Zadejte hledaný výraz

DOPORUČENÉ HISTORIE SVÁTKY ŽIVOTNÍ STYL

Slavíte Den svatého Patrika?

Možná ano, pokud máte někde poblíž irský pub. Nejde sice o globální svátek, ale protože Irové a Irky žijí kromě svého zeleného ostrova takřka po celém světě, oslavují Den svatého Patrika všude, kde jsou doma. Kromě Irska, Severního Irska a na všech ostrovech britské koruny především v USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu. A protože jde i o svátek, kdy se ruší půst od nepůstních jídel a pití alkoholu, tak je dnem bujarých oslav ve všech irských pubech po celé zeměkouli, kde čepují tmavé pivo.

Historie svátku

Původně náboženský svátek oslavující jednoho z nejoblíbenějších patronů Irska, svatého Patrika zároveň symbolizuje i příchod křesťanství do Irska.

Den svatého Patrika je poměrně mlád, za svátek byl vyhlášen v 17. století a postupně se z náboženského svátku stal sekulární oslavou irské kultury. Oficiálním svátkem je kromě Irska a Severního Irska i na karibském ostrově Montserrat, který patří britské koruně a v kanadské provinci Newfoundland a Labrador.

Katolický kostel svatého Patrika (Junction City, Ohio) Saint Patrick – detail vitráže, foto: By Nheyob

Kdo byl svatý Patrik

Legendy do velké míry založené na listech – sice nedatovaných, ale připisovaných přímo svatému Patriku – praví, že tento misionář přinesl křesťanskou víru na zelený ostrov v 2. polovině 5. století po Kristu.

Podle barvitých legend popisujících původ a život svatého Partika pocházel z Walesu, mal ale britsko-římský původ. Když mu bylo 16 let, prý ho zajali piráti a prodali do otroctví právě do Irska, odkud se mu podařilo uprchnout do Francie, kde se uchýlil do kláštera. Po několika letech se do Irska vrátil v roli křesťanského misionáře. Na zeleném ostrově založil kláštery a školy a irští věřící se dodnes v den jeho smrti – 17. března – scházejí na místech, kde svatý Patrik působil. Snad nejznámější je hora Croagh Patrick v západním Irsku, kde se prý postil 40 dní, na kterou každoročně v poslední červencovou neděli vystoupají tisícky věřících.

Svatý Patrik byl opatem s biskupskými pravomovcemi, podle některých zdrojů i prvním biskupem arcidiecéze Armagh. Legendy – bez hmatatelných důkazů – tvrdí i to, že byl pohřben v katedrále v Downpatricku po boku dalších patronů Irska. Svaté Brigity a svatého Kolumby. Svatý Patrik byl prakticky ihned po své smrti – pravděpodobně 17. 3. 387 – uctíván jako světec minimálně na lokální úrovni. V historických záznamech ale nenalezneme zmínky o jeho oficiálním svatořečení.

Řeka Chicago nabarvená na zeleno při oslavách Dne svatého Patrika v roce 2015, autor: Scott M. Liebenson

Den svatého Patrika dnes

Buď jako buď, svatý Patrik je dodnes považován za snad nejoblíbenějšího patrona Irska, a jako Apoštolu Irska je mu připisována klíčová úloha v obrácení Irska ke katolické víře. Symbolem svatého Patrika a dnes i Irska je jetelový trojlístek – shamrock – na kterém prý vysvětloval princip Nejsvětější trojice.

A právě shamrock a spolu s ním cokoliv zeleného je poznávacím znamením všech, kteří dnes po celém světě bujaře slaví Den svatého Patrika. Tento svátek je v současnosti nejenom nejvýznamnějším irským státním svátkem, ale svátkem všech Irů a Irek žijících kdekoliv na naší planetě.

Samozřejmě, nejbouřlivější oslavy je možné zažít v Irsku, kde jsou ulice a puby všech měst, vsí a vísek plné veselých lidí v zeleném, popíjejících tmavé pivo a pojídajících potraviny obarvené na zeleno. Někde dokonce barví na zeleno i řeky a slavnosti, festivaly, průvody, přehlídky a veselí umocňuje i tradiční irská hudba a tance.

Lá fhéile Pádraig sona dhuit, gártha!

Ján Schneider

foto: pixabay, pexels, wikimedia

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *