Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ MÁMY BYZNYS INSPIRACE

Najít sílu, motivaci a odvahu vybudovat si své vlastní podnikání byl největší úspěch

Veronika Málková je akční žena, která se snaží svým příběhem motivovat další ženy. Je důkazem toho, že úspěch a radost z práce nepřijde za jednu noc. Říká, že sama musela změnit zaměření, aby našla to, co ji naplňuje a dělá šťastnou. Je čerstvou maminkou dvojčat, a to, teda, není jen tak; sladit kariéru a novou roli v životě. Vždyť, posuďte samy.

Vystudovala jste cizí jazyky. Jak jste se dostali k interiérovému designu?

Mezi studiem a designem byla hodně dlouhá cesta a v době studia jsem ještě neměla ani ponětí, že budu dělat design, jinak bych nejspíš vystudovala přímo tento obor :) Zhruba 8 let jsem pracovala v oboru plastových potrubních systémů, kde jsem bohužel jazyky, které jsem vystudovala (NJ-RJ) neměla moc možnost využít a stejně jsem se musela naučit anglicky alespoň na komunikační úrovni.
K designu jsem se propracovávala velmi pomalu a velmi nenápadně. Několikrát v životě jsem se stěhovala a vždy si interiér navrhovala sama (včetně menších stavebních úprav). Zlomem pro mě bylo, když jsem si jednou najala interiérovou designérku, aby mi pomohla s návrhem dětského pokoje a obýváku. Byla jsem z její práce tak nadšená, a hlavně nadšená z pocitu, který mi během své práce i po dokončení návrhu dávala. Vyvolala ve mě vášeň pro design a touhu vyvolávat v klientech minimálně stejný pocit nadšení z mé práce.
Nějaký čas poté jsem absolvovala designérský kurz a okamžitě začala pracovat. První 2 roky jsem dělala design při zaměstnání po večerech a víkendech. Bylo to opravdu náročné, ale stálo to za to, jelikož jsem si po nějaké době mohla dovolit odejít ze zaměstnání a začít podnikat naplno v miniDesign. Což se stalo začátkem tohoto roku.

Podnikatelské ambice jste měla už předtím?

Měla, ale vždy ve špatném oboru :) Teď už to vidím a pozná se to tak, že člověk není úspěšný a velmi to dře. A taky že to dřelo a tím pádem moc dlouho nevydrželo. Vždy jsem pak po krátké době utekla zpět do zaměstnání. Design jsem naplno začala dělat téměř s nulovými referencemi, a přesto jsem od začátku plynule přecházela z jednoho projektu do druhého, bez jakékoliv placené reklamy, jen s prezentací na FB a LinkedIn. Pokud člověk zjistí, kde je jeho vášeň a zapracuje na tom, najednou to začne fungovat.

Co Vás nejvíc baví na své práci?

Jak už jsem zmínila výše, je to pocit, který ve mě tato práce vyvolává, a hlavně je to pocit, který prostřednictvím mé práce dávám klientům. Nejvíc mě uspokojí, když klientovi vyřeším jeho problém s prostorem a vymyslím za něj dispoziční řešení, které splní všechny jeho potřeby a zefektivní funkčnost prostoru. Takže ano… a říkám to často… dispoziční řešení je to, co mě na designu baví nejvíce. Materiály, dekory, barvy a polštářky jsou až na dalších místech :) Důkazem, že dělám svou práci dobře je, když mi klient při představení návrhu řekne něco jako: „Už rok nad tím přemýšlím, ale tohle by mě fakt nenapadlo.“

Stali jste se čerstvou maminkou dvojčat. Jak se vám daří skloubit dohromady zaměstnání s mateřstvím?

Teprve před dvěma týdny jsme se vrátily z porodnice, kde jsme strávily 3 týdny po porodu, protože se holky narodily předčasně. Ale už do porodnice jsem si nechala přivézt počítač, jelikož jsem před porodem nestihla dokončit dva projekty. Párkrát se mi v porodnici podařilo k počítači sednout, zatímco holky spaly, ale bylo to velmi náročné a doma to není o moc lepší. Děti mi samozřejmě zaberou většinu času, včetně mé dvanáctileté dcery, která je teď už ale velmi samostatná a je velkým pomocníkem, což je super! Takže na nějakém skloubení práce a mateřství stále pracuji. Jde hlavně o to udělat si nějaký systém a využít naplno každé chvíle, kdy miminka spinkají. Nejde však jen o práci a mateřství. Jsou tu další aktivity, jako domácí práce a vaření, které zabírají spoustu času a berou spoustu energie. A to nemluvím o partnerském životě a kamarádských vztazích, které člověk taky nechce zanedbat. Výhledově určitě přemýšlím nad výpomocí s domácími pracemi a úklidem a v budoucnu také nad paní na hlídání nebo školkou. Momentálně jsem však nastavená co nejvíce si užít mateřství, protože toto období uteče velmi rychle a už se nikdy nebude opakovat.

Jak ovlivnilo mateřství vaši práci? Musela jste změnit po narození dvojčat pracovní tempo?

Určitě. Jak píšu výše, život se mi otočil o 180 ° a já se snažím najít alespoň pár hodin týdně na práci a primárně dokončit projekty, které jsem nedotáhla před porodem. Pak se uvidí, ale myslím, že moc dlouho úplně bez práce nevydržím. Určitě zvolním a pokud nějaký projekt vezmu, dám si na něj čas, abych nebyla ve stresu, ale zůstala ve hře a úplně z toho nevypadla. Velkou podporou a pomocí je mi partner, který mě v práci maximálně podporuje a je schopný a ochotný mě u dvojčat ve svém volném čase ve všem 100% zastoupit. Jen to kojení mu ještě moc nejde… :)))

Spousta zahraničních sociologických studií naznačují, že matka patří k jednému z nejefektivnějších zaměstnanců. Souhlasíte?

Myslím, že je to dané tím, že pokud chtějí být matky efektivní, musí být dobrými manažerkami nejen svého času, ale i času celé rodiny a tento skill pak tak nějak přirozeně přenášejí i do zaměstnání.

Určitě Vám hodně pomáhá i možnost pracovat z domu. Máte radu pro ženy, které takovou příležitost nemají?

Podle mě má každý možnost pracovat z domu. Tak jak já jsem se designu věnovala při zaměstnání z domu po večerech a víkendech, tak má každý možnost pracovat ve volném čase na svém vlastním projektu a časem třeba zaměstnání opustit a přejít na full time na práci z domu. Pokud člověk najde to, co ho opravdu baví, nebere tu svou práci jako práci, je to koníček. Tak jak někdo chodí ve volném čase třeba do kavárny nebo kouká na filmy, stejně tak si druhý užívá tu práci, která ho baví. Nejde o to, že by si člověk už nikdy jen tak nezašel do kavárny nebo nelenošil na gauči u filmu, taky to dělám… Jde o poměr těchto činností.

Co považujete za svůj největší úspěch?

To, že jsem v sobě našla sílu, motivaci a odvahu vybudovat si své vlastní podnikání a odejít ze zaměstnání. Byla to sice dřina, ale na druhou stranu mě to bavilo a vyplatilo se to. Sice jsem teprve na začátku cesty, ale ty největší bloky jak fyzické, tak mentální jsem, si myslím, překonala. Mou výhodou je, že mi v životě nedělá problém udělat zásadní změnu a ráda se učím novým věcem.

Jaké máte plány do budoucna? Pracovní i osobní…

Co se týče designu, momentálně pracuji na svých webových stránkách, které mi budou sloužit jako taková vizitka mých návrhů. Těším se, že konečně odhalím poklady, které skrývá můj počítač :). A brzy se tam snad už objeví i fotky realizací.
Takovým mým větším designérským cílem je spojit se s několika dalšími designery/designerkami, kteří jsou týmovými hráči jako já, a rádi by na projektech pracovali společně.
Jinak mám ještě jeden podnikatelský záměr, který s designem nesouvisí. Jsem z tohoto nápadu nadšená a ráda bych ho co nejdříve realizovala. Je to však práce na delší dobu a nejspíš bude taky ze začátku celkem časově i finančně náročná, ale moc se na to těším.

Osobní plány… Momentálně je pro nás prioritou dodělat rekonstrukci bytu a přestěhovat se. Přespříští rok plánujeme svatbu, na kterou se hrozně moc těším. Taky se těším, až holky trošku povyrostou a budeme zase trošku více cestovat… Jinak, když se tak nad tím zamyslím, tak co se týče osobního života, mám vše, co si tak žena může přát – skvělého muže a tři zdravé, krásné děti.

Co byste poradila matkám, které chtějí počas rodičovské pracovat?

Sama jsem prostřednictvím příspěvku na LinkedIn žádala o rady a tipy jiných pracujících maminek a nejčastěji zaznělo: podpora partnera a rodiny, chůva nebo školka a výpomoc na úklid. Jinak samozřejmě dobrá organizace práce a všech ostatních aktivit. Důležitá je taky vůle, píle, konzistentnost, trpělivost a další vlastnosti, kterých se mi jako každému ne vždy dostává v plné míře, tak si držme pěsti a nevzdávejme to :)

redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *