Zadejte hledaný výraz

DOPORUČENÉ HISTORIE PREVENCE SVÁTKY VĚDA ZDRAVÍ

Přežilo by lidstvo bez imunizace?

Určitě není pravidlem, že bychom slavili všechny svátky, nebo spíše světové či mezinárodní dny, které na nás červeně blikají a svítí v kalendářích preventistů, lékařů a zdravotníků. V běžných kalendářích nám totiž běžně neblikají a nesvítí. I proto se usilujeme na našem webu o těchto dnech pravidelně psát, protože je to potřebné. OSN, UNICEF, Světová zdravotnická organizace a další kompetentní instituce vyhlašují tyto svátky z důležitých důvodů. A během nich preventisté, lékaři a všichni, kteří mají z titulu své odbornosti profesionální povinnost šířit zdravotní osvětu, dělají všechno, co je třeba, aby byla veřejnost odborně informována o konkrétním tématu, týkajícím se konkrétního svátku, nebo světového, mezinárodního či evropského dne. A to jsou důvody, proč o těchto svátcích píšeme i my.

Z pohledu OSN jsou mezinárodní dny a týdny příležitostí ke vzdělávání veřejnosti o problémech, které vyvolávají obavy, k mobilizaci politické vůle a zdrojů k řešení globálních problémů. A taky k oslavě a posílení úspěchů lidstva.

Dnes jsme uprostřed Světového týdne imunizace.

Navzdory tomu, co se na nás z virtuálních zákoutí vyvalilo během pandemie, a i navzdory tomu, že povážlivé procento globální populace je schopno věřit totálním, vědou nepodloženým blábolům a bludům, fakty jsou jednoznačné. Bez imunizace bychom byli jako živočišní druh snad i na pokraji vyhynutí. Pojďme si tedy shrnout, proč je tomu tak a proč je imunizace pro přežití lidského druhu životně důležitá.

Fakty o monumentálním úsilí o zvýšení přístupu k očkování

  • celosvětové úsilí o imunizaci zachránilo za posledních 50 let nejméně 154 milionů lidských životů, což je v přepočtu 6 životů každou minutu každého roku
  • naprostou většinu zachráněných životů – až 101 milionů – tvořili nemluvňata
  • imunizace je jediným největším příspěvkem mezi jakýmikoli zdravotními intervencemi na zajištění toho, aby se miminka dočkala nejenom svých prvních narozenin, ale aby pokračovala ve zdravém životě do dospělosti
  • díky vakcinaci byly celosvětově vymýceny neštovice a jsme na pokraji vymýcení dětské obrny
  • aktuálně globální Essential Program on Immunization (EPI) zahrnuje univerzální doporučení k očkování proti 13 nemocem a kontextově specifická doporučení pro dalších 17 nemocí
  • v zájmu zvyšování globální proočkovanosti dětí pořizuje UNICEF jako jeden z největších nákupčích vakcín na naší planetě více než 2 miliardy dávek a zabezpečuje i distribuci vakcín vzdáleným nebo nedostatečně zdravotně obsluhovaným komunitám

Slovo lídrů

„Vakcíny patří mezi nejmocnější vynálezy v historii, díky nimž je možné předcházet kdysi obávaným nemocem,“ řekl generální ředitel WHO Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus.   

„Díky očkování nyní přežívá a prospívá více dětí po svých pátých narozeninách než kdy v historii. Tento obrovský úspěch je zásluhou kolektivního úsilí vlád, partnerů, vědců, zdravotnických pracovníků, občanské společnosti, dobrovolníků a samotných rodičů, kteří všichni táhnou stejným směrem, aby ochránili děti před smrtelnými nemocemi. Musíme stavět na tomto tempu a zajistit, aby každé dítě, kdekoli mělo přístup k život zachraňujícímu očkování,“ řekla výkonná ředitelka UNICEF Catherine Russel.  

„Je inspirující vidět, co vakcíny umožnily za posledních padesát let díky neúnavnému úsilí vlád, globálních partnerů a zdravotnických pracovníků, aby byly dostupnější pro více lidí. Nemůžeme dovolit, aby tento neuvěřitelný pokrok zakolísal. Pokračováním v investicích do imunizace můžeme zajistit, aby každé dítě – a každý člověk – měli šanci žít zdravý a produktivní život,“ řekl Dr. Chris Elias, prezident globálního rozvoje Nadace Billa a Melindy Gatesových.

Světový týden imunizace je důležitý globální apel

Nejenom proto, čemu jsou lidi schopni věřit, ale z mnoha dalších důležitých důvodů je Světovou zdravotnickou organizací (WHO) poslední dubnový týden vyhlášen Světovým týdnem imunizace. Jeho klíčovým cílem je upozornit všechny lidi na naší planetě na nutnost společné akce k podpoře používání vakcín k ochraně lidí všech věkových kategorií před nemocemi.

Prostřednictvím své autority a svolávací pravomoci spolupracuje WHO se zeměmi po celém světě na zvyšování povědomí založeného na vědeckých a medicínských faktech o hodnotě vakcín a imunizace. Kromě toho WHO zajišťuje, aby vlády měli k dispozici potřebné pokyny a technickou podporu k implementaci vysoce kvalitních očkovacích programů.

Letošní kampaň Světového týdne imunizace nese poselství: Humanly Possible – Lidsky možné. Celosvětová komunikační kampaň vyzývá světové lídry, aby obhajovali, podporovali a financovali vakcíny a imunizační programy, které dodávají tyto život zachraňující produkty. A aby tak zároveň znovu potvrdili svůj závazek k veřejnému zdraví a oslavili jeden z největších úspěchů lidstva. Příštích 50 let EPI bude vyžadovat nejen oslovení dětí, kterým chybí vakcíny, ale i ochranu prarodičů před chřipkou, matek před tetanem, dospívajících před HPV a každého před TBC a mnoha dalšími infekčními chorobami.

Ján Schneider

Foto: WHO

 

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *