Zadejte hledaný výraz

DOPORUČENÉ EKOLOGIE HISTORIE PŘÍRODA SVÁTKY

A Ptákem roku se stává…

…konipas horský. Opravdu, netropím si nemístní žertíky – což se prý na 1. Apríla patří – je to fakt, vážně pravda. Českým Ptákem roku je 2025 je konipas horský a tento čestný titul si vysloužil nejenom proto, že dnes je Mezinárodní den ptactva. Který u nás, v zemích českých, moravských a slezských předtím byl znám i jako Den ptáků.

O Aprílu i svátku všech ptáků jsem se rozepsal naposledy před dvěma lety a nastal čas trošičku téma pooprašovat. I když – ale vždyť posuďte sami, lépe bych to asi opravdu nenapsal…ale pokusím se, dnes s důrazem na naše okřídlené ptáčky.

Mezinárodní den ptactva je opravdu bradatý svátek

Ornitologie má v Evropě i u nás vskutku pozoruhodný rodokmen a jedním z důkazů je i historie svátku všech ptáků. Sahá na počátek minulého století, kdy historicky první mezinárodní úmluva s environmentálním zaměřením byla věnována právě ochraně ptactva užitečného pro zemědělství.

Na tuto úmluvu, podepsanou 19. března 1902 v Paříži, navázala 1. dubna 1906 Mezinárodní konvence o ochraně užitečného ptactva. A právě na její památku a počest již 119 let slavíme v první dubnový den Mezinárodní den ptactva.

Československo přistoupilo ke konvenci 6. března 1924 a Česká Společnost ornitologická pracuje pod heslem: „Společně pro ptáky a pro lidi“ od roku 1926. Ano, za necelý rok již úctyhodných 100 let. Klobouk dolů, pánové a dámy, mnoho zdaru a dalších zpěvavých a rozlétaných let věnovaných ochraně ptactva přeji.

A ano, již 1. dubna 1900 byl na našem území vyhlášen Den ptáků, zásluhou uherského přírodovědce, ornitologa, entomologa evropského formátu Oty Hermana. Iniciativa tohoto průkopníka ochrany přírody byla akcí určenou pro školy tehdejší Rakousko-Uherské monarchie.

Mezinárodní den ptactva plní již téměř 120 let svoje původní poslání: burcovat na pomoc a ochranu nejenom ptactva, ale i přirozených biotopů, stanovišť a hnízdišť všech opeřenců. A samozřejmě obracet i pozornost všech k rizikům a nebezpečím ohrožujícím ptactvo naší planety.

Proč je Ptákem roku konipas horský?

Česká společnost ornitologická vyhlašuje Ptáka roku každoročně již 33 let, od roku 1992. Tato bezesporu jedna z nejočekávanějších a nejoblíbenějších kampaní našich ornitologů a ornitoložek má své příznivce po celé zemi.

Čestný titul Pták roku získávají obvykle zajímavé, známe nebo u nás hojné druhy, které můžeme snadno pozorovat anebo se přímo aktivně zapojit do jejich ochrany. Naši ornitologové a ornitoložky i tímto způsobem podněcují zájem všech o ptactvo a přírodu obecně.

Pták roku 2025 konipas horský se kritériím výběru nějak zvlášť nevymyká, naopak. „Konipas horský upřednostňuje především horské a kopcovité oblasti, které dávají vodním tokům potřebný spád a charakter řečišť, nevyhýbá se však ani nižším polohám, a tak na něj můžeme narazit téměř kdekoli. V Polabí a v Dolním Povltaví, stejně jako na jihu Moravy, existují hnízdiště v nadmořské výšce dokonce nižší než 200 metrů nad mořem,“ říká Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.

Mimochodem, víte, pod jakými jmény znali a znají konipase horského naše prababičky babičky? No přece třasořitka, třasoprdelka, třasolka, cacorka nebo pastyrečka. Pro konipase je totiž kmitání ocasem doslova signifikantní, příznačné až tak, že si zasloužilo lidové pojmenování tohoto pěvce velikosti vrabce, který neposedně kmitá svým dlouhým ocáskem.

Podpořme Ptáky roku

Navzdory tomu, že Pták roku 2025 Konipas horský zimuje ve Středomoří, malá část jeho populace zůstává každoročně přes zimu u nás, v Česku. I proto nás Česká společnost ornitologická vyzývá, abychom v zimním období věnovali konipasům horským pozornost a zapisovali jejich pozorování do faunistické databáze české společnosti ornitologické Avif.

Můžeme se přičinit i o rozšíření hnízdních příležitostí pro tyto ptáčky, kupříkladu umísťováním ptačích polobudek na vhodná místa v blízkosti vody, chráněna před predátory. Právě v blízkosti tekoucí i stojaté vody rád pobývá i hnízdí konipas horský, i když ve vodě neloví.

A samozřejmě, můžeme podpořit ochranu všech našich ptáků a ptáčků podporou našich ornitologů a ornitoložek, kteří i Mezinárodní den ptactva rádi slaví v přírodě, v terénu při ochraně našeho ptactva. Možnosti podpory jejich záslužné, bohulibé, přírodě i lidem prospěšné činnosti a práce naleznete na webu České společnosti ornitologické, stačí si vybrat.

Ján Schneider

Foto: ČSO, pixabay

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *