Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY INSPIRACE PODPORA A POMOC PODPORA ŽEN ŽIVOTNÍ STYL

Rande na slepo z online seznamky bezpečně a bez obav

Jít na rande na slepo s někým, koho znáte jen z online seznamky nebo aplikace, vyžaduje v současnosti dost odvahy. Nedávný tuzemský případ brutálně znásilněné dívky uživatelem Tinderu ukazuje, že obezřetnost je opravdu na místě. K bezpečnějšímu seznamování chce nyní přispět i nový projekt Bezpečná místa, za nímž stojí nezisková organizace Help hand z.u. Kristýny Mertlové a jejího manžela, se kterou jsme se na toto temu pobavili.

 

Kristýno, jste ředitelkou a majitelkou Seznamovací agentury Date2k. Jak jste se k této myšlence dostali?

Zcela upřímně mne tato myšlenka napadla ve chvíli, kdy jsem před dnes již téměř 11 lety sama řešila otázku, jak a kde se seznámit. Jako veřejně velmi známá osoba jsem sice neměla nouzi o nápadníky, ale měla jsem vždy pocit, že je zajímá víc ta Kristýna z novin nebo dokonce chtějí moje postavení využít, ale rozhodně jim nešlo o mne jako o člověka. V práci jsem vztah navazovat nechtěla, obecně se držím hesla, co je v domě, není pro mne. A internetových seznamek jsem bála, zejména z důvodu anonymity a bezpečnosti. Tehdy jsem si vzpomněla, že v Paříži, kde jsem nějakou dobu žila, existovaly seznamovací agentury, které vám pomohly vytypovat již vhodné potenciální partnery podle vašich představ a hodnot, tak abyste si rozuměli, a zároveň vás danému člověku představili, tudíž jste neriskovali, že půjdete na rande s někým, s kým to vůbec nemá smysl. A začala jsem něco podobného budovat i v Česku. Nejprve mne všichni od myšlenky velmi zrazovali. Že to nebude fungovat, že lidé nebudou ochotni platit za takové služby, když mohou na internetové seznamky zdarma atd. Až můj manžel byl první, kdo mne v myšlence podpořil s tím, že je to geniální nápad. A dokonce se stal i takovým prvním investorem celého projektu. A posledních 10 let ukázalo, že o tento typ služeb je obrovský zájem. Existuje celá spousta lidí, kterým seznamování nejde, nemají čas na nějaké vypisování s někým přes internet, nechtějí riskovat svoje bezpečí a anonymitu, potřebují jistotu, že to i ten druhý myslí seriózně nebo prostě jenom chtějí někoho, kdo jim dá zpětnou vazbu, kde dělají chybu a pomůže jim ji odstranit.

Jak moc náročné je nastavit ochranu uživatelů agentury?

My v agentuře Date2K pracuje s maximální snahou o zachování anonymity každého klienta. Proto v naší interní databázi figurují klienti pouze pod přezdívkou a jediný kontakt, který u daného klienta vedeme, je jeho email. Klientům proto doporučujeme, aby si i email vytvořili tzv. anonymizovaný (např.slunícko123). Fotografie klientů pak držíme mimo interní databázi a opět jenom pod klientovou přezdívkou.

V prezentacích představovaných protějšků vždy jejich osobním koučem (tedy nikdy nic není na internetu veřejně) se vždy klient dozví o dané dámě či pánovi veškeré základní informace včetně křestního jména, ale vždy tak, aby neodhalili jeho identitu (tedy uvedeme, že jste podnikatelka, ale už nepíšeme, v jakém oboru nebo dokonce název společnosti). A rande vždy organizujeme my coby agentura, tudíž nikdy nepředáváme klientům na sebe kontakty. Pokud se na rande klienti představí celým jménem nebo si telefony vymění, je to již na nich (a je to nakonec nutností pro úspěšné seznámení😊, nicméně pokud rande nedopadne, nehrozí, že by vám někdo nevhodně vypisoval či vás jinak kontaktoval. Na druhou stranu vzhledem k úrovni našich klientů bych to nepředpokládala ani bez toho. Ale jistota je jistota a ochrana anonymity je pro nás důležitá.

 

Jako jediná agentura v ČR prošla celosvětovou certifikací MATCHMAKER. Co to znamená?

V roce 2019 jsem absolvovala světový kurz Matchmaker u International Association of Professions Career College (IAP) se závěrečnými zkouškami a stala se tak oficiálně certifikovaným matchmakerem, tedy v překladu jednoduše řečeno profesionální dohazovač😊 Profesionálnímu seznamování jsem se začala věnovat již v roce 2014, kdy jsme s manželem v Česku zcela unikátní zcela individuální seznamovací koncept spustili, ale vedle celé řady koučovacích kurzů zaměřených nejprve na individuální rozvoj a následně na vztahy jsem cítila potřebu získat i světovou certifikaci právě v tomto i ve světě, zejména v USA, etablovaném oboru. Obecně to lidem připodobňuji k headhuntingu, tedy k „lovcům ideálních zaměstnanců“. Matchamaker je takový profesionální „lovec lásky“.

 

Jít na rande na slepě vyžaduje odvahu. Na co byste upozornili, aby si lidé dávali pozor, když plánují první setkání?

Nejdůležitější při seznamování přes internet nebo seznamovací aplikace je si vždy uvědomit, že na druhé straně může být úplně kdokoliv. Je proto opravdu zásadní k tomu přistupovat s lehkou nedůvěrou, protože cokoliv může být lež, od fotografie přes veškeré informace. Proto než se rozhodnu s někým přes seznamku či apku vyrazit na rande, je dobré dodržet hned několik důležitých pravidel

 1. Už při samotné registraci nikdy nedávejte svoje osobní údaje, použijte anonymizovaný email, kupte si speciální simku
 2. Mějte na seznamce speciální fotografii určenou pouze pro seznamování (takovou, kterou nemáte nikde jinde) a pozor na jakékoliv detaily na ní, které by vás mohli prozradit (nefoťte se ve svém oblíbeném podniku, před domem či prací – ať to není možné dohledat a s vámi spojit)
 3. Při komunikaci s protějškem sledovat nejmenší detaily – podvodníci mají většinou rozehraných hned několik konverzací a obětí, takže si nepamatují, co zrovna vám psali (takže včera nemohl psát, protože šel na oslavu narozenin dědečka, dneska tvrdí, že měl nemocnou kočku…)
 4. Před rande si zavolat online s kamerou – v dnešní době ZOOM, Facetime nebo WA je zcela běžné takto komunikovat, zjistěte tedy před osobním rande a v bezpečí domova, zda daný protějšek skutečně odpovídá fotografii na profilu, zda si s ním stejně dobře rozumíte i „na živo“ než jen v psaní. Pokud vše sedí, můžete vyrazit na rande. Pokud ne, komunikaci okamžitě ukončete.
 5. Pro rande vyberte veřejné bezpečné místo
 6. Na rande jděte přes den a předem definujte, že jen na chvíli – ideální je káva.
 7. Poslouchejte svoji intuici – pokud se vám cokoliv nezdá, omluvte se, že jdete na záchod a v klidu odejděte.
 8. Mějte vždy nabitý mobil a řekněte někomu ze svých blízkých, kam jdete a s kým. Ideálně si domluvte nějaký signál pro případ nouze nebo nějaký mechanismus kontroly např.že vám kamarádka za 20 minut zavolá.
 9. I když se vám rande líbí sebevíc, nedávejte svoji adresu a nenechávejte se mužem doprovodit přímo k sobě domů. Ideálně využijte taxík.
 10. Do budoucna pak mějte staženou aplikaci Bezpečná místa (www.bezpecnamista.cz) s možností zaslání Vaší GPS lokace vašemu nouzovému kontaktu

 

Je to důvod, proč jste se rozhodli jít do projektu Bezpečná místa?

Vždy jsem velmi intenzivně vnímala, že pro seznamování, zejména nás žen, je zcela zásadní otázka bezpečnosti. Právě ona byla jednou z motivací, proč jsem založila svoji seznamovací agenturu, neboť v ní známe každého jednoho klienta osobně, víme, že seznamování myslí vážně, když jdou klienti na rande, rande domlouváme my, takže víme, kde na prvním rande jsou, máme na ně na oba kontakty atd. Nicméně v průběhu času mi došlo, že já díky naší agentuře dokáži ochránit část žen, ale celá spousta dalších prostě na naše služby nebude mít peníze nebo možná ani nechce individuální přístup a budou stále hledat lásku na online seznamkách a aplikacích. A když jsem loni ze světových studií a analýz z USA a Austrálie zjistila zcela děsivé informace o brutálním nárůstu počtu násilné trestné činnosti páchané (primárně) na ženách na rande na slepo a jak v průběhu covidu se online seznamky a zejména aplikace staly ideálním rybníčkem sexuálních násilníků, došlo mi, že jenom moje agentura prostě nestačí. Rozhodla jsem se proto vytvořit mnohem větší projekt s cílem otevřeně mluvit a informovat o rizicích seznamování moderní cestou, ale hlavně jak jim předcházet. Není řešením zahodit seznamky nebo smazat tinder, jenom je strašně důležité to dělat bezpečně. Takže od ledna věnuji extrémní množství času edukaci a informování o tom, jak se seznamovat bezpečně, jak poznat, že se jedná o podvodníka a vedle toho finišuji naši unikátní aplikaci Bezpečná místa, která má za cíl sdružovat podniky hlásící se k myšlence bezpečných míst, a hlavně ochrany nás žen nejen na rande na slepo a zejména pak má v sobě speciální bezpečnostní tlačítko, které odešle vaši GPS lokaci nouzovému kontaktu v případě nouze.

 

Kdy se můžeme těšit na launch tohoto projektu?

Aplikace už je ve své finální fázi, nyní nás čekají poslední grafické úpravy a testování. Takže věřím, že do konce roku ji bude možné stáhnout na všech stahovacích platformách😊

 

Máte také další plány nebo vize v oblasti ochrany uživatelů seznamovacích agentur?

Přiznám se, že vedle Seznamovací agentury, finišování projektu Bezpečných míst vedu též neziskový projekt TvojeLáska zaměřený na seznamování lidí s handicapem. TvojeLáska nyní prochází obrovským redesignem a vlastně i rebrandingem, tedy rozšířením jeho zaměření z původně čistě seznamovací na komunitní platformu pod zcela novým názvem Mingly. Nově chceme, aby se bylo možné na Mingly nejenom seznamovat, ale také navazovat přátelství či se moci poradit s odborníky nebo si prostě jenom popovídat s lidmi, kteří mají podobné problémy jako Vy. S touto obrovskou proměnou nám pomáhá tým expertních dobrovolníků v rámci Česko.Digital. vedle toho připravujeme celou sérii vzdělávacích materiálů a kurzů zaměřených právě na otázku bezpečného a efektivního seznamování.

Takže až se mi podaří všechny projekty dotáhnout do úspěšného konce, těším se, že si dám chvíli klid a chvíli nebudu nic rozjíždět😊 Ale jak se znám, tak zas vymyslím něco nového, protože seznamování v dnešní době je skutečně náročné a mým obrovským cílem je pomoci každému člověku najít lásku.

redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

 • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *