Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY DOPORUČENÉ KARIÉRA SEBEREALIZACE VZDĚLÁVÁNÍ

Kateřina Tesařová: naše různé vize se mohou vzájemně doplňovat a napomoci vytvořit rovnoprávnou a udržitelnou společnost

Kateřina Tesařová je 22 letá Češka studující v Brně na Masarykově univerzitě. Spolu s více než 2 500 zájemkyněmi z 27 zemí Evropské Unie, Balkánu a Ukrajiny se přihlásila na letní školu programu European Leadership Academy. Byla přijata a v červenci ji v Praze absolvovala jako jediná Češka z 29 vybraných studentek. S Kateřinou jsme pohovořili nejenom o letní škole, ale i o životě a škole života.

Jste zvyklá trávit léto takhle akčně, nebo jde o první, ojedinělý pokus, který vyšel napoprvé?

Poslední roky jsem léta zvyklá trávit především letními brigádami, před maturitou jsem se také ročně účastnila anglického tábora, kde lektorující byli ze Spojených států amerických. European Leadership Academy bych svou jedinečností tedy nazvala jako první, ojedinělý pokus, který vyšel napoprvé.

Můžete všem našim čtenářkám prozradit, co studujete a jak si představujete svůj život po ukončení studia?

Studuji obor právo a právní věda na Masarykově univerzitě v Brně. Teď nastupuji do třetího ročníku. Na práva bych chtěla navázat dalším bakalářským studiem a poté magisterským oborem Genderová studia. Dál do budoucna zatím bohužel představu nemám.

V českém akademickém ale kupříkladu i sociologickém a demografickém prostředí bijí experti na poplach, že zažíváme odliv mladých mozků, nejen za studiem, ale i za prací. Vy jste se rozhodla studovat v České republice, znamená toto rozhodnutí i to, že tady po studiu míníte zůstat, žít a pracovat?

Prozatím studuji v Brně, ale další studium, tedy především zmíněná Genderová studia bych ráda studovala v zahraniční, třeba v Nizozemsku mají školy a programy, které se mi opravdu líbí. Kde budu žít a pracovat sama zatím nevím.

Odkud jste se dozvěděla o projektu European leadership academy?

O projektu jsem se dozvěděla z reklamy na stories na Instagramu, to mě přivedlo na jejich stránky, kde jsem si o projektu přečetla více a rozhodla se přihlásit.

Poměr přihlášených a přijatých na Letní školu bylo 86:1, kritéria tedy zřejmě byli náročné, mezinárodní odborná porota hodnotila nejen vaše akademické, ale i profesní předpoklady. Co všechno jste musela splnit, aby vás vybrali?

K vybrání jsem musela napsat dva krátké texty o sobě, svých pracovních zkušenostech a proč by měli vybrat zrovna mě. Součástí přihlašovacího formuláře bylo i jednominutové video, ve kterém jsme se mohli představit.

Co vás na studijním programu nejvíce překvapilo?

Nejvíce mě překvapilo, jak rychle jsme si k sobě s ostatními dívkami našly cestu. Strávily jsme spolu jen týden, a přesto jsme mezi sebou byly schopné vytvořit celoživotní pouta.

Sešla se na letní škole elita, anebo takové normální holky, sice z různých krajin a kulturně i jinak odlišných prostředí, ale s mnoha věcmi společnými? Co jste podle vás měly s ostatními studentkami stejné, společné a v čem naopak byly rozdíly?

Spíše bych se přikláněla k té možnosti, že se sešly normální holky.  Společný jsme všechny určitě měly zápal pro změnu a vášeň pro to, co děláme. Rozdíly pak byly samozřejmě v oborech, ve kterých se pohybujeme a v našich osobních vizích. A tak to je nejlepší, neboť se naše vize mohou vzájemně doplňovat a napomoci vytvořit rovnoprávnou a udržitelnou společnost.

Našla jste si nové přátelství a pokud to není tajemství, se kterou studentkou jste si osobně rozuměla nejvíc?

Našla jsem si mnoho nových přátelství, ne jenom mezi studentkami, ale také mezi organizátory školy a přednášejícími. Dnes mohu s radostí říct, že mám přítelkyně po celé Evropě, každá z nich je jedinečná a důležitá, proto je nemohu mezi sebou, jakkoliv porovnávat.

S jakými očekáváními jste se na studijní pobyt hlásila a jaká byla realita? Předčila vaše očekávání?

Jak už jsem výše uvedla, European Leadership Academy byla jedinečná příležitost a ničeho podobného jsem se předtím nikdy neúčastnila, proto jsem do toho šla s čistou hlavou. Ale mohu s jistotou říct, že kdybych nějaké očekávání měla, nehledě na to, jak velká, tak by byla jistě předčena.

Doporučila byste ostatním studujícím účast na takhle koncipovaném studijním programu?

Samozřejmě! Doporučila bych to každé studentce, která ráda rozšíří své znalosti o různorodých tématech, neboť tak rozsáhlý příliv informací jinde nezažijete. A také bych to doporučila každé studentce, která ráda pozná mnoho výjimečných žen z celé Evropy.

Přihlásíte se také na zimní školu, nebo to podmínky programu nedovolují a možná zkusíte podobný studijní program?

Podmínky programu bohužel neumožňují opětovnou účast. Určitě si budu dávat pozor, zdali se vyskytne podobný studijní program, kterého bych se ráda účastnila.

Za rozhovor poděkoval Ján Schneider

Foto: AMI Communications

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *