Zadejte hledaný výraz

DOPORUČENÉ KRÁSA PODNIKÁNÍ PODPORA ŽEN ROZHOVORY

Vítězka soutěže Akademie AWE Eliška Stofferová: Naší vizí je naučit ženy (včetně nás samých 😊) vidět svou krásu zevnitř

Jak jste již jistě zaznamenaly, náš akční portál s radostí pomáhá zvyšovat věhlas výjimečného projektu Akademie pro začínající podnikatelky – Academy for Women Entrepreneurs (AWE). Jeho cílem je podporovat ženy v rozvoji jejich podnikatelských nápadů, nabízet jim vzdělání, know-how a příležitosti k networkingu i spolupráci s dalšími akčními ženami. AWE před třemi lety iniciovala americká vláda, do 1. ročníku se v roce 2021 zapojilo 75 zemí, dnes jich je již 133. Projekt AWE je v České republice společným dílem veřejně prospěšné organizace Business & Professional Women CR (BPWCR) a Velvyslanectví USA v ČR.

Do letošního třetího ročníku české AWE se přihlásilo 100 podnikatelek se svými projekty, z nich vybraných 45 AWE úspěšně absolvovalo. Od března do června studentky prošly 13 workshopy v angličtině a setkávaly se s facilitátorkami. Výstupem byl kompletní byznys plán se všemi náležitostmi. V závěrečné soutěži získala cenu za nejlepší projekt honorovaný částkou 50 tisíc korun Eliška Stofferová s českou přírodní kosmetikou Anela. Druhé místo obsadila Kateřina Dvořáčková s projektem Vestibul Interier a třetí místo připadlo Kamile Walkové se vzdělávací platformou MedTech Edu.

Slovo má Eliška Stofferová.

Jaký je to pocit mít tak skvělý projekt, že s ním dokážete vyhrát prestižní soutěž v rámci projektu Akademie AWE? Bez přehánění: jste nejlepší ze čtyřiceti pěti vybraných nejlepších českých začínajících podnikatelek, což je tedy vskutku pořádný úspěch…

Možná to bude překvapivé, ale já nikdy velkým sebevědomím neoplývala. Často mívám pocit, že lidé okolo mě jsou ve svých projektech ještě dál. Takže výhra v AWE byla pro mě překvapení. Byla jsem skutečně dojatá a hrdá. Ale ne jen na sebe! Nýbrž na celý náš skvělý Anelí tým v čele se spoluzakladatelkou Andy, která je první vizionářkou Anely. Já byla „jen“ ten, kdo dokázal našemu projektu dát psanou oficiální formu v podobě business plánu a odprezentovat jej před odbornou porotou. Naše cesta, vize a plány do budoucna porotu oslovily natolik, že rozhodla pro naše vítězství.

Pro nás zakladatelky i všechny naše holky v týmu je výhra obrovským povzbuzením, motivací a oceněním práce každé jednotlivé z nás.

 

Zakladatelky Anely Andy a Ela

 

V jakém stadiu byl váš projekt ručně vyráběné 100% přírodní kosmetiky Anela, když jste se do akademie přihlašovala a kde se projekt nachází dnes?

Do AWE jsem se přihlásila na začátku února letošního roku. V tu dobu už naše Anela měla za sebou více než 3,5 roku úspěšného fungování na trhu. V současné době provozujeme e-shop se šedesátkou originálních certifikovaných produktů, neustále zdokonalujeme naši novou výrobnu včetně expedice a skladů.
Vzhledem k tomu, že jsme v roce 2019 skutečně začínaly tzv. od nuly, tedy neměly jsme za sebou žádné investory ani žádný vlastní velký kapitál, považuji už tento fakt za náš úžasný úspěch!

AWE nejen mně, ale i Andy pomohla si uvědomit, že už opravdu nejsme firma jen pro kamarádky a měly bychom celý proces posunout zase o kus dál. Začaly jsme proto pracovat na interní systematizaci, organizaci a „úklidu“ ve firmě. Navenek, pro naše zákaznice, nejsou změny patrné, ale pro nás jsou to vše důležité kroky k dalšímu růstu a profesionalizaci firmy.

Co vám kromě maximálního ohodnocení vaší práce a odměny za vítězství dala Akademie AWE? Splnila vaše očekávání a mělo smysl věnovat svůj vzácný čas a energii studiu a všemu, co jste musela za těch několik měsíců v rámci studia absolvovat?

Informace o tom, že existuje AWE a je ještě možné se přihlásit, ke mně přišla dost na poslední chvíli. Měla jsem asi 2 dny na rozmyšlenou. S Andy jsme obě v té době byly velmi vyčerpané a zároveň nám v hlavách proudilo spoustu dalších nápadů, kam firmu posunout, co dalšího vylepšit a rozjet. Andy se do AWE příliš nechtělo. Chtěla, abych svou energii věnovala naplno těmto našim projektům. Ale mě tam něco táhlo. Snad intuice, kterou se celý život poměrně úspěšně řídím.

A hned po úvodním semináři jsem věděla, že mé rozhodnutí bylo správné. Že jsem chytla za pačesy příležitost, která se v našich životech často neopakuje. A myslím, že poměrně brzy to pochopila i Andy. Proto jsem od ní i od svých kolegyň dostala maximální podporu k tomu, abych se AWE mohla věnovat. A tím také začal interní přerod doposud poměrně „punkové“ firmy.

Také díky AWE naši Anelu „profesionalizujeme“, nabraly jsme spoustu tipů a inspirace, vytvořily si podpůrnou skupinku žen, se kterými můžeme konzultovat kdejaký problém, začaly budovat širší networking, dostaly se do povědomí dalších lidí. Je toho opravdu hodně. Energie do AWE vložená se nám určitě mnohokrát vrátila.

Po dobu 3 měsíců jsme každou středu měly se všemi účastnicemi a našimi skvělými facilitátorkami online 2 hodinové setkání. Na něm jsme trénovaly tzv. elevator speech a věnovaly se otázkám důležitým pro kvalitní zpracování business plánu. Tato témata vycházela z online programu DreamBuilder připraveného americkou univerzitou Thunderbird school of global management, kterým jsme krok za krokem z týdne na týden postupovaly. Musím říct, že ten program je perfektně, smysluplně a zábavně připravený. Byl celý v angličtině (příp. ve španělštině) a po každém absolvovaném modulu nás čekal online test. Abychom celé studium úspěšně zakončily, musely jsme projít všechny moduly a zdárně zvládnout všechny testy.

Eliška Stofferová při přebírání ocenění za vítězný projekt AWE 2023 z rukou prezidentky BPWCR Lenky Šťastné

Zkusme našim akčním čtenářkám podrobněji popsat výjimečnost vašeho projektu, proč podle vás není Anela jenom „jedna z mnoha dalších“ značek přírodní kosmetiky na českém trhu? V čem všem je Anela výjimečná?

Anela vznikla velmi prozaicky. Andy se narodila dcera Terezka, která trpěla různými intolerancemi na potraviny, které se mimo jiné projevovaly také atopickým ekzémem. Když Andy na českém trhu nenašla nic, co by její holčičce ulevilo od těch nejnepříjemnějších projevů nemoci a čím by ji byla ochotná mazat, nelenila a pustila se do výroby sama. Vznikl první produkt, jeden z našich bestsellerů, šlehané máslo s ovesnými ingrediencemi v různých podobách, Něžný pan Oves.

A tímto stylem vlastně fungujeme stále. Všechny produkty, které vyvíjíme a vyrábíme, vychází z našich osobních potřeb, příp. z požadavků nám blízkých lidí. Než je necháme certifikovat a tedy vypustíme do prodeje, prochází naším interním testováním. A jedním z důležitých parametrů je i jejich funkčnost. Na funkčnosti každého jednotlivého produktu nám tedy opravdu záleží, protože kdyby nefungoval, nevyřešily bychom si svou vlastní potíž 😊.

Od samého počátku Anely jsme věděly, že do naší kosmetiky budeme používat jen to nejlepší, co nám příroda a trh nabídne. Nic, co by mohlo být jakkoliv škodlivé. Kosmetiku přeci používáme my samy pro sebe i své děti, v té době úplná miminka.

Zároveň nám ale vždycky šlo o její dostupnost pro běžné ženy, jako jsme my samy. Ačkoliv se svým složením a kvalitou vyrovná mnohým luxusním zahraničním značkám přírodní kosmetiky, není naším cílem hrát na notu luxusu. Šetříme tam, kde nám to dává smysl a nesnižuje to kvalitu naší kosmetiky, čímž její cenu dostáváme do hladiny dostupné pro velký počet žen. A to nám dělá radost 😊.

Stejně tak označení přírodní kosmetika bereme velmi vážně a zodpovědně. Nic napůl. Když přírodní, tak se vším všudy a tak, abychom naši přírodu, jediný zdroj všeho, co máme, zbytečně nezatěžovaly. Kosmetiku plníme do skleněných obalů, které od našich zákaznic vykupujeme zpět, abychom je mohly opětovně použít. Produkty nebalíme do žádných dalších krabiček, nepřikládáme žádné další zbytečné letáky, k balení zásilek používáme výhradně balicí materiál z druhé ruky, inspirujeme ženy k multifunkčnímu využívání naší kosmetiky, od všech produktů máme malé vzorečky na vyzkoušení, podporujeme neziskovou ekologickou organizaci.

Celou naši firmu řídíme srdcem tak, aby tu s námi dlouho byla a aby přinášela užitek nejen nám.

První produkt, který odstartoval Anelu, Něžný pan Oves – zklidňující šlehané máslo pro citlivou pokožku

Étericky znějící název – mně připomíná jméno pokud ne víly, tak rovnou moudré vědmy – v sobě skrývá jména dvou zakladatelek, inspirativních, činorodých, krásných žen, které jsou srdcem a duší, nebo dá se klidně napsat, že vzájemně v dokonalém souladu se doplňujícím jinem a jangem celého projektu. Zkuste je tedy obě představit.

To jste moc mile a lichotivě popsal. Takhle mě vlastně nikdy nenapadlo nad tím přemýšlet.

Jméno a logo jsme vymýšlely hlavně tak, aby bylo krátké, srozumitelné, snadno zapamatovatelné a odráželo nás dvě. Těší mě, že se nám to podařilo.

Ano, jak už je z našeho povídání zřejmé, Anelu tvoří dvě ženy, dvě srdce. Andy a Ela.

Andy je žena velmi akční, inspirativní, energická, plná nápadů a přirozená motivátorka. Když se pro něco nadchne, vrhne se do konání naplno a neskončí, dokud nemá hotovo nebo dokud nepadne 😊. Potřebuje mít vše precizní, dokonalé a nejlepší. Je hlavou Anely, vede ji přes překážky a je autorkou všech našich receptur. Andy je zárukou, že naše produkty jsou vyladěné do posledního detailu.

Já, Ela, jsem sice také velmi akční žena, která se řídí hlasem srdce a vrhá se do věcí po hlavě, ale vedle Andy jsem vlastně dost „mild“ :-D. Jsem velmi empatická, citově založená a příroda v mém životě hraje prim. Za všemi ekologickými počiny v Anele tedy hledejte mě. Zároveň jsem poměrně kreativní a umím popustit uzdu své fantazii. Celkový design a prezentace Anely navenek je tedy zase spíše moje práce.

S Andy se vzájemně skvěle doplňujeme. Jsme už sehraný tým a obě jsme velmi vděčné, že toto naše „třetí dítě“ jsme si uvařily společně. Anela by bez jedné či druhé nebyla tam, kde dnes je.

Andy a Ela jsou sehraný tým, Anela by bez jedné či druhé nebyla tam, kde dnes je

 

Příběh Anely máte na vašem webu popsán opravdu skvěle, smekám před vaším čtivým stylem, ze kterého září obrovský talent…Pokud smím prosit, popište ho i našim čtenářkám, vždyť opravdu nikdo jiný kromě vás to lépe nedokáže.

Óóóóó, vy lichotníku. Děkuji, jsem poctěna.

Životy nás dvou se propojily díky dvěma bratrům, jež se stali našimi partnery. A ačkoliv život jde dál a cesta každého z nás je jedinečná, něco končí a něco jiného začíná, my s Andy spolu budeme kráčet už asi navěky 😊.

Myšlenku o vlastní značce přírodní kosmetiky jsme v tomto světě zvědomily na společné dovolené v Beskydech v roce 2018. A tehdy vznikl také název.

U jedné z předchozích otázek jsem popsala, jak ke kosmetice přišla Andy, a kdy a jak vznikl první produkt Anely. Moje cesta paradoxně začala vlastně mnohem dříve, aniž bych to tušila. Od raných náctiletých let jsem měla velké potíže s pletí. Potýkala jsem se s velmi silným akné, které bolelo na těle i na duši. Tehdy nebyly informace dostupné tak, jako je tomu dnes a výběr kosmetiky byl velmi omezený. Léčila jsem se na dermatologii, kde jsem byla takovým pokusným králíkem. Antibiotika, kortikoidy, lihové produkty … pleť jsem měla opravdu v dost žalostném stavu. Pak přišlo období apatie, minimalismu a snahy vše vyřešit stravou. To už jsem byla na správné cestě, kterou jednoho dne protnula právě Andy. Díky ní mám teď pleť krásnou jako nikdy dříve v životě.

Kromě jedinečného příběhu je Anela přitažlivá i svou filozofií a musím opět neprofesionálně – protože moje práce je pokládat sice zajímavé, ale objektivně nezaujaté otázky – vás opět pochválit, protože takhle nejenom krásně popsanou, ale i moudrou a uvěřitelnou filozofii jsem již dlouho nečetl. Seznamte s ní i naše akční čtenářky…

A já opět děkuji za pochvalu. Vše vychází z nás samotných, z naší podstaty jakou žijeme. Ani jedna nejsme profesionální markeťačka ani copywriterka.

O co nám v Anele jde, jsem popsala už dříve.

Tvoříme autentickou značku, za kterou stojíme my dvě, reálné ženy se svými běžnými životy, jako má většina žen v naší republice. Tvoříme ji tak, aby nám dělala dlouhodobě radost, aby nás bavila, přinášela užitek dalším lidem a světu, byla inspirativní, uvěřitelná, jedinečná a laskavá. Zároveň je to naše jediná obživa, proto musíme umět dobře počítat, aby nás Anela také uživila.

Naší vizí je naučit ženy (včetně nás samých 😊) vidět svou krásu zevnitř. Tedy pomáhat jim najít cestu, jak k sobě být laskavé a přijímat se takové, jaké jsou. Dokonale nedokonale krásné. Všechny jsme stejné, a přesto každá jiná. Jedinečná. Přestaňme si hrát na katalogovou, reklamní dokonalost a nudnou uniformitu, přestaňme popírat proces stárnutí a sem tam se vyskytnuvší pupínky či jiné nedokonalosti. Pojďme být přirozené, autentické. Pojďme se vidět srdcem. To je naše motto.

 

Jeden z nejprodávanějších produktů Růžové z nebe – hloubkově hydratační sérum pro všechny typy pleti

Unikátní je i váš ekologický přístup, nejenom že myslíte, ale i prakticky konáte ekologicky a inspirujete k tomu i své zákaznice. Každá z nich si kupříkladu musela poprvé sama se sebou a poté jistě i s vámi vydiskutovat, jak vlastně to balíte svou kosmetiku a proč právě takhle…Váš obalový materiál můžeme bez hany považovat za vícenásobně recyklovaný a recyklovatelný, protože je již minimálně jednou použitý a po rozbalení opět použitelný…Vysvětleme, prosím, unikátní ekologické cesty balení vašich produktů – od dodavatelů použitého a u vás opět použitelného obalového materiálu až po hraní tetrisu při balení…

Mám radost, že to takto vnímáte. Opravdu mě vždycky potěší, když někdo další vidí smysl a přesah v naší snaze.

To bylo tak. Na začátku jsme s Andy seděly a bavily se o způsobu balení. Hledaly cesty, které by pro nás byly vhodné. A já od začátku měla dost jasno. Proč bychom kupovaly balicí materiál, ač recyklovaný, když ho v kontejnerech končí mraky čistého úplně zbytečně?

Opravdu je pro nás tak podstatné mít naše balíčky „ňuňu“, když je zákaznice rozbalí a hned vzápětí vyhodí (v lepším případě do tříděného odpadu)? A nebylo by pak dost pokrytecké „hrát si“ na přírodní kosmetiku s ekologickým přesahem?

Takže bylo rozhodnuto. Budujeme síť „dodavatelů“ již použitého, ale stále čistého obalového materiálu. Iniciovaly jsme výzvy na sociálních sítích, ať nám lidé z okolí schraňují obaly. Obešly, resp. objely jsme všechny možné podniky v našem okolí a prosily je o shromažďování krabiček, bublinových fólií a dalších balicích materiálů. V pravidelných intervalech jsme tyto podniky objížděly a nahromaděné obaly si od nich braly. Sběr balicího materiálu jsme dokonce uspořádaly v místní škole v Dobřanech. Začátky byly náročné. Sklep jsem měla v jednom kuse zaskládaný krabicemi všech velikostí, vzduchovými polštářky, „bobíky“, papíry atp. Kdykoliv jsem jela do Brna a následně do Dobřan, měla jsem auto narvané po střechu, poté i na střeše v rakvi :-D, obalovým materiálem.

Teď už máme síť stabilních dodavatelů v okolí výrobny v Dobřanech a skvěle to funguje. Mnohé zákaznice už vědí, a když nám posílají prázdné lahvičky od kosmetiky, pošlou je často i s dalšími obaly. Mnohé tak používáme opakovaně. Tohle je fakt jedna z věcí, která nám dělá taky radost.

No a samotné balení? Tak precizně a krásně zabalit balíčky z již jednou použitého materiálu umí jedině naše holky z Dobřan 😊. Jakože, i my s Andy jsme v začátcích měly svůj styl, ale to, co dokáží vykouzlit naše současné zaměstnankyně, o tom se nám ani nesnilo.

Pevné jádro skvělého Anelího týmu

 

A aby toho nebylo málo – samozřejmě jenom v tom nelepším smyslu slova – Anela nejenom že myslí, cítí a koná ekologicky, vy i přímo finančně podporujete jeden výjimečný ekologický projekt. Proč jste si vybrali právě JARO Jaroměř?

Ano, je to tak. Tohle byl můj sen, aktivně se zapojit do ochrany životního prostředí a pomoci přírodě. Jak už jsem psala, k přírodě mám velmi blízko. Mimo jiné také proto, že jsem vystudovala obor Ochrana a tvorba životního prostředí na Univerzitě Palackého v Olomouci. Mám naprosto přirozeně v sobě dar být zodpovědná, respektující a šetrná k tomu nejcennějšímu, co tady jako živí tvorové na světě máme.

JARO Jaroměř jsem vybrala na základě vlastních zkušeností. S touto organizací jsem se setkala právě na exkurzích při studiu. Věděla jsem, že jsou to srdcaři. Lidé na správném místě, kteří více dělají, než mluví. Lidé, kterým můžu bez obav věřit, že za podporu budou vděční a že za obdržené peníze udělají pro přírodu mnoho.

S Davidem, který JARO Jaroměř vede, jsme se domluvili na realizaci několika tůní v oblasti východočeské Sahary v místě elektrického vedení, z nějž se vytrácí život. A už po prvním roce od jejich vyhloubení jsou výsledky znát. Nastěhovaly se do nich žabičky mnoha druhů, dokonce i čolci a spoustu vodního hmyzu. To je má radost, má srdeční záležitost.

Vskutku a doslova rodinný podnik Anela by kromě vás a vaší švagrové zřejmě nefungoval tak efektivně, jak má, bez podpory vašich chlapů. Každá podnikající žena ví, že věnovat se rodině i firmě na plné dva úvazky je často pořádně divoká a náročná jízda, kterou je těžké zvládat bez dokonalého vyladění pracovní a osobní části vašeho života a bez podpory nejbližších. Jak jste na to šla vy, který ze způsobů balancování na hraně žiletky jste nasadila, aby to celé fungovalo ke spokojenosti všech zúčastněných? Když se na tohle ptám žen, s kterými mám čest hovořit, každá na to šla trošičku jinak s tím, že východisková situace je pro všechny stejná: den má jenom 24 hodin…

Základem všeho je vlastní vnitřní motivace. Kde je chuť a touha, tam se cesta najde. A druhým neméně důležitým faktorem je pochopení a podpora vašich nejbližších. Když si vzpomenu na naše, své začátky, přijde mi to až neuvěřitelné. Mám opravdu naprosto skvělou rodinu, která mě vždycky podporovala, jak nejlépe dovedla. Tehdejší partner a otec našich dětí bez váhání hledal cesty, jak mě podpořit a dopřát mi čas na práci a budování firmy. Maminka mi zase zcela samozřejmě hlídala děti, jak jen to šlo.

A teď si představte, že Anelu jsme založily, když mému prvnímu synovi bylo 2,5 roku a má dcerka byla na cestě. Narodila se přesně 26 dní po spuštění eshopu. V té době jsem žila u Prahy a výrobnu jsme měly v domě mých rodičů v Brně. Dnešní svět naštěstí umožňuje práci na dálku i práci v noci. Měla jsem chůvu, měla jsem noční šichty. Pravidelně jsme se s Andy střídaly ve výrobně po týdnu. Tam jsem „jela“ 12-14 hodin v kuse. Máma mi hlídala holčičku a já expedovala, balila balíčky, vyráběla produkty, plnila, lepila a do toho řešila různé další provozní věci. Máma mi pravidelně nosila Nelinku na kojení. Dokonce, když jsme byly na našich prvních trzích v Brně, měla jsem ji v šátku a kojila při prodeji :-D. A tak pořád dokola, den za dnem. Vůbec nechápu, jak jsme to mohly zvládnout. Nejednou jsme si s Andy hrábly na naše fyzické a psychické dno. Ale naštěstí jsme v tom byly dvě, a tak nás vzájemná podpora udržela na cestě.

Po prvním půlroce jsme najaly první brigádnice. To byla velká úleva. Taky děti postupně odrostly. Ale Neli holt musela zvládnout školku už ve svých 2 letech.

Oproti tomu, jak to bylo dříve, je to teď vlastně úplná pohodička. Děti ve škole a školce, rozdělení služeb, kdo, kdy vyzvedává a stará se. Je to celé o komunikaci, ochotě a vzájemné podpoře.

Dvě srdce Anely, Andy a Ela

Oprašme věšteckou kouli nebo možná orákulum a podívejme se, kde vidíte vaši rodinnou firmu dejme tomu za pět let? Předpokládám, že máte podrobně rozpracovanou rozvojovou strategii, anebo to necháte tak nějak volně plynout s vědomím, že člověk míní a možná matka příroda nebo osud mění?

Naše firma je všechno, jen ne ztělesněním propracovaných, systematizovaných a analýzami podložených plánů :-D.

Pro nás je ze všeho nejdůležitější, aby nám naše celé konání dávalo smysl a těšilo nás stále pracovat.

Nicméně, za pět let už každá žena v České republice bude vědět, co je to Anela 😉.

Pokud bychom si to na chviličku vyměnili, co byste se ráda optala Elišky Stofferové?

Dobrá, přijímám.

A ptám se, co byste nyní s těmi zkušenostmi, co máte, udělala při budování firmy jinak?

A víte, co bych odpověděla? Že přes veškerou náročnost, kterou máme za sebou, vlastně nevím. Celá Anela a podnikání se nám tak krásně skládá dohromady. Možná je to tím naším bezelstným a upřímným záměrem. 😊

Na závěr tradiční Míšina klíčová otázka: Co vám v poslední době udělalo radost?

Je toho opravdu mnoho, co mi dělá radost, a to jak v osobním, tak v pracovním životě.

Ale v Anele mi den co den dělají radost spokojené reakce, recenze a reference našich zákaznic, které neváhají a napíšou nám. Tohle je něco, co se neomrzí, hřeje u srdce a pohání nás dál.

Za rozhovor srdečně poděkoval Ján Schneider

foto: Anela

 

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *