Zadejte hledaný výraz

ZDRAVÍ

Když selhávají ledviny: Co byste měli vědět o jejich léčbě a náhradě

V lidském těle se nachází dva malé orgány zvané ledviny, každá je velká asi jako pěst a nachází se v břišní dutině podél páteře. Navzdory své malé velikosti hrají ledviny klíčovou roli při udržování celkové rovnováhy našeho těla (tzv. homeostázy). Filtrují naši krev, odstraňují odpadní látky a přebytečnou tekutinu a zároveň uchovávají některé důležité sloučeniny. Kromě toho regulují krevní tlak, produkují červené krvinky, řídí produkci růstových hormonů a pomáhají regulovat množství některých živin v těle, jako je vápník a draslík. V článku se zaměříme na ledviny, jejich fungování a možnosti léčby při selhání. Zjistíme, co může způsobit poškození ledvin a jak moderní medicína dokáže tento problém řešit, aby i při poškozených ledvinách byl život stále kvalitní.

Jak fungují ledviny?

Ledviny jsou velmi pracovitý orgán, který čistí naši krev nepřetržitě celý život. Za jeden den přefiltrují až 180 litrů krve, což znamená že krev v našem těle projde ledvinami asi 35krát za den.  Ledviny jsou složeny z přibližně milionu mikroskopických jednotek, které filtrují krev a jsou nazývány nefrony. Do každého nefronu přichází z našeho těla malá céva vedoucí krev. Nefron má za úkol z krve odstranit toxické látky, jako je například močovina, a zároveň v těle ponechat látky a buňky, které jsou pro nás prospěšné. Potřebné množství vody je vstřebáváno zpět do těla podle potřeby a přebytečná voda je spolu s odpadními látkami vylučována močí. Kromě vylučování odpadních látek a regulace množství vody v těle umožňují ledviny udržovat normální chemické složení vnitřního prostředí. Mezi důležité látky, jejichž stálou hladinu v krevní plazmě udržují, patří sodík, draslík, chloridy, hydrogenuhličitany, vápník, fosfor a hořčík. Správná hladina těchto látek v krevní plazmě je extrémně důležitá. Pokud ledviny nesprávně fungují, může dojít ke změně koncentrace těchto látek v krvi, což může ohrozit náš život.

Nemoci vedoucí k selhání ledvin

Existuje mnoho nemocí, které mohou vést k selhání ledvin. Některé z nich patří k velmi častým tzv. civilizačním nemocem, které velká část populace považuje za “bezpečné” a mnohdy je odmítá řešit a léčit. Naštěstí se v posledních letech léčba selhávajících ledvin v Česku a na Slovensku zlepšuje.

Cukrovka neboli Diabetes

Vysoká hladina glukózy v krvi je charakteristickým znakem cukrovky, onemocnění, které vzniká, když tělo neprodukuje dostatek inzulinu nebo ho nedokáže účinně využívat. Inzulín je hormon produkovaný slinivkou břišní, který pomáhá přenášet glukózu z přijímané potravy do buněk, kde se využívá jako energie. Když inzulín nepracuje správně, glukóza se hromadí v krvi a buňky ji nevyužívají. Trvale vysoká hladina glukózy v krvi může vést k řadě zdravotních problémů. Cukrovku sice nelze vyléčit, ale správnou péčí a léčbou ji lze účinně zvládat. Podle odhadů je v ČR aktuálně asi 850 tisíc osob s onemocněním cukrovky. Jen asi třetina těchto lidí o cukrovce ví a ještě menší část ji aktivně léčí. 

Jak cukrovka poškozuje ledviny

Vysoká hladina cukru v krvi způsobená cukrovkou může časem poškodit cévy v ledvinách i nefrony, takže nefungují tak dobře, jak by měly. U mnoha lidí s cukrovkou se také vyvíjí vysoký krevní tlak, který může ledviny také poškodit. Pokud trpíte cukrovkou, je důležité, abyste se o onemocnění ledvin poradili se svým lékařem.  Chronické onemocnění ledvin (CKD) se může vyvíjet pomalu a bez příznaků, takže mnoho lidí si nemusí uvědomit, že jím trpí, dokud nepokročí a nevyžaduje dialýzu nebo transplantaci ledviny, aby přežili. Pokud máte cukrovku, doporučuje se nechat si pravidelně kontrolovat ledviny pomocí jednoduchých testů krve a moči. Pravidelné testování je nezbytné pro včasné odhalení CKD, pokud se rozvine. Včasná léčba je nejúčinnějším způsobem, jak zabránit dalším zdravotním problémům. CKD je častou komplikací diabetu, která postihuje přibližně každého třetího dospělého člověka s tímto onemocněním. Cukrovka se rozděluje na první a druhý typ. Chronické onemocnění ledvin se týká obou těchto typů.

Vysoký krevní tlak

Image by Freepik

Za vysoký krevní tlak je považován tlak krve nad 140/90 mmHg (milimetrů rtuťového sloupce). V ČR trpí vysokým krevním tlakem kolem 30 % dospělých. Jedním z projevů vysokého krevního tlaku je právě nenávratné poškození ledvin, které v mnoha případech končí selháním ledvin. Nefrony v ledvinách jsou zásobeny hustou sítí cév, kterými protéká velké množství krve. Nekontrolovaný vysoký krevní tlak může časem způsobit zúžení, oslabení nebo ztvrdnutí tepen v okolí ledvin. Tyto poškozené tepny nejsou schopny přivádět dostatečné množství krve do tkáně ledvin. Poškozené tepny ledvin špatně filtrují krev. Každý nefron je zásobován krví prostřednictvím drobných vláskovitých kapilár, nejmenších ze všech krevních cév. Když dojde k poškození tepen, nefrony nedostávají potřebný kyslík a živiny. Ledviny pak ztrácejí schopnost filtrovat krev a regulovat množství tekutin, hormonů, kyselin a solí v těle. Poškozené ledviny nedokážou regulovat krevní tlak. Zdravé ledviny reagují na hormon zvaný aldosteron, který je produkován v nadledvinkách a pomáhá tělu regulovat krevní tlak. Poškození ledvin a nekontrolovaný vysoký krevní tlak přispívají k negativní spirále. Jak se ucpávají další tepny a přestávají fungovat, ledviny nakonec selhávají.

Jak bojovat s vysokým krevním tlakem?

První věc, kterou byste měli udělat poté, co vám byl diagnostikován vysoký krevní tlak, je pravidelně svůj krevní tlak sledovat. Sledováním hodnot krevního tlaku si můžete uvědomit jakékoli změny a odhalit případné zákonitosti. To vám pomůže zjistit, zda jsou změny, které jste provedli ve svém životním stylu nebo léčebném plánu, účinné. Níže naleznete 8 nejdůležitějších věcí, které byste měli dodržovat:

  • Jezte vyváženou stravu s nízkým obsahem soli
  • Omezte alkohol
  • Pravidelně se věnujte fyzické aktivitě
  • Naučte se pracovat se stresem
  • Udržujte si zdravou váhu
  • Přestaňte kouřit
  • Správně užívejte léky
  • Spolupracujte se svým lékařem

Zánětlivé onemocnění ledvin neboli glomerulonefritida

Image by Freepik

Glomerulonefritida je další časté onemocnění, které vede k selhání ledvin. Spočívá v poškození ledvinových glomerulů, které mají na starosti filtraci krve. Pokud je činnost těchto drobných tělísek narušena, odpadní látky nemohou být dostatečně filtrovány a vyloučeny z těla prostřednictvím moči. Glomerulonefritida je zánětlivého charakteru a je podmíněna imunitními procesy. Glomerulonefritidu lze rozdělit na primární a sekundární typ na základě toho, co onemocnění způsobilo. V případě sekundárního typu je glomerulonefritida jednou z komplikací způsobenou jiným původcem. Příčina primárního typu není zřejmá, ale váže se přímo pouze na ledviny. Dále pak rozlišujeme, zda se jedná o akutní nebo chronickou formu nemoci.

Jak zjistit, že trpíte touto nemocí?

Prvním krokem při diagnostice glomerulonefritidy jsou klíčové příznaky, které byste měli sdělit svému lékaři. Dalším krokem je odebrání vzorku moči a krve, které umožní hledání bílkovin a krevních buněk v moči a protilátek v krvi, jež poukazují na zánět. V některých případech se přistupuje k tzv. biopsii, což je odběr malého vzorku tkáně ledviny, která se následně vloží do mikroskopu. Z tohoto vzorku jsou lékaři schopni vybrat nejvhodnější způsob léčby.

Tip: Pozor na bílkoviny v moči. I to může být příznakem problému s ledvinami.

Jak se glomerulonefritida léčí?

Léčba glomerulonefritidy se liší podle formy nemoci a závažnosti projevů. U akutní formy je cílem léčby snížit příznaky a zabránit dalšímu poškození ledvin. Antihypertenziva jsou předepsána v případě vysokého krevního tlaku a antibiotika jsou předepsána v případě bakteriální infekce. Kortikosteroidy a léky k potlačení reakce imunitního systému mohou být také použity. Diuretika mohou být předepsána ke zvýšení produkce moči a vitamínové a minerální doplňky mohou být doporučeny pro udržení rovnováhy elektrolytů. Lidé s problémy s ledvinami by měli přemýšlet o omezení hromadění odpadu v krvi pomocí stravy. Tyto diety nejsou obvykle nutné v případě mírného poškození ledvin.

Dialýza

Dialýza je jednou z metod, která se používá k náhradě funkce ledvin. Zdravé ledviny odstraňují z krve odpadní látky a zbavují tělo přebytečné tekutiny a právě tyto funkce dialýza nahrazuje.  Existují dva základní druhy dialýzy: hemodialýza a peritoneální dialýza. Díky postupu moderních technologií je v dnešní době i třetí možnost a tou je domácí dialýza. Výběr vhodného typu dialýzy vždy závisí na ošetřujícím lékaři, vzdálenosti od dialyzačního střediska a časových možnostech pacienta. Níže v článku najdete popis jednotlivých typů dialýzy. 

Tip: Víte, jak se připravit, pokud někoho z rodiny čeká dialýza?  

Hemodialýza

Hemodialýza je jednou z metod, jak nahradit funkci ledvin. Během hemodialýzy se krev pacienta čistí mimo jeho tělo pomocí speciálního přístroje zvaného dialyzátor nebo umělá ledvina. Krev se odvádí do přístroje, kde je zbavena odpadních látek, jako jsou močovina, kreatinin, fosfor a nadbytečné tekutiny. Poté se očištěná krev vrací do těla pacienta. Délka a četnost hemodialýzy závisí na zdravotním stavu pacienta, a je proto určena jeho lékařem-specialistou, nefrologem. Nefrolog určí, kolikrát týdně je dialýza nutná, jak dlouho by měla trvat a jaké parametry nastavit pro konkrétní ošetření. Obvykle hemodialýza trvá 4 až 6 hodin a probíhá třikrát týdně. Všechny procedury probíhají v dialyzačním středisku pod dohledem odborníků, kteří zajišťují péči o pacienta. Nevýhodou této metody je časová náročnost. Tuto volbu dialýzy většinou volí pacienti, kteří žijí nedaleko dialyzačních center. Čas strávený na dialýze lze trávit aktivně – například čtením, posloucháním hudby, jízdou na speciálně upraveném rotopedu a nebo sledováním filmů. 

Domácí dialýza

Image by Freepik

Někteří pacienti, kteří trpí chronickým selháním ledvin, mohou za určitých podmínek provádět hemodialýzu i v pohodlí svého domova bez nutnosti přítomnosti zdravotnického personálu. Život s domácí dialýzou může být výrazně kvalitnější, než v případě docházení do centra. Tito pacienti se již nemusí spoléhat na pravidelné návštěvy dialyzačního střediska a mohou si lépe plánovat svůj volný čas. Tato možnost je v České republice k dispozici od roku 2015 a pro její využití je nutné splnit určité podmínky. Kromě potřeby dostatečného odvážného rozhodnutí se pacient musí ujistit, že má v domácím prostředí k dispozici potřebné vybavení jako dialyzační monitor, lůžko, úpravnu vody a další.  Pacient také musí být schopen samostatně obsluhovat dialyzační přístroj a bez problémů se k němu připojit. Při každém ošetření musí být přítomen někdo z pacientovy rodiny, kdo by v případě nutnosti mohl poskytnout pomoc.  Tato možnost může být pro starší pacienty obtížná, ale pokud projeví zájem a splní všechny podmínky, ošetřující lékař je schopen je doporučit pro tuto metodu léčby.

Peritoneální dialýza

Při peritoneální dialýze se používá speciální metoda čištění krve, při níž se využívá výstelky břišní dutiny, nazývané pobřišnice.  Tento typ dialýzy může být prováděn v domácím prostředí, protože u nejrozšířenější verze není potřeba používat žádné přístroje a pacient si ji může provádět pohodlně v domácím prostředí. Principem peritoneální dialýzy je použití speciálního čistícího roztoku, tzv. dialyzátu, který se pomocí stálého katetru napouští do břišní dutiny. Poté, co roztok zpracuje odpadní látky, se vypustí a nahradí se novým dialyzátem. Výměnu dialyzátu, která se musí provádět čtyřikrát až pětkrát denně, může pacient provést sám ručně nebo se o to může postarat pečovatel. Existuje také možnost automatického provedení výměny pomocí dialyzačního přístroje, ke kterému se připojí peritoneální katetr. Pacienti obvykle tuto metodu využívají přes noc.

Transplantace ledvin

Transplantace ledvin je zákrok, který může váš život vrátit k normálu. I přes pokročilé možnosti dialýzy je život se zdravou transplantovanou ledvinou jednodušší a bez komplikací.  Při transplantaci ledvin se zdravá ledvina přenese z jedné osoby do těla osoby, která má velmi malou nebo žádnou funkci ledvin.

Kdo může podstoupit transplantaci ledviny?

Většina lidí, kteří potřebují transplantaci ledvin, ji mohou podstoupit bez ohledu na věk, pokud:

  • jsou dostatečně silní, aby vydrželi anestezii a operaci
  • osoba je schopna dodržovat doporučené léčby po transplantaci, jako například užívat imunosupresiva a pravidelně chodit na kontrolní prohlídky

Důvody, proč transplantace nemusí být bezpečná nebo účinná, zahrnují trvající infekci (tuto infekci bude třeba nejprve léčit), vážnou srdeční chorobu, rakovinu, která se rozšířila do několika míst v těle, nebo AIDS. Může se také stát, že budete muset projít hodnocením s psychologem nebo psychiatrem, aby se ujistili, že je transplantace pro vás správná volba.

Darování ledvin

Na rozdíl od mnoha jiných typů darování orgánů je možné darovat ledvinu za života, protože k životu stačí tělu jedna ledvina. Toto se nazývá živý dar. Lidé, kteří se chtějí stát dárcem ledvin, jsou pečlivě testováni, aby se zajistilo, že jsou vhodní dárci a jsou připraveni na operaci, která je potřebná k odstranění ledviny. V ČR jsou nejčastějšími dárci rodinní příslušníci nemocných a také mladí a zdraví jedinci, kteří zemřou například při autonehodě. Žijící dárci jsou často nejlepší volbou pro darování ledviny, protože je u nich větší pravděpodobnost, že budou mít stejný typ tkáně a krevní skupinu jako příjemce, což snižuje riziko odmítnutí.  Dárcovství ledvin od zemřelých je však také možné, i když má o něco nižší šanci na dlouhodobý úspěch. Lidé, kteří potřebují transplantaci ledvin, ale nemají žijícího dárce, budou muset čekat na ledvinu od zemřelého dárce, což může trvat v průměru 2,5 až 3 roky kvůli vyšší poptávce po dárcích, než je dostupná nabídka.

Jak probíhá transplantace?

Transplantační postup zahrnuje vložení nové ledviny a její napojení na cévy a močový měchýř příjemce. Mezi rizika transplantace ledviny patří v krátkodobém horizontu krevní sraženiny a infekce a v dlouhodobém horizontu cukrovka a zvýšené riziko infekcí. Pro minimalizaci rizika komplikací je po transplantaci ledviny důležitý zdravý životní styl, včetně toho, že přestanete kouřit, budete se zdravě stravovat, v případě nadváhy nebo obezity zhubnete a snížíte riziko vzniku infekcí.  Délka života transplantované ledviny závisí na několika faktorech, například na tom, zda ledvina pochází od žijícího dárce, na věku a celkovém zdravotním stavu příjemce.

Závěrem

V závěru je důležité si uvědomit, že zdravý životní styl může mít vliv na celkové zdraví ledvin a také na úspěšnost transplantace. Zdravá strava, dostatečný pitný režim a fyzická aktivita mohou pomoci snížit riziko vzniku problémů s ledvinami. Pozor také na nadměrné užívání proteinů, které mohou mít na tyto problémy také vliv. Pokud však s ledvinami přeci jen vznikne problém, je důležité neváhat a vyhledat včasnou léčbu.  Dialýza a transplantace ledvin jsou závažné zákroky, ale mohou být život zachraňující pro pacienty s pokročilým stádiem onemocnění ledvin. Snažme se proto o zdravý životní styl a pečujme o naše ledviny tak, abychom si mohli užívat plnohodnotný život bez komplikací.   Pavel Horský, Specialista na optimalizaci webů – Naučte se, jak nastavit základní SEO on page faktory na svém webu

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *