Zadejte hledaný výraz

BYZNYS KARIÉRA ROZHOVORY ŽURNÁL

Viceprezidentka Petra Lelovská získala celosvětové ocenění a stala se tak osobnosti byznysu

Kopa pozitivní energie, i takto by se dala popsat jedna z vlastností Petry Lelovské. Inspirativní žena, která stojí v čele značky Ensana, spravující lázeňské hotely v nejkrásnějších tradičních lázeňských městech Evropy. Petra Lelovská procestovala kvůli práci téměř celý svět a zapojila se do vedení nejedné globální společnosti, momentálně ale pracuje na budování značky Ensana, kterou společně se svým týmem řídí z Prahy. A předpovídá jí skvělou budoucnost.

Za své manažerské schopnosti ve vedení firem získala nejedno ocenění, stala se Ženou roku 2020, letos je finalistkou soutěže Manažer roku, kategorie Vizionář, a také získala globální cenu Female Executive of the Year 2021 Globee Awards. Celý život se řídí heslem, že budoucnost záleží na tom, co uděláme dnes a přesně tak přistupuje i k řízení společnosti.

Mladá, krásná žena řídí více než tři tisíce lidí. Jak se cítíš jako žena ve vedení? Bylo vždy tvým snem řídit, být lídr?

Myslím si, že ano. Mám pocit, že jsem se takhle už narodila (smích). Většinou dívky měly panenky, oblékaly je, hrály si, kočárkovaly. I já jsem měla podobné zájmy, ale postupem času jsem ty panenky více vychovávala a organizovala. Měla jsem 4 roky. Je známo, že osobnost lidí se projevuje již v raném věku 😊

Jaká byla tvoje kariérní cesta? Bylo tam mnoho různých pozic…

Kariérní cesta začínala v Irsku, přímo v hotelovém sektoru. Postupně jsem se dostala na vedoucí pozice ve světoznámých firmách jako Amazon nebo Pfizer. Kvůli práci jsem se během mého působení v Irsku musela několikrát přestěhovat. Žila jsem v Corku, v Galway, v Dublinu, mezitím jsem pracovně na několik měsíců odletěla do Spojených států.

Kolik let to takto trvalo v rámci profese cestovního ruchu?

V cestovním ruchu jsem působila jen krátkou dobu na začátku mé kariéry a před více než 3 lety jsem se do tohoto sektoru znovu vrátila. Mezitím jsem ale záměrně střídala různé sektory, prošla jsem si farmaceutickým průmyslem, e-commerce i oblastí IT. Umožnilo mi to vidět, jak věci fungují v různých firmách a také si uvědomit, co mi vyhovuje a co ne. Díky tomu jsem zjistila, že příliš strukturované prostředí korporátního světa mi nevyhovuje.

Takže korporát není úplně vhodný pro akční ženu. (smích)

Nějaká struktura v organizaci je určitě důležitá, ale až příliš strukturované prostředí, kde schvalovací proces trvá věčnost, kde i přes velkou snahu nevidíte hmatatelné výsledky, to pro mě osobně není nic zajímavého. Mám ráda výzvy a změny. I když jsem v amerických korporacích pracovala na zajímavých projektech, nebo jsem tam měla skvělou kariéru a hodně jsem se toho naučila, vždy mi v těch firmách něco chybělo. Vidět za sebou hmatatelné výsledky, vidět jak tu firmu posouváte dopředu a jak roste, jak jste součástí veškerého dění, a i když to je někdy opravdu náročné, tak vždy se těšíte na další den. V Ensaně jsem vždy v pohybu. Vyjednávám o nových projektech, potkávám zajímavé lidi, řešíme různé strategie, je se na co těšit. A samozřejmě věřím v produkt, který nabízíme.

 

Takže pro tebe je přirozenější prostředí start-upů než velkých korporací…

Určitě ano. Mám ráda tu atmosféru, když se pořád něco děje a člověk si nepřipadá jako úředník. Jedna z firem, ve které jsem v minulosti působila, byla klasická start-up. Šlo o nastartování firmy, řešil se upholding v Evropě a to bylo zajímavé. Ve start-upu může člověk z řídící pozice ovlivnit úplně všechno. Rychle vidíte, zda rozhodnutí bylo správné a pokud ne, máte flexibilitu jej změnit. To ve velkých korporacích není úplně možné. I proto mě zaujala Ensana. Ensana sice není klasický start-up, jedná se o velkou firmu se silným finančním zázemím, ale jinak se v mnoha věcech start-upu podobáme. Jsme menší team, který se může rychle a flexibilně rozhodovat. Dokážeme řešit nejrůznější záležitosti velmi operativně a být kreativní. Do manažerského teamu Ensany jsem nastupovala ještě v době, kdy se tato nová značka připravovala na start. A to mě baví, mít možnost věci ve firmě skutečně ovlivňovat a měnit. S naším týmem sídlíme v Praze, je zde centrála, odkud vše řídíme. Vytváříme zde strategie pro naše hotely a samozřejmě hledáme stále nové a nové akvizice v dalších státech v Evropě. Ensana má velký potenciál, naším cílem je nadále rozšiřovat portfolio lázeňských hotelů v nejrůznějších koutech Evropy. V současné době jich máme 27, ale věříme, že se nám rychle podaří toto číslo zdvojnásobit a také rozšířit naše geografické pokrytí. Evropský trh s lázeňskými hotely je velmi roztříštěný a to hraje v náš prospěch. Je krásné být spolutvůrcem takového brandu. Vidět, jak roste, jak se dostává do povědomí lidí.

Co tvoří procentuálně největší objem tvé práce? Práce na akvizicích, cestování za partnery…

Je to taková kombinace – od rozvoje firmy, akvizic, konzultace s investory a partnery až po řízení různých projektů. Ráda trávím čas i přímo v našich hotelech, s našimi zaměstnanci, velmi ráda si je vyslechnu, povídáme si například o budoucnosti firmy a podobně.

Co tě na tvé práci nejvíc baví – která část?

Baví mě na ní úplně všechno, lidé, kteří mě obklopují, pracovní cesty a nové projekty, které jsou vždy zajímavé. Jsme skvělý tým a navzájem se podporujeme.

Co pro tebe znamená leadership?

Leadership v korporátním prostředí znamená kombinaci mnoha věcí a ideálně právě tu správně nadávkovanou kombinaci. Je to naše schopnost dosahovat i náročných cílů, které si stanovíme, umění rozhodovat se rychle a správně, být lepší než konkurence a inspirovat celý tým. O to všechno se snažíme a myslím, že v některých věcech nám prostředí menší firmy nahrává. Jak jsem již zmínila, můžeme se rychleji rozhodovat a vidět, jaký vliv ta rozhodnutí mají. Máme blíže k našim zaměstnancům, kteří jsou nedílnou součástí našeho úspěchu. Velmi se snažíme rozvíjet jejich potenciál a dodat jim pocit důvěry.

V rámci managementu je diverzita, procentuální rozložení muži – ženy, aktuálně velké téma.

Ano, diverzita je samozřejmě důležitá. Žena dokáže do pracovního prostředí přinést tzv. fresh air, ale není to o genderu. Je to hlavně o zkušenostech. Když rozhodujeme při výběru vhodného kandidáta na jakoukoli pozici, nevybereme ženu jen proto, že ji tam potřebujeme do počtu. Vybereme kandidáta, který je schopen vykonávat danou funkci.

Dokážeš si vedle práce najít čas na relax?

(smích) V našich lázních dokážu spojit příjemné s užitečným. Po pracovních schůzkách si ráda zajdu na masáž nebo bahenní zábal. Ve volných chvílích ráda cestuji, věnuji se golfu, tenisu, v zimě mě nejvíc baví krasobruslení. V neposlední řadě musím zmínit, že miluji hudbu a tanec. Už jako malá jsem se věnovala baletu a modernímu tanci a hrála jsem na dva hudební nástroje. Něco z toho mi zůstalo až dodnes.

Jak se proplétá soukromý a pracovní život při takových ambicích?

Moji práci miluji, takže není co řešit 😊 Takhle jsem si to sama nastavila a vyhovuje mi to.

Heslo akčních žen je: ženy, které dělají, co milují…

Přesně, takhle by to mělo být! Jsem akční žena, která dělá, co miluje. Potřebuji neustálou dynamiku a rychlý růst.

Jaká je tvoje životní vize?

Budoucnost záleží na tom, co uděláme nyní. Je důležité plánovat, organizovat, ale ještě důležitější je plány realizovat. Ensana je skvělá společnost s posláním léčit lidi pomocí přírodních zdrojů. Je to úžasné poslání a těším se, co přinese budoucnost. Mě osobně naplňuje, když pomáhám jiným. Ať už to je v rámci práce, nebo moje charitativní činnost zaměřená na děti v dětských domovech, sociálně slabší rodiny a týraná zvířata. 

Už teď jsi velmi úspěšná…

Přiznám se, že se nad tím ani nezamýšlím. Občas mám chvilku, kdy se zastavím a podívám se, co všechno už je za mnou. A tehdy přijde ten skvělý pocit, usměju se a jdu dál. (smích)

redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *