Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY DOPORUČENÉ INSPIRACE PSYCHOHYGIENA ZDRAVÍ

Jak prožít Vánoce bez újmy na fyzickém a psychickém zdraví?

Nejkrásnější svátky klidu, míru, pohody, lásky a štědrosti, kdy lidé mají k sobě blíž a jsou milí, dobří a vstřícní jako na Vánoce – je těžko splnitelný sen zřejmě každého z nás. Realita bývá víceméně jiná, často spíš více než méně a nejenom sváteční dny, ale i hektický předvánoční čas jsou jednoznačně nejstresující období roku. Proč je to tak, proč si po každých Vánocích opakovaně říkáme, že o rok snad už bude líp? A jak to všechno lze zvládnout bez toho, abychom sa nezhroutili fyzicky i nervově?

Bez ohledu na to, jestli jsme pojali Vánoce v megastylu i se svítícími soby na střeše a elfkami tančícími na prostřených tabulích, anebo skromně, ale útulně v horské chatě při krbu, v každém případě jde o stresující období. Pokud někdo tvrdí opak, zřejmě lže, co by se nemělo nejenom na Vánoce. Před Vánocemi, počas svátků a také krátce po nich na nás číhá poměrně široké spektrum rizik.

Základem je plánování

Pokud nepatříte mezi ty, kteří nakupují dárky 24. prosince někde na čerpačce cestou od rybníka, kde byli ulovit kapra a někde poblíž vytnout vánoční stromek, víte, jaké logistické a jiné přípravy vyžadují vánoční svátky. Plánujte ale realisticky od určení přesného termínu, kdy vánoční přípravy začnete až po konečnou metu, kdy to celé ukončíte. Všechno mezi tím je už jenom plánovací choreografie, vždy však s přesnými povinnými prvky a kroky, postupně spějícími ke zdárnému vyvrcholení.

Vánoce nejsou synonymem dokonalosti

Je sice hezké a v našich končinách také spoločensky očekávané mít na Vánoce všechno tip-top a „dokonalé“ jako kýčové obrázky z katalogů prodejců vánočního čehokoliv, musíme si ale určit vlastní hranice a nepřekračovat míru. Udělejme si vlastní svátky po svém, i když víme, že děda nebo tchýně by to samozřejmě chtěli jinak. Vánoční přípravy tedy nemusí znamenat dřinu po nocích, aby bylo všechno tak, jak si to představuje někdo jiný. Vyhraďe si na přípravy dostatek času, ale ne na úkor zdravého spánku. Překlad a ani význam slova Vánoce vážně není „dokonalost“, ta legenda zrozená před 2022 léty nese úplně jiná poseltví.

Nedejte se

Ani o Vánocích nemusíte dělat to, co nechcete, nenechte se vmanipulovat do činností, možná rituálů nebo čehokoliv, co vám není příjemné, postrádáte důvod se na to těšit nebo se z toho radovat. A to nemáme na mysli jenom „povinnou“ konzumaci nezdravých vánočních jídel, pití vánočních drinků, zpívání vánočních koled, lití olova či pouštění skořápek z ořechů.

Vánoce nejsou lukulské hody nebo bakchanálie

Nejenom dielotogové vědí, že vánoční a koncoroční svátky jsou – čest výnimkám – téměř v každé domácnosti doslova neslučitelné s významem slovního spojení „zdravá a vyvážená strava“. Jistě, těžko odolat, když jsou všechny ty nezdravé dobroty a pamlsky tak vynikající. Ale alespoň to zkusme, vždyť i některý z tradičních sedmi chodů tříhodinové štědrovečerní večeře se dá kulantně a galantně odmítnout. Nebo jednoduše prostřídat další talíř vánočního cukroví porcí ovoce. V zájmu vlastního zdraví je to nevyhnutné, všichni sice víme, že daní za sváteční hodování jsou kilečka navíc a radši raději zapomeneme, kde schováváme osobní váhu. Ale pozor, vědci zjistili, že pravidelné každoroční sváteční nabírání hmotnosti vede k nadváze či obezitě ve vyšším věku se všemi souvisejícími negativními zdravotními důsledky.

Nezapomínejte na pohyb

Sváteční atmosféra nás doslova nutí vypnout, oddechnout si, relaxovat, často se to však zvrhne do gaučinku, sofizmu a pohovkizmu s jediným aktivním pohybem od pohovky k svátečnímu stolu. Pravidelný pohyb je důležitý po celý rok a počas svátků ne tuplem, ale mnohonásobně víc. Nemusíte rovnou střihnout na běžkách krkonošskou hřebenovku. Abyste si neublížili, postačí i krátká, ale pravidelná procházka, ideálně po obědě nebo večeři. A jestli se zadaří ne podél dálničního přivaděče či místní chemičky, ale v přírode na čerstvém a zdravém vzduchu, je to ideální forma pohybu i pro starší a pokročilé. Suoer pohybovým společníkem jsou domácí mazlíčci a nejenom ti čtyřnozí, vždyť pokud vemete ven své děti či vnoučence a vyblbnete se s nimi ve sněhu, budou vám nejenom vděční, ale jim i uděláte radost.

Infarktové stavy

Možná se budete divit, ale v období Vánočních a koncoročních svátků evidují záchranáři nejvíce srdečních infarktů za celý rok. A nejsou to jenom kardiaci nebo chlapi patřící do některé z rizikových skupin – ano, infarkty myokardu postihují zejména muže – ale počas svátků infarktují i muži bez srdečních problémů. Nejde totiž jenom o stresující faktory způsobující infarktové situace, ale i o takzvané sváteční arytmie, co je eufemistický výraz pro srdečný arytmie způsobené požíváním alkoholu, postihující i ty, kteří nemají diagnostikované kardiovaskulární onemocnění.

Pozor na alkohol

Nadměrné, neřkuli nemírné pití alkoholu v době svátků nedokáže jenom vychýlit z rytmu naše srdce, má i další obecně známé a v konečném důsledku – po počáteční euforii – vesměs negativní účinky a důsledky na naše těla i duše. Proto počas svátků sice nemusíme razit striktní prohibici a nulovou toleranci, je ale nevyhnutné ohlídat si racionální míru.

Buďte ve střehu

Čas svátků je rizikové období i co se úrazů a nehod týká, vzpomeňme jenom, že nejvíc dětských úrazů vzniká bez ohledu na roční období v domácnosti. No a v období zimních prázdnin a svátků máme ty naše rozpohybované kvítka doma, v kuchyni jsou naostřené nože, rozžhavenélené plotny i roury, všechny odrůdy živých i typy umělých vánočních stromků jsou prudce hořlavé. Venku to klouže, za volanty se vyskytuje rizikový počet svátečních řidičů a i ty zimní exteriérové radovánky na sněhu a ledu se můžou ve mžiku zvrtnout.

Užívejte si svátky lásky s láskou

Svátky štěstí, lásky, radosti, vstřícnosti, štědrosti, těšení a pro mnohé i požehnání bychom si měli užít v pohodě a zdraví. Buďme k sobě v nejkrásnějším období roku laskaví a milí, rozdávejme lásku a dobro všem lidem dobré vůle. Nezkažme svátky ani svým blízkým a ani sobě, nezaslouží si to ani oni a ani vy.

Ján Schneider

foto: pexels cottonbro studio

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *