Zadejte hledaný výraz

DOPORUČENÉ JÍDLO ZDRAVÁ VÝŽIVA ZDRAVÍ

Superpotraviny: seznamte se s léčivými účinky zázvoru

V současné „virtuální dietologii“, které se věnuje prakticky kdokoliv bez jakéhokoli vzdělání, kvalifikace a zkušeností souvisejících s tímto oborem, můžeme narazit doslova na „potraviny na všechno.“ Pokud bysme však jejich „účinky“ konfrontovali s vědeckými důkazy, nenalezneme nic, co je potvrzuje. Proto je i v této oblasti mimořádně důležité, odkud čerpáme informace a do jaké míry máme jistotu, že jsou pravdivé, ověřené a mají vědecké a dietologické opodstatnění. Své polínka do věčného ohýnku osvěty postavené na faktech jsme se rozhodli přikládat i my v našem seriálu o superpotravinách.

Začali jsme svižně a chutně se skořicí, první díl jsme věnovali jejím blahodárným, pozitivním i pro mnohé překvapivým účinkům na naše zdraví. Dnes to bude o také nepůvodním, ne typicky českém zázvoru, který si ale i v našich končinách razí svou pozitivní, nejenom specificky chutnou a aromatickou, ale i zdravou kulinářskou cestu.

Nejsme zatím ještě ve stadiu, že by naši teenageři běžně popíjeli zázvorové pivo jako parta čarodějnic a čarodějů z Bradavic a jejich dorostenečtí obdivovatelé i rovesníci z mnoha zejména anglicky mluvících zemí. Kde se zázvorové pivo zřejmě považuje za zdravou součást pitného režimu.

A nejsme na tom zatím ani tak, jako populace odhadem poloviny Asie, kde je běžnou součástí života i tradiční čínská medicína a její nepostradatelnou ingrediencí vedle žen-šenu a mnoha dalších kořenů, plodů, semen, bylin a přírodnin právě zázvor.

Zázvor má bohatou historii využití

V Asii je zázvor známý a používán snad tak, jak u nás třeba česnek jistě i proto, že odsud pochází a rozšířil se do celého světa. Zázvor již v tisíciletí před Kristem, přibližně někdy v době Bojujících států začali používat kromě kulinářství i v tradiční čínské medicíně k podpoře trávení, boji proti chřipce či nachlazení, ke zmírnění nevolnosti i bolesti. A užívají ho na tyto neduhy dodnes.

Proč je to tak, proč byl zázvor již před tisíciletími považován za „všelék“ a dnes je pokládán za velice účinnou přírodní zejména protizánětovou medicínu? Proč, jak a na kolik způsobů kromě pití zázvorového čaje a přidávání do jídel jako kořeniny můžeme tuto superpotravinu konzumovat?

Zázvor je kvetoucí rostlina z čeledi Zingiberaceae, původem z jihovýchodní Asie a je příbuzný například s kurkumou či kardamonem. Podzemní část stonku zázvoru se používá zejména jako koření, patří mezi běžné ingredience receptů, přidává se například i do kosmetiky. Můžeme ho konzumovat čerstvý krájený nebo strouhaný, sušený, taky ve formě prášku, oleje nebo šťávy, či vyluhovaný jako čaj. V asijské kuchyni se běžně používá taky na neutralizaci pachů ryb a masa při přípravě pokrmů. Asiaté ho znají i jako přísadu pikantních pamlsků, ale i k dochucování oleje, marinád, omáček nebo dresinků. Mletý sušený zázvor je jednou z přísad snad nejznámějšího směsového koření curry, známějším v našich končinách pod jménem kari.

Mimochodem, biologové tvrdí, že zázvor je vyšlechtěná rostlina a ve volné přírodě se nevyskytuje. Dodnes se pěstuje zejména v jižních oblastech Číny a Indie. A pokud patříte k typickým českým pěstovatelům, schválně zkuste, jestli dokážete zázvor vypěstovat ve své zahrádce, klidně i z toho kupovaného. Prý to není žádný problém.

Zdravá superpotravina

Zázvor má mnoho vědecky potvrzených a zdraví prospěšných benefitů, většina z nich je připisována hlavní bioaktivní sloučenině zodpovědná za charakteristickou vůni a chuť zázvoru – gingerolu. Jde zejména o jeho silné protizánětlivé a antioxidační účinky, které mohou být kromě kognitivního zdraví prospěšné kupříkladu i při:

  • některých druzích rakoviny trávicího systému
  • redukování příznaků virových i bakteriálních infekcí
  • zmírňování různých typů nevolnosti a zvracení
  • hubnutí a udržování optimální hmotnosti
  • zmírňování bolesti kloubů související s osteoartritidou
  • tlumení menstruačních bolestí
  • snižování hladiny cukru v krvi
  • snižování rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění u lidí trpících diabetem 2. typu
  • léčbě chronických poruch trávení
  • snižování hladiny LDL cholesterolu, celkového cholesterolu i triglyceridů v krvi

Kdo by se měl konzumaci zázvoru vyvarovat?

Každý lék může být ve větším množství jed…“ – věděli všichni šamani, báby bylinkářky, medicinmani, mastičkáři a vědí i dnešní lékaři. Konzumace zázvoru není doporučována zejména těhotným ženám v posledním třimestru, nebo mají anamnézu předčasného ukončení gravidity či vaginálního krvácení. Může být taky nevhodný bez ohledu na pohlaví pro všechny trpící poruchami sráženlivosti krve z důvodu zvýšeného rizika krvácení. Ostražitost je nuné zvýšit především v souvislosti s některými doplňky výživy, obsahujícími i zázvor, s „pochybným“ bezpečím v době těhotenství.

Na druhou stranu je ale vědecky dokázáno, že v prvním trimestru může zázvor zlepšit nevolnost a zvracení souvisejících s těhotenstvím asi o 4 body na 40 bodové stupnici nebo zastavit zvracení u jedné ze tří žen po 6 dnech.

Míru kozumace zázvoru by měli konzultovat se svým gastroenterologem i všichni „žaludkáři“ trpící chronickými  onemocněními trávicího traktu.

I u zázvoru platí, že všeho mnoho škodí a sice se ním prakticky nemůžeme fatálně předávkovat, nemělli bysme to ale s jeho konzumací ani přehánět. Protože i při této superpotravině musíme zdůraznit, že jeho pozitivní zdravotní účinky v žádném případě nenásobíme jeho nadužíváním. Zázvor bysme ale měli zařadit do svého jídelníčku a konzumovat ho jako jedinečnou, nezaměnitelnou součást vyvážené, pestré a zdravé stravy. Receptů se zázvorem naleznete jistě nespočet, zkuste třeba tenhle vynikající indický na cesnakovo-zázvorové kuře s koriandrem a mátou.

Dobrou chuť a na zdraví přeje

Ján Schneider

foto: pexels

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *