Zadejte hledaný výraz

DESIGN INTERIÉR KARIÉRA PODNIKÁNÍ ŽEN ROZHOVORY

Kdy platí, že tři je lepší než dva?

Magda Michálková poznala své poslání během rodičovské dovolené a pomáhá tvořit domovy


Akademie pro začínající podnikatelky Academy for Women Entrepreneurs (AWE) má za cíl podporovat ženy v rozvoji jejich podnikatelských nápadů, nabízet jim vzdělání, know-how a příležitosti k networkingu a spolupráci s dalšími ženami.

Projekt AWE je v naší zemi společným dílem veřejněprospěšné organizace Business&Professional Women CR (BPWCR) a Velvyslanectví USA v ČR. AWE před třemi lety iniciovala americká vláda, do 1. ročníku se v roce 2021 zapojilo 75 zemí, dnes jich je již 133. Do třetího ročníku AWE v České republice, který běžel od 8. března se přihlásilo 100 podnikatelek se svými projekty, 45 z nich bylo vybráno, aby se věnovali intenzivnímu studiu.

Jak jsme již informovali, 3. ročník AWE byl v prostorách Velvyslanectví USA v ČR slavnostně ukončen 16. června, cenu za nejlepší projekt honorovaný částkou 50 tisíc korun získala Eliška Stofferová s českou přírodní kosmetikou Anela.

Některé pilné studentky 3. ročníku AWE si našly čas, aby představili své projekty i čtenářkám portálu Akční ženy. Slovo má Magda Michálková.

Vystudovala anglistiku. V neděli si sice dává anglickou snídani, ale svůj profesní směr postavila na vlně kreativity, designu, tvorby a dělání radosti. Při setkání se s Magdou Michálkovou vás naplní klid, pohoda. Současně ale víte, že v ní doutná živel, který dokáže zatočit s každým prostorem tak, aby rezonoval s osobností majitele a jeho představami.


Součástí názvu tvé značky Magda design je Interiéry s láskou a tvým sloganem potom: Nedělám interiéry, ale tvořím domov! To je mi sympatické. Jak ses k tomuto oboru dostala?

Začátky asi leží někde hluboko v mém dětství. Maminka, aranžérka, u nás pravidelně realizovala změny našeho bydlení. Budilo to vždy enormní zájem mých kamarádů. V době, kdy trh nenabízel takové možnosti jako nyní, maminka vždy doladila interiér k dokonalosti a kamarádi byli fascinováni. To estetické cítění se budovalo a zůstalo uložené. Dívat se na harmonicky sladěné věci mi vždycky přinášelo radost. Výběr vysoké školy se ale tímhle směrem nakonec neubíral. Pustila jsem se do studia anglistiky a až po narození syna můj vnitřní zájem „vyplul“ na povrch. Byl prostor přemýšlet, co mě opravdu baví, udělala jsem si rekvalifikaci a pustila se s radostí do interiérového designu.

Zařídit si bydlení dovede každý. A když jsou pochyby, navštívím Ikeu. Je to opravdu tak?

Jsme národ kutilů a určitě to souvisí s naší historií, kdy prostě jiné možnosti, než tvořit z toho co bylo, neexistovaly. Vnímám, že je to v nás historicky zakořeněné, že si vše dokážeme sami doma udělat nejlépe. Ale každý obor je nutné studovat a být v něm odborník. Myslím, že hranice se posouvají a že lidé začínají vnímat, že dobře udělaný interiér je taky kumšt a člověk, který ho tvoří, musí být profesionál jako každý jiný.

Jak bys definovala nejcennější přidanou hodnotu své práce?

Jako nejcennější hodnotou interiérového designéra vnímám to, že dokáže přetavit představy klientů do uceleného konceptu, dostat vše formálně „na papír“ a zpracovat kreativním řešením. To, co nám často leží v hlavě, se po překreslení do reality může ukázat jako nefunkční, je potřeba koncept odladit a mít také zkušenosti praktické. Vědět, jak budou vypadat reálně detaily na stavbě nebo při výrobě nábytkových kusů. Takové zkušenosti přináší jen praxe z každého realizovaného projektu. Krásný koncept i skvěle dotažený na papíře, může pak na stavbě dostat úplně jiný směr a je nutné vždy autorsky dohlížet na realizaci.

Co tě žene v procesu tvoření dopředu?

Neustrnout na místě, já jsem od přírody „výzvař“, mám ráda zkoušení nových věcí, posouvání limitů a hledání řešení. V mém oboru se to odráží v neustálém hledání nových materiálů, řešení detailů, možností výroby, neustrnout a nespokojit se s tím, že něco nejde.

Jak vypadá tvůj ideální klient/ka?

Ideální klient je ten, který do vás vloží svoji důvěru a dá vám volnost v tvoření. Společně pak vznikají úžasné věci.

Jak velkou roli hraje při tvé práci empatie a jak moc je důležité, aby sis s klienty tzv. sedla?

Určitě velikou. I ten nejmenší projekt zabere často i několik měsíců intenzivní spolupráce, při které obě strany musí být vzájemně naladěné.

Pozoruješ při své práci například jisté zákonitosti nebo pravidelnosti mezi požadavky, barvami, typem interiéru a povahou majitelů?

Každý klient je osobnost, každý jsme jiný a dle toho i interiér. Jsou klienti, kteří sledují trendy a chtějí interiér zařídit podle nich. Jsou klienti, kteří trendy neřeší a nadefinují si interiér podle toho, v čem se cítí dobře. Právě ta rozmanitost mě na práci baví. Mojí úlohou pak je odladit představy klientů tak, aby interiér fungoval v jednotném stylu. Nemísily se například prvky provence stylu s moderními betonovými. Ergonomicky, abyste při průchodu k sedačce měli volnou cestu a barevně, aby vybrané barvy byly ve správné harmonii nebo kontrastu.

Dá se říct, jaké jsou nejčastější chyby při zařizování domů nebo bytů?

Není určitě dobré zařizovat dům či byt po částech, je důležité vždy odladit vše jako celek a myslet na celkový koncept. Když se řeší jednotlivé části s odstupem, může pak vše vypadat jako „lepené“ dohromady a již to nefunguje dobře. Často materiály nebo prvky nejsou později dostupné. Vnímám také, že klienti oslovují designéra až v pozdějších etapách tvorby projektů, ale je dobré zapojit designéra již při spolupráci s architektem a dívat se na prostor s ohledem na to, kde budou jednotlivé nábytkové kusy. Zjistí se pak často, že prostor ergonomicky nevyhovuje a je potřeba ho upravit, posunout dveře, abyste do prostoru dali vhodně velkou sedačku pro vaši rodinu nebo třeba v kuchyni posunout okno, abyste optimálně využili rozložení kuchyně.

Jsi ovlivněná svou profesí natolik, že kamkoliv vstoupíš, začneš hodnotit prostor a přemýšlet nad jeho zlepšením?

Určitě. Velice si užívám povedené interiéry, dobře udělaný interiér „cítíte“. Je to čistá radost z toho, jak prostor funguje a víte, kolik je za tím dobře odvedené práce. Samozřejmě nepovedené interiéry ve mně budí tendenci přemýšlet, jak by to bylo dobré a co by se dalo změnit a přemýšlím, proč prostor nefunguje.

Tvoje práce je o harmonii, souladu, kráse, prožitku. Jak se ti daří sladit podnikání, rodinu a volný čas? Máš stanoveny jasné hranice?

Začátky byly určitě složité. S nedostatkem spánku a práci po nocích. Zápal pro věc byl ale silný, takže chvíli vydržíte. Po čase jsem zjistila, že takto fungovat dlouhodobě nelze.

Stále se učím a hranice hledám. Není to určitě snadné. Je to o neustálém balancování a zjišťování, zda to celé funguje. Snažím se mít týden vždy nastavený na pracovní čas, rodinu a odpočinek, bez kterého kreativní povolání nelze dělat. Vnímám, jak moc je v kreativě důležité mít čas na nabrání sil a inspiraci. Dostatek času pro to nechat myšlenky jen tak plynout, nebýt pod tlakem. V těch chvílích vznikají nejlepší věci.

Jaká životní nastavení ti pomáhají v podnikání?

Nevzdávat se a hledat cesty, jak něco realizovat. Už Henry Ford tvrdil „Ať už si myslíte, že něco dokážete, nebo si myslíte, že to nedokážete, v obou případech máte pravdu,“ a já se snažím mít nejen při své tvorbě pozitivní a otevřený přístup.

Proč je důležité být v souladu se svým domovem?

Protože odráží to, kdo jste. Pokud máte interiér zařízený tak, že ladí s vašimi představami, cítíte se v něm klidně a spokojeně. Pravidelně vnímám příval energie klientů ve fázi finalizace. Radost, uvolnění. Pocit, že tady jsem doma v souladu sám se sebou.

Jsi jednou z absolventek programu Akademie pro začínající podnikatelky Academy for Women Entrepreneurs AWE. Jak se změnil tvůj život po jeho absolvování a jak se to projevuje při tvé práci?

AWE Akademie byl pro mě opravdový game changer. Pomohla mi po formální stránce přenastavit podnikání. Neocenitelná je úžasná komunita žen podnikatelek, kterou Business & Professional Women CR, organizující AWE Akademii, tvoří, možnost sdílení a vzájemné posouvání se. Jsem velmi vděčná za možnost účastnit se programu. Lence Šťastné za to, že Akademie existuje a tvoří tuto skvělou komunitu žen, našim skvělým mentorkám Šárce Rooya Jiřičné, Júlii Válkově a Vendě Vaníčko, které nás programem provázely a dávaly nám cenné rady z praxe a Michaele Melicher, která skvěle zajistila hladký průběh Akademie po formální stránce.


Tipy Magda design:

Věci po třech vždy vypadají lépe než v páru.

Nekupujte jednotlivé kousky bez celkového konceptu.

Nebojte se oslovit interiérového designéra, i ten nejmenší projekt má smysl řešit.

Za otázky děkuji Silvii Ulrichové

Foto: Martin Faltejsek

 

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *