Zadejte hledaný výraz

JINÉ PRÁCE RODIČOVSTVÍ ŽURNÁL

Mateřská dovolená: Ideální čas pro začátek podnikání?

podnikání na mateřské

Procházky s kočárkem, péče o miminko, plínky a noční vstávání. Může být mateřská dovolená i o něčem jiném? Určitě. Mnoho žen využívá čas na mateřské k rozjezdu vlastního podnikání. Jaké to je začít podnikat na mateřské? Jaké s sebou nese podnikání na mateřské plusy a mínusy? Vyzpovídaly jsme několik maminek, které se podělily o své zkušenosti.

Zuzana Dvořáková, koučka a průvodkyně žen na cestě za spokojeným a naplněným životem, vidí v podnikání na mateřské jasné výhody

„Vnímám mateřskou (resp. rodičovskou dovolenou) jako jedinečné a neopakovatelné období v životě ženy, kdy se jí otvírá možnost projít obrovskou osobní i pracovní transformací. Mateřství znamená pro většinu žen několikaletou pauzu v zaměstnání. Mnohé z nich se po mateřské nemají kam vrátit nebo cítí, že nastal čas pro změnu. A tak během těch nekonečných dní a nocí strávených s dětmi přemýšlí, co dál?  Jak najít naplňující práci? Jak skloubit práci a péči o děti?“ popisuje časté otázky svých klientek Zuzana.

„Odpovědí je vlastní podnikání! Rodičovská je totiž ideální doba, kdy si můžete podnikání vyzkoušet bez větších rizik a stresu.

  • Neplatíte zdravotní a sociální pojištění.
  • Během mateřské si podnikání vyzkoušíte. Zjistíte, zda je o vaše služby či produkty zájem.
  • Vlastní podnikání, i kdyby to bylo jen několik hodin týdně, vám neuvěřitelně dobije baterky. Už to samotné je obrovským přínosem.
  • Nikdo na vás netlačí. Můžete své podnikání rozjíždět opravdu pomalu.

Já jsem vystudovala přírodní vědy, ale těsně před příchodem dětí jsem v USA absolvovala výcvik pro kouče. Doma s dětmi jsem byla 7 let a několik let jsem přemýšlela, jak koučink uplatnit v Čechách. Mými prvními klientkami v USA byly totiž mladé vědkyně, ale mezi nimi už jsem se po návratu do Čech nepohybovala. Nyní ženám nabízím konzultace a kurzy.“

Lucie Dvořáková Liberdová si rozhodnutí splnit si svůj sen krásně načasovala

„Už je to 12 let, co jsem se rozhodla, že konečně budu dělat to, co mě naplňuje – tvořit,“ říká Lucie Dvořáková Liberdová, která stojí za projektem www.originalvyrobky.cz. „A koupím si pořádný počítač a foťák. Musí to přece nějak vypadat, když fotky mých výrobků půjdou do časopisů a knížek. Na mém plánu by nebylo nic až tak zvláštního, kdybych si ovšem v ten samý den nedovolila porodit dvojčata,“ směje se. „Když se nad tím zpětně zamyslím, je fakt, že to ode mě bylo poměrně troufalé, avšak já věděla, že teď, nebo nikdy! A povedlo se.“

Martina Hepnerová popisuje své nelehké začátky a bilancuje výhody a nevýhody podnikání

„Když bylo dceři asi půl roku, pustili jsme se s kamarádkou architektkou do projektu vesnického domu. Její syn byl o pár měsíců starší. Na obhlídku téměř dokončené stavby jsme dorazily se dvěma batolaty, které nám majitel stavební firmy podával do patra domu po žebříku. Tato historka trefně vystihuje, jak vypadaly moje podnikatelské začátky,“ říká projektantka na volné noze Martina Hepnerová. Samostatně začala působit poté, co si udělala autorizaci v oboru a čekala první dítě.

„Pracovala jsem, když dcera spala, nebo jsem jí brala s sebou. Složité období přišlo po narození syna. Na práci jsem měla minimum času a musela jsem řadu zakázek odmítnout. Z práce po nocích jsem už byla unavená, proto jsem ho v patnácti měsících začala dávat na tři dopoledne v týdnu do dětské skupiny. Bez pravidelného hlídání si podnikání s dětmi nedokážu představit.

Dokud nebyly obě děti ve školce a škole, práci jsem aktivně nevyhledávala. Naopak jsem větší zakázky odmítala a pouštěla se jen do malých akcí. Když se sešlo víc práce nebo děti onemocněly, doháněla jsem úkoly po večerech. Malé projekty znamenaly malý výdělek, ale umožnily mi zůstat v kontaktu s oborem a lidmi kolem něj. Po rodičovské mám na co navázat a můžu pokračovat v práci, která mě baví.

Podnikání mi dalo svobodu organizovat si čas podle sebe a přizpůsobit práci rodinnému životu. Často jdu z kanceláře už po obědě, ale na druhou stranu nemám problém sjednat si pracovní schůzku o víkendu. Nevýhodou je, že jsem musela zásadním způsobem omezit koníčky. Dřív jsem hodně sportovala, cestovala, četla a věnovala se práci ve sportovním oddíle. Dnes se snažím dvakrát týdně hýbat, což je minimum, abych se cítila dobře a udržela si kondici. Na víc není čas,“ shrnuje na závěr Martina.

Jaký je váš názor na podnikání při mateřské? Máte své vlastní zkušenosti? Podělte se v komentářích!

redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

3 komentáře

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *