Zadejte hledaný výraz

INSPIRACE NETWORKING ROZHOVORY ŽURNÁL

Lucie Königová: “ O čem sníš, to můžeš mít. Limity jsou jenom v hlavě.“

Životní cesta Lucii Königovou dovedla k profesi kouče, poradce, lektora a vzdělavatele dospělých. Její role mámy jí posunula natolik zásadně, že se rozhodla šířit osvětu, prevenci a vzdělávat dospělé i prostřednictvím projektu (Ne)Gramotný rodič a Cesta zpátky k sobě.
Osobní růst je jejím životním stylem. Dělá to, co má smysl nejen pro ní, ale i pro druhé. Pomáhá měnit životy a opravit si vlastní vnitřní nastavení. Je průvodcem přes životní křižovatky.

Jak jste se dostala ke koučinku, mentorování?

V roce 2010 jsem po 14 letech profesně úplně vyhořela. Manažerská pozice v nadnárodní korporaci mi nedávala již vůbec žádný smysl. Rozhodla jsem se, že moje budoucí práce bude již jen taková, která mě bude bavit a naplňovat, a ve které se budu plně realizovat. Věděla jsem, že již nechci být zaměstnanec, že jsem mým vnitřním nastavením podnikatelka. Že potřebuji tvořit, mít svobodu, časovou flexibilitu, neomezené možnosti rozvoje a finančního růstu. Slíbila jsem si, že budu moji ideální profesi hledat tak dlouho, dokud ji nenajdu. Úplně jsem se tak na dva měsíce zastavila a na mé profesní křižovatce a začala se sebou intenzivně pracovat a hledat v sobě moje hlavní profesní talenty. Byl to systematický proces, který mě nakonec dovedl k nabídce spolupráce, jako kouč. Postupně jsem začala objevovat moje další polohy v rozvoji potenciálu člověka – mentoring, mediace, lektorství, veřejné přednášení, motivační řečník, talent tvořit produkty a předávat je dál, apod. Vše bylo ve mně vlastně již odjakživa. Touha pomáhat druhým, aby se v životě cítili dobře, se sebou, i svými blízkými, byli šťastní a dělali co je baví, akorát mě nikdo v mém profesním talentu nepodporoval, tudíž jsem o něm nevěděla. Nebo na něj spíš zapomněla. Musela jsem ho v sobě opět najít, probudit a zbavit se všech bloků, obav a nejistot, které mi mé nastavení z původní rodiny svádělo z mé profesní cesty. Jsem šťastná, že jsem můj vnitřní hlas vnímala a důvěřovala mu. Protože nyní tvořím a dělá každý den jenom to, co mě baví a dává smysl, protože tím se stávám i tím nejlepším i pro ostatní.

negramotný rodič, kouč, mentor

Foto: archiv Lucie Königová

Co jste studovala, jakou cestou jste se vydala po studiích?

Vystudovala jsem vysokou školu, obor Andragogika – vzdělávání dospělých, ale tu jsem začala studovat až později, když mi bylo 33 let, když jsem našla po špatném profesním směru, ve kterém jsem vyhořela, můj skutečný a pravý profesní směr, – rozvoji potenciálu člověka. Po řádném primárním studiu, jsem se vydala do světa. Byla jsem rok v Německu, pak dvakrát 6 měsíců v Americe, abych se naučila jazyky. Cítila jsem, že potřebuji školu života. Ani jsem tenkrát v 18 letech nevěděla přesně, co chci dělat, jakou školu studovat. Jsem za to nesmírně ráda, že jsem se nevrhla hned po maturitě na VŠ jenom proto, abych měla „nějakou“ školu, ale dala jsem si čas. Život mi přijde příliš krátký na to, aby ho člověk strávil nezajímavým studiem, nebo nezajímavou prací, která ho nebaví, protože maří nejen svůj profesní talent, ale šidí vlastně i společnost, protože nedává dalším to nejlepší ze sebe. A skutečnost je taková, že každý v sobě máme jedinečný profesí talent, který je tu pro nás a pro ostatní kolem. A cítím, že je úkolem každého ho v sobě najít a přispívat tak celku.

Proč a jak vznikla kniha (Ne)gramotný rodič?

Kniha (Ne)Gramotný rodič byla vyústěním nejen mé vlastní rodičovské praxe, mám 19letou dceru Belindu a 16letého syna Olivera, ale zároveň i díky mým dennodenním poznatkům z koučinkového křesla, kde řeším doslova následky toho, co do nás rodiče v dětství zaseli.Vzorce chování a myšlení, které nám způsobují nedostatečné sebevědomí, nefunkční vztahy, nespokojenost v práci, v životě, strachy, obavy, úzkosti, a vše pak přenášíme dál na naše děti. Začala jsem intenzivně cítit, že pokud včas, jako dospělí nezastavíme tyto automatické generační i rodinné vzorce, tak tím opět špatně nastavíme naše děti, naši další generaci. Protože děti jsou jen odrazem rodičů, a cítím, že nemá smysl vychovávat děti, ale dovychovat se musí nejdřív rodiče. To je efektivnější a dlouhodobě jediná funkční cesta. Tak jsem všechny moje poznatky, postřehy, souvislosti, principy, omyly, metody, příběhy z koučinkového křesla sepsala, abych pomohla maximálně osvětě, prevenci a změně v rodinách, domovech, a postupně i v celé společnosti. Protože změna musím začít u jednotlivců, v rodinách a potom se teprve může začít postupně uzdravovat celá společnosti. Jsem nesmírně šťastná, jak se knížka výborně prodává a jak pomáhá lidem. Prodáno je již téměř 6.000 ks. Audiotéka mě i oslovila, zda-li ji mohou vydat v audio verzi, tudíž se k jejímu obsahu mohou snadno dostat i posluchači, kteří víc jezdí třeba autem a na čtení jim nezbude čas. V příštím roce ji plánuji přeložit do angličtiny a šířit dál i do světa, protože stejné problémy mají lidé i za hranicemi Česka.

Zveřejnil(a) Lucie Königová dne Sobota 12. listopad 2016

Jako autorka přispíváte i do magazínu Forbes. Jak vybíráte konkrétní témata o kterých píšete?

Média si spíš podle mého zaměření vybírají mě a oslovují, podle toho, jaké články chtějí napsat, případně k jakým tématům nebo otázkám chtějí, abych se vyjádřila. Mám ráda témata ze života, který nás denně obklopuje, z oblastí vztahu k sobě sama, partnerství, rodinných vztahů, ale i témata z oblasti úspěchu ženy, profesní a pracovní rovnováhy, profesní kariéry, apod. Ráda píši ze života, o životě, jelikož mi koučinková praxe skutečně denně přispívá množstvím užitečného materiálu, který může pomoci dalším.

Kdo je nejčastějším zákazníkem Vaší Online rodičovské univerzity?

Nejčastějším zákazníkem online programu jsou stávající nebo budoucí rodiče, kteří vnímají, že úspěch jejich rodičovství spočívá právě v nich samotných, v jejich nastavení. Přístupu nejen k sobě sama, ke svému partnerovi, ale i správný přístupem k našim dětem. Každý cítíme, že některé rodičovské techniky, způsoby chování, postojů, vzorců myšlení a různých vnitřních „pravd“, které na nás byly v našem dětství uplatňovány, nechceme aplikovat dál, na naše děti, ale mnohdy je v sobě máme tak hluboce zakořeněné, že nás silně ovládají. Musíme je ze sebe dostat. Vyčistit a uklidit z podvědomí, aby neřídily naše chování a jednání, které neprospívá ani nám, ani dětem, ani atmosféře v rodině. Mnoho lidí není připraveno na sobě pracovat ještě přímo s koučem, nebo rodinným konzultantem, a raději volí samostudium, tudíž online program může být pro takové lidi ta nejlepší volba na cestě osobního růstu.

V jakých dalších oblastech působíte?

Jsem životní a business kouč, lektor – mám vlastní školu koučů, kde připravuji můj tým pro práci s klienty. Píši, publikuji, přednáším, připravuji další knihu, pořádám workshopy, tvořím online programy, apod. Chtěla bych, aby měl každý člověk možnost, si najít své a posunout se v životě dál. V každém z nás je potenciál, který stojí za to rozvíjet, protože jinak je náš život chudý, nenaplněný a doslova promarněný.

kouč, mentor, negramotný rodič

Foto: archiv Lucie Königová

Jaký je Váš recept na time management?

Tima management je výzva. Když děláte práci, která vás baví, tak jí dokážete i hodně podlehnout. Což je můj případ a několikrát jsem se skutečně již zavařila. To mě přimělo s mojí vnitřní rovnováhou skutečně již denně pracovat. Trochu času na sebe, na partnera, na děti, na klienty, kouče, apod. abych se cítila příjemně. Vím, že potřebuji dostatečnou denní duševní hygienu, Každý den vstávám dřív, zacvičím si, píši myšlenky, nebo je při ranní procházce poklidím v hlavě. S partnerem jsem oba časově velmi vytížení, ale máme svůj partnerský „hájený“ čas každý den, víkendy, společné partnerské propojky tak, aby naše partnerská zahrádka vzkvétala. Recept na time management je: mít ujasněné životní hodnoty, priority a těm věnovat v denní, až týdenním rozsahu patřičnou pozornost a mít je v příjemné rovnováze. Ve svém kalendáři mít naplánovaný čas na vše, co je pro mě zásadní. Naučit se říkat ne a dokázat si vybírat jen to, co mi dává smysl. Promarněný čas se nedá koupit zpátky.

Co Vás baví nejvíce a co nejméně na Vaší práci?

Na mé práci mě baví vše a od všeho trochu v příjemné míře. Potřebuji mít příjemnou rovnováhu i v mé práci. Individuální koučink, práce s rozvojem a supervize mého týmu koučů, psaní, přednášení, tvoření mého business, nových projektů, systémů pro práci s klienty, stavění, zavádění nových projektů. Určitě mě nebaví být u některé činnosti moc dlouho. Nejméně mě baví rutinní práce. Jsem spíš tvůrce, tudíž potřebuji tvořit nové a předat dalším, aby se starali o to, co již běží. Dokonce i když mám přednášku, třeba aktuálně na téma – Cesta k harmonickému partnerství, tak ladím pracovní sešity, že je stejně každá z nich originální. Nemohla bych učit, stále dokola stejnou věc. Když druhé učím, tak je to proto, aby se stali nezávislými a samostatnými bytostmi, které převezmou zodpovědnost za svůj život. Potřebuji věci, sebe, druhé lidi, klienty, kouče příjemně posouvat ke svobodě a rozvoji jejich potenciálu.

kouč, mentor, negramotný rodič

Foto: archiv Lucie Königová

Jak odpočíváte? Máte třeba oblíbené rituály?

Odpočívám psaním, čtením, procházkami v přírodě, cvičením jógy, časem s partnerem, s dětmi, s přáteli, kdy jenom jsem, vnímám, pozoruji, a vypínám hlavu. Také mám oblíbený ranní rituál s kávou, psaním myšlenek nebo také mini denní rituály. Průběžné zastavení se sebou a napojení se na sebe, abych se případně rychle vrátila do vnitřního klidu a pohody, když se v případném návalu úkolu, povinností a termínů, dostanu do neklidu.

Čtěte také: Dělat práci, která bude přinášet radost je životní nutnost

Co Vás osobně naučila vaše práce?

Má práce mě naučila, že když se chce jde vše. O čem sníš, to můžeš mít. Limity jsou jenom v hlavě. Každý může být šťastný a mít to po čem touží. Práce na sobě, svém osobním růstu má obrovský smysl. Je to ta nejlepší investice do sebe, která je věčná. Člověk sebe zhodnocuje a získává tak Nikdo vám ji nevezme. Mění vaši podstatu, život a posouvá vás pořád dopředu.

Jaké jsou Vaše plány, sny do budoucna?

Příjemně rozvíjet dál vše, co mám. Krásný vztah s mým partnerem, s mými dětmi. Posouvat práci, projekty, spolupráci s dalšími stejně naladěnými lidmi, rozvíjet tým koučů. Dál tvořit nové produkty, vydat další knihu Cesta zpátky k sobě, pak určitě i knihu věnovanou partnerství. Všem tématům, které tvoří základ spokojeného života. Ale hlavně si příjemně užívat samotnou cestu ke všem plánům plnění snů. Víc cestovat a pracovat odkudkoliv. Přeložit knihu (Ne)Gramotný rodič do angličtiny a mít kouče i pro anglický svět. Vše se již nyní postupně děje, tudíž já vlastně již nyní žiji všechny mé sny, o kterých jsem kdy snila. Sny si postupně plním, vlastně celý život. Někdy k nim vedla trochu krkolomnější cesta, ale stálo to za to, že jsem můj vnitřní hlas následovala, zbavila se všech vnitřních bloků, strachů a obav, protože život je dar a je skutečně svobodná volba a rozhodnutí, jak ho každý prožijeme.

Zveřejnil(a) Lucie Königová dne Pátek 1. duben 2016

Obvykle se ptáme na 3 rady pro naše budoucí akční podnikatelky, poprosíme o 3 rady i pro budoucí rodiče?

Radu pro podnikatelky?
1. Najděte svůj jedinečný profesní talent, který máme každý v sobě, protože ten máte nejen pro vaši realizaci a pocit naplnění, ale také proto, aby pomáhal a přispíval v životě i ostatním.
2. Věnujte pozornost vaši osobní i profesní rovnováze. Vyčleňte si v týdnu dost času na všechny své další životní role, aby vás podnikání nepohltilo, protože vyhořet se dá i v profesi, která vás baví.
3. Myslete primárně na sebe. Dostatečně odpočívejte, regenerujte, protože až šťastná a spokojená žena, může být dlouhodobě úspěšná, akční a užitečná ve své profesi.

A 3 rady pro budoucí, nebo stávající rodiče?

1. Nezapomeňte se v rodičovské roli, mluvíme-li primárně k ženám, tak v roli matky. Myslete i jenom na sebe sama, svoji roli ženy, nebo partnerky.
2. Vnímejte děti jako originální bytosti, které mají vše zásadní v sobě, tudíž jen podporujte, respektujte a nechte zdravě rozvíjet jejich přirozený potenciál.
3. Jděte vlastním příkladem, protože největší rodičovský úspěch spočívá v tom, že je zdravým vzorem pro své děti, ze kterých přirozeně vyrostou zralé a zdravě sebevědomé osobnosti. Začít musí každý rodič u sebe.
A pokud chcete vědět víc, tak určitě doporučuji knihu (Ne)Gramotný rodič, která pomáhá rodičům, dovychovat sebe a stát se pro své děti tím nejlepším životním průvodce na cestě k dospělosti.

Kde a na které přednášce Vás potkáme nejbližší době?

V nejbližší době, 1.11. mám v Brně přednášku Cesta k harmonickému partnerství, pak v prosinci celodenní interaktivní seminář Cesta zpátky k sobě, v Praze, ještě v prosinci jeden termín semináře Cesta k harmonickému partnerství, více případně na mém webu, www.lucie-konigova.cz, v části akce. Na všech těchto akcích je k dispozici v ceně vstupenky i zdarma konzultační zóna, kdy bude možné si s koučem z mého týmu projít i konkrétní problémy, které člověka trápí.

Jinak se nyní na podzim budu intenzivně věnovat škole koučů, kdy mám ve IV. ročníku přihlášeno 7 nový zájemců, i 2 muže, tudíž posiluji dál můj tým koučů, konzultantů, mentorů a mediátorů, kteří jsou připravení pomoci každému, kdo se rozhodne již nečekat, že se něco změní, ale rozhodne se na sobě začít intenzivně pracovat. Jsem tu pro vás, i s mým týme a těším se na příležitost, se společně třeba ještě v tomto roce potkat.

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *