Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY DOPORUČENÉ RECEPTY ZDRAVÍ

Víte, jak zvládnout novoroční kocovinu a znáte první pomoc při otravě alkoholem?

Pokud se probudíme po kvalitní silvestrovské párty do nového roku s kvalitní kocovinou, v první řadě si za ni můžeme sami. Dostal nás sice do ní alkohol, ale ten sme popíjeli my a pokud jsme schopni si vzpomenout, nikdo nás pít nenutil. Nejsme ale bojovníci armády spásy a nebudeme novoroční kocovinu ztěžovat ještě moralizováním. Pokud jsme schopni dostat se do tohoto stadia, je v zájmu našeho zdraví – fyzického i duševního – znát pravidla první pomoci.

Předpokládejme, že jste již zažili situaci, kdy dva různí lidé popíjející spolu v podobném tempu se ráno cítí pokud ne absolutně, tak poměrně zásadně jinak. Jeden vyskočí na nohy jako by se nechumelilo a je připraven v téměř střízlivém stavu čelit nástrahám dne. A ten druhý leží vyresetovaný v tom lepším případě v posteli v stavu, který nelze nazvat příjemným. Alkohol v našem těle, jeho rozkládání a usilovná snaha našeho organismu zbavit se ho nám nedělá dobře.

Počáteční euforii po konzumaci alkoholu postupně střídají stavy, které na konci noci končí kocovinou s příznaky:

  • žaludeční nevolnost
  • bolesti hlavy
  • únava
  • mozková mlha“
  • poruchy spánku
  • v případě alkoholismu i abstinenční příznaky

Kocovina, tedy nepříjemné stavy po alkoholovém opojení mají mnoho příčin, nejde prioritně jenom o to, kolik alkoholu vypijeme, důležité je například i to, jaký máme věk, v jakém stavu je naše tělo i psychika. V každém případě ale většina kocovinových stavů souvisí s tím, jak se tělo postupně vypořádává s alkoholem, který způsobuje zejména dehydrataci, nerovnováhu elktrolytů a znížení hladiny cukru v krvi.

Všechny recepty na kocovinu tudíž stojí nejenom na eliminaci druhotních příznaků, ale zejména jejich příčin. Je důležité znát ty lékařsky ověřené způsoby a není radno věřit všemu, co kdekdo píše někde na sociálkách či jakýchkoli jiných neredigovaných virtuálních platformách.

Takže předem: neexistuje žádná zázračná, kouzelná či jiná pilulka, kterou si hodíme do ranního drinku a máme po kocovině. A ani klasické vytloukání klínu klínem na kocovinu nezabírá, pokud nechcete skončit jako alkoholik, v žádném případě neléčte kocovinu další dávkou alkoholu. Když vám někdo bude tvrdit, že na kocovinu funguje jedině kysané zelí, neznamená to, že bude zabírat i vám.

Co na kocovinu reálně funguje

Bolest hlavy související s kocovinou léčíme standardně volně prodejnými léky na bolest a zápal. Ale pozor na nadužívání těchto léků, jejich chronické užívání nebo aplikaci nalačno, na prázdný žaludek rozbitý kocovinou.

Žaludeční nevolnost způsobenou nadměrným pitím léčíme taky voněprodejními léky na neutralizaci žaludeční kyseliny – antacidy. Ty přímo a účinně zmírňují příznaky zkaženého žaludku, nevolnosti, pálení žáhy i poruch trávení.

Hladinu cukru v krvi zníženou v době procesu rozkládání alkoholu v těle dokážeme dostat do normálu konzumací vhodné snídaně. Ta nám dokáže doslova i vybalansovat žaludek rozkolébaný jako rákosová Kon Tiki uprostřed cyklonu někde v Tichém oceáně. Univerzální recept na kocovinovou snídani neexistuje, zkuste sníst to, co vám neudělá ještě hůř.

Lékem na dehydrataci způsobenou alkoholem je důkladná hydratace, ideálně čistou nebo mírně mineralizovanou vodou. Alkohol má totiž diuretické účinky, protože při jeho odbourávání nejenom naplno pracují játra, ale i ledviny. Výsledkem je vyšší výdaj tekutin způsobující nejenom dehydrataci, ale i nerovnováhu elektrolytů.

Antioxidační stres způsobený alkoholem pomůžeme našemu tělu snížit pitím kávy nebo zeleného či černého čaje, pozor ale opět na diuretický účinek všech nápojů obsahujících kofein. Zdravým přírodním zdrojem antioxidantů ale i vitamínů, které nás dokážou postavit na nohy z kocoviny, jsou některé druhy zeleniny, zejména špenát, mrkev, chřest a zázvor. Z ovoce jsou bohaté na antioxidanty hrozny, třešně a mango, ale i všechny bobule, kromě nich i ořechy, semena, kakao a horká čokoláda.

A teď ta náročnejší a méně příjemná část

Alkohol je jed, jeden z mistrů slova nazval bary místy, kde si lidé za peníze tenhle jed legálně kupují. Alkoholem se lze poměrně lehce otrávit, a nemusí jít jenom o sváteční příležitostní pijany, alkoholem se můžou předávkovat i ti, kteří pijí pravidelně. Je nutné znát příznaky i akutní první pomoc člověku, který se alkoholem otrávil.

Pokud zjednodušíme definici otravy nebo předávkování alkoholem, v podstatě jde o nadlimitnou míru alkoholu v krvi, který doslova povypíná některé mozkové funkce. Důsledkem je ztráta kontroly nad svým tělem, otrava alkoholem může vést i k poškodení mozku a smrti.

Mírné příznaky otravy alkoholem se můžou postupně zhoršovat, je to zejména zmatenost, nezrozumitelná řeč, ztráta koordinace a rovnováhy, vlhká pokožka, postižený páchne po alkoholu.

Závažnější příznaky otravy alkoholem jsou těžká dezorientace a zmatenost, pomalé reakce, zvracení, upadání do mdlob. Přítomné je i pomalé dýchání, dlouhé pauzy mezi nádychy, velmi pomalý tlukot srdce, nízká tělesná teplota a bledá nebo modrastá pokožka.

V závažných případech předávkování alkoholem nastupují komplikace, od těžké dehydratace, podchlazení, přes dušení vlastními zvatky, srdeční infarkt až po poškození mozku spojené s bezvědomím, kómatem a smrtí.

Správně poskytnutá první pomoc při otravě alkoholem dokáže zachránit život. V první řadě volejte záchranku a do doby, kdy přijede nenechávejte postiženého osamotě, posaďte ho a udržujte při vědomí, dejte mu pít vodu. Pokud je v bezvědomí, přikryjte ho a uložte do stabilizované polohy ležmo nabok, aby se neudusil zvratky.

Častou fatální chybou je pomáhat postiženému otravou alkoholem odkráčet, protože riskujete jeho i své zranění při pádu. Postiženému nedávejte jíst a ani se nesnažte vyvolat zvracení, protože by se mohl udusit. Ani ho nedávejte pod studenou sprchu, může dojít k podchlazení.

Tyto znalosti se můžou kdykoli hodit, zvlášť v naší krajině, nalijme si čistého vína: vždyť už dlouhá léta patříme na popřední příčky v konzumaci alkoholu nejenom v Evropě, ale i globálně.

Užívejte veselého Silvestra pokud možno bez překročení míry v pití alkoholu s vědomím všech negativních důsledků. A mějte na paměti, že jediným způsobem, jak se vyhnout kocovině nebo otravě alkoholem je nepít alkohol.

Ján Schneider

foto: pexels

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *