Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY DOPORUČENÉ PREVENCE ZDRAVÍ

Sluníte se rádi? Zkontrolujte si znaménka!

Dnes nejenom v souvislosti s klimatickou krizí, ale i s pokročilým vědeckým výskumem zažíváme změnu paradigmy: vážně není zdrávo nadměrně se vystavovat nebezpečnému UV záření, nejenom na slunci, ale i v soláriích. Nadměrné slunění je zdraví škodlivé a když se nechráněni vystavujeme pravidelně a nadměrně UV záření, rikujeme vážné zdravotní problémy. Jedním z nich je i rakovina kůže a když léto sice pomalu, ale jistě v našich klimatických pásmech spěje ke svému konci, je nejvyšší čas skontrolovat si znaménka. Proč?Protože riskujeme rakovinu kůže, jejíž nejzhoubnějším typem je maligní melanom.

Co je to maligní melanom

Jedno z 12 preventivních doporučení Evropského kodexu proti rakovině je jasné jako slunce na nebi:

Vyhýbejte se přílišnému slunečnímu záření – platí to zejména pro děti, chraňte se před sluncem a nepoužívejte solária.

Nebezpečné UVA a UVB záření prokazatelně způsobuje poškození kůže, které v dlouhodobém měřítku vede k rakovině kůže.


Melanom je typ rakoviny kůže vznikající jako důsledek proměny a ztráty kontroly při dělení zdravých melanocytů – buněk produkujících melanin, pigment určující zbarvení pokožky. I když je maligní melanom kůže nejméně častým druhem rakoviny kůže, v Česku je diagnostikováno kolem 25 případu na 100 tisíc obyvatel – patří k nejzhoubnějším, nejzákeřnějším a nejagresivnějším nádorům. Rychle totiž metastazuje do dalších částí těla. Proto je životně nezbytné zachytit jej včas a nasadit adekvátní léčbu.

Jak s melanomem souvisí znaménka?

V podstatě velmi přímočaře: každý z nás, pokud není lékař, může závažný maligní melanom považovat jen za větší znaménko.

Klíčové je znaménka na svém těle znát, pravidelně – jednou za 3 měsíce je kontrolovat a pozorujete-li změnu zbarvení nebo tvaru, navštívit svého lékaře. Ten vás pošle ke specialistovi, který po vyšetření rozhodne, co se znaménkem dál. Zda ho bude jen pravidelně sledovat, nebo doporučí chirurgické odstranění podezřelého znaménka a histologické vyšetření. To přesně stanoví diagnózu a vyloučí či potvrdí, zda změna znaménka souvisela s některým typem rakoviny kůže.

Doporučený a běžný interval preventivní kontroly znamének u dermatologa je jednou za rok, ideální po létě, jsou-li přítomny rizikové a atypické projevy, tak jednou za 3 až 6 měsíců. Dermatologové vyšetřují znaménka dermatoskopem – optickým nebo digitálním mikroskopem.

U lékaře se objednejte, pokud při domácí kontrole znamének zpozorujete:

• změnu tvaru, velikosti, ohraničení či barvy stávajícího znaménka
• nepravidelné nebo nejednotné zabarvení znaménka
• nepravidelný tvar či strukturu
• poranění znaménka
• znaménko svědí nebo bolí
• spontánní krvácení znaménka, vylučování tekutiny
• na znaménku je otevřena ranka, vřed nebo strup
• nové znaménko s nepravidelným tvarem či ohraničením

Kontrola znamének ABCDE


Při samodiagnostice znamének metodou ABCDE sledujeme:


Asymetry – asymetrický tvar, vymykající se běžné symetrické formě například ve tvaru oválu nebo kruhu
Border – nepravidelné ohraničení, hranice by měla být ostrá a pravidelná, bez neostrého ohraničení nebo nepravidelných výběžků vybíhajících ze znaménka
Color – barevné změny, ztmavnutí, tmavě hnědá nebo černá barva, nebo nepravidelná skvrnitá pigmentace různými odstíny
Diametr – všechna znaménka o průměru více než 5 milimetrů by měl vyšetřit dermatolog
Elevation – jakákoli změna v růstu znaménka nad úroveň kůže i do šířky


O odstranění znamének – včetně preventivního v odůvodněných případech – rozhoduje dermatolog na základě vyšetření. Preferováno je chirurgické odstraňování pigmentovaných znamének, protože při laserovém odstranění neexistuje možnost histologického vyšetření a laser kromě toho může nastartovat patologické změny v pigmentových buňkách.

Bronzová pleť opravdu nestojí za to, abychom si přivodili rakovinu kůže. Může se to stát poměrně snadno dlouhodobým a nadměrným sluněním, ale i pravidelným vystavováním nechráněné kůže slunečnímu záření. Dnes už neplatí narativ: opálená pokožka = zdravá pokožka, ale: zdravá pokožka = chráněná pokožka. Nic takového, jako „zdravé opalování“ neexistuje, opálená pokožka je znakem jejího poškození UV zářením. Mějme to na paměti po celý rok a po letní sezoně si pro jistotu dejme zkontrolovat znaménka.

Ján Schneider

foto: pexels

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *