Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ MÁMY AKČNÍ TIPY BYZNYS

Rodičovská nemusí být brzda

Ženy na mateřské a po rodičovské to mají na trhu těžké. Mluví se o tom hodně. Je dobře, že v Česku máme společnosti, které se neuspokojí jenom u „mluvení“, ale rozhodly se něco s tím dělat. M.arter je společnost, která pomáhá ženám na mateřské dále pracovat na sebe a najít tak tu pravou práci. Navíc je M.arter finalista cen SDGs 2022 v kategorii Diverzita, rovnost a inkluze. I o tom a mnohem více jsme si povídali s CEO společnosti Andreou Bohačíkovou.

Vaše společnost se nazývá M.arter. Jak jste se k tomuto názvu dopracovaly?

Jedná se o spojení slov Matka a barter. Tak přesně začalo naše fungování skoro před čtyřmi lety, v dětské kavárně. V případě, že jste na mateřské nebo rodičovské dovolené či těhotná budoucí matka a poskytnete své know-how, stanete se našim lektorem či lektorkou. Máte nárok na jiný videokurz nebo workshop dle vlastního výběru zdarma. V případě, že jste profesionál ve svém oboru a chcete podpořit naší vizi slaďování rodinného života s kariérou dle potřeb každého rodiče, i když nejste na mateřské nebo rodičovské dovolené, vůbec to nevadí. Váš vklad znalostí a zkušeností je brán jako dar, respektive investice do potenciálu druhých, a to rodičů malých dětí. Tím vám pomáháme tvořit si svou osobní značku, PR či CSR nebo Employerbrand (nebo-li značku dobrého zaměstnavatele) aktivitu v případě firem a spoustu dalšího.

Jak konkrétně pomáháte ženám na mateřské?

Pro začátek bych řekla, že jsme otevřená platforma i pro muže, nejen pro ženy. Rodičům pomáháme s návratem do práce a to ať se jedná o stávající nebo novou pracovní pozici, s osobním růstem nebo začátky a rozvojem vlastního podnikání. V praxi to znamená, že je Marter schopný pomoci hned v několika rovinách. Naší nejstarší a největší větev představuje vzdělávání a rozvoj. Zahrnuje aktivity od ebooků, přes videokurzy a webináře, až po ucelené online programy nebo velké offline akce na celý den. Přímý nástroj pro změnu podmínek na trhu práce (které jsou pro ženy na a po rodičovské nejhorší v EU) představuje inzertní portál Marter s flexibilními nabídkami práce. Inzerují zde zaměstnavatelé, kteří mámu na i po rodičovské čekají. Uchazeči se tedy nemusí bát říci, že mají malé dítě. Poté pracujeme přímo se zaměstnavateli a jejich prorodinnou firemní politikou. Zajišťujeme vzdělávání a růst zaměstnanců na rodičovské. Měníme firemní kulturu a přístup nadřízených ve firmách. Tuto větev jsme vytvořily minulý rok v rámci akcelerátoru StartIt od ČSOB. Hned po svém začátku se stala neodmyslitelnou součástí Marter a krásně roste. V neposlední řadě pracujeme na osvětě o potenciálu rodičů malých dětí prostřednictvím našeho podcastu: Rodičovská není brzda, blogu Marter, kulatých stolů se zaměstnavateli a diskuzích se státem o směřování rodinné politiky České republiky na další roky.
Během pandemie covid-19 jsme se také zaměřily na samoživitele, druhou nejohroženější skupinu chudobou v ČR. Ve spolupráci s kariérovou poradkyní a lektorkou, Petrou Drahoňovskou jsme pro ně vytvořily dvouměsíční intenzivní online program na restart kariéry. Ten díky podpoře Heineken ČR poskytujeme zcela zdarma. Další běh začíná již 19.10. 2022 a přihlášky jsou otevřeny. Pokud znáte někoho, komu můžeme pomoci, neváhejte poslat dál.

Také tvoříme stále rostoucí komunitu proaktivních rodičů (aktuálně jich je více jak 7400), kteří věří, že rodičovská není brzda, když nechcete. Zcela zdarma zde najdou inspiraci, rady a tipy pro osobní i kariérní růst, nebo vlastní podnikání, podporu, informace i bezpečný a podpůrný prostor pro sdílení starostí všedních dní.

O jaké programy, kurzy či vzdělávání je největší zájem?

Největší zájem registrujeme o oblast práce, která se dá vykonávat v domácnosti při dětech a to i v rámci našeho inzertního portálu. Z online programů nejvíce táhne ten pro začínající copywritery: copywriting, aneb psaní, které vydělává.

U videokurzů evidujeme největší zájem o vyjednávání nejen pro ženy od zkušené HR manažerky z korporátního prostředí a lektorky osobního růstu, time managementu při rodičovské, videokurzy o právech a povinnostech spojených s mateřskou a rodičovskou dovolenou, ale táhnou i kreativní témata jako jak natáčet podcasty a psát blog.

Mohu se do vašich kurzů zapojit i muži?

Jak jsem již řekla, jsme otevřená platforma. Muže v žádném případě nediskriminujeme, ale naopak vítáme. To v roli lektorů, i účastníků vzdělávacích a rozvojových aktivit. Více než 30 % našich lektorů tedy představují muži a jsou báječní. Vždy kromě svého know-how, zkušeností a informací přímo z praxe přinesou i energii, která mne, celý tým i účastníky neskutečně baví a nakopává.

Co se týče počtu zákazníků, muži tvoří pouze 0,2 %. Což je dáno i skutečností, že na mateřské a rodičovské dovolené máme aktuálně v Česku něco kolem 450 000 žen oproti 5 700 mužům. Jedním z našich cílů je, aby tato čísla rostla ke spokojenosti českých rodin.

Jak vidíte situaci na pracovním trhu pro matky? Může žena s malým dítětem konkurovat ostatním?

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských dovolených na světě, až čtyři roky na jedno dítě. Toto specifikum a zároveň luxusní fakt s sebou přináší i negativní dopady. Jedním z nich je právě vysoká nezaměstnanost matek s malými dětmi. Ta na konci roku 2021 dosahovala až 60 %. Při celkové nezaměstnanosti 3,3 % to tedy pro matky není moc přívětivé.

V otázce částečných úvazků to také není žádná hitparáda. Pouze 10 % žen pracovalo minulý rok na částečné úvazek. Při čemž průměr v EU je 32 %. To by se od nového roku mohlo trochu změnit. Vláda schválila nový zákon na podporu částečných úvazků. Ten dává zaměstnavateli slevu 5 % na sociální pojištění. Od zaměstnavatelů z Mostecka, Ústecka i Ostravska víme, že by je to skutečně mohlo pozitivně motivovat k nabídce částečných úvazků. Tak uvidíme, jaká bude realita.

Ale k vaší druhé otázce, zde může žena s dítětem konkurovat ostatním skupinám na trhu práce. Může, když chce. Něco pro to udělá a zaměstnavatel ji dá příležitost, aby ukázala, co v ní je. Cílem Marter je, aby se na ženy s malým dítětem nehledělo jako na levnou pracovní sílu, která může být ráda, že má práci nebo jako na přítěž v pracovním týmu. Ale na plnohodnotného člena týmu, který má co nabídnout.

Nedávno se mne na jedné networkingové akci zeptali: “Kolik se platí takové pracující mamince na rodičovské?“ V tu chvíli vás napadne “Jak to myslí. To nemyslí vážně?”. Ale také vidíte zakořeněné stereotypy ve společnosti, které si ani neuvědomujeme a právě s nimi v Marter bojujeme každý den. Ono je to dáno i skutečností, že v souvislosti s pracovním trhem říkáme ženám s malými dětmi “maminky”. Což je za mne zcela špatně. Označení maminky vede k neúmyslné degradaci jejich práce a kvalifikace, a i díky tomu si dost často s návratem na trh práce samynevěří a zaměstnavatel také může mít „problém“ jim adekvátně platit.
Žena na rodičovské není žádné zvířátko z panoptika. Nestává se díky mateřství úplně jiným člověkem. Věřte mi. Pouze má dítě a méně času se věnovat práci, nebo sama sobě. To však neznamená, že práce, kterou odvede bude špatná. Naopak, od klientů našeho inzertního portálu i služeb pro zaměstnavatele víme, že jsou s prací matek malých dětí spokojení. Někdy je však třeba pár věcí přenastavit nebo upravit.


Co dal Marter vám, v čem vám pomohl?

Marter mi toho dal spoustu a ukázal mi mne samotnou, jak jsem se neznala. Vyrostla jsem jako člověk i šéf. I když to může nejlépe posoudí můj tým 27 úžasných holek. Každá z nich je vlastně vzorem. 90 % našeho týmu je samo na rodičovské a tak každý den žijí naše heslo: Rodičovská není brzda, když nechcete. Tím ukazují, že to jde, když se chce a pár věcí se upraví, vymyslí nebo zařídí. Takže mi dal i skvělý kolektiv žen, v čele s parťačkou, COO M.arter, Barborou Vodičkovou. Ta mi pomohla svou rychlostí a dynamikou práce zpomalit. Ladění interních procesů, tvorba nových produktů a služeb, v kombinaci s detailním pohledem našich projektových manažerek mne naučila trpělivosti. Růst Marter, naší působnosti i dopadu mne odboural prvotní strach, ale zároveň naučil větší pokoře a poslouchání intuice. A v neposlední řadě mi dal důkaz, že svět je stále v pořádku. Měníme životy, máme reálný dopad a to mi dává sílu pro mou práci. A také nakopne k dalšímu výkonu, a to i když mám třeba špatný den.

Říkáte, že Marter mění životy. Vzpomněla byste si na nějaký konkrétní příběh?

Těch příběhů je více a to mne těší. Uvedu proto dva inspirativní příběhy. Lenka, energická máma usměvavé holčičky z Plzně. Psala si vlastní blog ale tak trochu do šuplíku. Něco jí chybělo. Prošla našim programem pro copywritery. Teď pracuje v marketingu, založila skupinu mám copywriterek a natáčí podcast. Je plná života a věřím, že o ní ještě o ní hodně uslyšíme. Dále tam máme slečnu, které umřelo dítě. Už předtím měla problémy se sebehodnotou, to se práce hledá těžko. A po smrti dítěte… Peníze potřebujete, potřebujete udržet i svůj vztah a sebe. Šla na naše individuální poradenství, našla práci. Ta díra tu vždycky bude, ale ona jde dál.

Marter je finalista cen SDGs 2022 v kategorii Diverzita, rovnost a inkluze. Jak to vnímáte?

Každá nominace, postup nebo cena je pro nás radost, ale zároveň i bič a závazek. Dostat se do finále cen SDGs ukazuje, že je o naše téma zájem, rezonuje společností a způsob jakým to děláme, je dobrou cestou dosáhnout vytyčených cílů. Ty cíle nejsou zrovna malé, takže se potvrzení od takto prestižní soutěže hodí. Radost mají také naši klienti z řad zaměstnavatelů i partneři projektů. Ukazuje jim to, že si vybrali správného parťáka pro řešení problematiky diverzity, inkluze a prorodinné firemní politiky u nich ve firmě. Což je pro nás cenné a otevírá nám to dveře pro další spolupráce. A i když Marter netvoříme pro ceny a chválu, ale změnu stavu věcí. Takové okamžiky nás skutečně těší.

K oceněním mám ještě jednu novinku. Také patříme mezi finalisty soutěže Český Goodwil, aneb: firmové Oscary, firem kterých si lidé váží. Podpořit nás můžete svým hlasem i vy, právě probíhá hlasování.

Působíte na trhu 3 roky. Kam byste chtěla ještě Marter posunout?

Na jaře jsme se naší komunity proaktivních rodičů ptaly, jak Marter vnímají a co od nás očekávají. Jejich odpověď nám jasně nastavila další směr. Řekly, že nás vnímají jako něco víc, než jen vzdělávací instituci nebo inzertní portál. Jsme pro ně parťák, který usiluje o změnu na trhu práce a dělá pro to maximum. Věří nám a my je nechceme zklamat.

Strop by byl, kdybychom nemuseli fungovat, ale jsme realisté… Máme před sebou ještě hodně práce. Mým přáním je, aby si dívky, holky, ženy mohly vybrat, čím budou, a nemusely volit mezi kariérou a rodinou. S největší pokorou chci, aby pro ně, i pro zaměstnavatele byl Marter partner číslo jedna, který jim v tom pomůže.

Máte tipy pro maminky na mateřské, co mohou udělat, aby měly prostor na práci? Jak si zorganizovat čas mezi dítětem a prací?

Za prvé byste si měly uvědomit, že nejde o kvantitu, ale kvalitu času, obzvláště toho, který trávíte se svými dětmi. Čas s dětmi si rozdělit do bloků a věnovat se jen jim. Poté čas na práci a věnovat se práci.

Abych byla konkrétnější. Mám pro vás tipy přímo z naší komunity.

  1. Nepočítejte s tím, že to hned po návratu bude v takovém tempu a nasazení jako před odchodem na mateřskou… a je to v pořádku. Dejte si čas a nechtějte od sebe zázraky na počkání… Buďte k sobě laskavé
  2. Vyvolat doma i v práci diskuzi, jak to bude. Nastavit si, abyste měly prostor pro práci, pro děti, domácnost i pro sebe.
  3. Využívat, když je dítě ve školce, škole nebo o ty nejmladší pečuje někdo jiný. Pořiďte si diář (online nebo fyzický) a plánujte hodinu po hodině, co potřebujete udělat – takový váš osobní rozvrh hodin.
  4. Plán si nastavte dle toho, jak vám vyhovuje. Někdo má radši denní plánování, někdo zase týdenní plánování.
  5. Používejte mobil nebo notýsek na zaznamenávání nápadů, které nemůžete hned realizovat.
  6. Přiznejte si, že nelze stihnout vše a nebojte se říci si o pomoc. Ať už partnera, babiček, tetiček nebo paní na hlídání či na úklid aj.
  7. Vyberte si vždy pouze 3 urgentní věci, těm se věnovat. Dopracovat je a poté přidat další. Vždy mít maximálně 3 věci.
  8. Optimalizujte domácí práce – např. skutečně musíte žehlit nebo stačí prádlo vyvěsit (moje metoda u 99 % oblečení :)
  9. Zapojte děti do domácích činností a udělejte jim z toho hru. Například spolu můžete prát prádlo, uklízet aj. Výsledek když dítě spí, můžete si třeba dát tolik vytoužené kafe a ne jít uklízet.
  10. Vytvořit si vlastní rituály, jak s dětmi tak při práci. Ať se rychleji dostanete do modu, který zrovna prožíváte.
  11. Každý den si najděte alespoň 30 minut pro sebe, ať máte sílu na vše ostatní.

Facebook: https://www.facebook.com/M.arterplatforma/

Instagram: https://instagram.com/marter.wp

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/m-arter/

Web: www.marter.cz

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *