Zadejte hledaný výraz

JINÉ OSOBNÍ ROZVOJ

Sketchnoting – 12 tipů pro začátečníky

Máte už dost hromady papírků s poznámkami a neustálého hledání toho správného? Zkuste sketchnoting. Nevadí, že tento výraz slyšíte poprvé. Ve spolupráci se Zdenkou Tomaidesovou jsme pro vás sepsali několik tipů, jak začít.

Co znamená výraz sketchnoting?

Sketchnoting (česky se používá i výraz skečnouting) je způsob zaznamenávání poznámek vizuální formou. Kreslení a používání zábavných ikonek, které přes svou jednoduchost nesou význam, přispívají k lepšímu zapamatování obsahu a udrží pozornost publika mnohem lépe než nahuštěný text. Abyste se sketchnotingem mohli začít, nepotřebujete být ani kdovíjakým umělcem. Své poznámky si zapisujete pomocí jednoduchých obrázků. Tento způsob je rychlejší, kreativnější, rozvíjí vaše dovednosti a jako bonus vaše poznámky vypadají hezky.

Pro koho je sketchnoting určený?

Sketchnoting se bude hodit všem, kdo chtějí prezentovat, přednést či zábavnější formou zpestřit důležité sdělení, ať už se jedná o obchodní jednání, vedení porady, či vzdělávací kurzy. Cílovou skupinou jsou zejména:

  • obchodníci, prodejci,
  • marketingový specialisté,
  • přednášející,
  • učitelé,
  • vedoucí týmů a mnoho dalších.

„Je to tak primitivní, až je to krásné a netradiční. Všemu vévodí černá fixa. Vy jste umělec, který rozhodne, jak bude finální sketch vypadat. Ať žije improvizace,“ potvrdila absolventka workshopu sketchnotingu.

Tip redakce: Využijte sketchnoting při vizualizaci vašich snů a plánů!

12 tipů jak začít:

  1. Používejte základní jednoduché tvary: čtverec, kolečko, tečku a vlnovku. Je to něco, co všichni důvěrně známe z každodenního života už od školky.
  2. Naučte se dobře poslouchat a zároveň zaznamenávat. Rychlé pochycení podnětů například z přednášek a nakreslené symboly pak musí jít transformovat zpět do poznámek, na jejichž základě lze reprodukovat obsah přednášky.
  3. Dejte poznámkám strukturu. Je několik způsobů a nejlepší je si je otestovat. S jednotlivými typy struktur se seznámíte podrobněji například na kurzech sketchnotingu, ale ve zkratce lze poznámky zaznamenávat odshora dolů, rozdělit si papír na 3 sloupce nebo využít myšlenkové mapy, kde centrální sdělení (myšlenka) je uprostřed a od ní vedou paprsky k dalším poznatkům
  4. Zkuste si vytvořit vlastní styl písma. Můžete také natrénovat několik způsobů psaní, například umělecké psaní, různé typy úzkých písem apod. Důležité je, aby větší písmo představovalo základní myšlenku (např. titul přednášky / tématu), méně výrazné podtitulek.
  5. Kreslete postavičky a jejich emoce. Vytvořte si vlastní databázi jednoduchých postaviček. Natrénujte si výrazy a zahrňte databázi obličejů jako je např. smutek, strach, radost, nadšení, rozčílení či překvapení.
  6. Šipky dávají textům smysl. Myšlenky je potřeba nějak provázat – spojit propojovačem / šipkami, aby text dostal logiku, šmrc a originalitu.
  7. Odrážky. Díky nim bude text přehlednější. Můžete použít např. hvězdičku, čtvereček či kolečko.
  8. Zvolte vhodný sešit (nelinkovaný). Na začátek doporučujeme tečkovaný (Moleskin, edice PaperPlan apod.). U sketchů je důležité mít i vyšší gramáž papíru, ideálně 180 g., aby se papír nepropíjel. Nejvíce se nám osvědčila velikost A5 či A6. Na domácí přípravu máme výborné zkušenosti se sketchbookem od značky Koh-i-noor nebo Duhová kočka (Bobo blok).
  9. Kvalitní fixy. Skvěle se vám budou hodit dvě různé tloušťky, např. 0,4 a 0,7 mm. Případně i měkké pastelky nebo barevná fixa. Ozkoušené značky: Stabilo, Centropen a pro umělecké písmo Faber Castel.
  10. Rámečky. Vytvořte si sadu vlastních rámečků a bublin. Formou komunikačních bublinek zachytávejte slova, myšlenky postaviček.
  11. Ikony. Vytvořte si vlastní portofolio ikonek. Doporučujeme na začátek 10 z vašeho oboru a postupně přidávat další.
  12. Inspirujte se na YouTube.

Co dodat na závěr?

Zkoušejte, tvořte a bavte se. Stále nevíte, jak na to? Chcete se inspirovat tím, jak tvoří druzí? Pobavit se a zároveň získat skvělý pracovní nástroj pro porady, jednání či přednášku? Přihlaste se na kurz Ovládněte sketchnoting a směle do toho!

 

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *