Zadejte hledaný výraz

BLOG ŽURNÁL

Jak psát úspěšný blog

Blog je IN a dnes ho může mít každý. Můžeš ho psát pro sebe či pro svou firmu. Blog dokáže lidskou řečí obsáhnout různá témata od politických přes kulturní, módní, cestovatelské, fotoblogy až po osobní. Zachycuje autorovi zkušenosti či názory k různým tématům. Podstatné je, že je psán autentickým jazykem.

Je zdrojem nekonvenčních trendů nejen pro klasických čtenáře, ale často i pro média. Některé blogy postupně získají množství čtenářů a stanou se úspěšnými, zatímco jiné zůstanou v zapomnění a samotní autoři jejich archivují spíše pro sebe, jak svůj online deník.

Co platí při úspěšném blogu?

Proč je jeden blog populární a jiný zapadne prachem? V čem spočívá rozdíl? Odpověď není jednoduchá, ani jednoznačná, ale pojďme se na to podívat z hlediska poptávky a nabídky.

Čím disponuje úspěšný blog?

blog, blogerka, vše o blogu, jak psát blog

Zdroj: Pexels

  • Množství čtenářů – což znamená, že autor blogu ovládá téma (řeší problém), po kterém je velká poptávka.
  • Správné načasování – ovládá čas, ve kterém má blog zveřejnit. Ví, kdy si ho čtenář najde nejdříve a nezapadne při tom prachem.
  • Pravidelné psaní – není jednoduché a z časového hlediska je to poměrně náročné, ale pravidelnost publikování vytváří publikum
  • Budování vztahu s čtenáři – při blogu je extra důležitý aktivní přístup k čtenáři. Důležité je reagovat na otázky, akceptovat nejen pozitivní, ale stejně negativní komentáře. Zpětná vazba tě posouvá dál, ať je jakákoliv. Zároveň stále více rozumíš svému publiku a víš, co je pro něj důležité.
  • Správná téma – otázkou je, která je správná téma pro tebe. Téma, kterou ovládáš, dokážeš o ní psát s vášní a vkládáš do ní všechno? To čtenář ocení. Postupně zjistíš i to, která témata mají u čtenářů úspěch a umí být doslova hitem. Na základě toho můžeš později témata selektovat.
  • Poutavý titulek / název – než se čtenář dostane k jádru, musí se vůbec dostat k tvému blogu. Důvtipný titulky často začínají slovy „jako“, „proč“, „kde“. Velmi úspěšné jsou v poslední době i titulky a stejně celé články ve stylu seznamů. Například „Tři věty, které potřebují slyšet vaše děti každý den“. Ještě větší čtenost dosahují názvy, ve kterých je negativní základ (příkladem jsou bohužel také všechny negativní zprávy, které se k nám dostávají prostřednictvím médií. Média dobře vědí, že negativní zpráva získá mnohem více ohlasů, proto často manipulují výběr zpráv a třídí více negativních. V titulcích to platí stejně. Například: „Tři věty, které nikdy nesmíte vyslovit před dětmi.“ pozornost stejně přitahuje rozkazovací způsob: „Tři věty, které musíte říkat dětem každý den.“ Zvědavost patří také k oblíbeným formám jak přilákat pozornost čtenáře. Například: „Tři správné věty pro vaše děti, o nichž jste dosud neslyšeli.“ Samotná zkušenost vám ukáže časem nejlepší, které titulky mají úspěch.
  • Zpětná vazba je alfa a omega – Jak zjistíš, zda to, co píšeš, má skutečně pro někoho smysl? Podívej se na čtenost – na zpětnou vazbu se můžeš podívat přes čísla, čili množství lidí, kteří si tvůj blog přečetli. Pokud máš vlastní web, odpovědí jsou čísla na Google Analytics. Pokud píšeš prostřednictvím jiné webové platformy, ta ti prozradí tvé čísla. Opět se vrátím k reakcím čtenářů. Snaž se pozitivně reagovat na všechny komentáře / poznámky / otázky, které se k tobě dostanou. Blog může vyvolat celou diskuzi nebo zůstane bez reakce. První možnost je vždy lepší a dokonce i když není úplně pozitivní, znamená pro tebe hodně. Tvůj blog měl ohlas a dotkl se jiných lidí.

Autorka: Martina Novotná

Martina Novotná

Založila som projekt Akčné ženy. Podporujeme všetky ženy v tom, čo ich napĺňa a robí im RADOSŤ. Pomáhame si v podnikaní, kariére a vzdelávaní.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *