Zadejte hledaný výraz

INSPIRACE KARIÉRA ROZHOVORY ŽURNÁL

Kateřina Tygl: Ženský svět podnikání je laskavý a plný pomoci

Katerina_Tygl

Kateřina Tygl je specialistkou online marketingu a v současné době se naplno věnuje přípravě konference pro ženy podnikatelky. Co bylo důvodem vzniku konference, jaký je častý problém podnikatelů a jak jednoduše sledovat trendy v oboru? To a mnohem více se dozvíte v našem rozhovoru.

Blíží se 1. ročník konference Ženy v byznysu a vy jste spolupořadatelkou. Jak vznikl nápad uspořádat konferenci pro ženy?

Již v roce 2017 jsem založila skupinu Ženy v byznysu, kdy původním záměrem bylo propojit ženy, které mají vlastní firmu nebo jsou na volné noze. Cílem byla také výměna zkušeností, know-how a hlavně vzájemná pomoc. Já sama jsem byla v situaci, kdy jsem měla vlastní firmu. Když jsem dříve chodila na schůzky jako zástupce nějaké velké firmy, nikdy jsem nezažila něco podobného, jako když jsem šla sama za sebe. Na schůzkách se často hodnotilo vše kromě byznysu a toho, co umím. Proto mě napadlo zjistit, zda to mají jiné ženy podobně. Vydala jsem se na úplně první konferenci zaměřenou pouze na ženy a otevřel se mi trochu jiné svět. Bez přehnaného ega, spolupracující a možná bych řekla laskavý. To mi bylo sympatické.

Dnes má skupina přes 850 členek a pravidelně se setkáváme v menším kruhu v Praze. Zde je vždycky krátký workshop a poté networking. A jelikož je to velmi úspěšná akce a všem se to moc líbí, tak jsem se rozhodla pro konferenci Ženy v byznysu, která bude mít větší dopad. Hlavně v předávání know-how a znalostí. Pomoc mi nabídla ještě má kamarádka a kolegyně Alena Barnová a já věděla, že teď je ten pravý čas, protože Alča je velmi schopná profesionálka.

Program, workshopy a seznam řečníků najdete zde.

Můžete vypíchnout nejzajímavější body konference? Na koho z řečníků se Vy nejvíce těšíte?

Já osobně se těším hlavně na pestrost konference. Že to nebude pouze o motivačních přednáškách, kdy někdo sdílí svůj příběh. Naopak máme připravené praktické workshopy, kde se opravdu něco naučíte. Zajímavé budou myslím i panelové diskuze, protože řeší témata na pomezí motivace a zkušeností. Navíc na panelové diskuze máme profesionálního moderátora Michala Rozsypala z Českého rozhlasu Plus, který moderuje i politické diskuze. Proto věřím, že z našich vystupujících dostane maximum.

V čem je konference jiná?

Konference je jiná v tom, že to nejsou pouze motivační příběhy, ale že se opravdu něco naučíte. Máme připraveny také konzultační stoly, kde se mohou účastníci poradit v oblasti práva a tvorby webových stránek a vlastní značky na internetu. Také zde bude zdravé jídlo a myslím, že i velmi příjemná a přátelská atmosféra, kterou si ženy pochvalují i na našich menší setkáních v rámci skupiny.

Co to obnáší uspořádat konferenci? Co je u takové akce nejnáročnější?

Upřímně jsem myslela, že to bude lehčí, ale jsem moc ráda, že jsme se do toho daly. Otevřelo nám to spoustu zajímavých možností i do budoucna. A navíc jsem díky pořádání konference poznala mnoho inspirativních, milých a pracovitý žen. Toho si vážím hodně.

Nejnáročnější je asi prosadit se při prvním ročník v konkurenci, která je veliká. Navíc když má v podobnou dobu konferenci také velmi známá značka jako je Forbes s cílením na ženy, tak je to opravdu oříšek :) Ale já věřím, že naše konference přináší opravdu know-how a naši řečníci jsou vybraní pečlivě tak, aby předali své zkušenosti a nejen své příběhy. Proto se nám podaří uspět a první ročník bude kvalitní.

Specializujete se na online marketing. Jak jste se dostala k online marketingu?

Já jsem už od malička milovala počítače. Zároveň mě vždy bavily různorodé činnosti. Od roku 2006 mám svůj malý blog zaměřený na ruční výrobu. Zde jsem se naučila pracovat dobře s WordPressem, Google Analytics s měřením na internetu a taky jsem nakoukla trochu do reklamy.

Když jsem byla na vysoké škole, podařilo se mi dostat první práci ve firmě L’Oréal, kde jsem měla na starosti klasický marketing. Pro studentku naprostý sen. Chyběly mi zde ale inovace spojené s moderní dobou internetu, proto jsem se rozhodla po roce odejít.

Vydala jsem se do Francie, kde můj tehdejší přítel dostal práci a já byla odhodlaná, že si tam práci také najdu. S téměř nulovou znalostí francouzštiny a ne úplně profesionální angličtinou se mi podařilo získat stáž na pozici, kde bych chtěla pracovat i v České republice. Tato pozice byla právě v online marketingu, protože jsem uměla již spoustu technických věcí díky svému blogu. Postupně jsem se za 4 roky vypracovala až na hlavní manažerku marketingového týmu, kde jsem vedla kompletně mezinárodní marketing pro mnoho zemí včetně USA, Singapuru, Německa apod. Tahle zkušenost byla klíčová pro moji kariéru.

Vždy mě lákalo mít vlastní firmu a tak jsem se nadchla nápadem kamaráda založit digitální agenturu. To se podařilo, vybudovali jsme agenturu s klienty velkých jmen a týmem o 12 lidech. Dva a půl roku jsem agenturu vedla a minulý rok jsem se vydala na vlastní dráhu.

Zaměřujete se na nějaký konkrétní obor digitálního marketingu? S čím klientům pomáháte?

V čem jsem asi nejvíc dobrá, je nalezení správné marketingové strategie tak, aby odpovídala velikosti firmy, jejího rozpočtu a schopnosti to v daném týmu zvládnou. Nejdůležitější jsou pro mě výsledky, proto veškeré věci měřím a další kroky rozhoduji až na základě dat. Pomáhám klientům s celkovým nastavením marketingu, HR kampaněmi, nastavením marketingové a obchodní strategie, ale také mentoruji interní marketingové týmy i jednotlivce a pořádám školení.

Vedete facebookovou skupinu Ženy v byznysu. Co je častým tématem příspěvků? Jaké problémy ženy nejčastěji řeší?

Co mě nejvíce překvapilo, je důvod, proč ženy do skupiny vstupují. Já myslela, že to bude hlavně potřeba výměny zkušeností a nějaké hard skills, ale nakonec nejčastější odpovědí je, že hledají podporu. Když jsem mluvila o tom, že ženský svět podnikatelek je laskavý a plný pomoci, tak je bohužel v ženách stále málo sebedůvěry, možná i odvahy a síly něco dotáhnout. Čeho si ale vážím na mé skupině je to, že si ženy ve skupině opravdu reálně pomáhají. Ať už je to výměna právních dokumentů, které jsou celkem drahé u rozjezdu podnikání, nebo také si pomáhají s propojením na správné kontakty. To mi dělá obrovskou radost.

Proč se zaměřujete právě na ženy? Co muži?

Já vždy měla kolem sebe spíše mužské party, ale přivedla mě k tomuto až vlastní zkušenost z podnikání a příběhy kamarádek, které se nedokázaly dostatečně prodat. Přišlo mi také dobré se tímto vymezit a pomoci tam, kde je prostor. Když jsou ženy společně u jednoho stolu, tak táhnou za stejný provaz a nebojí se říct “Já vůbec neumím Excel”. Když už je tam muž, stydí se. Navíc muži mají navíc náskok, mužské byznysové spolky existují už po staletí.

Říkáte „Má uklízečka umí marketing lépe než polovina podnikatelů“. Jsou na tom podnikatelé opravdu s marketingem tak špatně, nebo máte výjimečnou uklízečku?

Nejde o to, že by na tom byli podnikatelé špatně a má uklízečka tak dobře. Spíš jde o to, že si podnikatelé často nastudují, co je to marketing a snaží se aplikovat doporučené rady. Přitom nejlepší znalost svých zákazníků už sami mají a zbytečně vytváří nesmyslné strategie. Vždyť přece každý musí být na sociálních sítích, tak si založme Facebook. Tak to nefunguje.

Má uklízečka to vzala pragmaticky a klientům hlavně naslouchá. Potom si v marketingové mluvě připraví persony svých klientů a aplikuje na ně techniky šité jim přímo na míru. Vše velmi intuitivně a přirozeně bez znalosti pravidel marketingu a obchodu. Právě ta přirozenost se často vytrácí.

Jak sledujete trendy a novinky v oboru? Máte nějaký tip na vzdělávání?

Sleduji neustále. Tip na to mám a zrovna na toto téma jsem i připravila článek. Našla jsem si vlastní techniku, jak to zvládnout v 10-15 minutách po cestě do práce. Mám aplikaci Feedly ve svém mobilu, kam mi proudí nové věci ze světa marketingu, byznysu či vědy. Následuje technika předvýběru toho, co chci číst, a pokračování je už jen ve čtení těch nejlepších článků. Celou techniku jsem popsala zde: https://zenyvbyznysu.cz/vzdelavani-inovace/jak-se-efektivne-vzdelavat-a-sledovat-trendy/

Jak nejraději relaxujete?

V přírodě, někde na výšlapu či pod širákem s mým mužem. Taky ráda vyrazím na víkendovou dámskou jízdu mimo Prahu. A strašně ráda cestuju. Srdcovka je Asie, Island a Gruzie.

Jaké je Vaše oblíbené motto?

Mám 2 oblíbené:

  1. Nedělej druhému to, co sám nemáš rád. Možná to tak nevypadá, ale hodí se skvěle i do byznysu.
  2. K čertu štěstí, chci žít v extázi.
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *