Zadejte hledaný výraz

AKCE BEAUTY DOPORUČENÉ INSPIRACE KOSMETIKA PODNIKÁNÍ ŽEN PODPORA ŽEN POSTAVENÍ ŽEN ROZHOVORY

Sonia Deasy, zakladatelka a CEO Pestle & Mortar: méně je více, pokud jde o péči o pokožku

Naším cílem je demystifikovat péči o pleť tak, aby byla dostupná a srozumitelná pro každého.

Ruku na srdce, milé dámy, kolikrát za život jste měly příležitost nejenom potkat se, ale i pohovořit s dámou, ktorá založila, spoluvlastní a vede kosmetickou značku s globálním dosahem? A přímo od ní, z prvních úst na vlastní uši vyslechnout a i z první ruky na vlastní kůži zjistit a zakusit, proč je její kosmetika tak žádaná, samozřejmě i přivonět a jinými smysly její produkty péče o pleť vyzkoušet? My o takéto výjimečné příležitosti víme a abyste si ji nenechaly ujít, jako malou ochutnávku jsme s touto dámou pohovořili ještě předtím, než budete možnost se s ní osobně seznámit a poklábosit i vy.

Tou jedinečnou příležitostí bude 15. ročník českého Equal Pay Day, největší evropské akce věnované především, ale nejenom ženám.

Je mi ctí položit několik otázek Sonii Deasy, zakladatelce, spolumajitelce a šéfce značky Pestle & Mortar, která bude jednou z hvězd letošního Equal Pay Day.

Paní Sonio, co vás přesvědčilo o tom, že je důležité být součástí českého Equal Pay Day? Prozradíte našim akčním čtenářkám, kdy nastal ten moment, že jste si možná řekla: „Já tam prostě nemohu chybět!“ a jaké jsou vaše očekávání?

Jako generální ředitelka a zakladatelka, a matka pěti dětí, důvěrně chápu výzvy, kterým čelí ambiciózní ženy. Být součástí Czech Equal Pay Day je pro mě privilegium, které nabízí platformu pro sdílení mých zkušeností, učení se od ostatních a kolektivní prosazování budoucnosti, kde je rovnost realitou. Ve chvíli, kdy jsem se dozvěděla o důležitém poslání a silné komunitě Equal Pay Day, chtěla jsem se zapojit. Moje očekávání jsou inspirovat a být inspirována, inspirovat a vytvořit podpůrné prostředí pro ženy, aby se jim dařilo.

Jak vnímáte tuze ženské DNA Equal Pay Day, vizi, nebo spíše poslání usilovně pracovat zejména na tom, aby měly ženy opravdu rovné příležitosti a možnosti v pořád patriarchálně nastaveném světě?

Ženská DNA Equal Pay Day se mnou hluboce rezonuje. Pocházím z rodiny čtyř chlapců a dvou dívek, a i když dívky dostaly stejné příležitosti, byl zde prvek podvědomé zaujatosti kolem toho, co se považovalo za dosažitelné pro chlapce oproti dívkám. Já sama mám tři dcery a dva syny. Equal Pay Day obhajuje svět, ve kterém mohou mé dcery dosáhnout stejného úspěchu a odměny jako moji synové. Je to důležité – silná připomínka práce, která je ještě potřebná k zajištění skutečné rovnosti ve všech odvětvích společnosti.

Když virtuálně navštívíme svět Pestle & Mortar, není to jenom „jeden z kosmetických e-shopů“. Nalezneme tam několik pro mnohé možná překvapení, pro jiné splnění snů a pro další nečekané, vysoce přeskočené laťky očekávání, směřující až k pozitivnímu údivu či ohromení. Ne, vůbec to není o tom, že by Pestle & Mortar byla kosmetika z jiného světa, s přísně tajnými ingrediencemi, o kterých nechyrovali ani alchymisté na dvoře Rudolfa II. Tajemství a jedinečnost spočívá v osobitém přístupu a unikátním příběhu. Paní Sonio, jak se vám stalo, že jste se stala královnou říše Pestle & Mortar s dosahem na 21 zemí třech kontinentů?

Úspěch Pestle & Mortar spočívá v jednoduchosti, autentičnosti a hlubokém respektu k tradiční péči o pleť. Než jsem začala s Pestle & Mortar, pracovala jsem po boku mého manžela Padraica v našem ateliéru portrétní fotografie. Při práci s modelkami ve studiu jsem si všimla, že pod objektivem fotoaparátu vyšly najevo mnohé kožní problémy – zejména suchost a odlupování. Tyto dívky, ženy, maminky byli zaneprázdnění lidé a záleželo jim na tom, jak vypadá jejich pleť – ale prostě nepřišli na jednoduchou rutinu péče o pleť, která by vyhovovala jejich životnímu stylu.

Mou pleť často postihl stejný osud, zvláště když jsem cestovala, a byla jsem frustrovaná ze všech těch komplikovaných možností, sedících na poličkách péče o pleť, kterým jsem nerozuměla!
Chtěla jsem jednoduchou péči o pleť, která by fungovala – a prostě jsem ji nenašla.

Průlomovým momentem pro mě bylo jednoduché zjištění:

Mnoho žen mělo stejný problém jako já – nevěděli, jaké produkty péče o pleť si vybrat, a byly zmatené tímto průmyslem a jeho marketingem. Drahé produkty v nich zanechaly pocit frustrace, protože ne vždy fungovaly. Matná pleť bez života ovlivnila jejich sebevědomí a necítili se dobře se svojí přirozenou pokožkou. Proto jsem se rozhodla vytvořit produkty péče o pleť, které by byly snadné pro používání, snadno pochopitelné a vysoce účinné.

V jedné větě, moje motivace byla „péče o pleť by neměla být komplikovaná“. A dodnes je Pestle & Mortar znám svým étosem „méně je více“, pokud jde o péči o pokožku.

Mé dědictví formuje naše formulace, a proto jsou jedinečné. Pocházím ze šesti generací indických medicinmanů. Medicinmani v Indii používají ajurvédské moudrosti k míchání léků založených na potravinách k léčení běžných chorob – vyrůstala jsem s ajurvédskou filozofií stravování a návratu k základním přístupům ke kráse a wellness zakořeněným v indických filozofiích přírodního léčení. Naučila jsem se, že pokud jste zdraví, vypadáte krásně a přirozená krása je nejlepší. V Pestle & Mortar vytváříme jednoduchá řešení pro krásnou pleť kombinací přírodních léčivých složek se špičkovými vědeckými účinnými látkami.

Moje cesta začala vášní pro jednoduchou a efektivní péči o pleť, inspirovanou mým dědictvím. Je to jedinečná směs jednoduchosti a tradice, která zarezonovala u lidí ve 21 zemích, což nám umožňuje vybudovat značku, která přesahuje hranice. Chceme ženám umožnit, aby správně pečovaly o svou přirozenou krásu, aby mohly každý den vypadat a cítit se co nejlépe.

Prosím, neberte tuto otázku jako nepatřičnou, možná až maskulinně nepřijatelnou, je totiž osobnější a některé ženy mají docela problém na ni odpovědět: jak se daří matce pěti dětí řídit své kosmetické impérijko a popři tom ne že stíhat, ale vyváženě a pro všechny členy vaší rodiny i dostatečně se jim věnovat? Mnoho žen si právě teď při čtení této otázky myslí, že to navzdory vší snaze prostě nejde – a mnohé z nich z vlastní zkušenosti – a musela byste se možná dát klonovat…

Ještě jsem nepřišla na to, jak se klonovat! Ale, žerty stranou, není to snadné, protože se zdá, že život se v určitém věku odehrává celý najednou – vychováváte malé děti, snažíte se vydělat si na živobytí a obecně jste vším možným pro všechny lidi kolem vás! Vyvážit moji roli matky a majitelky firmy je náročné, ale jsem spokojená se současným stavem. Je to o prioritách, přítomnosti a stanovení hranic. Nemůžeme vykouzlit více času, ale můžeme využít čas, který máme. Rovnováhu dosahuji prostřednictvím společného úsilí s rodinou a podporou týmu v Pestle & Mortar.

Vrátíme se ještě trošíčku jinak k předcházející otázce: máte pocit, že bysme se měli více ptát i úspěšných mužů, jak dokáží souběžne se skvěle rozběhnutou kariérou věnovat patřičný čas a vše, co je potřeba – ve smyslu aktivní osobní přítomnosti – svým rodinám?

Absolutně. Konverzace o harmonizaci osobního a pracovního života by měla zahrnovat i úspěšné muže. Je to univerzální výzva, která se neomezuje jen na pohlaví. Konverzace musí být posunuta tak, aby zahrnovala všechny rodiče a pečovatele. Myslím si, že postoje veřejnosti zaostávají za ekonomickou realitou, které v současnosti čelí páry opačného pohlaví – společnost si stále více cení přínosu mužů v práci než jejich přínosu doma. Toto se musí změnit tak, aby se muži mohli cítit zplnomocnění a podporovaní, aby převzali aktivnější úkoly v rámci svých rodin.

Netajíte se i tím, že jeden z impulzů, který dal vzniknout značce Pestle & Mortar je to, že jako vytížená matka pěti dětí jste hledala možnost starostlivosti o pleť, která je jednoduchá, praktická, rychlá a zároveň vysoce účinná. A snad přesně v duchu motta všech vizionářů: „Právě proto, že to neexistuje, tak to musím vytvořit“ se zrodila vaše kosmetika…Pořád vaše ranní kosmetická rutina trvá maximálnně 10 minut, nebo jste ji ještě s pomocí vaší jedinečné kosmetiky zefektivnila?

Popravdě, někdy nemám ani deset minut! Takže v závislosti na tom, jak se moje pleť cítí a kolik mám času, můžu svou rutinu péče o pleť zredukovat na čištění, nastříkání, sérum a hydrataci, což všechno zabere méně než deset minut!

Určite se nejedna žena bude ve světě Pestle & Mortar cítit jako v pohádkové říši, já si však dovolím poněkud praktickejší pohled s nevyhnutným ne že odstupem, ale mužským fokusem. To, co mě jako analytického, možná někdy až téměř investigativního psavce dostalo, je precizně, od 0 do 9 a od A po X vypracovaný a na vašem webu přístupný seznam ingrediencí vaší kosmetiky. Podle mně je toto ukázka absolutně otevřené transparentnosti…Nemáte trošíčku obavy, že v seznamu bude možná mnoho kosmetických influencehaterů hledat to, co jim nedá spokojeně spávat: všechna ty prý pokud ne rovnou „životu nebezpečné“, tak „jistě zdraví škodlivé éčka“ – pokud se tedy zaměříme na váš evropský trh?

Transparentnost je klíčová v našem étosu ve společnosti Pestle & Mortar. Uvádíme seznam všech složek, protože věříme v integritu našich formulací. I když jsme otevřeni kontrole, náš závazek ke kvalitě a bezpečnosti v péči o pleť nám pomáhá postavit se pevně proti nepodložené kritice. Naším cílem je vzdělávat a budovat důvěru prostřednictvím otevřenosti. Na konci dne jsou všechny produkty Pestle & Mortar šetrné k pokožce a vhodné pro všechny typy pleti. Naši nabídku jsme postavili tak, aby lidé mohli dekódovat matoucí rutiny s více kroky a vybrat si jednu značku, která jim zjednoduší péči o pleť, aniž by byla ohrožena účinnost. Naším cílem je demystifikovat péči o pleť tak, aby byla dostupná a srozumitelná pro každého. S Pestle & Mortar mohou zákazníci mít jistotu, že vyživují svoji pokožku těmi nejlepšími a nejjednoduššími produkty navrženými tak, aby přinášely výsledky, a my nemáme co skrývat.

Další otázka, možná opět poněkud na hraně žiletky nad propastí – opět ji ale pokládám se vší vřelostí a vstřícností: je váš indický původ zárukou, že ve vaší kosmetice jsou aktivně přítomny i přírodní ingredience, používané třeba v ajurvédské medicíně? Já jsem váš seznam ingrediencí – který mám čím dál tím víc raději – poctivě prolouskal a vím, že ano…

Oba moji rodiče jsou z Indie. Když jste vešli do jídelny v našem domě, byl tam stůl. Na stole stával hrnec zabalený v růžové přikrývce. A na vrchu přikrývky byla láhev s horkou vodou. A pak kolem hrnce byly sklenice a sklenice s divně vypadajícími okurkami a zeleninou, která kvasila a marinovala.

Moji přátelé si mysleli, že se nás naši rodiče pokoušejí otrávit, a někdy i já! Co jsem si neuvědomila bylo, že moji rodiče daleko předstihli dobu, pokud jde o zdraví střev. V hrnci s růžovou dekou byl kvasící jogurt, který byl součástí naší každodenní stravy. A všechny tyto věci jsou nyní takové trendy – střevní mikrobiom, fermentované potraviny, zdraví střev, všechny tyto věci, ale před 30/40 lety to bylo neslýchané, lidé o tom nevěděli.

Co jsem nevěděla, když jsem byla mladá, bylo, že otec mého otce a šest generací před ním byli medicinmani ve své vesnici v Indii. A stejně tak i moje maminka.

Medicinmani v Indii používají ájurvédské principy k míchání léků na bázi jídla k léčení běžných chorob – vyrůstala jsem s ájurvédskou filozofií stravování a návratu k základům přístupem ke kráse a wellness zakořeněnému v indických filozofiích přírodní léčby. Takže v Pestle & Mortar vytváříme jednoduchá řešení pro krásnou pleť, aby lidé mohli každý den vypadat a cítit se co nejlépe. A děláme to tak, že kombinujeme přírodní léčivé složky z mého dědictví se špičkovými účinnými látkami.

Například jeden z našich nejprodávanějších čisticích prostředků obsahuje papáje a mango. Používáme ingredience jako indický angrešt, tamarind a kurkumu – ingredience z kuchyňského stolu, na kterých jsem vyrůstala, jsou nyní trendy a TikTok-ové!

Takže ve zkratce, moje inspirace při tvorbě produktů pochází z domova a mého dědictví, se kterým jsem vyrůstala. To činí naše formulace jedinečnými.

Jde tedy o několikagenerační rodinnou tradici, kterou se vám podařilo povýšit na globální úroveň a zároveň jí skloubit s moderními inovacemi a výsledky vědeckého výzkumu. Co na vaši kosmetiku říká váš strýc, který pokračuje v Indii v rodinné tradici přírodného léčitelství? Podotýkám, že tradičním způsobem, i s pomocí více než stoletého tloučku a hmoždíře, který je nedílnou a praktickou součástí vašeho rodinného dědictví a dal i název vaší kosmetické značce…

Můj strýc v Indii dodnes pracuje ve své vesnici jako medicinman – drtí bylinky a koření na léčení běžných chorob pomocí tloučku a hmoždíře. Když jsem zakládala značku, šla jsem za ním a daroval mi tlouček a hmoždíř, který je v naší rodině už více než století. Je to skromný člověk a je neuvěřitelně hrdý na to, jak společnost Pestle & Mortar zachovala naše rodinné moudrosti a představila je globálnímu publiku. Vnímá to jako důkaz nadčasovosti přírodního léčitelství a tradičních léčebných postupů.

Mnoho žen i mužů, kterým není lhostejné, v jakém stavu zanecháme dalším pokolením naši planetu, se čas od času potýká s tím, jakým způsobem lze ekologicky likvidovat všechny ty kelímky, nádobky, tubičky a další kosmetické nádobíčko. Které nám po použití ostávají prázdné kudy-tudy po zákutích domácností, protože si možná ani nevíme rady, jak je správně ekologicky zlikvidovat…Vy jste přišla s unikátním a vskutku geniálním řešením s názvem The empties bag – prázdný pytlík, v komparaci s „manuálem“ – průvodcem prázdnými obaly. Můžete ho našim akčním čtenářkám popsat?

V 7 členné rodině mě stále více trápilo, že kosmetické obaly se nerecyklují správně. Většina obalů se skládá z různých částí a ne každá komponenta je vhodná k recyklaci. Naším řešením bylo navrhnout jednoduchý recyklační systém, který se může stát součástí každodenního života každého člověka.

The Empties Bag je vaše zkrášlující taška na prádlo. Shromážděním vašich prázdných nádob z Pestle & Mortar a podle našeho online průvodce vyprázdněním, kde najdete pokyny, jak je správně recyklovat, snížíme přebytečný odpad ze skládek a vyčistíme planetu, jednu komponentu obalu po druhém.

Nejprve jsem nad tím moc přemýšlela. Pak jsem si pomyslela: Dokážeme-li oddělit bílé od barevného, určitě není velký problém oddělit víčka od lahví! Pestle & Mortar Empties Bag vypadá elegantně a má pohodlnou velikost, která se vejde do každé koupelny. Je to jednoduchý systém pro vyčištění našeho života krásy a naší planety.

Prázdným pytlíkem ale vaše mise týkající se udržitelnosti zdaleka nekončí. Kterou z dlouhého seznamu položek, týkajících se čistě ekologického nastavení vaší kosmetiky byste vyzdvihla, nebo zdůraznila? Za mně je to jednoznačně vaše vize, to, že na vaší cestě k udržitelnosti máte vytýčeny další mety a cíle…

Je obtížné zdůraznit jednu, protože neustále zvyšujeme naše úsilí, abychom se stali udržitelnějšími. Myslím si však, že bych vyzdvihla naše balení – recyklovatelné vnější obaly, žádné možnosti balení produktů na naší stránce, inkoust na bázi sóji, žádná smršťovací fólie, žádná laminace a sklo namísto plastu všude, kde je to možné. Je obtížné udržet tyto standardy a najít inovativní, ekonomicky životaschopná řešení, která jsou v souladu s našimi cíli udržitelnosti, ale je to výzva, kterou bezvýhradně přijímáme. Každý krok, který děláme, je krokem ke snížení naší environmentální stopy, čímž umožňuje našim zákazníkům činit ekologičtější rozhodnutí.

Až kolem 80 % vaší výroby je regionální, v Irsku, čím je poměrně zásadně snížena uhlíková stopa…Pokud to není tajemství: proč jste se rozhodli žít a tvořit čisté produkty dávající ženám krásu právě na zeleném ostrově?

Narodila jsem se a vyrostla v Irsku, je to můj domov. Vše o Irsku je v souladu s tím, kdo jsme jako značka – zelená, čistá, etická a bez nesmyslů!

Jak se vám s rodinou žije na irském venkově? Jak ráda říkáte, máte tam k dispozici jeden z nejčiřejších elixirů krásy na světě – čerstvý vzduch…Co ještě kromě něho a vaší kosmetiky považujete za ryze přírodní elixíry krásy a zdraví?

Miluji svůj život tady. Obklopuje nás příroda a jsme součástí inkluzivní a podporující komunity. Rodina, jídlo a čerstvý vzduch jsou pro mě čisté přírodní lektvary krásy a zdraví.

Vaším sloganem je: „Jednoduché řešení pro krásnou pleť,“ vaši kosmetiku definujete jako jednoduchou a vysoce účinnou. Skrývá se krása a kouzlo její jednoduchosti i v tom, že kombinujete to nejlepší z tisíce let staré a osvědčené studnice indického přírodního léčitelství s nejnovějšímy výdobytky vědy, týkajících se péče o pleť?

Ano, jednoduchost a účinnost našich produktů je dosažena spojením starodávné moudrosti s moderní vědou. Tento přístup zajišťuje, že poskytujeme řešení péče o pleť, která jsou inovativní a zakořeněná v ověřené účinnosti. A jelikož jsou naše produkty dostatečně jemné pro všechny typy pleti, jsou přístupné širokému publiku, bez ohledu na citlivost pleti a jiné problémy.

Umělecké oko doslova potěší i překrásný, až téměř minimalistický dizajn nejenom obalů vaší kosmetiky, ale i vašeho webu. Mohu předpokládat, že dokonalé produktové fotografie jsou společným dílem vás a vašeho manžela Padraice, profesionálního fotografa, nebo se mýlím?

Ano, Padraic a já jsme spolu provozovali prémiové studio portrétní fotografie předtím, než jsme založili Pestle & Mortar. Je to velmi uznávaný fotograf s bystrým okem pro detail. Naše „méně je více“ estetika odráží naši oddanost k jednoduchým řešením pro krásnou pleť.

Pestle & Mortar jste spolu s manželem založili před 10 lety – všechno nejlepší! Byl to těžký porod, anebo jste přesně věděli, do čeho jdete a co rozbíháte? Dělá vám vaše šesté dítě – Pestle & Mortar – radost? A kde ho vidíte dejme tomu o dalších 8 let?

Před téměř 10 lety jsme uvedli značku na trh s jediným produktem: Čisté hyaluronové sérum, které je nyní kultovním favoritem, a milují jej skincare influenceri široko daleko.

Spuštění značky péče o pleť s jediným produktem je neobvyklé – ve skutečnosti by někteří mohli říci, že je to šílenství!

Někteří lidé si opravdu mysleli, že jsem se zbláznila – měla jsem v úmyslu spustit značku péče o pleť s jediným produktem. A byl to produkt, kterým byl trh již zaplaven. Myslím tím, že všude byla hyaluronová séra.

Ale tady je věc: žádné z nich se mi nelíbilo.

Byla jsem odhodlána vytvořit hyaluronové sérum, které poskytuje okamžité výsledky a na pokožce nebude nepříjemné ani lepkavé. Strávila jsem 18 měsíců vychytáváním složení a průzkumem trhu. Věřila jsem, že dokážu vyrobit produkt, který vynikne v moři sér, a věděla jsem, že příběh mé značky se lidem zalíbí. Když se ohlédnu zpátky, možná jsem byla trochu naivní, ale nakonec to byla dobrá věc. Šli jsme dopředu a udělali jsme to, aniž bychom se příliš dívali doleva a doprava. Abych odpověděla na vaši otázku, nemyslím si, že jsem věděla, do čeho jdu, ale věděla jsem, kde chci skončit! Pestle & Mortar je naše šesté dítě a my se cítíme šťastní a naplnění tím, jak vyrůstá. Globálně expandujeme vytvořením distributorských vztahů a připravujeme velmi vzrušující nové produkty – v následujících osmi letech se budeme snažit postavit se do čela globálního průmyslu péče o pleť, a proslavit se jako lídr v oblasti udržitelných, inkluzivních a inovativních produktů. Chceme pomoci co největšímu počtu lidí vypadat a cítit se co nejlépe jednoduchou péčí o pleť, která funguje.

Sonio, na co všechno – kromě vaší charismatické osobnosti – se můžou těšit ženy, které si nenechají ujít příležitost setkat se s vámi osobně na 15. ročníku českého Egual Pay Day, 11. a 12. dubna v Praze? Nedílnou a do vysoké míry unikátní – nejenom co se atmosféry týče – součástí českého Equal Pay Day je již tradiční 2. den akce, Mentoringový den, který letos vyrostl až na Empower Day. Mezi mentorky patříte i vy, pokud můžeme, zkusme našim akčním čtenářkám prozradit alespoň něco, co jim hodláte sdělit, předat, rozdat, posunout při mentoringovém stolu.

V první řadě jsem velmi ráda, že se můžu zúčastnit této události a nemůžu se dočkat, až se se všemi setkám! Když jsem během těhotenství s pátým dítětem začala s Pestle & Mortar, naučila jsem se realitě řízení firmy a rodiny současně. Můj kulatý stůl na Mentoring Day je určen ke sdílení praktických tipů a strategií, které mi pomohly na cestě, a lekce, které jsem se naučila.

Podělím se o postřehy z mé cesty hledání rovnováhy mezi podnikáním a mateřstvím, a také o praktické rady o růstu podnikání a osobním rozvoji uprostřed životních výzev. Podělím se o strategie, které vedly globální expanzi Pestle & Mortar, a těším se na upřímné diskuse zaměřené na dosažení rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem, podporu vůdcovství, a budování podpůrné sítě s cílem vybavit a inspirovat ženy, aby prosperovaly v osobním i pracovním životě.

Na závěr tradiční Míšina klíčová otázka: Co vám v poslední době udělalo radost?

Uspořádání velké rodinné večeře doma po fantastické služební cestě na irské velvyslanectví v Praze.

Za rozhovor srdečně poděkoval Ján Schneider

Preklad: Samuel Schneider

foto: archiv Sonie Deasy

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *