Zadejte hledaný výraz

BYZNYS OSOBNÍ ROZVOJ PODNIKÁNÍ PSYCHOHYGIENA

10 tipů pro lepší osobní time management

Ať už chodíte do práce, nebo jste na „volné noze“, určitě mi dáte za pravdu, že skloubit všechny povinnosti dohromady, stihnout je včas a nehromadit resty, které stresují, je občas pořádný oříšek. Měla jsem to podobně. A protože jsem usoudila, že i když svou práci miluji, nechci se z toho zbláznit, bylo načase zlepšit svůj TIME MANAGEMENT. Chcete znát mé tipy? Tady jsou!

 1. Všechno si plánujte a zapisujte – pokud toho máte moc a sami se v tom pořádně nevyznáte, piště si své úkoly a odškrtávejte, co už jste udělali. To-do list vám pomůže určit priority a dobře si úkoly rozplánovat.
 2. Pořiďte si kvalitní diář dle svých potřeb – abyste si mohli úkoly psát, nestačí jen kousek papírku. Ten vám možná postačí pro daný den. Dlouhodobě s ním ale nic nenaplánujete. Proto si najděte diář, který vám bude vyhovovat a pomůže s plánováním úkolů.
 3. Určete si priority – chápu, že úkolů je mnoho, obzvlášť, když jste žena a matka a máte kromě práce na starost i domácnost a děti. A k tomu možná i manžela, který vaše priority nechápe a stále vyžaduje teplou večeři a pivo na stole. Nenechte se tím zahltit. Vypište si každý týden největší priority – nejdůležitější úkoly, které je potřeba udělat a věnovat se jim jako prvním.
 4. Určete si dlouhodobé cíle – máte úkoly, které je potřeba plnit postupně, nebo nejdou udělat najednou? Zapište si je do diáře a nezapomeňte každý den/popř. týden vytvořit v diáři dostatek místa pro to, abyste se jim mohli věnovat! Pokud to budete odkládat, nikdy tyto úkoly nedokončíte. Nečekejte, až vám „zbyde čas“. Ten totiž nezbyde nikdy!
 5. Stanovujte si vlastní deadliny – víte, že máte čtyři dny na vypracování zakázky? Určete si vlastní deadline o den kratší. Pomůže vám to vypracovat zakázku včas, budete mít ještě den na to, abyste ji promysleli a případně doladili a budete se méně stresovat, protože vy přece budete mít splněno včas!
 6. Dávejte si splnitelné cíle – máte diář na jeden den zaplněný k prasknutí a netušíte, jak všechno stihnete? Zapomeňte na to a hodně rychle! Tohle vás bude zbytečně stresovat. Pokud se ze svých úkolů nechcete zbláznit, naplánujte si jen tolik práce, kterou za daný den stihnete udělat. Co není hlavní prioritou, přesuňte na další den! A pokud je to všechny dny stejné, je chyba jinde! Vážně je nutné udělat vše, co máte v diáři napsáno? Neberete si práce příliš? Není na čase, naučit se říkat „NE“?
 7. Vstávejte brzy – určitě znáte přísloví „ranní ptáče dál doskáče!“ Je to pravdivé přísloví, věřte mi. Home-office má sice tu výhodu, že vás nikdo ráno netahá z postele (pokud tedy nemáte děti), ale také se snadno stane, že vstanete v devět a pak nestíháte, co jste si předsevzali. Resty doháníte místo pauzy na jídlo, natahujete svůj pracovní den až dlouho do noci. To není řešení. Naopak. Ráno uděláte nejvíce práce! Nařiďte budíka na 6:30 a vyzkoušejte to. Alespoň pár dní!
 8. Choďte spát včas – abyste ráno brzy vstali a byli přes den skutečně produktivní, je potřeba se dostatečně a kvalitně vyspat. Nebudu vám tu popisovat, jak vypadá kvalitní spánek, protože jako matka dvou svišťů si ho sama příliš neužiju. Ale o to lépe vím, že je potřeba jít spát včas. Pro někoho je to v deset, pro jiného o půlnoci. Určete si sami, kolik hodin spánku potřebujete a podle toho se zařiďte.
 9. Dávejte si pauzy – nezapomínejte na pauzy při práci. Dávejte si je pravidelně. Věnujte se něčemu jinému, než pohledu do počítače či mobilu. Dopřejte odpočinek i svým očím. Uvařte si kávu nebo čaj, dejte si svačinu, projděte se, protáhněte se. Zacvičte si třeba pozdrav slunci. Přes poledne si dopřejte kvalitní dobrý oběd, který vás neunaví, ale dodá energii na zbytek dne.
 10. Odpočívejte! A to nejen o pauzách mezi prací. Stanovte si pracovní dobu. Když budete dobře plánovat, zjistíte, že jste schopni zapasovat do své denní produkce i odpočinek. Možná to nebude hned ve tři odpoledne, protože musíte vyzvednout děti ve školce, se staršími napsat úkoly, nachystat jim večeři a svačiny na další den. Ale jakmile usnou, zapomeňte na práci a zapnutý počítač. Napusťte si vanu, relaxujte, čtěte si knížku. Vaše mysl se po celodenním maratonu zklidní, dostanete z ní stresy a lépe se vám bude usínat.

Vyzkoušejte naše tipy a dejte nám vědět v komentářích, jak se vám s takovým time-managementem pracuje. Nám dalo chvíli práci všechno se naučit – nic nejde hned! Ale rozhodně to stojí za to. Výsledkem je kvalitněji odvedená práce i klidný a spokojený soukromý život.

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

 • 1

2 komentáře

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *