Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ MÁMY BLOG RODIČOVSTVÍ

Nástrahy mateřské dovolené: na toto si dejte pozor

Mateřství je to nejkrásnější období v životě ženy, alespoň tak se o něm často mluví. Po příchodu miminka na svět však některé ženy mohou prožívat něco zdaleka jiného. Čeho se vyvarovat a na co si dát pozor v mateřství?

Sociální izolace

K lidem patří touha po společnosti, být někomu nablízku, vzájemnosti, možnosti si s někým popovídat (viz Maslowova pyramida potřeb). Po porodu se matka orientuje primárně na novorozené dítě, vše ostatní se stává nedůležité. Je to právě dítě a čtyřiadvacetihodinová péče o něj, které určuje režim jejího života. A zásadně se v takovou chvíli mění možnosti dosavadního trávení volného času.

Pokud nejsou splněny základní potřeby na zapojení do společnosti, mohou se u maminek začít objevovat pocity marnosti, smutku, uzavřenosti a strádání. Taková dlouhodobá frustrace má pak vliv na duševní rovnováhu. Podle průzkumů pak výsledkem bývá sociální izolace čerstvých maminek. Ale jak z toho ven, když si děťátko nárokuje veškerý maminčin čas?

Bývá vhodné využít služeb některého z mateřských nebo rodinných center. Ta nabízejí různé kroužky, ale také přednášky na témata, která maminky nejčastěji trápí. Právě v těchto místech se potkávají s jinými maminkami a vidí, že i jinde doma není čas na úklid, na vaření a nebo se ráno převléct z pyžama. U ostatních najdou pochopení pro stejné situace a mnohdy naleznou nová přátelství.

Není-li vám blízké setkávat se s podobně unavenými maminkami a jejich plačícími dětmi, a raději vyhledáváte svět dospělých, zkuste nějaký nový kurz. Něco, co jste už dlouho chtěli, ale při práci nebyl čas. Někdo zkouší kurzy šití, jiný tvůrčí psaní a jiné maminky chtějí zpátky do práce aspoň na částečný úvazek. I tak se dá bojovat se sociální izolací. Jen je potřeba mít zajištěné hlídání.

Potřebu boje proti sociální izolaci maminky pokrývají také svou aktivitou na sociálních sítích. Díky nim jsou i nadále ve spojení se světem, i když se nedostanou z domu. Obzvláště vznik skupin na Facebooku může nahradit běžné každodenní sociální kontakty. A i takto mohou vznikat přátelství.

Jenže právě sociální sítě mohou představovat riziko. Fotografie vysmátých miminek s maminkou mohou vést k mylným představám, že jen naše miminko stále pláče a já jako matka selhávám. Fotografie je jen obrázek jedné chvíle a nevypovídá nic o předchozím dění.

Michaela Kalusová: Hypnoporod ženám pomáhá prožít klidné a příjemné těhotenství a porod

Dipování aneb “bazárek trochu jinak”

Kromě toho se právě na Facebooku v uzavřených skupinách zaměřených na maminky velmi rozmohlo v letech 2016 a 2017 tzv. dipování. Dipování představuje loterii či losování o určitou věc, obvykle dražší, kterou si maminka finančně netroufne pořídit, např. šátek na nošení dětí. Podle názorů ostatních ve skupině jde o kvalitní šátek, nádherný, který by opravdu chtěly mít.

Řekněme, že pořizovací cena byla 3 000 Kč. Jeden dip/los se prodává za 100 Kč. Maminka tak může přijít k úžasnému šátku za pouhých 100 Kč. K tomu, aby loterie proběhla, dává majitel šátku k dispozici 50 dipů. Loterie se rozjíždí až ve chvíli, kdy má majitel na účtu všechny dipy. Takže 50 dipů za 100 Kč znamená, že organizátor dipování má na svém kontě 5 000 Kč. Čistý výdělek 2 000 Kč.

Záznam losování se pak vkládal do skupiny na Facebooku. Výherce často přidal i fotografii sebe a spokojeného miminka, když mu byla výhra doručena. Toto byl dokonalý marketing pro další hry a nové hráče, kteří chtěli zkusit také své štěstí.

Jednalo se obvykle o uzavřené skupiny, ve kterých maminky hledaly rady související s mateřstvím, výchovou. Ostatním členům jednoduše věřily, protože si názorově v této skupině byly blízké. . 

Ale vězte, že tato činnost byla a je stále nelegální. “Jedná se o hazardní hru, která není povolena Ministerstvem financí,” dodává Daniel Dolejší ze stránky licencovanakasina.cz. Za provozování nelegální tomboly již padaly tresty. První trest byl ve výši 90 000 Kč pro organizátorku takových her. Narazíte-li na něco takového ve vaší oblíbené FCB skupině, zbystřete, ostatní maminky varujte a sami se akce neúčastněte.

Návrat do zaměstnání

Návrat do pracovního procesu po rodičovské dovolené je opravdu oříšek, který není jednoduché rozlousknout. Je potřeba sladit spoustu proměnných jako třeba kam se bude žena vracet, jakou pracovní dobu bude mít, jaký bude mít příjem, do toho musí stíhat péči o rodinu a samozřejmě od práce čeká i seberealizaci.

A pak je tady dítě, o které musí být v době práce postaráno. Obvykle nastupuje na řadu školka, ať už státní či soukromá. S běžnou pracovní dobou, kterou maminka měla, než odešla na mateřskou, se může rozloučit, protože by jej nestihla vyzvednout ze školky. K tomu je důležité uvědomit si, jestli rodiče opravdu chtějí nechat dítě celý den ve školce.

A pak jsou tady také děti, které do školky po prvních několika zkušenostech odmítají chodit. Se školkou nastupují také nemoci a dítě zůstává často opět doma. Zaměstnavatelé si toto riziko uvědomují a maminky po rodičovské nebývají právě ideálními adeptkami na volná pracovní místa.

Řešením by mohla být zaměstnání na částečný úvazek, o kterých se v poslední době intenzivně hovoří. Praxe však pokulhává a takovýchto pracovních pozic není na trhu práce mnoho. Maminky končívají často nezaměstnané a pokračují v tom, co dělaly doposud. Starají se o dítě.

Není ale potřeba vzdávat se. Můžete zkusit podnikat a opět nemusí jít o nic velkého. Stačí se podívat kolem sebe, uvědomit si, co vás baví a do toho se pustit. Ideálně se touto otázkou začněte zabývat ještě průběhu rodičovské dovolené. Nebude vás tak tlačit čas. Vyberte si kurzy, které se zaměřují na danou oblast, oťukáte si terén. Možná zjistíte, že to není nic pro vás, nebo právě naopak. A hlavně získáte pocit, že někam směřujete.

I když některé ze starostí, které zažíváte, vypadají neřešitelně, dítě jednou vyroste a vy budete mít opravdu volnou ruku. Pro tuto chvíli dejte dítěti to, co potřebuje.

Mateřská dovolená: Ideální čas pro začátek podnikání?

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *