Zadejte hledaný výraz

DIZAJN DOPORUČENÉ MÓDA A STYL PODNIKÁNÍ ROZHOVORY

Renata Ťupová a Rubikuk: Přála bych si, aby si lidé pustili do života barvy

Akademie pro začínající podnikatelky Academy for Women Entrepreneurs (AWE) má za cíl podporovat ženy v rozvoji jejich podnikatelských nápadů, nabízet jim vzdělání, know-how a příležitosti k networkingu a spolupráci s dalšími ženami.

Projekt AWE je v naší zemi společným dílem veřejněprospěšné organizace Business&Professional Women CR (BPWCR) a Velvyslanectví USA v ČR. AWE před třemi lety iniciovala americká vláda, do 1. ročníku se v roce 2021 zapojilo 75 zemí, dnes jich je již 133. Do třetího ročníku AWE v České republice, který běžel od 8. března se přihlásilo 100 podnikatelek se svými projekty, 45 z nich bylo vybráno, aby se věnovali intenzivnímu studiu.

Jak jsme již informovali, 3. ročník AWE byl v prostorách Velvyslanectví USA v ČR slavnostně ukončen 16. června, cenu za nejlepší projekt honorovaný částkou 50 tisíc korun získala Eliška Stofferová s českou přírodní kosmetikou Anela.

Některé pilné studentky 3. ročníku AWE si našly čas, aby představili své projekty i čtenářkám portálu Akční ženy. Slovo má Renata Ťupová.

Renata Ťupová je surface pattern designérka – to česky znamená, že navrhuje nekonečně opakovatelné vzory, které se dají vytisknout téměř na cokoliv. Na látky, tapety, etikety, obaly produktů nebo třeba balicí papíry.

Kromě práce designérky má také svojí vlastní značku Rubikuk. Koupit si u ní můžete hlavně bavlněné legíny ušité jak jinak, než z jejích vlastních látek.

Renčo, jak to celé vlastně začalo?

To je vlastně docela těžká otázka. Začalo to asi už když jsem byla malá, pořád jsem něco tvořila a vyráběla. Dodnes si pamatuji obrázek šatů, které jsem si tenkrát navrhla. Dlouhé, bílé šaty s nabíranou sukní, která byla celá pokrytá červenými květinami. :) Nikdy jsem je neušila, ale ta touha tvořit zůstala. Dodnes kdykoliv můžu něco navrhnout, vymyslet nebo namalovat, dělá mi to velikou radost.

A s mými Rubikuk legínami to bylo jednoduché. Chtěla jsem si koupit nějaké hezké bavlněné legíny, v kterých můžu celý den běhat kolem dětí a zároveň budou dostatečně hezké i mezi lidi. No žádné takové jsem nenašla. A tak jsem si navrhla látku a ušila jsem si je.

A kdy vás poprvé napadlo, že by vás to mohlo živit?

S tou myšlenkou živit se tím jsem si hrála vždycky, brzdil mě „jenom“ strach z podnikání. Nakonec až díky mateřství jsem si uvědomila, že pokud chci i s rodinou mít čas na tvoření, podnikání je ta cesta, kterou půjdu. Dneska se toho sice bojím pořád, ale i díky AWE to překonávám a dělám ty krůčky dopředu. Už půl roku mám založenou živnost, prodala jsem svoje první Rubikuk legíny, navrhla první zakázkový vzor a snažím se dál.

Co to vlastně je ten Rubikuk?

Rubikuk není nic jiného, než synonymum toho, co jsem já a co představuje moje tvorba. To slovo vznikalo asi 2 roky. Věděla jsem jen, že to bude začínat na R – až to jednou přišlo. Po hodinách skládání písmenek vedle sebe to tu bylo.

Pro zákazníka jsou Rubikuk hlavně pohodlné bavlněné legíny (i když na objednání ušiju i jiné kousky oblečení), které jsou barevné a příroda na nich ožívá v mých vzorech. Mám ráda výrazné barvy, ale volím hlavně klidné a tlumené odstíny. V Rubikuk legínách budete zářit a přitom se ztratíte v záhoně mezi květinami.

Můžete říct, kde čerpáte inspirace pro své vzory? Jsou něčím typické?

Nejvíc inspirace čerpám kolem sebe. Mísa plná jahod, pára stoupající nad lesem, medúzy v akváriu. Stačí mít oči otevřené a všímat si detailů. Vzory jsou všude, jen je většina z nás vůbec nevnímá, prostě jsou.

Vždycky jsem měla ráda geometrii, asymetrii, kombinace černé a bílé a kontrast obecně. Ale taky barvy. Ve svých vzorech to uplatňuji všechno dohromady, i když trochu jemnějším způsobem. Nejčastěji kombinuji velké barevné plochy s černou kresbou.

Než mi to jeden kamarád řekl, vůbec jsem si to neuvědomovala. Ale přírodní motivy jsou pro mě hodně typické. Používám různé stylizace a zjednodušení, ale ten původ v listech, kytkách nebo třeba vodě je tam skoro vždycky. :)

A jak takový vzor vlastně vzniká?

Nejdřív přijde myšlenka. To tak jdete po ulici a najednou máte vzor před očima. Jak to jednou přijde, už to zůstane dokud ten vzor neudělám. U vaření, při usínání, pořád je v hlavě. :)

Nejdřív přijde na řadu malování jednotlivých prvků vzoru. Pro představu, když jsem malovala svůj první vzor zelených stromků, nejdřív jsem si namalovala desítky různých stromečků. Pak různé struktury, tečky, čárky, fleky. A pak taky větší barevné plochy, které poslouží jako základ pro vzor. Nejčastěji používám akvarely a obyčejné fixy. Tady jsem si navíc vypomohla i třpytkami. :)

Všechno si pak vyfotím nebo naskenuji a přijde ta zábavná část. Skládání vzoru v počítači. To pak jednotlivé prvky různě skládám a vrstvím přes sebe tak dlouho, dokud nejsem s výsledkem spokojená. Samozřejmostí je pohlídat si, aby vzor pěkně navazoval a nedělal ve velké ploše nějaké nepříjemné tvary.

Podle čeho se rozhodujete, které vzory si necháte pro svoji značku a které necháte na prodej?

To není zas tak těžké, každý vzor se hodí na něco jiného. Většinou už ho navrhuji s nějakým konkrétním záměrem použití. Pro sebe si nechávám hlavně vzory, které se hodí pro použití na legíny a zatím jedu podle pocitu a vybírám prostě takové, které bych sama nosila. Už jsem navrhla i vzor, který je sice moc krásný a skvěle funguje na šatech, ale já bych ho nenosila. :) Každý má jiný vkus a to je v pořádku.

Co pro vás je na podnikání nejtěžší?

Nejtěžší je vlastně i to, proč jsem to začala dělat. Čas. S dvěma malými dětmi je opravdu náročné najít si čas na práci, a tak nejsem výjimkou a i já tvořím hlavně po večerech, kdy děti spí. Zároveň si ale uvědomuji, jak moc chci ten čas s rodinou trávit i v dalších letech, a tak se snažím i přes vyčerpání postupovat po malých krůčcích dopředu.

Co vás na podnikání nejvíc baví?

Flexibilita, volnost a možnost dělat si věci po svém. Já přece pracuji i když se venku procházím s dětmi. Kreativní práce nejde dělat každý den celý den. Je potřeba i žít a být venku a nasávat všechnu tu inspiraci kolem nás. Zároveň mi nevadí si pak sednout k počítači a několik dní za sebou do noci skládat a skládat tak dlouho, dokud neodešlu výsledek do tiskárny. Když pak přijde hotová látka, tak je to neskutečně hřejivý pocit. :)

Co vám dala Akademie pro začínající podnikatelky AWE?

Obrovskou pomoc v začátku. Vlastně jsem se o ní dozvěděla náhodou, ale byla to ta nejlepší věc, která se mi mohla stát. Celá komunita AWE žen mi dělala oporu a díky ní jsem překonala ten strach a udělala první kroky. Díky AWE jsem měla možnost zkusit si věci, nad kterými bych jinak dneska jen přemýšlela a říkala si coby kdyby. Pomohlo mi to uvědomit si, jaké mám silné stránky a co je ta moje přidaná hodnota. I proto dneska vystupuji nejen pod svojí značkou Rubikuk, ale i pod svým jménem jako Renata Ťupová – surface pattern designérka.

AWE mi taky přinesla nová přátelství, potkala jsem tolik skvělých a inspirativních žen a už jen to vědomí, jak skvělé jsou, mi dodává motivaci to nevzdat.

Jaký máte podnikatelský sen, a co pro něj děláte?

Ač by to možná bylo příjemné, mým snem není mít obrovskou firmu a nekonečné zisky. Já nechci lidi řídit, já chci tvořit. Mým snem je mít v domě, který zrovna s rodinou opravujeme, svoji vlastní dílnu, mít čas na malování, moc být s dětmi a dělat svoji tvorbu radost i ostatním. Ať už to bude maminka, co si koupí moje legíny a bude nadšená, když ani po týdnu na nich díky vzorům nebude vidět žádný flek. Nebo jiná podnikatelka s vlastní oděvní značkou, které pomůžu navrhnou vzor pro novou kolekci šatů, díky kterým se stane nezapomenutelnou.

Chci lidi naučit, že barvy do života patří, a že se jich nemusí bát. Že vzory můžou být nejen výrazné, ale i nenápadné a dokážou dělat lepší den.

U oděvní značky, jak by se Rubikuk dal vlastně taky nazvat, je pro mě zásadní také udržitelnost. Pro mě je důležité navrhovat nejen krásné, ale taky funkční věci. K čemu jsou krásné legíny, které se hned ušpiní, a tak je radši nikdo nenosí, aby se nezničily? Kdy Rubikuk zůstane lokální udržitelnou značkou, může být pořád originální a svým způsobem unikátní. Nechci vyrábět oblečení, které se nenosí a prodává se jen pro peníze. Chci dělat oblečení, co přináší radost.

Máte nějaký tajný tip pro ostatní podnikatelky?

Hlavně vytrvat, věřit si a stát si za tím, co dělám. Vždycky můžou přijít pochybnosti i kritika z okolí. Je důležité být přesvědčená, že to, co dělám má pro mě smysl. No a taky se nebát věci zkoušet. Je sice důležité si všechno dobře spočítat a naplánovat. Často je ale lepší spontánně něco vyzkoušet a pustit se do toho. A především pořád pokračovat dopředu, i kdyby to mělo být jen 5 minut každý den.

Řeknete nám ještě na závěr, kde můžeme vaši tvorbu vidět?

Moc ráda, moji kreativní tvorbu včetně vzorů si můžete prohlédnout na instagramu.

Naopak hotové výrobky z mých látek a hlavně legíny najdete na Facebooku i Instagramu.

Věřím, že vám moje barvy pomůžou rozzářit den.

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *