Zadejte hledaný výraz

BYDLENÍ DIZAJN INSPIRACE

Minimalismus v bydlení – tipy, jak nezahltit interiér

Stylů bydlení je nepřeberné množství. Žádný z nich vám však neposkytne takové možnosti a výhody, jako minimalistický styl bydlení. Pokud hledáte možnost, jak ušetřit peníze, a i přesto bydlet v moderní a příjemné domácnosti, určitě jde o možnost, kterou byste měli zvážit.

Co je to minimalismus v bydlení?

Většina lidí je dnes již obeznámena s pojmem “minimalismus”. Jde o redukci věcí na to nejnutnější. Lze jej aplikovat na vše od umění a životního stylu, až po architekturu a interiérový design.

Minimalistický interiérový design využívá minimum základních prvků k vytvoření jednoduchého a nepřeplněného prostoru. Vyznačuje se jednoduchými, čistými liniemi a monochromatickou paletou akcentových barev. 

Obvykle kombinuje otevřené půdorysy, spoustu světla a funkční vybavení, přičemž se zaměřuje na tvar, barvu a texturu jen několika klíčových prvků.

Prvky minimalistického designu 

Jen to nejnutnější

Minimalistický přístup využívá pouze základní prvky, jako je světlo, specifické tvary a krásné materiály, aby vytvořil pocit svobody a uvolnění. 

Nepoužívají se žádné nadměrné dekorace nebo ozdoby. Místo toho jsou některé použité detaily jednoduché a splývají s okolím, například v podobě jediného uměleckého díla zdobícího stěnu obývacího pokoje nebo krásné vázy na jídelním stole.

Inspirace: Existují různé tipy na udržitelný domov, které jsou značnou součástí minimalistického stylu. Učiníte tak krok k tomu, aby byla naše planeta zelenější a bez zbytečného odpadu. 

Čisté linie

Minimalistický nábytek a doplňky se zaměřují na funkčnost a praktičnost. V bydlení v minimalistickém stylu nenajdete silně vzorovaný nábytek nebo doplňky, ani velmi detailní dekorace.

Místo toho je kladen důraz na čistotu a jednoduchost tvaru a celkové formy. Ploché, hladké povrchy a výrazné, čisté linie – to přesně minimalistický styl vystihuje. 

Pro vytvoření minimalistického prostoru jsou také důležité čisté a úhledné povrchy, holé stěny s minimem uměleckých děl a odstranění nepořádku, včetně hromad papírů a sbírek drobností.

Monochromatická paleta barev

V jednoduše řešených místnostech jsou běžné monochromatické odstíny bílé, béžové a šedé. Cílem minimalismu je zredukovat tvary a barvy na nejjednodušší stav a vytvořit tak prostory, které jsou vzdušné, světlé a elegantní.

Image by Freepik

Inspirace: Barevná paleta zahrnuje světlé, jemné přírodní odstíny, jako jsou výrazně chladné či teplé šedé tóny, zjemněné přidáním světle modrých prvků.

Navození pocitu přívětivé domácnosti

Minimalistické prostory jsou okamžitě rozpoznatelné díky svému ostrému, čistému, nepřeplněnému a monochromatickému vzhledu. Uspořádání prostoru vám pomůže uspořádat také mysl a vytvořit vizuální klid.

U některých minimalistických návrhů však hrozí, že budou působit poněkud bezduše. Abyste se tomu vyhnuli a zajistili, že váš minimalisticky navržený prostor bude působit přívětivě, můžete do svého minimalistického prostoru, například do kuchyně, ložnice nebo obývacího pokoje, přidat několik drobných prvků. 

Zde je několik způsobů, jak navodit pocit tepla, a jak vytvořit prostor, kde se lidé budou cítit vítáni.

Kombinujte různé odstíny a textury

Monochromatická barevná paleta umožňuje dodat prostoru na útulnosti začleněním různých odstínů a mícháním různých textur. Například použití lněných tapet a měkkých, vlněných tkanin a koberců v ložnici dodá při vkročení do místnosti příjemný pocit tepla.

V koupelně pak například textura a zrnitost vzoru dlaždic může přidat vizuální dojem při zachování neutrální barevné palety.

Začlenění textilií 

Textilie dodávají místnosti rozměr a teplo. Záclony, lůžkoviny, polštáře a koberce z různých textilií, jako je len, vlna či bavlna, jsou jen několika příklady toho, jak můžete místnosti dodat na pohodlí při zachování minimalistického stylu. Lidé se tak budou ve vaše interiéru cítit jako doma a nepohrdnou přivlastnit si minimalistický způsob bydlení i pro jejich domácnost.

Proč je pro některé lidi důležité žít minimalistickým životním stylem? 

Minimalismus znamená pro různé lidi různé věci. Odborníci na zdraví a wellness se však shodují, že všichni minimalisté mají společný cíl. Říkají: „Minimalismus se vědomě zaměřuje na to, co je opravdu důležité. Pro některé to znamená zbavit se věcí, které vás nedělají šťastnými.” Tvrdí, že minimalismus je vědomé rozhodnutí žít s méně. Máte tak více volného času na to, dělat co vás opravdu baví.

Hlavní benefity minimalistického bydlení

Minimalistické bydlení má několik výhod. Méně nepořádku znamená méně času stráveného úklidem nebo organizováním a více hodin denně pro rodinu a přátele. Také vám umožňuje soustředit se na vaše priority. 

Udržováním prostředí bez nepořádku jste schopni zvýšit soustředění a produktivitu, čímž se zároveň snižuje i stres. Studie z roku 2009 zjistila, že nepořádek může skutečně zvyšovat hladinu kortizolu – tedy vašeho stresového hormonu. Osvobození domova od věcí vám proto může pomoci osvobodit také vaši mysl.

Poděkuje i vaše peněženka

Na bankovním účtu budete mít více peněz, protože se stanete více kritičtí ke svým nákupům. Budete si kupovat jen to, co opravdu chcete a co potřebujete.

Zdraví v mysli přichází, když je spoření stejně zábavné jako utrácení. Zároveň tak budete mít z vaší koupě mnohem větší radost než v případě každotýdenního nakupování.

20 tipů, jak vytvořit minimalistický domov

Pro vytvoření minimalistického domova je zásadní přístup „méně je více“. Nejde však jen o to, mít doma méně věcí. Minimalismus je životní styl, který spočívá v uvědomělém zařizování. Díky tomu, že se dodržíte zásady pro minimalistické bydlení, dosáhnete vysněného domova, který je stavěný podle vašeho gusta. 

„Minimalistický domov je synonymem pro uvědomělý domov. Jde o to obklopit se věcmi, které potřebujete, používáte a máte rádi. Zbavit se zbytečností.“ říkají odborníci na organizaci domácnosti. 

Velkým omylem ve spojení s minimalistickými domácnostmi je to, že nemusíte příliš přemýšlet. Naopak, výběr menšího počtu doplňků vyžaduje více přemýšlení, protože vše by mělo mít svůj účel, a to jak designový, tak funkční. 

Shromáždili jsme tipy od odborníků na design, které vám pomohou vytvořit minimalistický domov vašich snů.

1. Proč?

Pokud chcete mít minimalističtější domácnost, je podle certifikovaných odborníků prvním krokem začít s otázkou „Proč?“.

Zamyslete se nad tím, proč chcete mít minimalističtější domov a jak vás může váš domov podpořit ve vědomém životě. Mějte jasnou vizi života, který chcete. Když se zaměříte na své základní hodnoty, bude vám jasné, co si ponechat a co vypustit. Ušetříte si tak mnoho času a starostí a poradíte si lépe s nerozhodností. 

2. Minimalizace, uspořádání, redukování

Pokud máte něco, co jste léta nepoužívali, zbavte se toho. Všechno ve vaší domácnosti by mělo sloužit emocionálnímu, estetickému nebo funkčnímu účelu.

Image by Freepik

Jde asi o nejzákladnější pravidlo ve spojení s minimalismem. Toto pravidlo takřka podtrhuje to, jaký význam minimalismus představuje.

3. Vyzkoušejte KonMari metodu 

KonMari metoda, také známá jako Marie Kondo metoda, je způsob organizování a minimalizování věcí v domácnosti, který byl vyvinut japonskou autorkou Marii Kondo. Tato metoda se soustředí na to, jak vytvořit uklizený a příjemný prostor, který podporuje klid a pohodu.

Jde spíše o vědomý a radostný život než o specifický minimalismus. Podle Kondo můžete třídit podle kategorií, jako je oblečení, knihy, papír, různé zboží a sentimentální předměty. Toto pořadí od nejjednoduššího k nejtěžšímu pomáhá zaostřit vaši vnímavost k tomu, co vám přináší radost.

4. Snažte se použít to, co už máte

Když už jste svůj domov vyčistili, snažte se před nákupem nábytku a dekorací recyklovat a znovu použít to, co už doma máte. „Ráda znovu používám předměty, které už moji zákazníci mohou mít, takže často nemusím nic kupovat navíc.“ říká jedna z odbornic na minimalistický styl života. 

Můžete například použít krabice od bot k uspořádání oblečení v zásuvkách díky čemuž vytvoříte ideální minimalistický šatník.

Menší krabice lze pak použít jako rozdělovače pro menší předměty. Místo pro ně můžete vyčlenit ve skříních, prádelních boxech, koupelnách, kuchyních a garážích.

5. Vybírejte s dotykem osobnosti

Jedním z nejlepších způsobů, jak si zařídit minimalistický domov, je použití oblíbených kusů nábytku a předmětů jako základu, pro který pak zvolíte vhodně doplňky.

Chcete-li přidat osobní nádech, můžete použít předměty, které pro vás mají zvláštní význam, nebo si doma zarámovat umělecká díla svých dětí či rodinné fotografie. Můžete také použít předměty denní potřeby, jako jsou knihy a svíčky. 

6. Pečlivě vybírejte to, co kupujete

Bezmyšlenkovité nákupy mohou vést k nepořádku, ale minimalistické myšlení vám pomůže se tomuto problému vyhnout. 

Když nakupujete s rozmyslem, zkrátka nekoupíte věc, kterou nepotřebujete. Moderní doba k tomuto trendu obzvláště svádí, a proto se opravdu ptejte sami sebe: “Bude to pro mě a můj domov přínosem?” 

7. Držte se nadčasových kousků

Velkou výhodou minimalistického bydlení je to, že můžete pro svůj domov zvolit kvalitní nábytek a to díky ušetřeným finančním prostředkům ze zbytečných nákupů.

Pokud jde o nábytek a dekorace, vždy se snažte vybírat nadčasové, dobře vyrobené kousky. Čisté linie a dobře konstruované kousky jen tak nevyjdou z módy.

Díky tomu nebudete mít potřebu každých pár let kupovat nové dekorace pro váš domov. Moderní styl bydlení vydrží dlouho a navíc vyzařuje energií čistoty, pořádku a klidu. 

8. Udržujte materiály konzistentní

Dosažení minimalistické estetiky spočívá v jednoduchosti a vytvoření domova, který je lehký, vzdušný, relaxační a moderní.

Při volbě materiálu pro váš domov vybírejte z jednoho až tří materiálů, které používejte důsledně v celém domě, přičemž mějte na paměti praktičnost a funkčnost. Držte se lehkých a svěžích materiálů, jako je například bělený dub a světlý beton. 

9. Vyzkoušejte skryté úložiště

Ne všechny předměty ve vaší domácnosti jsou určeny k vystavení. Předměty pro domácnost, jako jsou žárovky, kabely, baterie a papírové pořadače, uložte do úhledných košů a přihrádek, schovejte je do komody nebo si pořiďte vestavěné úložné skříňky, aby váš domov působil přehledně, vzdušně a minimalisticky. 

Prostor můžete ušetřit také díky zakomponování běžných částí nábytku do stěn. Například díky instalaci pouzdra pro posuvné dveře můžete zcela běžnou součást domácnosti, jako jsou dveře, ukrýt a tím ušetřit cenný prostor.

Zacvakávací skříně vestavěné do stěn také mohou skvěle posloužit jako neviditelný pomocník. Na první pohled jsou velmi nenápadné, a přitom mohou skrývat veškeré předměty domácí potřeby, které by v případě nevhodného uložení škodili minimalistickému interiéru.

10. Zahřejte se přírodními materiály

Při práci s bílým barevným schématem může přidání přírodních textur dodat vašemu domovu teplo. Doporučuje se začlenit do domova přírodní dřevo, ručně tkané textilie a rostliny.

Obzvláště v zimě tak oceníte přivítání v podobě příjemné pokojové teploty a teplého interiéru po návratu z obzvláště chladného venkovního prostředí. 

11. Nebojte se technologických vymožeností

Technologie představují nepřeberné množství výhod. Nejen, že dodají vašemu domovu ideální nádech moderního světa, navíc jsou tyto technologie ve většině případů praktické a ušetří vám mnoho času.

Díky rychlému technologickému vývoji nejde o drahou záležitost. Díky tomu je zařízení kvalitní domácnosti plné technologických vymožeností proveditelné i při nízkém rozpočtu.

Využít tak můžete například motorizované garnýže s kolejnicovým systémem, které lze ovládat dotykově nebo pomocí dálkového ovládání. 

Skvělým pomocníkem je také robotický vysavač, který dokáže podlahu zároveň vytírat a může být dokonce propojený s vaším chytrým telefonem.  

12. Pokud jde o výzdobu, myslete ve velkém 

Pokud chcete, aby méně znamenalo více, investujte raději do větších předmětů než do menších ozdob. Podle designérů působí velké kusy lépe a pomáhají vytvářet jednoduché, a přesto úžasné prostory. 

13. Použijte multifunkční nábytek

Hledejte flexibilní nábytek, který plní více funkcí nebo který lze přesouvat z místnosti do místnosti. Například můžete vyhlédnout stoličky, které slouží jako odkládací nebo noční stolky, nebo vstupní lavici v chodbě, kterou lze použít v jídelně jako další místo k sezení.

Trendem jsou také rozkládací stoly, které po lehké úpravě mohou zdvojnásobit počet míst k sezení. Využít můžete také propojeného nábytku, jako je postel instalovaná do konstrukce skříní nebo naopak pracovní stoly instalované do těla postele.

14. Najděte kousky, které k sobě ladí

Předměty v domácnosti by měly mít společný jazyk. Rozhodně by neměly spolu bojovat ani soupeřit o pozornost. Barvy a textury by se měly vzájemně doplňovat a tvary by měly být jednoduché.

Z velké části tohoto docílíte dodržením pravidel o sjednocených materiálech a barevných paletách, které pro vytvoření vaší domácnosti zvolíte. 

15. Pravidelný úklid

Udržujte minimalistickou domácnost pravidelným vyklízením a hledáním místa pro všechny věci. Všechno, co doma máte, potřebuje své místo. Domácnost je tak velmi přehledná a vy si ušetříte stres, který by v případě zmatku a nepořádku mohl vzniknout. 

Image by Freepik

16. V případě osvětlení buďte kreativní

Chcete-li minimalistickému domovu dodat vizuální přitažlivost, pohrajte si s veselým, zábavným osvětlením. Moderní svítidla nabízejí nekonečné možnosti. 

Výběr něčeho méně jednoduchého a trochu více extravagantního pro vaši jídelnu nebo obývací místnost může dodat vašemu minimalistickému domovu charakter, který si zaslouží.

Interiérové osvětlení s led světly se také jeví jako skvělá volba, a to obzvláště díky bílému světlu které dodá prostoru skvělý moderní nádech. Navíc nabízí mnoho různých druhů a tvarů. Díky tomu jej skvěle zakomponujete do vašeho interiéru.

17. Nebojte se pohrát si s barvami

Minimalistický domov si spojujeme s neutrální barevnou paletou plnou světle šedé, bílé a béžové, ale to neznamená, že si nemůžete barev užívat.

Vnesení malého množství barev a textur prostřednictvím rostlin, uměleckých děl a textilií je skvělý způsob, jak vytvořit originální a jedinečný prostor pro trávení volného času u vás doma. 

18. Vsaďte na váš oblíbený umělecký kousek 

V tomto bodě však postupujte opatrně. Jestliže jste vášnivým nadšencem do umění, a vlastníte několik exemplářů, nemuselo by to vašemu minimalistickému bydlení prospět. 

Pokud máte celou sbírku uměleckých děl, můžete je skrývat a ukazovat po jednom, místo abyste ukazovali celou sbírku najednou. Tím zároveň docílíte příjemné proměnlivosti.

19. Vytvořte příjemný prostor s jemnými křivkami

O této skutečnosti ve spojení s minimalistickým stylem jsme již v tomto článku hovořili mnohokrát. Jde o prvek, který vašemu domovu dodá ladnost a svěžest. Na první pohled tak bude jasné, že jste si dali s výběrem interiéru záležet.

Přidání měkkých křivek a hladkých hran, jako je kulatý konferenční stolek nebo zaoblená ozbrojená pohovka je lákavější, než běžný hranatý nábytek, kterého jsou běžné domácnosti přímo přeplněné.

Tip: Klasické radiátory mohou minimalistickému stylu bydlení uškodit, a to zejména kvůli ostrým hranám. V takovém případě můžete zvolit jiné druhy vytápění, například podlahové. Víte, jaké jsou výhody podlahového vytápění oproti radiátorům? 

20. Nezapomeňte si dekoraci vašeho domova užít

Nemá cenu tvořit něco, s čím nesouhlasíte. Doporučujeme nedržet se slepě pevných pravidel. Místo toho využijte proces zjednodušování svého domova jako příležitost k experimentování a navázání kontaktu se svými skutečnými hodnotami, vášněmi a cíli.

Závěrem

Být minimalistou je obvykle dlouhodobý proces, ve kterém procházíte mnoha osobními výzvami a přehodnocujete své vlastní priority. Ve skutečnosti je to snadný směr, který lze uskutečnit lusknutím prstů.

Minimalismus vám může zpočátku vadit, ale budete cítit obrovský příliv energie, když se vzdálíte od věcí, které už nepotřebujete. Nejen, že se zbavíte nutkání každý rok kupovat něco nového, navíc vám Matka Země poděkuje za ochranu životního prostředí a toho, co je nám nejcennější. 

Jakub Novák, Specialista na optimalizaci webů – Naučte se, jak nastavit základní SEO on page faktory na svém webu

 

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *