Zadejte hledaný výraz

ROZHOVORY

V podnikání jsou důležité dobré vztahy a držet se zásadních hodnot

Původně marketingovou manažerku společnosti, dnes spolumajitelku české rodinné společnosti USSPA, Kateřinu Kadlecovou jsem poznala již před léty jako skutečnou akční ženu s velkým „A“.

Svědčí o tom i fakta, že je držitelkou titulu Manažerka odvětví a Mladý manažerský talent za rok 2016, podle časopisu Forbes jedna ze 100 nejvlivnějších žen Česka a jedna z TOP 25 žen Česka 2017 v kategorii Podnikatelka dle žebříčku mediálního domu Economia a Hospodářských novin.

Jaké byly začátky slečny Katky?

Hezké(úsměv)Báječné dětství, soudržná milující rodina a tenis. Hrávala jsem tenis závodně, táta mě trénoval a tam se také hodně formoval můj přístup k životu. Naučila jsem se, že když něčeho chci dosáhnout, tak pro to musím také hodně udělat. A také to, že prohra není konec života a stejně tak na druhou stranu, že k výhrám se musí přistupovat s pokorou.

USSPA, vířívky, spa, relax, golf

foto: archiv Kateřina Kadlecová

Kde jsi studovala a jak tě to ovlivnilo do budoucnosti?

Studovala jsem ekonomii, obchod. Inženýrský titul jsem získala na Masarykově univerzitě v Brně. Co ale bylo pro mě klíčové, tak to byl rok na střední škole v USA. Odjela jsem tam na školní rok 1992/93 coby šestnáctiletá místo třeťáku na gymnáziu. Byla to pro mě obrovská škola života. Dalo mi to mnohem více, než jsem si uměla předem představit. Nebyla to rozhodně jen angličtina. Získala jsem nadhled na spoustu věcí a také jsem pochopila, že musíme každý spoléhat v první řadě na sebe, že máme svůj život ve svých rukách, což je svým způsobem osvobozující. Americká přejícnost, samozřejmý respekt k ostatním a vzájemná podpora, to vše bylo také ohromně inspirativní, rezonovalo to s mým vnitřním nastavením a mimo jiné mi to ukázalo i cestu k dobročinnosti. Pro mé další studijní zaměření a budoucí pracovní kariéru bylo zásadní, že jsem tam pro sebe objevila marketing. Nejdůležitější ovšem bylo, že jsem si tam prvně zkusila vířivku a tátu pak díky tomu inspirovala k nasměrování podnikání.

Kdy uzrála myšlenka, že se připojíš k rodinné firmě?

Nikdy jsem nepracovala v jiné než naší firmě. Tu táta s maminčinou podporou rozjel, když jsem byla v prváku na vysoké, a od začátku jsem tam pomáhala. Hned po skončení školy jsem nastoupila naplno do naší firmy, o rok později mě tam po civilní službě následoval můj (tehdy ještě budoucí) manžel.

USSPA, vířívky, spa, relax, golf

foto: archiv Kateřina Kadlecová

Jak jde skloubit vysokou manažerskou funkci s péči o dítě, o rodinu?

Určitě to jde. A to i proto, že na to nejsem sama. Je to samozřejmě záležitost celé rodiny. A teď nemyslím „jen“ to, že nám moji rodiče pomáhají s hlídáním syna. Základ je, že se s manželem dělíme o zodpovědnost a povinnosti v práci i doma. Doplňujeme se. Funguje nám také to, že si sami sobě nestavíme zbytečné bariéry. Nesnažíme se třeba pevně oddělovat práci od rodiny. Obojí se u nás přirozeně prolíná a myslím, že to má i dobré výchovné momenty pro našeho syna.

Jak přicházejí nové nápady, co tě motivuje?

Jde o to, jaké nápady a na co. Jsou to průběžné procesy a není na ně jeden návod nebo postup. Základ je mít porovnané myšlenky v hlavě a k tomu mi dobře pomáhají třeba večerní debaty s manželem u sklenky vína. Na důležitá strategická rozhodnutí pomáhá mít odstup, což pro mě představuje cestování. Rozšiřuje obzory, dává odstup a inspiruje. Motivuje mě radost … radost z úspěchu, ze spokojenosti našich zákazníků, z dobře odvedené práce, ze zvládnutí výzev.

USSPA, spa, vířivka, golf, rodinná firma, podnikatelka

foto: archiv Kateřina Kadlecová

Co tě na podnikání baví nejvíce?

Asi pocit svobody. Mít svou firmu je v mnoha ohledech velice svazující a zavazující, na druhou stranu to dává volnost dělat věci po svém. Baví mě, že si můžu zásadní věci proložit občas i „nebyznysovými radůstkami“, projekty, které mi dávají smysl, aniž by se jejich přínos musel nutně vyčíslit.

Čtěte také:Největším úspěchem je fungující rodina a to, že máte šanci dělat, co vás baví

Co bys nejraději vynechala?

Nic mě nenapadá. Občas přichází těžké věci a někdy problémy, ale ty zase mohou přinést nové příležitosti a dokážou nás nakonec posunout dál, než když jde všechno hladce. Takže vlastně (snad s výjimkou ranního vstávání(smích)) bych nevynechala nic.

USSPA_showroom_Praha_44, spa, vířivky

foto: archiv Kateřina Kadlecová

Jak doplňuješ energii? Jakou formu odpočinku si dopřáváš?

Odpočívat bych měla umět, když je něm založené naše podnikání (smích). Ale také jsem se to musela učit. Dokážu si odpočinout v ulicích rušného města nebo třeba na horách na lyžích. Ráda odpočívám při focení kdekoliv. Úplně vypnout se mi daří na golfovém hřišti, ale tam se moc často nedostávám. Stále více se nám do odpočinkového režimu daří zařazovat i relaxaci ve spáčku a moc si to užívám. Je to navíc povzbuzující i pro práci, zas a znovu se ujišťuji, že naše snažení má opravdu smysl.

…dnes byste, podle pověr, měli péct mazance a beránky, abyste měli šťastnou domácnost po celý rok….no a vychutnat si…

Zveřejnil(a) USSPA dne Pátek 30. březen 2018

 

O čem sní Kateřina Kadlecová?

Sním ráda a nabíjí mě to. Pracovních snů mám spoustu a z mnoha z nich jsou již konkrétní cíle. V osobní rovině je pro mě nejdůležitější to, aby mě naplňovalo a těšilo co dělám. Abych prožívala emoce, radost a štěstí, abych cítila, že žiju. A aby byli šťastní a zdraví všichni mí blízcí, synem a manželem počínaje.

Máš pro nás, budoucí podnikatelky, akční ženy rady jak začít?

Nebát se a jít do toho. Když máte dobrý nápad a jste odhodlané mu dát to nejlepší, co ve vás je, není na co čekat. Občas je dobré i zariskovat, ale vždycky je potřeba si vše předem spočítat a rozplánovat. Intuice (obzvlášť ta ženská) je důležitá, ale je potřeba se mít o co opravdu opřít. Hlavně ale nezapomínejte, že i v podnikání jsou důležité dobré vztahy a držet se zásadních hodnot není slabina, naopak.

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *