Zadejte hledaný výraz

BYZNYS INSPIRACE ROZHOVORY ŽURNÁL

Nebojte se vystoupit z komfortní zóny a udělat změnu

Dita Přikrylová založila a vede komunitu Czechitas. Vystudovala Fakultu informatiky i Ekonomicko-správní na Masarykově univerzitě. Stará se o to, aby celá organizace Czechitas šla správným směrem, o projekty, strategické partnery, růst komunity, finance, PR a o tým.

Jak bys popsala Ditu, jako malou slečnu?

Holčičku, jejíž nejoblíbenější oblečení byly květinové tenisky a námořnický kraťasy. Nemohla jsem nosit sukýnku a učesané vlásky, pořad jsem někde lítala, soutěžila s kluky, kdo vyleze výš na strom nebo hodí dal kamenem. Měla jsem spoustu energie, blbých nápadů, kamarádů, byla jsem extrémně soutěživá, pořad jsem se smála, hrála jsem si na školu a milovala jsem ji. Domácí úlohy, hlavolamy, Merkur. A tohle všechno mi zůstalo doteď.

Jaká byla role tvého otce?

Můj táta byl pro mě vždycky hrdina. Učil mě jezdit na snowboardu, kitesurfing, lézt po horách, programovat. Naučil mě soutěživosti, velké trpělivosti, disciplíně, lásce k technice a IT.

Czechitas, Dita Přikrylová, ženy v IT

zdroj: archiv Dita Přikrylová

Kdy jsi poprvé programovala?

Na střední škole v programu Karel. A pak v Pascalu na vysoké škole.

Kdy a jak se změnila volnočasová aktivita na organizaci?

Na jaře 2015, když jsem odešla z korporace původně na neplacené volno rozjet Czechitas. Dostali jsme tenkrát první peníze od Adastry a já měla pocit, že jsme milionáři a dobudeme celý svět.

Jak těžké bylo pro Tebe opustit komfortní zónu?

Můj život je celý mimo komfortní zónu. Miluji adrenalin a nový věci, spíš naopak, po 2 letech v komfortní zóně jsem se necítila komfortně. Člověk se posouvá v zóně málo dopředu a nudí se. Samozřejmě mě napadlo, jestli není hloupý opustit dobře placené a teplé místo, ale já na peníze jako základ štěstí nevěřím, takže mě ta myšlenka brzo opustila.

Czechitas, ženy v IT, Dita Přikrylová

zdroj: archiv Dita Přikrylová

Proč jsi o tom přesvědčena, že patří ženy do IT?

Jsme přesvědčena o tom, že IT patří do žen. Že je to obor, o který by se měly ženy zajímat, protože technologie se stávají pracovním nástrojem nebo zdrojem inovací pro téměř každou profesi. Nemůžou stát bokem a tvářit se, že se jich to netýká. Do pár let se 60 % práce zautomatizuje, a vznikne nová, založena na jiných dovednostech. Na digitální gramotnosti.

Jak vypadá tvůj dreamboard?

Nevěřím na dreamboardy ani bucketlisty :-), věřím na to, že člověk dokáže cokoliv, pokud chce, dá tomu prioritu, věří tomu a tvrdě pracuje. Věci se nestanou jen tak. Proto by můj dreambord nebyl nikdy aktuální. Kdybych se podíváte na Czechitas, neuvidíte tam dreamboard, ale normální strategicky plán, jak vybudovat školu, Czechitas House, alternativní vzdělávací instituci zaměřenou na technologie pro děti až seniory.

Jak se vzděláváš ty sama?

Mám mentory, čtu, jezdím na různé konference, poslouchám lidi, studuji na coursera.org, obklopuji se jen lepšími lidmi než jsem já :-)

Proč právě tobě se povedl projekt Czechitas?

Protože to byl správný projekt ve správný čas. Nápad je jen 10%. Zbytek je exekuce. Velká dřina a dobrý tým.

Metrika úspěšnosti?

Příběhy. Kolik děti se přihlásí na technicky obory a kolik žen a dospělých změní svou práci do IT nebo postoupí ve své práci nahoru.

Czechitas, Dita Přikrylová, ženy v IT

zdroj: archiv Dita Přikrylová, Aspen Young Leaders Program 2017

Odkud přichází nové nápady?

Inspirace ze zahraničí, od lidí v naší komunitě, ale hlavně já se každý den vzbudím s pěti novými nápady a je otázkou, který lze implementovat a který nechat na čas usnout v šuplíku. To je podle mě lidská vlastnost.

O čem sní 1. Czechitas?

O škole.

Odpočíváš vůbec?

Jo! Dělám spoustu náročných sportu, wakeboarding, kitesurfing, lezení, downhill bike, jóga vinyasa. Náročnou a adrenalinovou práci vyvažuji náročným a adrenalinových odpočinkem. Tomu já říkám work-life balance.

#tymczechitas (zleva) Bara Buhnova, Martina Kovaříková, Dita PéFoto: Eva Müllerová

Zveřejnil(a) Czechitas dne Pátek 27. duben 2018

3 rady pro budoucí akční ženy, pro budoucí Czechitas…

Nebát se dělat chyby.
Nebát se vystoupit z komfortní zóny a udělat změnu.
Věřit si, milovat se, pochválit se.

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *