Zadejte hledaný výraz

CESTOVÁNÍ INTERNET TECHNOLOGIE TISKOVÁ ZPRÁVA

Více než tři čtvrtiny cestujících ve vlacích v ČR využívají datové připojení. Jaké jsou jejich zkušenosti?

Podle průzkumu agentury Ipsos 76 % cestujících ve vlacích využívá internetové připojení pro různé aktivity, od práce po zábavu. Výpadky nebo útlum mobilního signálu jsou omezující pro více než polovinu respondentů. Tuto problematiku řeší dopravci a dodavatelé technologií po celém světě. Společnost Huawei ve spolupráci s telekomunikačními partnery vyvinula pokročilé technologie zaměřené na zlepšení pokrytí a kvality 5G signálu ve vlacích, aby tak umožnila plynulý přenos dat a kvalitní hlasové služby po celou dobu cesty.

Pohyb vlaků a konstrukční prvky železničních vozů způsobují utlumení nebo dokonce výpadky signálu, což omezuje přístup cestujících ke kontinuálnímu využití internetového připojení a telefonních služeb během jízdy. Zajištění spolehlivého datového a hlasového připojení ve vlacích představuje významnou technologickou výzvu. V pohybujícím se vlaku, jehož konstrukce je blízká tzv. „Faradayově kleci“, je pokrytí signálem mnohem problematičtější, než je tomu v budovách nebo v otevřené krajině.

Průzkum*, zaměřený na situaci na železnici v ČR ukázal, že 76 % respondentů využívá při cestování vlakem datové připojení. Polovina respondentů používá internet především ke sledování filmů a k poslechu hudby a třetina cestujících připojení využívá ke čtení zpráv a 14 % k práci. Tato data poukazují na rostoucí potřebu spolehlivých a rychlých internetových služeb ve vlacích. Průzkum také odhalil, že výpadky datových a hlasových služeb jsou běžné a pro mnoho uživatelů omezující, což zdůrazňuje důležitost modernizace síťové infrastruktury. Téměř 44 % cestujících hlásí, že jsou omezeni výpadky signálu.

„Vlaková doprava se stává stále oblíbenější pro obchodní i rekreační cesty, přičemž plynulé datové a hlasové připojení je nezbytné pro ty, kteří chtějí cestou pracovat nebo se bavit,“ říká Pavel Košek, ředitel komunikace Huawei. „Tyto potřeby dokážeme naplnit prostřednictvím pokročilých technologií, které zlepšují dostupnost a kvalitu 5G signálu ve vlacích. Díky inovacím v dynamickém přidělování výkonu a v anténních technologiích Huawei umožňuje cestujícím využívat vysokorychlostní internet bez přerušení, což vylepšuje zážitek z cestování a zvyšuje produktivitu.“

Technické výzvy při pokrytí vlaků 5G signálem

Při pokrytí vlaků 5G signálem řešíme několik specifických problémů. Huawei nabízí svá řešení pro tyto oblasti:

  • Interference a útlum signálu: speciální materiály použité v konstrukci vozů mohou způsobovat větší útlum signálu 5G. Pro řešení těchto problémů je nutné inovativní rádiové a anténní řešení, které optimalizuje využití dostupného výkonu, a zároveň minimalizuje interferenci mezi veřejnými a dedikovanými sítěmi.
  • Dynamické přidělení výkonu: Huawei zavádí řešení, které zahrnuje unikátní technologii antén a schéma přidělování rádiového výkonu, aby se zlepšilo pokrytí podél železničních tratí. Toto řešení umožňuje dynamicky přidělovat rádiový výkon anténám, které vysílají signál pouze ve směru jízdy vlaků.
  • Inovace v technologii pasivních antén: Huawei využívá integrovanou anténu s designem skládaného pole, která umožňuje efektivní integraci dvou anténních polí do jediné antény, což zjednodušuje nasazení a zlepšuje efektivitu.

Inovativní řešení pro zlepšené pokrytí

Průzkum jasně ukazuje, že jak pracovní, tak zábavní potřeby cestujících jsou stále více závislé na dostupnosti kvalitního internetového připojení. V reakci na rostoucí poptávku po stabilním spojení ve vlacích implementuje společnost Huawei technologie, které zlepšují stabilitu a kvalitu 5G signálu pro cestující. Využívá speciálně navržené antény a unikátní schémata přidělování rádiového výkonu, které jsou optimalizované pro dynamické prostředí vlaků. Toto řešení umožňuje anténám zaměřit a udržet silnější signál ve směru pohybu vlaku, což vede ke zlepšení pokrytí bez zvyšování spotřeby energie.

*Průzkum realizovala agentura Ipsos ve dnech 21.-24. května 2024 na území ČR

 

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *