Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY KNIHY ROZHOVORY

Autorka Alena Kuzmiaková vymyslela nápoj lásky

Na HIT HIT se brzy objeví v předprodeji kouzelná dětská kniha autorky Aleny Kuzmiakové. V čem je kniha tak výjimečná a proč se rozhodla některé výtisky věnovat nemocnicím a dětským domovům? Přečtěte si, jak vlastně tato veršovaná prvotina vznikla.

Co byste nám o sobě prozradila?

Ahoj, jmenuji se Alena Kuzmiaková, je mi 29 let a ještě donedávna jsem si užívala svého milovaného syna na mateřské dovolené. Má životní cesta mě postupně zavála z Ostravy do Bílovce, odkud teď píšu všechny své kouzelné příběhy. A protože inspirací zde mám mnoho, tak se právě chystáme vydat úžasnou pohádkovou knížku, která je celá ve verších. A protože jsem věčný snílek s duší dítěte, musím vám na sebe prásknout, že miluju růžovou barvu a hlavně jednorožce!

Co bych o sobě ještě řekla? Protože mě baví zapojovat se do různých věcí, které mají smysl, stala jsem se součástí jednoho úžasného projektu, který se nazývá Pohádky výjimečných hrdinů. Jedná se o knihu o dětech, které mají handicap a jsou to právě ony, kdo se stávají hlavními hrdiny. Sbírka obsahuje celkem 66 pohádek a každý autor dostal na starosti jednoho hrdinu. Já psala pohádku pro Honzíka.

Čím se ještě musím pochlubit? Příští rok vyjde i detetktivní knížka Ten, co kráčí se smrtí, a na úvodní straně bude moje báseň. Takže si tu cestičku ke slávě začínám budovat pomalu, ale jistě.

Co vás inspirovalo napsat knihu?

Psaní jako takové mě bavilo už od malička. Na základní škole mé učitelky se zaujetím četly vše, co jsem napsala a jinak tomu nebylo ani na střední škole. Básně, písně, úvahy, eseje, slohové práce… a právě ze slohové práce se vyklubal nápad napsat Duhovou partu. Námět se mi natolik zalíbil, až jsem si řekla, že z toho musím udělat něco víc. A taky že jo. Zhruba po osmi letech jsem sedla k počítači a tradá, co nevidět byl rukopis pohádky na světě.

Pro koho je vaše kniha Duhová parta určena a o čem je?

Kniha je určena dětem, ale nadchne i čtenáře jakékoli věkové kategorie. Svým zpracováním dokáže okouzlit i ty největší neposedy. Pojednává o sedmi kouzelných bytostech, které spolu napříč různými světy hledají jeden svět společný. Děti se z příběhu učí lásce k přírodě, přátelství a zajímavou formou se dozvědí, jak zvládat svoje emoce. Díky tomu, že je celý příběh veršovaný, si děti rozvíjí cit pro mateřský jazyk. Celý příběh je doplněný o nádherné ilustrace, o které se zasloužila Verča Tomášková, jež všechny ilustrace malovala ručně, nikoliv na počítači. Díky tomu má každá ilustrace svůj příběh, atmosféru a duši.

Co vás zaskočilo během tvorby, vydávání a příprav na prodej knihy?

Během tvorby jsem si především uvědomila, jaké to je něco vůbec napsat. Některé kapitoly se táhly klidně dva, tři měsíce, jiné jsem měla hotové do druhého dne. Je to hlavně o inspiraci, motivaci a múze. Mnohdy se setkávám u přátel s větou: “Tak něco vymysli, jsi přece spisovatelka!” Jenže ani spisovatel to nemá jednoduché. Někdy mu text tančí před očima sám, někdy přijde tvůrčí blok. Je to o tom to nevzdat, jít si za svým snem, dělat to, co vás baví.

Ještě jednu důležitou věc bych zmínila, a tou je odmítnutí nakladatelstvím. Stane-li se vám to, NEZOUFEJTE! Zářným příkladem je J.K. Rowling, kterou odmítli ve strašné spoustě nakladatelství. A potom se z ní stala hvězda. Chce to jen vytrvat. Já osobně jdu teď cestou netradičního nakladatele, jímž je Vydej knihu, pod záštitou Pavly Pavlíčkové Kovaříkové, která si mě vzala pod svá křídla a vidí ve mě potenciál.

Jak řešíte financování a uvedení knihy na trh?

To financování je trochu nešťastná záležitost. Něco dá člověk ze svých úspor, osloví všechny kamarády a známé, shání sponzory, kde se dá. Nicméně, v mém případě jde o knihu s celobarevnými ilustracemi, což cenu na celkový náklad potřebný k vydání ještě navyšuje. Po konzultaci se svým týmem jsem se rozhodla jít do financování cestou crowdfundingové kampaně.

Momentálně spouštím stránky www.duhovaparta.cz a facebookové stránky Duhová Parta, kde mám vždy uvedeny aktuální informace o vývoji knihy. Hodně mi pomohla i placená reklama s minimálními náklady, ale maximálním výsledkem. Jakmile se kniha dostane do povědomí natolik, aby byla kampaň úspěšná, spustíme její předprodej.

Vzpomenete si na nějaký AHA moment během příprav?

K největšímu AHA momentu mě přivedla má markeťačka Kristýna Tománková, když mi vnukla nápad udělat knize reklamu skrze dárkový předmět, jímž je Lafinčin nápoj lásky, který pro mě zhotovila firma rybízák. Jedná se o višňové víno, které je umístěno v 0,5 litrové láhvi ve tvaru srdce. Maminky si tak po přečtení pohádky dětem můžou večer zpříjemnit tímto lahodným nápojem. Tento nápoj, spolu s dalšími tématickými předměty, jsou součástí odměn pro přispěvatele, takže si troufám říct, že rozhodně stojí za to kampaň podpořit. Mimo jiné budeme také knížky věnovat i nadacím a nemocnicím, takže tím ještě uděláte dobrou věc.

Co byste doporučila začínajícím autorům? Na co si mají dát pozor?

Co bych doporučila budoucím autorům? Hned několik věcí. Hlavně svůj text za žádnou cenu nepodceňovat. Nechat ho uzrát a za nějakou dobu se k němu vrátit. Mnohdy se totiž stane, že najednou vidíme něco, co jsme předtím neviděli a máme možnost to změnit a zdokonalit.

Za další určitě nějaké beta čtenáře. Je dobré začít v řadách kamarádů a stojí za to se poohlédnout i po někom nezávislém, koho neznáte. Jelikož kamarád vám může říct (už z principu kamarádství), že to máte skvělé, kdežto nezávislý beta čtenář vám může poskytnout konstruktivní kritiku. Určitě je prima mít po ruce i kamarádku, či kamaráda, který by vám byl ochotný pomoci s korekturou. Já osobně jsem měla štěstí hned na dvě takové. Annu Tremlovou a Janu Cinkovou, které plnily jak funkci korektorek, tak beta čtenářek, a spolu jsme tak dotáhly knihu k dokonalosti.

Jak na knihu reagují vaši první beta čtenáři?

Upřímně? Velmi pozitivně. Takové hodnocení jsem tedy skutečně nečekala. Konkrétně i od čtenářů, kteří se veršované formy báli. Málo komu poezie jako taková sedne, nicméně v kombinaci s pohádkou pro děti, která tvoří celistvý příběh, čtenáře velmi příjemně překvapila. Dokonce i maminky ze Slovenska! Jedna maminka se mi svěřila s tím,že sotva svému synovi začala číst, jako mávnutím kouzelného proutku zavřel pusu a poslouchal se zatajeným dechem celý příběh. A není jediná. Takto pozitivní kritika ve vás vyvolá pocit, že to, co děláte, děláte dobře a motivuje vás to k tomu, abyste psali dál a dál, protože to stojí za to.

Čeho byste ve své kariéře chtěla dosáhnout? Jaké jsou vaše úspěchy a plány do budoucna?

Za svůj největší úspěch považuji narození syna, ale uvedení mé knihy Duhová parta na trh, to bude hned druhý největší úspěch. No a mým největším pracovním snem je skloubit práci, koníčka a rodinu, tudíž je to jasné. Chtěla bych v psaní dosáhnout profesionální úrovně a živit se jím.

Ještě nám prozraďte, kde mohou lidé podpořit váš projekt Duhová parta?

Vše potřebné se zatím dozví na internetových stránkách www.duhovaparta.cz, nebo na facebookových stránkách Duhová Parta, kde bude v pravý čas zveřejněn odkaz i na crowdfundingovou kampaň. Tímto rovnou všem moc děkuji za podporu.

Foto: archiv Aleny Kuzmiakové

redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *