Zadejte hledaný výraz

JINÉ PODPORA A POMOC PODPORA ŽEN

Manžel je závislý na hazardu. Co teď?

Gambling je zvláštní závislost. Není to jak být závislý na látkách. Tuto nemoc spouštějí doslova představy a očekávání. Závislost na hazardu je od určitého momentu destruktivní pro celé rodiny a okolí – a hůře, dlouho o tom nemusíte tušit. Funkční gambler chodí do práce, žije normálním společenským životem a předstírá, že jeho finance jsou v pořádku.

Udělej si průzkum. Najdi všechno, co o problému existuje. Hodně informací bude možná frustrujících, neboť závislost nelze vyléčit, člověk může jen abstinovat, a nemůže být do toho donucen – musí jít do léčby vlastní vůlí.

Pomoc potřebuješ i ty. Podporu přátel a rodiny. Potřebuješ rady od odborníků na závislost nebo zkušenosti žen, které si podobnou zkušeností prošly.

Nastav si hranice. Okamžitě. Odděl své (neboli rodinné) finance od těch jeho. Neexistují výjimky a překračování hranice – to se jmenuje recidiva. Máš právo věta, máš právo na tabu témata. Pokud manžel znovu hraje, máš právo na odchod (pravda, záleží i na okolnostech a podobně).

Mysli na sebe a děti. Ty jsi ta, která se musí starat o své psychické a fyzické zdraví (a zdraví dětí). Ne kvůli nějakým sobeckým radám z Instagramu, ale kvůli tomu, že gambler v rodině ničí hlavně ostatní, zatímco jemu může být všechno jedno. Dobře se najez, vyspí, zacvič si, odpočini si a tehdy můžeš pomáhat někomu, kdo skáče střemhlav ze skály.

Musíš být realistka. V jakém stavu se závislost manžela nachází? Mrzí ho to? Chce s tím přestat? Dokážeš rozeznat, když ti lže? V tomto bodě si nesmíš lhát, neboť ve hře je už rozvod nebo oddělený život.

Trvej na ústavní léčbě. Jen upřímná snaha dokáže zachránit manželství. Nějaké vágní sliby nemají váhu. Bav se jen s lidmi, kterým na tobě záleží.

Máš právo obrátit se na právníka. Nebo na policii a soudy. Od partnera, který rozpustil životní úspory v nesmyslu máš právo toho žádat hodně.

Nespoléhej se na výmluvy. Například že inteligentní člověk si se závislostí dokáže poradit lépe. Není to pravda. Neber v úvahu přimlouvání se například od jiných členů rodiny nebo sliby, že dotyčný člověk zvládne zodpovědné hraní sám bez pomoci.

 

Jak jsme již napsali, úplné vyléčení neexistuje. Dříve zotavení. Pouze zhruba čtvrtina vážných hráčů dokáže přežít první rok bez recidivy. Důležité je s léčbou začít brzy a v komplexním směru, tedy terapie, léky, lékaři podpůrné skupiny – a dobrá vůle. Třeba žít zdravě, najít si nové koníčky, přátel a nový smysl života.

redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *