Zadejte hledaný výraz

BLOG PSYCHOHYGIENA ŽURNÁL

Jsou pro Vás Vánoce stres? Máme 5 tipů, jak je přežít.

Jsou pro Vás Vánoce stres 5 tipů, jak je přežít

Vánoce? Svátky klidu a pohody? Ne pro každého. Bohužel. Pokud se řadíte k té skupině lidí, pro které jsou Vánoce stres, pak je tento článek právě pro vás.

Lidé v mém okolí se dělí na dvě skupiny – na nadšené fanoušky svátků Vánočních a na skupinu, která čeká, až to přejde. Ti, co čekají, až to přejde, podlehli medializaci Vánoc a v podstatě se u nich vytratil Duch Vánoc. A není se čemu divit. Popřípadě je pro velice stresující setkat se s rodinou a čelit situacím, kterým se úspěšně celý zbytek roku vyhýbají.

Ať tak či tak nebo ještě úplně jinak, máme pro vás pět tipů, jak se nezbláznit a svátky přežít v klidu.

1. Jděte ven!

Mnoho rodin chodí na procházky. Na procházkách se většinou vyhnete typickým otázkám nebo rozhovorů u stolu. Za pochodu se každý baví s někým jiným a interakcí mezi celou skupinou probíhá co nejméně. Na procházce se tedy můžete vyhnout mnoha řečem, které fakt nechcete poslouchat.

Na druhou stranu, pokud vy sama půjdete na procházku, vyčistíte si hlavu. Čistý chladný vzduch a rozprouděná krev pomáhá uvolnit stres na fyziologické úrovni. Proto procházka může být skvělou příležitostí, jak se zklidnit.

Tři základní reakce na stresující situace, a jak je využít ve svůj prospěch

2. Uvědomte si, o čem o pro vás Vánoce jsou

Pro mnoho lidí Vánoce vlastně nic neznamenají a je to tak v pořádku. Pro někoho mohou znamenat stres z rodiny, pro jiného nutnost koupit dárky. Uvědomte si, o čem pro vás skutečně Vánoce jsou, co pro Vás znamenají. Jakmile si to uvědomíte, zařiďte se v souladu s tím, a uvědomte si, že nemáte žádné jiné povinnosti než uspokojit především samu sebe v souladu s tím, co pro vás Vánoce jsou.

Vážně nemusíte kupovat dárky nebo chodit na návštěvy jen proto, že si myslíte, že se to od vás žádá. Nemusíte dělat vlastně vůbec nic. Nebojte se říct NE čemukoli, co o Vánocích dělat prostě nechcete. Konec konců je to den jako každý jiný, tak proč dělat kompromisy?

3. Odjeďte!

Nejlepší výmluvou je vůbec nebýt doma. Ti, kteří jsou velmi odvážní, mohou odjet někam pryč – na hory, na terapii ve tmě, na dovolenou k moři – prostě úplně pryč a od ignorovat existenci jakýchkoli svátků.

4. Neuklízejte

Někdo má Vánoce spojené s velkým generálním úklidem, proč ale vlastně? Kde ta tradice vůbec vznikla? Jako by k tomu všemu šílenství ještě musel byt vypadat jako zrovna koupený. Vykašlete se na veškeré uklízení nad rámec běžného úklidu. Uklízet můžeme kdykoli jindy a nemusíte si s úklidem přidělávat starosti zrovna na Vánoce.

5. Nedávejte dárky

Osobně jsem s rodinou uzavřela dohodu – nedávejte mi dárky, já vám taky nic nedám. Pod stromeček v závěru přinesu každému stírací los, protože o dobře vím, že mi sem tam nějaká babička hodí šampon. Ale nic jiného neřeším. Dohodněte se taky tak a máte klid.

Dárky kupte maximálně dětem – stejně jsou to právě ony, kdo má z dárku největší radost.

Tak tedy šťastné a veselé, ale hlavně klidné i Vám všem našim čtenářům. Doufáme, že i v příštím roce se tu zase potkáme u nějakého svátečního článku. 😊

Hana Mezerová: Největší hrozbou je, že se nebudeme vnímat a uvědomovat si naše potřeby

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *