Zadejte hledaný výraz

JÍDLO ZDRAVÁ VÝŽIVA ZDRAVÍ

Nadýmání a plynatost – jak se jich zbavit?

I když jsou pocit nafouklého břicha a křeče po jídle pro většinu lidí docela běžné, neměli bysme to považovat za standard a smířit se s tím. Nadýmání a plynatost bývají poměrně nepříjemné, mohou snížit chuť k jídlu a stěžit vybírání potravin ke konzumaci. Proto je nejvýhodnější naučit se, jak tomu předcházet a zaručit si tím komfortnější život.

Co je to nadýmání a plynatost?

Odborně nazýván meteorismus je hromadění plynu v trávicí trubici. Trubice se díky němu rozepíná a způsobuje pocit plného a nafouklého břicha. Častěji trápí ženy než muže a nezřídka v období před menstruací, v těhotenství či během menopauzy. Ženy jsou v nevýhodě kvůli větším hormonálním výkyvům.

Plyny unikají konečníkem a částečně jsou ve střevě vstřebávány. Za následek to má trávení jídla, během kterého se uvolňují plyny. Běžně z lidského těla denně odejde plyn v objemu cca 1 litru, s frekvencí 10-15x den. Když je to více nebo plyn zůstává v těle déle a neuniká, jde o nadýmání či plynatost.

Co způsobuje nadýmání a plynatost?

Potíže s trávením

Potíže mohou být způsobeny různými faktory. Jde o trávicí potíže, potravinové intolerance a střevní neprůchodnosti. Často je problémem nedostatek enzymu laktáza, který štěpí mléčný cukr laktózu. Poznáte to tak, že se problémy projeví po konzumaci mléčných výrobků jako je mléko, sýry a jogurty.

Rychlé jedení

Když nejde ani o jeden z výše zmíněných důvodů, problémem může být i způsob konzumace jídla. Jídlo by se mělo pořádně požvýkat, rozmělnit díky slinám na kaši a až poté polknout. Není vhodné jídlo hltat”, rychle ho do sebe naházet, ani mít velké pauzy mezi jídly. Myslí se tím třeba vynechání snídaně a velká porce obědu”, radí specialista z nutriční poradny v Opavě Petr Bažan. Rychlým jedením hltáme i vzduch, který se dostává s jídlem do žaludku a způsobuje nadýmání a plynatost.

Množství antinutričních látek v potravinách

Nejčastěji se s nadýmáním a plynatostí spojují luštěniny. Je to díky množství antinutričních látek, které komplikují a zpomalují trávení. Jsou to látky rostlinného původu, které snižují biologickou hodnotu potravin, v kterých jsou obsaženy. Co se týče luštěnin, jejich nejvyšší výskyt ji ve fazolích, hrachu, kukuřici a v sóji. To však neznamená, že bysme je měli z jídelníčku vyloučit. Je důležité najít vhodné luštěniny, zařazovat je v menších dávkách a nepodcenit namáčení a tepelnou úpravu,” doplňuje výživový poradce z nutriční poradny. Ve větší míře je konzumují vegetariáni, protože jejich spotřeba potravin rostlinného původu je vyšší.

Nepřiměřené množství vlákniny

Nadýmání a plynatost mohou být také způsobeny velkou dávkou vlákniny. Běžná populace ji zkonzumuje 6-10 gramů denně. Ideální je, když je to však kolem 30 g. Náhlé zvýšení příjmu vlákniny znamená pro střeva šok. Konečně mohou být stoprocentně funkční. Ale tato náhlá změna si vyžádá daň v podobě střevního diskomfortu. Proto je lepší zvedat množství vlákniny postupně a ne nárazově. Když pociťujete, že je střevo příliš aktivní, dočasně snižte přísun vlákniny a zvyšujte ji postupně. Vlákninu najdete v luštěninách, obilovinách, ořechách, houbách a také v ovoci a v zelenině.

Co dočasně vynechat, když vás trápí nadýmání a plynatost

Omezte pokrmy, které obsahují zkvasitelné sacharidy. Jde o jablka, kapustu, fazole, banány, ořechy, hrozinky, grepovou šťávu a jiné. Tyto potraviny obsahují cukry, které jsou pro některé lidi nestravitelné a celým trávicím traktem se v nezměněné podobě dostanou až do tlustého střeva. Tam jsou fermentovány mikroorganismy, což vede k uvolnění velkého množství plynů a tedy k nadýmání a plynatosti. K nadýmavým potravinám patří také cibulová zelenina jako cibule a česnek a brukvovitá zelenina, což je brokolice, květák zelí a kedlubna.

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *