifikovaná osoba!

Přehled o příjmech a výdajích

Nezapomeňte také, že každá OSVČ, která alespoň část roku 2019 vykonávala samostatně výdělečnou činnost, musí podat také Přehled o příjmech a výdajích.

Přehled se podává na Zdravotní pojišťovnu a na Českou správu sociálního zabezpečení.

Termíny podání přehledu:

  • 8. dubna 2020 OSVČ, které nepodávají daňové přiznání
  • 4. května 2020 ostatní OSVČ
  • 3. srpna 2020 OSVČ s daňovým poradcem

Tak na nic nečekejte a připravte si všechny potřebné doklady, co nejdříve!
Ať pak nehoníte vše na poslední chvíli.

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *