Zadejte hledaný výraz

DOPORUČENÉ KARIÉRA NETWORKING PODNIKÁNÍ PODPORA ŽEN ROZHOVORY SEBEREALIZACE VZDĚLÁVÁNÍ

Renata Kasíková a KRAFŤÁCI: Zábava, kreativita a nové dovednosti v každé sadě

Renata Kasíková a KRAFŤÁCI: Zábava, kreativita a nové dovednosti v každé sadě

Akademie pro začínající podnikatelky Academy for Women Entrepreneurs (AWE) má za cíl podporovat ženy v rozvoji jejich podnikatelských nápadů, nabízet jim vzdělání, know-how a příležitosti k networkingu a spolupráci s dalšími ženami. AWE před třemi lety iniciovala americká vláda, do 1. ročníku se v roce 2021 zapojilo 75 zemí, dnes jich je již 133. Projekt AWE je v naší zemi společným dílem veřejněprospěšné organizace Business&Professional Women CR (BPWCR) a Velvyslanectví USA v ČR. Do třetího ročníku AWE v České republice, který běží od 8. března se přihlásilo 100 podnikatelek se svými projekty, z nich vybraných 45 se věnuje intenzivnímu studiu. Po jeho ukončení získají certifikát Arizonské státní univerzity a odnesou si hotový byznys plán. Mají také možnost se zúčastnit soutěže o nejlepší projekt a získat finanční odměnu pro své podnikání. Některé pilné studentky AWE si našly čas, aby představili své projekty i čtenářkám portálu Akční ženy. Slovo má Renata Kasíková, zakladatelka projektu KRAFŤÁCI.

Když byla Renata malá, chtěla být učitelka. A když vyrostla, zjistila, že nepotřebuje být učitelka, aby mohla dětem pomáhat tvořit, učit se a objevovat svět. Když jí syn dorostl do období „proč“ a prvních encyklopedií, začala se zajímat o projektovou výuku, vyráběli spolu planety, kuličkové dráhy, sázeli fazole a učili se u toho, jak funguje svět a synovy ručičky zároveň. Ne vždycky to šlo ale lehce, někdy chyběl ten správný nápad, jindy potřebné materiály. A když už projekty sestavila pro syna (a pak i pro dceru), bylo jí líto nenabídnout je i dalším rodičům.

Kolikrát se vám stalo, že jste chtěli s dětmi něco vyrobit, nebo jste v nejrůznějších skupinách viděli spoustu skvělých nápadů na pomůcky nebo aktivity, ale protože jste neměli doma všechny potřebné materiály, nápad jste si uložili a uložili jste si ho tak dobře, že je tam pravděpodobně uložený dodnes. Proto vznikli KRAFŤÁCI kreativní, zábavné a naučné sady, které usnadnují život rodičům a podporují děti v jejich objevování. Sady totiž obsahují ten cenný nápad na aktivitu, učí děti nové dovednosti, podporují kreativitu a je v nich všechno potřebné včetně podrobného ilustrovaného manuálu, takže si je můžete vzít klidně i pod stan nebo na prázdniny k babičce.

To je skvělé, často skončíme u malování vodovkami nebo u modelíny, protože je to to jediné, co doma máme a nápady na tvoření spolu s připraveným materiálem by se hodily. Co když ale rodiče tvoření nebaví, co když sami nejsou kreativní?

V poslední době se ozývá řada maminek s přiznáním, že je vůbec nebaví si hrát se svými dětmi a vlastně se do toho nutí. Já si myslím, že je to pouze o zvolené aktivitě. Je jasné, že ne každou maminku/tatínka bude bavit stavět od rána do večera komíny z kostek. Baví vás pečení, zahradničení, cvičení nebo modelování letadýlek? Vezměte dítě do kuchyně, na zahradu, zacvičte si spolu jógu nebo slepte hrad s vlastním papírovým tryskáčem. Když rodič vymyslí něco, co bude bavit dítě i jeho, nejen že spolu stráví zábavný čas, rodič bude spokojený, dítě bude spokojené, ale zároveň v dítěti rodič svým upřímným zapojením do aktivity podpoří přirozenou motivaci k učení a zájem o nové dovednosti. A o to my se s KRAFŤÁKY snažíme přinášet takové aktivity, které budou bavit i dospělé, přesto je dítě zvládne samo nebo s jen minimální dopomocí a získává tak sebevědomí ve smyslu: dokážu to sám.

Pro jakou věkovou skupinu jsou vaše sady určené, když mluvíte o lepení letadýlek?

To je právě to my naše sady věkově velmi neradi omezujeme. Jistá hranice kvůli bezpečnosti existuje, přece jen některé části mohou být malé, a pak ze zkušeností víme, že úplně ideální věk, kdy mají děti extrémní touhu po objevování a zkoušení nových věcí je předškolní a mladší školní věk. Každá sada má přesnější doporučení, co se věku týče, stejně tak na krabici najdete i informaci o náročnosti a množství nepořádku, který jejím používáním vznikne. Jinak ale necháváme na zvážení rodičů, co jejich dítě zvládne nebo s jak velkou dopomocí. Vždyť věk je jenom číslo, nemyslíte?

To určitě ano. Když už jsme u těch čísel, kdy poprvé jste si řekla, že chcete začít podnikat?

Já jsem si to vlastně nikdy neřekla a dodnes neumím nahlas říct, že podnikám. Jsem člověk, který by nejraději tvořil pro radost ostatních, takže nejprve vznikaly úplně jednoduché sady v obyčejných nepotištěných krabicích, jednoduchý e-shop, nehledala jsem v tom velký podnikatelský záměr. Reakce zákazníků ale byla krásná a o sady byl okamžitě zájem, takže jsem pak přirozeně začala přemýšlet o projektu jako o něčem, čemu bych vlastně měla věnovat svou energii. A jsem za to moc ráda, že vše plyne samo a nepodřizuje se primárně číslům.

Kdo je váš typický zákazník?

Naše sady si oblíbili rodiče, kteří se zajímají o vzdělání a volný čas svých děti a sami rádi tvoří, zároveň ale i rodiče, kteří nemají fantazii nebo čas na přípravu větších aktivit a naše sady jim to usnadňují.

Co je pro vás na podnikání nejtěžší?

Dělat rozhodnutí. Je to něco, s čím se každý podnikatel setkává poměrně často a umět se rozhodnout dobře, dost často i hodně rychle, je něco, co se stále ještě učím.

Co vás na podnikání nejvíc baví?

Baví mě komunikovat se zákazníky, dávat jim „něco navíc“, ať už v podobě dalších materiálů ke stažení nebo jen pocitu, že jsou pro nás důležití. Odměnou mi je jejich zpětná vazba. Když nám posílají fotky, jak jejich děti šťastně vaří, tvoří, zahradničí. Když koupí tu stejnou sadu potřetí, protože ji sami mají a tak moc je baví, že ji chtějí dát jako dárek i svým kamarádům. To jsou ty momenty, kdy si říkám, že to má smysl.

Co bylo impulzem k přihlášení do Akademie pro začínající podnikatelky (AWE) od Business & Professional Women CR?

V jeden moment jsem si uvědomila, že KRAFŤÁCI už nejsou jen koníček, že je to hezky se rozjíždějící projekt a abych ho dokázala dobře vést a rozvíjet, potřebuji vstát od stolu s temperami, podívat se na svůj projekt jako na podnikání, nastavit si správně procesy a lépe samu sebe organizovat. No a v té době mi do cesty přišla Akademie AWE a příběhy minulých ročníků. Nebylo co řešit, jakmile se otevřely brány nového ročníku, poslala jsem přihlášku a ono to vyšlo.

Splňuje program vaše očekávání?

Rozhodně je převyšuje. Kromě toho všeho, co jsem od něj očekávala, mi ukázal sílu networkingu setkávání se a propojování se zajímavými lidmi významnými ženami v podnikatelském prostředí, facilitátorkami, mentorkami a ostatními podnikavými ženami z AWE, které jsou také na začátku nebo před startem svého podnikání. Zpočátku jsem se bála, že prostředí skupiny žen bude hodně konkurenční, ale opak je pravdou! Všechny jsme na jedné lodi, přitom každá má svůj jedinečný příběh. Dokážeme si vzájemně poradit a podpořit se. Věřím, že vztahy, které si budujeme, vydrží i dlouho po Akademii.

Co byste poradila ostatním začínajícím podnikatelkám?

Nečekejte, až bude vše perfektní a začněte. Nepřestávejte se vzdělávat, ale nezapomeňte získané vědomosti také aplikovat. Potkávejte se s lidmi a budujte si svou podpůrnou komunitu.

Jak byste chtěla, aby KRAFŤÁCI vypadali za 5 let?

Přála bych si, aby se nic nezměnilo na hlavní myšlence celého projektu umožňovat dětem objevovat svět hravě. Ale moc ráda bych postupně vytvořila živou komunitu, ve které spolu budou děti s dospělými trávit společný čas, obohacovat se navzájem o nové dovednosti. Kde se děti (ale v důsledku ani dospělí) nebudou bát zkoušet nové věci, dělat chyby a kreativně přemýšlet, protože se očekává, že kreativita bude už v roce 2025 mezi TOP5 dovednostmi a dost možná to bude jedna z mála věcí, díky které budou jednou naše děti o krok dál před umělou inteligencí. K tomu bych ráda přispěla konceptem kreativních, naučných sad budujících dovednosti v několika úrovních a v pětiletém horizontu bych ráda vybudovala i fyzický prostor pro setkávání a tvoření živě.

Jaké je vaše životní heslo?

Porovnávej se jen se svým včerejším já. A to chci, aby jednou dělaly i všechny děti, které vyrostou na našich KRAFŤÁCÍCH.

Foto: archiv Renaty Kasíkové

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *