Zadejte hledaný výraz

DIZAJN

Pryč s plastem. Letošním Vánocům vládne příroda

Adventní čas si zaslouží i stylovou adventní výzdobu. Ta může mít různou podobu, záleží na vkusu každého z nás. Inspirací jsou jistě také tradice. K těm českým se postupně přidávají i tradice z jiných krajů. I přes bohaté tradice podléhají vánoční svátky často trendům a bohužel se řídí také tím, co je právě dostupné v obchodech. Letos naštěstí opět vládne spíše přírodní výzdoba.

V duchu tradic, v rytmu pohody

Trendy pro současný rok (2019) určuje vždy již začátkem roku prestižní výstava Christmasworld ve Frankfurtu. Právě tam letos dominovaly přírodní barvy a mrazivě zářila něžná bílá.

Letošní trendy jdou překvapivě v souladu s tradicemi. Upouštějí od plastových dekorací všemožných tvarů, které mezi sebou nezřídka soutěží o to, která bude kýčovitější. Obracejí se směrem k přírodě a nesou se v duchu bílých Vánoc. Reflektují klid a pohodu, které jsou podstatou Vánoc, ač to tak v předvánočním období často nevypadá.

Adventní věnec, Fler - hanacha

Adventní věnec, Zdroj: Fler – hanacha

Bílá hraje prim

Zelená, červená, zlatá… tradiční vánoční barvy letos doplňuje čistě bílá barva. Kdyby nám počasí nedopřálo Vánoce na sněhu, alespoň v interiéru bychom si tak mohli barvy sněhu užít do sytosti. Nic výstředního, nic extravagantního a nepřirozeného. Trendem je minimalismus a návrat k přírodě.

Dokládají to dokonce i moderní designové kolekce. Například studio Muck přináší k Vánocům jednoduché skleněné baňky s mosazným „paprskem světla“ nebo mosazné ozdoby v základních geometrických tvarech.

Na dokonalosti ztvárnění tvarů si zakládá i výrobce perličkových ozdob Rautis, který navazuje na výrobu z roku 1902, jedinou svého druhu na světě. I tradiční perličkové ozdoby se letos dají pořídit v bílém provedení. Minimalismus čistých linií přináší kolekce Geometric.

Vánoční ozdoby Rautis Geometric

Vánoční ozdoby Rautis Geometric, Zdroj: Rautis

Udržitelnost a zero waste

Pokud jsou letos v kurzu dekorace z přírodních materiálů, není nic jednoduššího, než si je z přírody půjčit. Takové šišky nebo ořechy se dají najít téměř všude. Atmosféru Vánoc dotvoří i sláma, juta nebo papír, také jablka a další ovoce, které poslouží jako voňavá jedlá dekorace. To platí i pro badyán, skořici nebo třeba šípky.

Tip redakce: Otestovali jsme za vás i přírodní kosmetiku Dulcia

Vůně jehličí a zeleně vůbec

Interiér provoní jehličí a další živé prvky, které vyzařují atmosféru klidu a pohody. Může jít také o rychlené cibuloviny, ideálně ve sněhově bílé barvě, které okouzlí svou přirozenou krásou.

Růže z Jericha, Botanic.cz

Růže z Jericha, Zdroj: Botanic.cz

Růže z Jericha

Magii Vánoc podpoří i růže z Jericha, zázrak přírody, který je v současnosti běžně k dostání i u nás. Růže z Jericha sice nekvete, ale nabízí unikátní přírodní představení, kdy se šedivé klubko v misce s vodou zazelená a rozvine jako dlaň. Růže z Jericha – rostlina vzkříšení – je pozoruhodnou zelenou dekorací, jako stvořenou pro vánoční čas. Užívat si ji však můžete opakovaně, kdykoliv během roku.

Zdroj úvodního obrázku: Studio Muck, Muck Decorations

Štítky
Radka Křivánková

Hraju si, hraju si se slovy. Tvořím, tvořím obsah. Píšu, píšu svůj příběh.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *