Zadejte hledaný výraz

DOPORUČENÉ JINÉ ZDRAVÍ

Taky se v noci potíte možná víc, než je zdrávo?

V letních vedrech a tropických nocích – ano, zažíváme je v důsledku klimatické krize pořád častěji v létě i v našem mírném klimatickém pásmu, když je venkovní teplota v noci minimálně 20°C – se potíme všichni. Jistě, ventilaci, případně klimatizaci nebo možná i rekuperaci či stropní chlazení máme doma taky všichni. Když je ale venku o pár stupňů víc nad doporučovanou teplotou v ložnici – kolem 18°C, tak se nemůžeme nepotit. A samozřejmě, ani větrání často moc nepomáhá a nemá valný smysl pouštět dovnitř okny horký vzduch. Co s tím? Co dělat, pokud se nechceme koupat ve vlastní posteli ve vlastním potu?

Možná jste to doposud netušili, ale i na interiérovou teplotu obytných a pobytových místností existují normy, pravidla a doporučení. My se budeme držet toho, co nám radí experti Světové zdravotnické organizace:

  • limit denní interiérové teploty, která by neměla lidskému organizmu uškodit je do 32°C
  • noční izbová teplota by neměla překročit 24°C
  • regulace teploty v tomto rozmezí je obzvlášť důležitá v přítomnosti dětí, seniorů ve věku 65+ a chronicky nemocných
  • nejpřirozenějším způsobem regulace teploty v interiéru je větrání
  • experti WHO opakovaně upozorňují, že ventilátory při vedrech přesahujících 35°C nedokáží účinně snižovat riziko zdravotních komplikací z tepla

Proč se vlastně potíme?

Když to vememe biologicky, pocení ja absolutně přirozený způsob, kterým se lidský organismus ochlazuje. Náš největší tělesný orgán – kůže je na chlazení velice efektivně přizpůsobena, reaguje okamžitě, když se okolní teplota blíží teplotě těla a spouští aktivní mechanismus ochlazování – pocení. Hlavní složkou výměšku potních žláz – potu je voda.

Molekuly vody na pokožce mají schopnost transformovat, zjednodušeně odebrat a následně doslova odpařit z našeho těla poměrně vysoké množství energie. Děje sa tak proto, že voda má vysokou tepelnou kapacitu. Podle fyziků dokáže odpaření přibližně jednoho litru vody v průměrném bytě schladit vzduch až o 10°C. Když se tento proces děje prostřednictvím potu na poměrně velké ploše kůže našeho těla – u dospělého člověka 1,6- 2 m2, je to vysoce efektivní chladící systém.

Takže biologicky, fyzikálně, fyziologicky i zdravotně vzato: pocení je zdravá a účinná ochrana našeho organismu před přehřátím.

Osvědčené praktické opatření mohou pomoct

Většina metod je založena na pokud možno co nejvyšší eliminaci vnějších fyzikálních příčin pocení, tedy vysoké teploty vzduchu. Systémů a způsobů chlazení vzduchu v interiérech je k dispozici nespočet, jejich používání je samozřejmě v letních vedrech praktickou nevyhnutností. Preferovaný systém, který se vám osvědčil necháme na vás a nic nepokazíte, když k němu zkusíte přidat i toto:

  • před tím, než se vyberete do ložnice nastavit klímu, rekuperaci či stropovku na ideálních 18 stupňů, zkuste vyvětrat průvanově
  • průvan je v podstatě interiérový vítr, tedy intenzivní proudění vzduchu, které můžete docílit jednoduchým otevěním oken a protilehlých dveří dokořán
  • pokud je venku totální bezvětří a i semínka pampelišek visí ve vzduchu nehnutě, můžete zkusit vzduch ve vašem obydlí rozproudit pomocí ventilátorů
  • ale pozor, ventilátory nikdy nesměřujte přímo na lidi v místnosti, intenzivní proud vzduchu delší dobu nasměrovaný do tváře může způsobit zdravotní problémy včetně ochrnutí tvářového nervu, zápalu očí, uší, dutin nebo bolestí zubů
  • pomůže i výměna povlečení a nočních úborů za ty z prírodních tkanin
  • tělesné termoregulaci nejvíc vyhovují 100% bavlna nebo len, dle odborníků si ale nejlépe s našimi těly v otázce termoregulace rozumí merino vlna
  • umělé tkaniny brání odpařování potu a přirozené termoregulaci, pokud nejsou přímo na odvádění potu uzpůsobeny od výroby
  • i když to někteří považují za nehygienické, skvělý způsob je i spaní „naostro“, tedy bez nočních košilek, pyžam a jiných úborů určených ke spaní
  • pokud potřebujete navzdory horku spát pod přikrývkou, volte opět přírodní materiál a zapomeňte na hřejivou páperovou duchnu po babičce

Mimochodem, víte, jak Egypťané a jiné prastaré národy chladili v tropech nebo subtropech svá obydlí? Do dveří i oken – ty měli větší v porovnání s dnešními – věšeli mokré rohože. Tento biblický způsob chlazení můžete jednoduše aplikovat i doma: ydlí vyvěste do otevřených oken a dveří mokrá prostěradla.

A nesmíme zapomenout: zvýšené pocení náš organizmus odvodňuje, nejde ale jenom o ztrátu vody, ale i minerálů. Letní pitný režim proto musíme přispůsobit tomuto faktu a minerály doplňovat nejenom vhodnými tekutinami, ale i jídlem. Platí jednoduchá rovnice: čím těžší jídlo, tím víc zahřejeme své tělo, které musí produkovat energii při jeho zpracovávání.

Nadměrné pocení mimo letní sezónu

Vše napsáno výše platí pro letní, i v našem mírném klimatickém pásmu často již tropické noci. Když se ale v noci nadměrně potíme bez zjevné klimatické a fyzikální příčiny a děje se to pravidelně, je třeba zbystřit pozornost.

Nadměrné pocení může mít ne zase úplně nadměrně, ale docela dost různých příčin, většinou souvisejících se zdravotním stavem nebo problémem.

Nadměrné pocení a zvýšená citlivost na teplo jsou základní příznaky hypetyreózy, tedy nadměrné funkce štítné žlázy.

Taky diabetici se mohou v noci nadměrně potit, během spánku jim může klesnout glykemie a pocení je důsledkem nízké hladiny cukru v krvi.

Nadměrné noční pocení může být doprovodným příznakem rakoviny lymfatických uzlin, ale i dalších nádorových onemocnění.

Další nemocí, jejíž průvodním příznakem je nadměrné pocení je tuberkulóza, až polovina lidí s touto diagnózou se nadměrně potí. I přibližně každý desátý HIV pozitivní člověk trpí nadměrným nočním pocením.

Spánková apnoe, tedy stav, kdy ti, co chrápou mohou opakovaně nakrátko přestat dýchat, je doprovázena nadměrným pocením.

Za noční pocení je zodpovědných i několik druhů infekcí, ale taky užívání některých léků, zejména volně prodejných ke snižování horečky a tlumení bolesti. A také některých antidepresiv, nebo hormonální a steroidní léčby.

Hormonální změny související s menopauzou mohou být kromě návalů horka spojeny i s nočním pocením, podobně i úzkostné stavy, při kterých se nadměrně potíme v noci i ve dne.

Pálení žáhy a bolest na hrudi také mohou souviset s nočním pocením, před spánkem je třeba se vyhnout konzumaci toho, co je způsobuje. Tedy zejména těžkých, mastných a smažených jídel, ale také velkých porcí.

Pokud nezaberou osvědčené pravidla a metody eliminace fyzikálních příčin nadměrného nočního pocení a potíte se opakovaně až pravidelně, je čas navštívit svého lékaře. Ten bude v spolupráci se specialisty hledat zdravotní příčinu.

Ján Schneider

foto: pexels

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *